אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> המשרד לאיכות סביבה/מחוז דרום/ב נ' תקומה מושב עובדים של הפועל המזרחי ואח'

המשרד לאיכות סביבה/מחוז דרום/ב נ' תקומה מושב עובדים של הפועל המזרחי ואח'

תאריך פרסום : 05/08/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום באר שבע
4085-04
01/05/2012
בפני השופט:
1. דרורה בית אור
2. סגן נשיא


- נגד -
התובע:
המשרד לאיכות סביבה/מחוז דרום/ב
הנתבע:
1. תקומה מושב עובדים של הפועל המזרחי
2. יהודה האופטמן
3. אליהו הנגבי

גזר-דין

גזר דין

כתב האישום והכרעת הדין

1.ביום 26.10.04 הוגש כתב אישום נגד 3 נאשמים כדלהלן: הנאשם 1 הינו אגודה שיתופית רשומה (להלן: "מושב תקומה" או "המושב"). הנאשם 2 והנאשם 3 שימשו בהתאמה במועדים הרלוונטיים כמזכיר המושב וכיו"ר ועד המושב.

2.לנאשמים יוחס כי בתקופה שבין התאריכים 25.11.02 לכל המאוחר ל-16.08.04 לכל הפחות, לכלכו את רשות הרבים בכך שניהלו, החזיקו והפעילו אתר פיראטי לסילוק פסולת ופסולת בניין, בשטח פתוח ברשות הרבים, בתחום השיפוט של מושב תקומה, מצפון מזרח למושב בין חלקות הפרדסים המשותפים (להלן: "האתר" או "אתר הפסולת"). לנאשמים יוחס כי את אתר הפסולת הפעילו ללא רישיון או היתר זמני כדין, באופן שלא מנע זיהום אוויר וריח בלתי סבירים, ומבלי שנקטו באמצעים הנדרשים על פי דין לתפעול אתר פסולת.

3.לאור האמור, לנאשמים יוחסו עבירות על סעיפים 4, 14 ו-15 לחוק רישוי עסקים, תשכ"ח – 1968 (להלן: "חוק רישוי עסקים") יחד עם פריט 5.1ד לתוספת לצו רישוי עסקים (עסקים טעוני רישוי) התשנ"ה - 1995, על סעיפים 2, 13(א) ו-15 לחוק שמירת הניקיון, תשמ"ד –1984 (להלן: "חוק שמירת הניקיון") ועל סעיפים 3, 4, 5, 6, 8, 9, ו-12 לתקנות למניעת מפגעים (מניעת זיהום אוויר וריח בלתי סבירים מאתרים לסילוק פסולת) התש"ן – 1990 (להלן: "התקנות") יחד עם סעיפים 11 ו-11ג לחוק למניעת מפגעים, תשכ"א – 1961 (להלן: "החוק למניעת מפגעים"). לנאשם מס' 1, מושב תקומה, יוחסו העבירות האמורות מכוח אחריות של תאגיד ולנאשמים 2 ו-3 על פי כל אחד מהחוקים הנזכרים כנושאי משרה בתאגיד, הן בגין ביצוע העבירות במעשה והן בגין ביצוען על דרך של מחדל כאשר לא פיקחו ולא עשו כל שניתן למניעתן.

4.לנאשמים יוחס כי בניגוד לתקנות, במהלך התקופה האמורה השליכו ו/או התירו השלכת פסולת בניין ופסולת מעורבת אחרת באתר, לרבות קרשים, קרטונים, ניילונים, יריעות פלסטיק, גזם, פסולת חקלאית, אריזות חומרי הדברה, בלוקים, אבנים ועוד כיוצא באלה, מבלי שנקטו באמצעים סבירים ויעילים למניעת השלכת הפסולת לאתר ומבלי שקבעו סדרי עבודה, מקומות וזמנים מוגדרים לכך. פסולת מעורבת ופסולת בניין כאמור נראו באתר ב-6 מועדים שונים על פני התקופה האמורה כמפורט בכתב האישום.

5.עוד יוחס לנאשמים כי במהלך התקופה האמורה התירו בניגוד לתקנות הבערת פסולת באתר שכתוצאה ממנה נפלטו לאוויר עשן סמיך, גזים, אדים וכיוצא באלה. בעירות שכאלה נראו באתר במהלך התקופה בשני מועדים – 25.11.02 ו-10.04.03. הנאשמים הואשמו בכך שלא נקטו באמצעים סבירים ויעילים למניעת בעירות של פסולת, וגם משאירעו הבעירות לא נקטו באופן מיידי באמצעים היעילים והמתאימים לכיבויין.

6.עוד יוחס לנאשמים כי עברו על התקנות גם כשלא התקינו לאתר שערים, גידור ושילוט כדין.

7.בסיומו של הליך הוכחות, בהכרעת דין מיום 30.11.11 הרשעתי את הנאשמים בעבירות שיוחסו להם על חוק שמירת הניקיון והחוק למניעת מפגעים יחד עם התקנות. מאידך, לעניין ניהול אתר הפסולת ללא רישיון החלטתי לקבל את טענת ההגנה מן הצדק שהעלו הנאשמים, ומשכך הוריתי על ביטול האישום שיוחס להם מכוח חוק רישוי עסקים.

8.במעמד הכרעת הדין, ביקש ב"כ הנאשמים כי יוגשו תסקירי שירות המבחן לעניין העונש ביחס למרשיו, בהם תיבחן בין היתר גם שאלת ביטול הרשעתם בדין. ב"כ המאשימה לא התנגד ובהתאמה הוריתי כמבוקש. התסקירים הוגשו לקראת הטיעונים לעונש שנשמעו ביום 16.04.12.

תסקיר שירות המבחן בעניינו של נאשם 2

9.על פי התסקיר נאשם 2 הינו בן 78, נשוי, אב ל-6 וסב ל-18, מתגורר מאז שנת 1972 במושב תקומה, יליד צ'כיה, נולד בשנת 1934 ועלה ארצה בשנת 1950. הנאשם 2 הינו ניצול שואה ונושא על גבו עד היום את מוראותיה. דברים בהקשר זה מפורטים בתסקיר ובמסמכים נוספים שהוגשו ולא אפרט מעבר לכך.

10.הנאשם 2 שירת שירות צבאי מלא, שלאחריו עבד בין היתר בחקלאות ואף פיתח משק חקלאי משלו במושב תקומה, שימש כמזכיר בכפר מימון, במס' ישובים בגוש קטיף ובמושב תקומה. לאורך השנים היה פעיל חברתית בוועדות השונות במושב. על פי התסקיר, מחוות דעת שהוצגו ממקומות עבודתו עולה כי נאשם 2 "תרם במרץ ובשקדנות, בחריצות, במסירות, באחריות ובמהימנות".

11.על פי התסקיר, ביחס לעבירות נשוא התיק דנן, בתחילה התקשה נאשם 2 להתמודד עם האמור בכתב האישום ובהכרעת הדין. עם זאת, בהמשך, עם התפתחות השיחה, על אף שהוסיף להתקשות לראות עצמו כמי שביצע עבירה והביע תחושות של תסכול וחוסר אונים, הואיל להודות בחלק מהאמור בכתב האישום וציין כי כיום הוא מבין כי הוא ונאשם 3 לא עמדו בדרישות החוק.

12.שירות המבחן התרשם כי הנאשם מתקשה להתמודד עם ההליך המשפטי המתנהל נגדו, בייחוד נוכח אורח חייו הנורמטיבי, פועלו למען הציבור לאורך השנים ודימויו העצמי.

13.שירות המבחן ציין כי הנאשם 2 נעדר כל עבר פלילי וחיווה דעתו כי המדובר באדם בעל עמדות נורמטיביות ותפקוד תקין בכל מישורי חייו, וזאת חרף החוויות הקשות שחווה בעברו. להערכת שירות המבחן העבירות נשוא התיק דנן אינן מאפיינות את חיי נאשם 2, ההליכים המשפטיים המתנהלים נגדו הינם משמעותיים ביותר עבורו ואין כיום כל סיכון להישנות התנהגות דומה.

14.נוכח כל האמור בא שירות המבחן בהמלצה להשית על הנאשם 2 ענישה חינוכית בדמות של"צ. בשל גילו ומצבו הבריאותי הומלץ בהקשר זה על היקף של 60 שעות בלבד.

15.לעניין ביטול ההרשעה שיתף שירות המבחן בהתלבטותו, שמקורה בקושי המסוים של נאשם 2 לקחת אחריות מלאה על ביצוע העבירות. עם זאת, לאור עברו הפלילי הנקי, ההשפעה של הרשעה על דימויו, משמעות ההליכים המשפטיים עבורו ויתר נסיבותיו האישיות המליץ שירות המבחן בסופו של יום להימנע מהרשעתו בדין.

תסקיר שירות המבחן בעניינו של נאשם 3

16.על פי התסקיר נאשם 3 יליד הארץ, בן לניצולי שואה, בן 57, נשוי ואב ל-4, גדל במושב תקומה. שירת בצבא שירות סדיר מלא ועוד 23 שנים במילואים. כיום עוסק בתפעול 3 משקים חקלאיים בשותפות עם אחיו. שימש בתקופות רבות בוועד המושב או כיו"ר הוועד. מחוות דעת שהציג ממזכיר המושב ומראש המועצה האזורית "שדות נגב" עלה כי מדובר באדם "שקט מסור, חברותי, בעל מוטיבציה גבוהה לעזור ולסייע, אחראי, אהוד וחביב על סביבתו, השקיע רבות ותרם לאורך השנים בפיתוח המושב ושגשוגו וזאת ללא כל תמורה לעבודתו וקיימת הערכה רבה לפועלו".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ