אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרשעת אבו עצא בחבלה בכוונה מחמירה והפרעה לשוטר במילוי תפקידו

הרשעת אבו עצא בחבלה בכוונה מחמירה והפרעה לשוטר במילוי תפקידו

תאריך פרסום : 16/09/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40033-07
16/09/2008
בפני השופט:
דר' עודד מודריק

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אורלי בן ארי - גינזברג סגן בכיר א' וממונה על עניינים פליליים בפרקליטות מחוז המרכז
הנתבע:
אבו עצא ראתיב
עו"ד הישאם אבו שחאדה
הכרעת דין

תמצית כתב האישום ועיקר המענה לאישום

מסכת העבירות המתוארת בכתב האישום החלה בשעה כלשהי בלילה שבין 6.1.07 והסתיימה ביום 7.1.07 בשעות הערב. לעת ההיא היה הנאשם נתון תחת צו של בית המשפט המחוזי בבאר שבע לשהות בביתו של סאלם אבו עצה בערוער ב"מעצר בית מלא" (להלן: " צו מעצר הבית" או: " מעצר הבית"). תוך הפרת צו מעצר הבית יצא הנאשם את בית סאלם אבו עצה (להלן: " בית סאלם")  ובלילה שבין 6.1.07 לבין 7.1.07 גנב את רכבו של אברהם טסלפפה מסוג מיצובישי פג'רו (להלן: " הג'יפ") ממקום חנייתו בראשון לציון. ביום 7.1.07 סמוך לשעה 16:30 הגיע הנאשם ביחד עם יוסף אבו עצא אל מוסך "חיליק" באזור התעשייה ברחובות (להלן: " המוסך" וגם: " הזירה") . יוסף ביקש מבעל המוסך, תומר אבוקסיס (להלן: " תומר") לתקן תקלה מסוימת בפג'רו. הנאשם הכניס את הג'יפ למוסך ולאחר בדיקה איתר תומר צורך בהחלפת רצועת ההגה של הרכב. תומר לא יכול היה לבצע את התיקון בעצמו אך נאות להדריך את יוסף כיצד לבצע את הדבר.

עוד הם עסוקים בעניין התיקון ושלושה כלי רכב משטרתיים הגיעו אל פתח המוסך. מרכב אחד,  ניידת משטרתית, יצאו שני שוטרים לובשי מדים. אחד מהם היה שלומי אסולין (להלן: " שלומי"). יוסף הבחין בשוטרים, נמלט אך נתפס לאחר מרדף קצר ולאחר שחרף התנגדותו האלימה הצליחו השוטרים לגבור עליו. הנאשם, שישב בפג'רו ביקש להימלט אף הוא. שלומי הבחין בתנועתו וחש אליו לעצרו. הנאשם דקר את שלומי בעוצמה באמצעות חפץ חד שנדמה להיות מברג. החפץ חדר לצוואר פגע בחוליה צווארית של חוט השדרה וגרם לפגיעה מוחית. הנאשם לא הסתפק בכך, אחז בראשו של שלומי והטיחו אל דופן מכונית שחנתה סמוך לפג'רו (להלן: " ההתרחשות העבריינית" או: " ההתרחשות החובלנית").

מייד לאחר מכן נמלט הנאשם כשהוא מפלס דרכו בינות לשוטרים תוך איום בחפץ החד שהיה בידיו. אחד השוטרים ירה לעבר רגלי הנאשם אך לא הצליח למנוע את הימלטותו. הנאשם נעצר מאוחר יותר סמוך לשעה 23:30 בבית סאלם בערוער.

על יסוד זה מיוחסות לנאשם עבירות של חבלה בכוונה מחמירה, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, גניבת רכב, הפרת הוראה חוקית, נהיגת רכב ללא רישיון נהיגה וללא ביטוח כדין.

במענה לכתב האישום הודה הנאשם בשתי עובדות; האחת שבפרק הזמן הרלוונטי היה נתון לצו מעצר הבית והשנייה שבאותה עת לא היה לו רישיון נהיגה. הוא הכחיש את כל יתר טענות העובדה הנטענות בכתב האישום והודיע על טענת התגוננות כפולה; טענת אליבי וטענה לפסלות הודיית החוץ שלו. טענת האליבי היא שביום 7.1.07 היה הנאשם במעצר בית בערוער וכלל לא הגיע לאזור העיר רחובות. טענת הפסלות מבוססת על חקירה לא הוגנת (פרסום שמו ותמונתו של הנאשם לפתח החקירה תוך יצירת אווירת עוינות כלפיו; העדר "אזהרה", מניעת מפגש עם עו"ד;מעצר בני משפחה) ועל שימוש באמצעים פסולים (אלימות, הפחדה ואיומים, תחבולה בלתי הוגנת, השאה ופיתוי).

אעיר כי מעיקרה הוגש כתב האישום נגד הנאשם ויוסף אבו עצה ( לעיל ולהלן: " יוסף") אולם עניינו של יוסף הופרד לאחר שנערך עמו הסדר טיעון. הוא הורשע במה שהורשע ועונשו נגזר.

תאור כללי של ראיות התביעה

עדים רבים יחסית, שוטרים ואזרחים, נכחו בזירה בעת ההתרחשות נושא כתב האישום. אולם בשל מהירות ההתרחשות והעובדה שהזירה נחלקה ל"זירות משנה" שבהן היו התרחשויות שונות בו זמנית, לא יכול היה איש מן הנוכחים לזהות את הנאשם בוודאות כמי שביצע את פעולת החבלה החמורה בשוטר שלומי. ראיות התביעה נחלקות לשלושה רבדים. הרובד האחד הן הודאות החוץ של הנאשם, בין בפני חוקריו ובין בפני מדובבים.  הרובד השני הוא "חקירת תקשורת" הכולל דו"ח איכון של מכשיר הטלפון הסלולרי שהיה בשימושו של הנאשם וראיות הקשורות לדו"ח. על פי חקירת התקשורת ניתן לקבוע בוודאות מספקת את מיקומו של הנאשם ונתיב תנועתו בזמן הרלוונטי. הרובד השלישי הוא פסיפס ראיות שתכליתן להוות "דבר מה נוסף" להודאות החוץ של הנאשם.

אציג את עיקרי ראיות התביעה  על פי סדר הצגתן בסיכומי התביעה ובצדן את השגות הסנגוריה.

חקירת תקשורת

הראיה; תוכן, קבילות ומשקל - טיעון התביעה

בזירה, בכליו של יוסף,  נתפס מכשיר טלפון נייד השייך לו (להלן: " הנייד של יוסף"). כמו כן נתפס אצל יוסף פנקס טלפונים שבו תחת השם ראתב (שמו הפרטי של הנאשם) צוין מספר של טלפון  נייד (7838309-057). מפקח שי אוחנה, בעת ההיא קצין המחשוב של מרחב השפלה, ערך "חקירת תקשורת" ביחס לנייד של יוסף; היינו הוא בחן, אחד אחרי השני את נמעני השיחות היוצאות והנכנסות לטלפון הזה ביום 7.1.07, בפרק הזמן הרלוונטי. בעבודת נמלים של התחקות אחר שלל השיחות שנכללו ברישומי הנייד של יוסף עלה בידו לגלות שקוימו שיחות עם טלפון נייד, מנוי של חברת "מירס" שמספרו 7838309-057, היינו אותו מספר טלפון שנמצא בפנקסו של יוסף תחת שמו הפרטי של הנאשם (להלן: " מירס 309" או: " המירס") . מאוחר יותר בעת שהנאשם נעצר נתגלה מירס 309 תחת מזרון בסלון בית סאלם.

מפקח אוחנה הזמין מחברת מירס דו"חות איכון של מכשיר מירס 309 ביום 7.1.07 ומבדיקתם למד לדעת שמירס 309 והמחזיק בו נעו ממרכז הארץ לכיוון דרום. בשעה 17:40 אוכנה שיחה בקרבת בית עובד ובשעה 20:50 באזור נחל יתיר [ת/14].

בהנחה (שתוכח להלן) שמירס 309 אמנם הוחזק בידי הנאשם ביום ההתרחשות מתבקש, ברמת וודאות גבוהה מאד כי הנאשם עזב את מקום מעצר הבית, נסע למרכז הארץ והיה באזור הזירה בסמיכות זמן להתרחשות העבריינית. בכך נשללת טענת האליבי של הנאשם (שהיה כל העת במקום מעצר הבית בערוער) ויימצא חיזוק רב להודיות החוץ הכוללות הודאה בביצוע העבירה.

לעניין קבילות דו"חות האיכון כ"רשומה מוסדית" (סעיף 36 לפקודת הראיות) העידה התביעה שלושה מעובדי חברת מירס. העדה שרון בלומנפלד האחראית בחברה על תחום צווי בית משפט ומהימנות, הגישה תעודה בדבר רשומה מוסדית [ת/53] וכן את פלטי המחשב בעניין שיחות יוצאות ונכנסות לנייד של הנאשם [ת/54א,ב]. העדה הסבירה כי פלטי המחשב הופקו עם קבלת הדרישה המשטרתית בידי עובדת החברה ששימשה בתפקידה בעת ההיא. עובדת החברה  ערכה "שאילתה" למחשב החברה וקיבלה בהקשר לנתוני מכשיר מירס 309 מידע בדבר שיחות נכנסות ויוצאות, זמניהן, ואת שמות הקוד של האתרים (תאים) שמהם יצאו השיחות לדרכן. העובדת שמרה את הנתונים שהופקו ברשימה ממוחשבת באמצעות תוכנת "אקסל". בה בעת הפיקה העובדת קובץ ממוחשב של נתוני מחלקת ההנדסה שבו "פענוח" של שמות הקוד של האתרים באופן המגלה את מיקומם על מפת המדינה, אזורי כיסוי, כיוונים וטווחים. העובדת בצעה פעולת העתקה (copy) של חלק הפענוח הרלוונטי  ו"הדביקה" (paste) את הקטעים המועתקים אל רשימת האקסל. כך נוצר שילוב של שני הקבצים הממוחשבים. הפעולה הכוללת היא, אם כן, בעיקר "מלאכת מחשב"; אולם משולב בה "מגע יד אדם" הנוגע ל"בחירת" שמות הקוד המפוענחים, העתקתם, ושילובם (הדבקה) ברשימת האקסל (גם פעולות אלה הן בעיקרן "פעולות מחשב" אלא שהמבצע אותן צריך ללחוץ על המקשים הנכונים ולבצע את פעולותיו ביחס לקטעי הקובץ הרלוונטיים).

עובד החברה המהנדס חיים קלוש הגיש שלוש מפות [ת/55] שהופקו ממחשבי החברה ושמקנות תרגום חזותי לפלטי האיכון שאודותם העידה ושאותם הציגה שרון בלומנפלד. המפות כוללות מספרי אתרים (המצויים גם בדו"חות האיכון) ציון שמות האתרים ותיאור חזותי של פריסת הכיסוי של האתרים. המפות הללו שהן "מלאכת מחשב" ולא מלאכת אדם ניתנות להשוואה לפלטי האיכון. ממילא בעזרת המפות ניתן לוודא שלא נעשתה שגיאה במלאכת ה"בחירה", ה"העתקה" וה"הדבקה" של פענוח מספרי האתרים והמרתם לשמות האתרים [לשם הדגמה נטל העד את רשימת האקסל ת/54א סימן את השורה המתייחסת לשיחה מיום 7.1.07 בשעה 15:37 הרשומה על אתר 17802 שה"פענוח" מראה שזה אזור נס ציונה) והשווה אותה אל המפה המראה כי אכן השיחה בוצעה באמצעות "סקטור" נס ציונה]. במענה לשאלות הסנגור העריך העד שהסיכוי שתתרחש טעות אם בנתוני הבסיס (data base) של פלטי המחשב והמפה המשקפים את האיכון ואם בדו"ח האקסל המשולב הם נמוכים ביותר. אכן נתוני הבסיס משתנים מעת לעת והם מוקלדים למחשב ביד אדם; הוא האחראי לטיפול בקבצים הללו, אלא שהמערך הממוחשב נועד בעיקרו לשם חיוב הלקוחות בתשלום עבור שיחות הטלפון ולפיכך נשמרת בו מידת דיוק קפדנית. כל מה שכונה למעלה מכאן "מלאכת מחשב" הוא תוצרי פעולת המחשב וסיכויי הטעות בהם מעטים ואפילו אפסיים. ייתכן שבשל קשיי קליטה או נתוני מיקום מסוימים של מחולל השיחה יוצג מיקום השיחה על פני המפה באורח לא מדויק; אולם פער הדיוק בשום אופן אינו יכול להיות כזה שאדם המחולל שיחה מאזור ערוער שבנגב "יתועד" במפה ובפלטי האיכון כאילו היה באזור נס ציונה לעת שביצע את השיחה.

העד השלישי, ירון גיל, מנהל אבטחת מידע בחברת מירס. העד תיאר את מערכות אבטחת המידע האצור במחשבי החברה שתכליתם למנוע גישה של מי שאינם מורשים וכן למנוע שיבוש המערכות הללו.

התביעה גורסת כי באמצעות שלושת העדים הללו הוכחו שלושת התנאים הנדרשים לשם קבילותה של "רשומה מוסדית" ולשם ביסוס ממצאי עובדה על יסוד אותה רשומה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ