אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> התנגדות לקיום צוואה בטענה להשפעה בלתי הוגנת

התנגדות לקיום צוואה בטענה להשפעה בלתי הוגנת

תאריך פרסום : 03/06/2009 | גרסת הדפסה
ת"ע
בית משפט לעניני משפחה ירושלים
41380-05,41381-05
26/03/2007
בפני השופט:
שלמה אלבז

- נגד -
התובע:
1. עזבון המנוחה מ' ד' ז"ל
2. ב' צ' י'

עו"ד אילן הקר
הנתבע:
ס' ד' א'
עו"ד מיכל דבירי - רוזנבלט
פסק-דין

בפני התנגדות לבקשה ... לקיום צוואת המנוחה, מיום 22.1.01, בה ציוותה המנוחה את כל רכושה לתובע (להלן: "הצוואה"). ביהמ"ש התבקש לבטל את הצוואה ולהורות על חלוקת העיזבון על פי דין.

1.                   המנוחה הלכה לעולמה ביום ..., כשהיא כבת מאה שנים. המנוחה הייתה אלמנה ולא היו לה ילדים.

2.                   הנתבע הוא אחיה של המנוחה והתובע הוא בן אח אחר של המנוחה, אשר נפטר לפני כ - 20 שנה.

 

טענות הנתבע

3.                   למיטב ידיעת הנתבע, הצוואה נערכה ע"י התובע, אשר אף נכח בעת חתימתה. התובע החתים את המנוחה על צוואה שאינה משקפת את רצונה ואשר נסיבות חתימתה נוגדות, בין היתר, את סעיפים 26 ו - 30 לחוק הירושה, התשכ"ה - 1965 (להלן: "החוק"), את הפסיקה ואת דרך הישר. אמנם הנתבע לא הזכיר במפורש, בכתב ההתנגדות, את סעיף 35 לחוק, אולם הנסיבות אשר הצדיקו, לדעתו, ביטול הצוואה, פורטו בכתב ההתנגדות, עברו כחוט השני במהלך הדיונים וחוזקו בסיכומים.

4.                   חרף גילה המתקדם של המנוחה, בעת חתימתה על הצוואה (כבת 96), לא צורף כל אישור רפואי אודות מצבה באותו זמן. המנוחה לא ידעה את השפה העברית ולא ידעה קרוא וכתוב וחרף זאת, לא הוצהר שהצוואה הוקראה לה וכי תוכנה הובהר לה. קיים חשש כבד ומבוסס לפיו הוחתמה המנוחה על הצוואה, מבלי שהבינה את תוכנה וכי חתמה תחת אונס ואיום.

5.                   המנוחה סיפרה לנתבע, שהיה קרוב אליה, שהתובע נהג להחתימה על צוואה, מדי שנה בשנה ושהיא חוששת ממנו ולא רוצה לעשות נגדו דבר. לטענתו, הבטיחה לו המנוחה כי "החצי שלו שמור". הנתבע ביקש להסיק מכך שהמנוחה, אשר חתמה, לטענתו, תחת איום ועושק, סברה שחתמה על תוכן אחר מכפי שאכן היה בצוואה.

6.                   המנוחה הייתה נתונה להשפעת התובע ולאיומיו, עד יומה האחרון. מספר חודשים לפני פטירתה, לקח התובע את המנוחה להתגורר בביתו ושכר עבורה מטפלת פיליפינית שטיפלה בה. בתקופה זו, לא אפשר התובע למנוחה לפגוש את הנתבע ביחידות והיא פחדה לשוחח עמו, בנוכחות התובע ועל כן נהגה להשתיקו.

7.                   אין זו הפעם הראשונה בה התובע מחתים אדם מבוגר על מסמכים לטובתו. בעבר החתים התובע את אמו הן על צוואה והן על "חוזה מכר", למכירת המשק החקלאי שלה, לטובת ילדיו, בעוד אמו הייתה משוכנעת שחתמה על צוואה בלבד ואולם בפועל חתמה על העברה ללא תמורה, לטובת בנו של התובע. גם באותו מקרה הציג התובע מצג שווא בפני אמו, לפיו, מוטלים חובות על משקה והיא תפונה, אם התובע לא יפרעם. הנתבע טען שבעניין זה ניתן, ביום 27.11.01, פס"ד לביטול הסכם המכר, ע"י כב' השופטת, בתוארה אז, נילי מימון. עוד נטען שאם התובע ביטלה את הצוואה עליה הוחתמה ע"י התובע. בסיכומיו טען הנתבע שהתובע הטעה את המנוחה לחשוב שבשל חובות כבדים המוטלים על משקה, היא תפונה ועל כן ביקשה להוריש לו חלק ממשקה, בתמורה לתשלום החובות.

טענות התובע

8.                   התובע הכחיש את טענות הנתבע וטען שהתנגדותו קנטרנית, טרדנית, מחוסרת תום לב ונעדרת ניקיון כפיים.

9.                   הצוואה הינה ביטוי נכון ומדוייק של רצון המנוחה ונעשתה מרצונה החופשי, ללא כל לחץ והשפעה בלתי הוגנת והיא בבחינת המשך לרצונה, כפי שבא לידי ביטוי, שנים קודם לכן, בצוואה קודמת שכתבה, בשנת 1983 (להלן: "הצוואה הקודמת"). התובע הכחיש את הטענה שנהג להחתים את המנוחה על צוואה, מדי שנה בשנה. יצויין שגם בצוואה הקודמת הופיע התובע כזוכה בלעדי.

10.               המנוחה הייתה בדעה צלולה, תקשרה עם הסביבה והבינה את המתרחש, חרף גילה המופלג. לא רק זאת, אלא שהמנוחה עבדה, עד סמוך לפטירתה, בעבודות פיזיות בביתה ובגינה הצמודה לביתה (סעיף 9 לכתב ההתנגדות).

11.               הנתבע התנכר למנוחה וכמעט שלא היה בקשר עמה.

12.               הוראות הצוואה תואמות את הוראות חוק הירושה. הצוואה נחתמה בבית המנוחה, בפני עדים, שאין להם עניין או הנאה בעיזבון ולאחר שווידאו שהמדובר בצוואתה האחרונה וכי היא חותמת עליה מרצונה החופשי. לצוואה לא צורף אישור רפואי, הואיל ובהתחשב במצבה הרפואי של המנוחה, שכאמור, אף עבדה בעבודות פיזיות, לא היה כל צורך באישור שכזה.

13.               המנוחה דיברה עברית ותימנית והבינה את הנאמר בעברית. התובע דחה את טענות הנתבע כאילו המנוחה חתמה על הצוואה, מבלי להבין את תוכנה ותחת אונס ואיום. המנוחה לא פחדה מהתובע והוא לא מנע כל קשר בינה לבין אחרים.

14.               התובע טיפל במנוחה במסירות ואף נשא בעלויות כספיות. המנוחה אמנם שהתה בבית התובע, מספר חודשים אך היה זה מתוך רצונו לסייע בידה, לאחר ניתוח שעברה. אין זה נכון שהמנוחה הייתה נתונה להשפעתו.

15.               אין כל מקום לערב את עניין צוואת אמו של התובע, שכן אין בין אותו מקרה לבין נסיבותיו ועובדותיו של תיק זה ולא כלום.

דיון

16.               צוואה הינה הפעולה המשפטית האחרונה שמבצע אדם בקניינו. על פי תאוריית ההגנה על חירויות האדם, ההגנה על רצון אדם לעשיה בנכסיו, היא למעשה הגנה על אישיותו וחירותה. חירות הקניין של הפרט לשלוט בנכסיו, משתרעת לו, לא רק בחייו, אלא גם לאחר מותו ועל כן הרעיון הבסיסי בדיני צוואות הוא לקיים את דבר המת, כאשר רצונו של המוריש בדבר מה שיעשה בירושתו אחריו, בא לידי ביטוי בצוואה. בעקרון זה שזור רעיון נוסף הנוגע לכבודו של האדם בבחינת "רצונו של אדם כבודו", בפרט אם זהו רצונו האחרון, ראו ספרו של ש' שוחט, פגמים בצוואות, מהדורה שנייה, עמ' 23, וע"א 869/75 בריל נ' היועמ"ש, פ"ד לב(1) 98, 102. יחד עם זאת, יש להחיל חובה זו רק על רצונו האמיתי של המצווה ואין בה כדי להביא לקיומה של צוואה שהורתה באילוצים והשפעות בלתי הוגנות. צוואה שכזו, אינה משקפת את רצונו העצמאי והחופשי של המצווה.

17.               הנחת המוצא של חוק הירושה היא שצוואה יש לקיים. עקרון היסוד של "מצווה לקיים את דברי המת", הנו בסיס לקיומה של הצוואה ולפרשנותה, לא ככלי לקיומה או לפרשנותה, אלא כמטרה וכתכלית - יש לעשות הכל כדי לקיים את הצוואה וליתן לה תוקף, אם היא אמיתית ומבטאת ביטוי נאמן ונכון לגמירת דעתו של המצווה ויש לעשות הכל על מנת לפרש את הוראותיה באופן שיגשים את רצון המת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ