אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרשעה ברצח, שוד בנסיבות מחמירות וחבלה בכוונה מחמירה

הרשעה ברצח, שוד בנסיבות מחמירות וחבלה בכוונה מחמירה

תאריך פרסום : 01/07/2012 | גרסת הדפסה
תפ"ח
בית המשפט המחוזי באר שבע
1153-09
01/07/2012
בפני השופט:
1. ס. הנשיא ר. יפה- כ"ץ אב"ד
2. א. ואגו
3. י. צלקובניק


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד א' אברהם
הנתבע:
יוסף נחמיאס
עו"ד י' נרקיס
עו"ד א' שורץ
הכרעת דין

השופט י' צלקובניק:

כתב האישום והמענה לכתב האישום

  1. ביום 23.1.2008, בשעה 19:45 לערך, בחנות תכשיטים 'תכשיטי פלס', במרכז המסחרי 'רזין' באילת, אירע שוד שבוצע על ידי שודד חמוש באקדח, שבמהלכו נורה למוות מר א.ש.ס. ז"ל, סוכן מכירות של חברת "גולד טרייד תכשיטים בע"מ". בעל חנות התכשיטים, מר א.ק., נפצע קשה עקב יריות השודד.
  1. על פי כתב האישום, שההגנה אינה כופרת בעובדותיו, ככל שהן נוגעות לנסיבות ביצוע השוד והירי (סעיף 2.2. למענה בכתב), הגיע המנוח לחנות התכשיטים, כשעימו מזוודה שהכילה תכשיטי זהב בשווי של כ- 80,000 דולר ארה"ב, במטרה למכור תכשיטים למר ק'.

אותה עת, הגיע אופנוע למרכז המסחרי, שעליו שני רוכבים - שהנאשם, על פי הנטען, היה אחד מהם -  במסגרת קשר שקשרו השניים לבצע שוד בחנות התכשיטים. האופנוע הוחנה סמוך לחנות, כשנהגו, שפניו מוסתרות בקסדה, נותר לשבת עליו. השודד הנוסף, שעל פניו זקן ושפם מלאכותיים, לצורך הסוואה, נכנס לתוך החנות כשבידו אקדח 9 מ"מ, חצי אוטומטי, ודרש ממר ק' ומהמנוח לצעוד לעבר הכספת הנמצאת בחלק הפנימי של החנות, לפתוח אותה ולמסור לידיו את תכולתה. א.ק. הלך לעבר הכספת, פתחה, והראה לשודד כי לא מצוי בה כל דבר ערך.

השודד ביקש ליטול את מזוודת התכשיטים מידי המנוח, וזה ניסה למנוע בעדו את נטילת המזוודה. השודד ירה לעבר המנוח וא.ק. מספר יריות, נטל עימו את המזוודה ויצא מהחנות לעבר האופנוע שהמתין לו מחוץ לחנות. המנוח נאבק עם השודד, וניסה למנוע ממנו לקחת את המזוודה, ואולם השודד המשיך לירות לעברו מספר יריות, ולאחר שהמנוח קרס על הרצפה מחוץ לחנות, נטלו שני השודדים את המזוודה, ונסו מהמקום בנסיעה על האופנוע.

  1. עקב הירי, נפגע המנוח משלושה קליעים בבית החזה משמאל, אשר גרמו לנזקים חמורים בריאות, בלב ובכבד שהובילו למותו. בנוסף נפגע המנוח מפגיעות קליע בירך ובאמת היד. (ממצאים אלה נקבעו בחוות הדעת הפתולוגית, ת/22, שנערכה ביום 24.1.2008,  על ידי ד"ר ק' זייצב  מהמכון לרפואה משפטית; בנוסף נקבע בחוות הדעת כי נמצאו פצעי שפשוף ודימום תת עורי בפנים, שנגרמו מחבלה קהה, קרוב לוודאי, לא ישירה (נפילה), עובר לאירוע המוות).

א.ק. נפגע מקליע שחדר לבטנו וגרם לפציעתו במעי הדק, במעי הגס ובקיבה, וכן נגרם לו שבר דחוס בחוליה L4 בעמוד השדרה. הוא הובהל לבית החולים 'יוספטל', ולאחר מכן לבית החולים 'סורוקה', שם נותח מספר פעמים. בתאריך 24/2/08 הועבר ממחלקת טיפול נמרץ למחלקה כירורגית, ובתאריך 10/3/08 הועבר לשיקום, שבמהלכו נותח שוב, מספר פעמים.

  1. נוכח הנסיבות שפורטו, מיוחסות לנאשם בגין המתת המנוח במהלך השוד, ופציעתו החמורה של א.ק. - מעשים שבוצעו בצוותא עם אחר -  עבירות של רצח, לפי סעיף 300(א)(2)(3) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן:"החוק"); שוד בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 402(ב) לחוק; חבלה בכוונה מחמירה, לפי סעיף 329 (א)(1) לחוק .
  1. הנאשם כפר בכך שנטל חלק במעשים המיוחסים לו. הנאשם טען עוד בפתח משפטו, כי אין בידו להצביע על מקום הימצאו בשעת ביצוע המעשים, ובניסוחו של ב"כ הנאשם: "אין לו טענת אליבי...אם הייתה טענת אליבי היינו טוענים אותה...". (ישיבת 27.6.2010, ע' 17 לפר'). בד בבד טענה ההגנה, כי כתב האישום אינו מגדיר את חלקו של הנאשם בביצוע העבירות - בין אם כמבצע הירי, ובין אם כנהג המילוט - וכי יש בכך כדי ליצור אי בהירות, הפוגמת בהגנת הנאשם, שיש בה, בנוסף, כדי להשליך על האישום בעבירת הרצח. יצויין, כי על טענה זו חזרה ההגנה גם במסגרת סיכומיה, בתום הבאת הראיות, כפי שיפורט בהמשך הדברים.

ב"כ המאשימה, טענה בתגובה, כי מאחר שהנאשם לא מסר כל גירסה "אז מבחינתנו חלקו שלו ושל השותף הם זהים מבחינתו. הוא לא רק שהוא יכול היה להיות, אלא שהוא זה שביצע בפועל את העבירות כמו גם שותפו...". (ע' 17 לפר').  

  1. בהקשר זה, ולצורך הבהרת הדברים כבר בשלב זה, יצויין, כי שני השודדים לא זוהו על ידי בעל חנות התכשיטים, או על ידי עדי ראיה אחרים שנכחו סמוך לחנות, ומערך ראיות התביעה מתבסס בעיקרו, על ממצאים פורנזיים; הנאשם עצמו נמלט מאילת זמן קצר לאחר אירועי כתב האישום, ונעצר רק ביום 19.11.2009, לאחר כעשרים ושניים חודשים מיום הרצח, סמוך לדירת מסתור בשכונת מאה שערים בירושלים. בעת חקירתו לא אבה הנאשם למסור כל גירסה, והתמיד בשתיקה לאורך כל מהלך החקירה.

יש להוסיף, כי זהותו של המבצע הנוסף של העבירות, כנטען על ידי המאשימה, נותרה, בשלב זה, עלומה.

נסיבות השוד והירי

  1. ההגנה שכאמור, אינה חולקת על נסיבות ביצוע השוד והירי המפורטות בכתב האישום, הסכימה להגשת מכלול הודעות של עדי ראיה לאירוע, שנמסרו במשטרה - בלא להידרש לחקירת עדים אלה.
  1. על פי הודעתו של רוי רוזנפלד, המשמש כפרמדיק במד"א אילת, שהוזעק לחנות התכשיטים בעקבות הירי, נמצא המנוח, שוכב על פניו, ללא רוח חיים, מעל גרם מדרגות ליד החנות, כשעל גבו סימני דם, ובסיועו של שוטר הפך את המנוח על גבו. (מותו של המנוח נקבע על ידי ד"ר אבו יונס, במחלקה לרפואה דחופה בבית החולים 'יוספטל' - הודעת פטירה, ת/38).

א.ק., נמצא בתוך החנות, שכוב על גבו, עם פציעות ירי. על פי דוח הפרמדיק נראו "שני חורי כניסה בחזה מרכז - שמאל, איזור הצלעות 5-6...חור כניסה נוסף באמת ימין...". א.ק. הועבר לבית החולים 'יוספטל', שם קיבל טיפול ראשוני, ולנוכח פגיעות הירי הקשות במעיים ובקיבה, הועבר לבית החולים 'סורוקה', שם עבר מספר ניתוחי בטן, וטיפולים אחרים. (הודעתו של רוזנפלד, ת/2 מיום 25.1.2008; דוח פרמדיק מיום 23.1.2008, נספח לת/2; דוח קבלה רפואית וסיכום אישפוז בבית החולים 'סורוקה', ת/39 ו- ת/40).

  1. א.ק. מסר הודעה ראשונה בבית החולים, בשעה 20:50, מיד לאחר קרות האירועים הקשים (ת/3). במועדים רחוקים יותר, נמסרו על ידו שתי הודעות נוספות: ת/4, ביום 26.3.2008, ו- ת/6 ביום 3.12.2009 (וכן הודעה בעניין טכני, ת/5; הקלטות החקירה, ת/7, ת/8, ת/9). יצויין כי בהודעותיו המאוחרות, התקשה העד להיזכר במלוא פרטי האירוע, בשל פציעתו הקשה והטראומה הנפשית שעבר. בהודעתו, ת/6, ציין כי נגרמה לו נכות בשיעור של 100% בעקבות הפגיעה בחוט השדרה; הוא מתקשה בהליכה וישיבה, ובעקבות הניתוח בבטנו, הוא סובל מכאבים וקשיים בנשימה.

בהודעתו, ת/3, שנגבתה לפני העברתו של העד לחדר הניתוחים, וגבייתה נקטעה מספר פעמים בשל מצבו, מסר א.ק. כי המנוח הגיע לחנות לצורך עסקה של מכירת תכשיטים ("זהב"). השודד נכנס אז לחנות, " עם אקדח שלוף", בצבע שחור, 9 מ"מ. לדרישת השודד, פתח את הכספת בחנות, בה לא נמצאו חפצי ערך, והבחין כי המנוח "קפץ לו על היד עם האקדח וניסה למנוע שהוא יכוון את זה עליו, והם הלכו מכות והשודד ירה בו 3 פעמים, אני רצתי לעזור לו אבל הוא ירה בי ופגע בי, אני לא הצלחתי לעזור לו".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ