אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרשעת חסידי חן בהתעללות בקטין, חבלה בכוונה מחמירה, סחיטה באיומים ועוד

הרשעת חסידי חן בהתעללות בקטין, חבלה בכוונה מחמירה, סחיטה באיומים ועוד

תאריך פרסום : 12/05/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
157-08
12/05/2010
בפני השופט:
נאוה בן אור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד דניאל מור
עו"ד אושרת שוהם
הנתבע:
1. דוד אברהם קוגמן
2. אברהם מסקאלצ'י
3. רועי צורף
4. שמעון גבאי

עו"ד אביגדור פלדמן
עו"ד אבי לביא
עו"ד צבי ואתורי
עו"ד שמעון שרביט
עו"ד יהודה שושן
עו"ד צדוק חוגי
עו"ד יאיר נהוראי
הכרעת דין

1.  רקע כללי: כתב האישום, יריעת המחלוקת, התגלגלות הפרשה, וחשיפתה

1.         גל גדול של מעשי אלימות מחרידים איים להטביע את ילדי משפחת ש', שמונה במספר. הגל, שהלך והתעצם במהלך השנה שקדמה לחשיפת הפרשה בה תעסוק הכרעת הדין, הגיע לשיאו בשבועות האחרונים שקדמו לה. משנסוג הגל, נמצאו ילדי המשפחה מותשים וחבולים, בין בגופם, בין בנפשם. לחוף מבטחים לא כולם הגיעו. הקטן שבהם, א', יליד 2004, שהיה כבן 3 עת החלו האירועים העומדים ביסוד כתב האישום שלפניי, נפגע פגיעה מוחית קשה, ומאז ועד היום הוא במצב המוגדר "צמח", ומאושפז במוסד סיעודי. לדאבון הלב נראה כי אין תקווה שמצבו ישתפר אי פעם. נ', אחיו הגדול הימנו, יליד 2003, שהיה כבן 4 בתחילת הפרשה, סבל מכוויות קשות ביותר בשתי רגליו, ונזקק להשתלת עור. א' ונ' סבלו מחבלות גוף חמורות נוספות, ונפלו קרבן להתעללות קשה וחמורה, כפי שיפורט בהמשך. גם ילדים נוספים מילדי המשפחה סבלו ממעשי אלימות והתעללות, והאחרים היו עדים למעשים שנעשו באחיהם. חלקם הוכרחו ליטול בהם חלק.

2.         הפרשה שהלכה ונגולה בפניי במהלך שמיעת העדויות בתיק זה, הינה פרשה מזוויעה, בלתי נתפסת, שדומה כי לא הייתה כמוה במדינת ישראל. בעקבות חשיפתה, הגישה המאשימה שלושה כתבי אישום. כתב האישום שלפניי מייחס לארבעה נאשמים, כולם תלמידיו של מי שכינה עצמו "הרב" אליאור חן, מעשי אלימות והתעללות שונים בחלק מילדי משפחת ש', במהלך שבועות ארוכים, הכל לצורך "תיקונם", ולשם גירוש שדים ומזיקים ש"השתלטו" עליהם. המעשים נעשו לנגד עיניה או בידיעתה של אימם של הילדים, שהחרישה, מתוך שסברה שאליאור חן הוא "צדיק", המקושר לעולמות עליונים ויודע את אשר הוא עושה. אחד מהנאשמים, רועי צורף (נאשם 3), עניינו שונה באופן משמעותי מעניינם של האחרים, שכן אין מיוחסת לו התעללות בשיאה של הפרשה, היינו במהלך השבועות שקדמו לחשיפתה. מעשי האלימות המיוחסים לו, ביחד עם לחבריו לכתב האישום, כלפי ש', שהיה כבן 13 בזמן האירועים, בוצעו, על פי הנטען, כשהופקד עליו לחנכו וללמדו לקראת טקס הבר-מצווה שלו. כתב אישום נוסף הוגש נגד מ', אימם של הילדים, כשותפה למעשי ההתעללות בהם. בשלב מתקדם של ניהול ההוכחות בתיק זה, וכשנה לאחר חשיפת הפרשה, חתמה המאשימה על הסדר טיעון עם מ', והיא הפכה עדת מדינה. כתב אישום שלישי ואחרון הוגש נגד אליאור חן. חן נמלט מן הארץ בטרם למדה המשטרה על קיומו, ולאחר הליך משפטי ממושך הוסגר מברזיל. לפיכך החל משפטו להתנהל רק עתה, לקראת סיום שמיעת ההוכחות בתיק זה.

א. כתב האישום

3.         כתב האישום תוקן במהלך המשפט חמש פעמים, אם כי רק התיקון האחרון, לאחר החתימה על הסכם עדת מדינה עם מ', נעשה לאחר תחילת שמיעת ההוכחות (עמ' 2698 -2699). הכרעת הדין תתייחס לכתב האישום כפי שתוקן בחמישית.

החלק הכללי

4.         על פי המפורט בחלק הכללי לכתב האישום, לבני הזוג מ' וד' שמונה ילדים קטינים:

ת', ילידת 1993; ש', יליד 1994; מ', יליד 1996; י', יליד 1998; ח'ר', ילידת 1999; נח' , יליד 2001; נ' יליד 2003 ו-א', יליד 2004.

שנים מספר קודם לאירועים נשוא כתב האישום, הכיר ד', אביהם של הילדים, את אליאור חן, והשניים החלו ללמוד יחד לימודי קודש ולפקוד קברי צדיקים, ביחד עם אברהם קוגמן, אברהם מסקאלצ'י ושמעון גבאי (נאשמים 1, 2, ו- 4 בהתאמה). חן התבסס כמנהיג של קבוצה זו, וכולם נהגו להתארח מעת לעת בבית משפחת ש' ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים. כך גם החלה ההיכרות בין מ', אימם של הילדים, לבין חברי הקבוצה.

במהלך השנה שקדמה לחשיפת הפרשה, החלו יחסיהם של בני הזוג להתדרדר, ומ' הביעה את רצונה להתגרש מבעלה. מ' וד' נועצו בחן, והלה יעץ לד' להתרחק מן הבית. מאוחר יותר יעץ לו לתת גט למ'. ד' שמע בעצתו, עזב את הבית, והותיר את אשתו ואת ילדיהם בביתם. השניים התגרשו. בשלב זה התגוררו בבית, ביחד עם מ' והילדים, חלק מחברי הקבוצה.

במהלך חודש ינואר 2008, ועד ליום 11.3.08, עברה מ' ביחד עם ילדיה לדירת מגוריו של חן בבית"ר עלית. בדירה התגוררו, בנוסף, גם נאשמים 1, 2, ו- 4. במהלך תקופה זו, התקשתה מ' להתמודד עם עול גידול ילדיה, ובמיוחד עם השניים הקטנים, נ' וא'. מ' פנתה אל חן וביקשה את עצתו בכל הקשור בחינוך ילדיה. חן טען בפניה כי בילדיה הקטנים שוכנים מזיקים ורוע, ויעץ למ' ולנאשמים הנ"ל לבצע "תיקונים" בילדים, כדי להוציא מקרבם אותם מזיקים. חן היה מבצע בנוכחות ובהשתתפות הנאשמים הנ"ל "תיקונים" לילדים, והם היו מבצעים יחד עימו את המעשים. כמו כן הורה להם חן לבצע בעצמם "תיקונים" כאלה. ה"תיקונים" כללו טלטול, הכאה, כפיתה, שריפת איברים, האכלה בצואה, ומעשים נוספים, המפורטים על פני מספר אישומים רב.

נאשמים 1, 2, ו-4 הופקדו על חינוכם של נ' וא', והתעללו בהם ובאחיהם באופן שיטתי ובמספר רב של מקרים, במשך תקופה ארוכה, בתואנה כי המדובר ב"תיקונים" שתכליתם להוציא מהם את השדים המזיקים השוכנים בהם.

המעשים, כך נטען, נעשו על ידי הנאשמים 1, 2, ו- 4 וחן באופן שיטתי ורציף בחודשים ינואר עד מרץ 2008, בביתו של חן בבית"ר עלית, במהלך כל שעות היום והלילה, כשהנאשמים הנ"ל נוכחים ומשתתפים במעשי ההכאה וההתעללות יחד עם חן ובעצמם. המעשים בוצעו על ידי נאשמים אלה בצוותא חדא, בידיעתה, בהסכמתה ובאישורה של מ'.

כך באשר לחלק הכללי. מכאן עובר כתב האישום ומפרט 22 אישומים. שניים מהם (אישומים 12 ו-20), מיוחסים לכל ארבעת הנאשמים, קרי גם לנאשם 3, ועניינם מעשים שאירעו ב"ישיבה" ברח' שרי ישראל, להם נפל קרבן ש'. אישומים אלה מתייחסים למעשי האלימות הראשונים, מבחינת הסדר הכרונולוגי, והם התרחשו עוד בטרם עברו מ' וילדיה להתגורר בביתו של אליאור חן. אישום אחד מיוחס רק לנאשם 2, שניים מן האישומים מיוחסים לנאשם 1 בלבד, אישום אחד מיוחס לנאשם 4 בלבד, וכל היתר מיוחסים לנאשמים 1, 2, ו- 4.

האישומים בהם היה מעורב גם נאשם 3

5.         על פי עובדות האישום ה- 20, במהלך התקופה הרלבנטית, בישיבה ברח' שרי ישראל בירושלים, נהג נאשם 3 להכות את ש' באמצעות אגרופי ידיו, מספר רב של פעמים. בנוסף, סטר נאשם 3 לש' בפניו, מספר רב של פעמים, בנוכחותם ובעידודם של נאשמים 1, 2, ו-4. במקרה מסוים היכה נאשם 3 את ש' באמצעות מקל עץ. המאשימה מייחסת לנאשמים עבירות רבות של תקיפת קטין (סעיף 368ב(א) סיפא לחוק העונשין, תשל"ז-1977, ולהלן: החוק), ועבירה של התעללות בקטין לו הם אחראים (סעיף 368ג סיפא לחוק).

על פי עובדות האישום ה- 12, היכו הנאשמים כולם את ש', כיוון שסיפר לאביו שהוכה על ידם. כמו כן, היכו נאשמים 1, 2, ו-4 את ש', משום שניסה לספר לאימו שהוכה על ידם. המאשימה מייחסת לנאשמים שתי עבירות של תקיפת קטין ועבירה של התעללות בקטין.

האישומים המיוחסים לנאשם 1 בלבד

6.         אישומים 3 ו- 17 מיוחסים לנאשם 1 בלבד.

על פי עובדות האישום השלישי, הוא גם האישום החמור ביותר, בתאריך 12.3.08, בשעה 05:00 או בסמוך לה, בדירה ברח' דיסקין בירושלים, נכנס נאשם 1 לחדר בו ישן א' אותה עת. נאשם 1 העמיד את א' על רגליו, והחל להכותו בעוצמה, במכות אגרוף, מספר רב של פעמים, בפניו ובראשו, כפי שנהג לעשות במהלך כל התקופה הרלבנטית. בשלב מסוים התמוטט א' בידיו של הנאשם ואיבד את הכרתו. נאשם 1 ניסה להחיותו. ש' אמר לו שיש להזעיק אמבולנס, ואכן הוזעק אמבולנס למקום. לאחר שצוות מד"א הצליח להחיות את א', פונה א' במצב אנוש, כשהוא מחוסר הכרה, לבית החולים "שערי צדק" בירושלים. משהתברר כי הוא סובל מדימום מוחי סובדוראלי, הועבר לבית החולים "הדסה עין כרם". א' חובר למכונת הנשמה. כאמור לעיל, א' לא שב להכרתו עד עצם היום הזה. המאשימה מייחסת לנאשם 1 עבירה של חבלה בכוונה מחמירה (סעיף 329(א)(1) לחוק).

על פי עובדות האישום ה- 17, היכה נאשם 1 את ש' בפניו, באמצעות אגרופו. כתוצאה מכך, נשברה שן בפיו של ש'. באישום זה מייחסת המאשימה לנאשם 1 עבירות של תקיפת קטין והתעללות בקטין.

האישום המיוחס לנאשם 2 בלבד

7.         אישום מס' 22 מיוחס לנאשם 2 בלבד, ועניינו בניסיונו של הנאשם להימלט מידי שוטרים שהגיעו לביתו על מנת לעוצרו. במסגרתו מיוחסת לנאשם עבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק.

האישום המיוחס לנאשם 4 בלבד

8.         על פי עובדות האישום העשירי, פצע נאשם 4 את נ' במצחו, באמצעות פטיש ובורג. המאשימה מייחסת לנאשם 4 עבירה של תקיפת קטין (סעיף 368ב(א) סיפא לחוק), ועבירה של התעללות בקטין עליו הוא אחראי (סעיף 368ג סיפא לחוק).

האישומים המיוחסים לנאשמים 1, 2, ו-4

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ