אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרשעת שוטר בהתעללות בחסר ישע תוך שימוש שלא לצורך וללא כל הצדקה במכשיר הטייזר

הרשעת שוטר בהתעללות בחסר ישע תוך שימוש שלא לצורך וללא כל הצדקה במכשיר הטייזר

תאריך פרסום : 19/03/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו
37609-08-13
19/03/2014
בפני השופט:
צבי גורפינקל שופט בכיר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד הדר צור
הנתבע:
סאיל אנעים
עו"ד ד"ר נתן שרייבר
עו"ד אלי ארביב
הכרעת דין

1.            ביום 25.08.2013 הוגש לבית המשפט כתב אישום כנגד הנאשם שתוקן ביום 11.09.2013. הנאשם שימש בתקופות הרלוונטיות לכתב האישום כשוטר סיור במרחב יפתח במשטרת ישראל. כתב האישום מייחס לנאשם שלושה אישומים נפרדים. הכרעת הדין תוצג על פי כל אחד מן האישומים בנפרד לאחר הצגת עיקרי עובדות האישומים.

2.            הנאשם הועמד לדין במסגרת האישום הראשון והשני בגין ביצוע שלוש עבירות של התעללות בחסר ישע על פי סעיף 368ג לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין"), וכן עבירה של שיבוש מהלכי משפט על פי סעיף 244 לחוק העונשין במסגרת האישום הראשון. כמו כן, במסגרת האישום השלישי הנאשם הועמד לדין בגין ביצוע עבירה של תקיפה הגורמת חבלה ממשית על פי סעיף 380 לחוק העונשין. המשותף לכלל האישומים שהוגשו בפני הוא עצם התרחשותם באזור יפו רבתי ובתחנת המשטרה הצמודה לאזור זה, וזאת כל זמן שהנאשם בעודו בתפקיד רשמי.

3.            כתב האישום מייחס לנאשם את העובדות הבאות:                                                              

האישום הראשון : ביום 21.01.2011 במהלך סיור שגרתי ובסביבות השעה 21:30 ישב הנאשם יחד עם השוטרת יקטרינה לוינסקי (להלן: "קטיה") בניידת משטרה. במקום עבר טאהר רג'בי (להלן: "המתלונן" לצורך הדיון באישום זה בלבד) יחד עם חבריו. המתלונן העיר כי נראה לו שהשוטרים משועממים וכתגובה לדברים, יצא הנאשם מהניידת והחלו חילופי דברים בין השניים.

4.            בשלב מסוים, המתלונן נכנס לניידת ואמר לנאשם שיעצור אותו. הנאשם ביקש מהמתלונן לצאת מהניידת. לאחר שיצא והחל לחייג, הנאשם לקח מידי המתלונן את המכשיר הסלולרי, עצר אותו, כבל את ידיו מלפנים, הכניסו לניידת והחל בנסיעה לכיוון תחנת המשטרה (להלן: "התחנה").

5.            במהלך הנסיעה הקצרה, עצר הנאשם את הניידת וביקש מהמתלונן לצאת מתוכה. לאחר שיצא, ירה הנאשם במתלונן באמצעות אקדח טייזר שלא לצורך וללא כל אזהרה לפני. לאחר שהמתלונן נפל ארצה, לחץ הנאשם עוד שלוש לחיצות נוספות על הדק אקדח הטייזר שלא לצורך. לבסוף, הנאשם כבל את המתלונן כשידיו לפנים וביקש ממנו להיכנס לניידת וזאת כל זמן שמחטי אקדח הטייזר עדיין מחוברים לגבו.

6.            הנאשם מסר את אקדח הטייזר לקטיה והתיישב בכיסא הנהג שבניידת. במהלך הנסיעה, ולאחר שקיבל הנאשם חזרה את הטייזר לידיו, לחץ הנאשם עוד תשע פעמים על הדק אקדח הטייזר שלא לצורך. כמו כן במהלך הנסיעה, הכה הנאשם את המתלונן על ראשו באמצעות אקדח הטייזר וגידף אותו.

7.            בתחנה, במהלך הובלת המתלונן, הנאשם המשיך ללחוץ על הדק אקדח הטייזר מספר פעמים שלא לצורך וכן הורה למתלונן לכנות עצמו בשמות גנאי. הנאשם הכניס את המתלונן לחדר בתחנה ושם המשיך להפעיל את אקדח הטייזר מספר פעמים כלפי המתלונן וכן להכותו ולגדפו בנוכחות שוטרים אחרים שזהותם אינה ידועה לתביעה אשר צחקו נוכח המעשים. כתוצאה מהמעשים של הנאשם כלפיו, המתלונן איבד את השליטה על סוגריו בחדר שבתחנה.

8.            האישום השני: ביום 14.02.2011 בסביבות השעה 02:00 עוכב מוחמד ארמיליה (להלן: "המתלונן 1" לצורך הדיון באישום זה בלבד) ע"י השוטר עזאם עיזאת בחשד להתפרצות לכלי רכב ברח' י.ל פרץ שבאזור יפו. בשלב מסוים, נמלט המתלונן 1, והשוטר עזאם הזעיק סיוע והחל במרדף רגלי אחר המתלונן 1. המתלונן 1 אותר לאחר שנמצא מתחבא מתחת לכלי רכב ולמקום הגיעו מס' שוטרים ובינהם הנאשם. הנאשם עשה שימוש באקדח הטייזר כלפיי המתלונן 1 וכן היכה אותו בראשו. הנאשם לקח יחד עם שותפו את המתלונן 1 לניידת והם החלו לנסוע לתחנה. במהלך הנסיעה הנאשם ושותפו החלו לתשאל את המתלונן 1 אודות החשד להתפרצות כאמור. בתוך כך, הסתובב הנאשם והכה את המתלונן 1 בפניו באמצעות פנס מספר פעמים. כמו כן, במהלך הובלתו לתוך התחנה במעלית הנאשם הכה את המתלונן 1 באמצעות ברכו.

9.            בתחנה, לצורך ביצוע חיפוש הוכנס המתלונן 1 לשירותים. שם, הסיר הנאשם את חגורת מכנסיו, סובב אותה סביב ידו והכה באמצעותה בגבו של המתלונן 1. בהמשך, לקח הנאשם מקל של מגב, שבר את המקל והכה את המתלונן 1 באמצעותו בגבו וברגליו. הנאשם הורה למתלונן 1 לקום וכשזה החל לקום, הנאשם בעט בו וחזר להכותו באמצעות המקל.

10.            באותו היום ובסביבות השעה 04:00, הגיע לתחנה חברו של המתלונן 1, סאמר זגול (להלן: "המתלונן 2" לצורך הדיון באישום זה בלבד), בכדי לברר אודות חברו, המתלונן 1. לאור החשד שעלה במשטרה לפיו המתלונן 2 הינו שותפו לעבירה של המתלונן 1, הנאשם הודיע למתלונן 2 על מעצרו והכניסו לחדר בתחנה. בחדר, הכה הנאשם את המתלונן 2 בבעיטות באגרופים ולאחר שנפל הכה אותו באמצעות מקל.

11.            האישום השלישי: ביום 18.09.2010 בסביבות השעה 17:00 ברחוב יפת באזור יפו שבתל אביב, עיכב הנאשם את יפית לוי בשעה שזו נהגה ברכב של בן זוגה, ג'לאל שקרה (להלן: "המתלונן" לצורך הדיון באישום זה בלבד).

12.            המתלונן נקרא למקום על ידי שכניו והחל לדבר עם הנאשם בבקשה להציג בפניו את רישיונות הרכב. הנאשם סרב לקבלם, צעק על המתלונן ולבסוף הודיע למתלונן על מעצרו. המתלונן נכבל באזיקים מלפנים והוכנס לניידת מאחור כשלצדו יושב השוטר הוסאם חסאן (להלן: "חסאן"). במהלך הנסיעה לתחנה, עצר הנאשם את הניידת והכה את המתלונן בארבע מכות בפניו. לאחר מכן המשיך בנסיעה, עצר בשנית והכה את המתלונן בשלוש חבטות. 

סקירת העדויות והמוצגים

האישום הראשון

פרשת התביעה  - האישום הראשון

13.            להלן אסקור את העדויות העיקריות והמוצגים שהוגשו לבית המשפט במסגרת פרשת התביעה באישום הראשון.

14.            אפתח את הסקירה עם עדותו של עד תביעה מס' 10, מר זאב קפטובסקי, המומחה בתחום מכשיר הטייזר. הואיל ובתיק זה, נדון לראשונה בפסיקה השימוש באקדח הטייזר המדובר כה רבות באישום שלפני, ועל מנת שיובן כהלכה מהו המכשיר, אופן פעולתו והשימוש בו וכן תוצאות ההפעלה, בחרתי להקדים ולהביא בראשית סקירת העדויות ובהרחבה את עדותו של מר זאב קפטובסקי וזאת לפני סקירת עדות המתלונן ושאר עדי התביעה שהעידו במסגרת אישום זה.

עד תביעה מס' 10 - זאב קפטובסקי:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ