אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הכרעת דין מרשיעה ברצח צעיר ובתקיפה בנסיבות מחמירות

הכרעת דין מרשיעה ברצח צעיר ובתקיפה בנסיבות מחמירות

תאריך פרסום : 15/09/2009 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי נצרת
535-07
15/09/2009
בפני השופט:
1. האשם ח'טיב - אב"ד
2. זיאד הווארי
3. בנימין ארבל


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
בוריס בן ודים מנקין
הכרעת דין

השופט בנימין ארבל;

א.         כתב האישום

1.         נגד הנאשם הוגש כתב אישום הכולל חמישה אישומים, והמייחס לו את העבירות הבאות:

עבירה של תקיפה הגורמת חבלה ממשית, לפי סעיף 380 לחוק העונשין התשל"ז-1977(להלן: " חוק העונשין"); עבירה של סחיטה בכח, לפי סעיף 427 לחוק העונשין הנ"ל; עבירה של קשר לפשע לפי סעיף 499(1)לחוק העונשין הנ"ל, עבירה של רצח לפי סעיף 300(א)(2) לחוק העונשין הנ"ל, עבירה של שיבוש מהלכי משפט לפי סעיף 244 לחוק העונשין  הנ"ל.

אישום ראשון

2.       על פי הנטען בכתב האישום, הנאשם  אשר התגורר בזמנים הרלוונטיים בבית אימו בקרית שמונה, קיים קשרים חברתיים עם פליקס גוטליב (להלן: " פליקס") תושב קרית שמונה, ועם ולדיסלב בטנין, המכונה ולאד, אף הוא תושב קרית שמונה (להלן: "ולאד"), הנשוי ליבגניה בטנין - קרובת משפחתו של הנאשם. ביום שישי ה-03/08/2007, קבעו הנאשם ופליקס להיפגש לבילוי משותף. הנאשם יצא מביתו סמוך לשעה 21:00 ונפגש עם פליקס. השניים רכשו משקאות בחנות, או "פיצוציה" בשם "אקזוטי" בקרית שמונה ושמו פעמיהם, יחד עם צעירים נוספים, ל"פארק הזהב" - פארק עירוני המשמש מקום בילוי פופולארי לצעירים, הנוהגים  להיפגש בו בלילות שישי  לשתות ולבלות בצוותא.

לאחר שהגיעו לפארק, התיישבו ליד שולחן והחלו לשתות, הגיע ולאד אף הוא למקום, זאת לאחר תיאום טלפוני עם השניים. לשולחן הצטרפו צעירים נוספים, ביניהם אף הנער יבגני  דיאקוב המנוח (להלן: " יבגני") יליד 1989, תושב קריית שמונה, אשר נהג להתרועע עם הנאשם וחבריו. בו בזמן הגיע לפארק אנטולי זיסקין המנוח (להלן: " אנטולי") שהתגורר עם אשתו ובנו בקרית שמונה. הנאשם ואנטולי, אשר הכירו היכרות שטחית, ניהלו שיחה קצרה והחליפו מספרי טלפון. סמוך לשעה 22:00 הצטרף אנטולי לשולחנם של הנאשם וחבריו. סמוך לשעה 23:00 עברו הנאשם, ולאד, פליקס ואנטולי מהשולחן בו ישבו לשולחן שחמט סמוך. בין ולאד, פליקס, הנאשם ואנטולי התגלע ויכוח, במהלכו האשים ולאד את אנטולי, כי פגע בכבודה של יבגניה אשתו, חודשיים קודם לכן, כאשר השניים עברו ברחוב שפרינצק שבעיר ואנטולי לא זז ממקומו כדי לפנות ליבגניה את הדרך. על כן, דרש ולאד מאנטולי פיצוי כספי, כאשר הנאשם ופליקס מתערבים בוויכוח לטובתו. במהלך הוויכוח החלו הנאשם, ולאד ופליקס צועקים על אנטולי  ודורשים ממנו לשלם פיצוי כספי, כאשר ולאד  מכה אותו בפניו. בשל הכח שהופעל כלפיו התנצל אנטולי בפני ולאד על שפגע לכאורה ביבגניה והסביר כי אין ביכולתו לשלם פיצוי כספי.

הנאשם, פליקס וולאד לקחו את אנטולי לספסל מרוחק בפארק, המוסתר על ידי עצים וצמחיה, ותקפו אותו בצוותא במכות אגרוף בפניו, תוך שהם גורמים לו לדימומים וחבלות בפניו. לאחר מכן לקחו אותו לברזייה הנמצאת בפארק ושטפו את  הדם מפניו.

אישום שני

3.       סמוך לחצות הלילה לאחר שסיים לתקוף את אנטולי, נותר הנאשם בפארק עם צעירים שונים. כאשר הבחין הנאשם כי פליקס, ולאד, יבגני ואנטולי אינם נמצאים בפארק, התקשר אליהם לשאול למיקומם. פליקס השיב כי הלך עם ולאד ויבגני לקנות סיגריות וכי אנטולי פנה לדרכו. סמוך לשעה 01:00 בלילה הגיעו פליקס, ולאד ויבגני חזרה לפארק. הנאשם שהבחין כי השלושה עצבניים שאל אותם לפשר העניין. בתגובה השיב פליקס כי הם רצחו את אנטולי והשליכו את גופתו בתעלה ליד אצטדיון כדורגל, הנמצא מעבר לכביש הסמוך לפארק. הנאשם יצא מן הפארק למקום שתיאר בפניו פליקס, ומשלא מצא את גופתו של אנטולי שב לפארק ושאל את חבריו האם התבדחו בעניין. פליקס ויבגני עמדו על כך כי רצחו את אנטולי, על כן ליווה יבגני את הנאשם לערוץ נחל "עין הזהב", והראה לו את המקום בו הוטלה גופתו של אנטולי.

לאחר שהבין הנאשם כי אנטולי אכן נרצח, יצא מן הפארק, יחד עם ולאד ופליקס, לכיוון שכונת שפרינצק. השלושה  התייעצו ביניהם גבי רצח אנטולי. במהלך שיחתם הביע הנאשם חששו כי יבגני, שהינו נער צעיר, חסר ניסיון בחקירות משטרה, עלול להישבר ולהסגיר את ולאד ופליקס. ולאד ופליקס חששו אף הם. על כן החליטו ביניהם השלושה לקרוא ליבגני ולרצוח אותו, על מנת שלא יעיד נגדם. בשעה 3:49 לפנות בוקר התקשר הנאשם ליבגני, אשר שהה באותה שעה עם צעירים נוספים בפארק, וביקש ממנו לבוא להיפגש עימו, עם ולאד ופליקס. יבגני צעד לכוון האצטדיון ונפגש עם השלושה בנקודה שאינה ידועה למאשימה. השלושה, אשר טענו בפני יבגני כי עליהם לתאם גרסאות גבי רצח אנטולי, ביקשו ממנו להתלוות אליהם לחנות "אקזוטי" כדי לקנות משקאות. בפועל תכננו השלושה להובילו למקום בו יוכלו לרצוח אותו. בדרכם לחנות "אקזוטי" עברו הארבעה במעבר חשוך  המוביל לחנות. אז הסיר הנאשם את חולצתו, התקרב לעברו של יבגני, כרך את חולצתו סביב צווארו, חנק אותו והפילו ארצה. בהמשך הכה ולאד את יבגני בראשו, באמצעות קרש שמצא במקום ובאמצעות אבן. הנאשם אף הוא הרים אבן והכה באמצעותה את יבגני בראשו. משנוכחו לדעת, כי יבגני עדיין חי, הניחו הנאשם וולאד קרש על צווארו של יבגני ודרכו על הקרש, על מנת להפעיל לחץ על גרונו, עד שחדל לזוז.

לאחר מכן השליכו השלושה את גופתו של יבגני לתוך פיר מים המיועד להגעלת כלים, הנמצא בחלקו האחורי של מקווה טהרה, שהיה מצוי בקרבת מקום, כשראשו כלפי מטה, במטרה לוודא כי ימות בטביעה, במידה ונותר בחיים, ובמטרה להקשות על מציאת גופתו. לאחר מכן פנו השלושה לביתו של ולאד, וניקו מעליהם את דמם של אנטולי ויבגני. הנאשם השליך את חולצתו, אשר שימשה לרצח יבגני, ולבש חולצה ששאל מולאד. לאחר מכן פנו השלושה לפיצוצית "אקזוטי", קנו סיגריות, עישנו והלכו לישון בבתיהם.

4.      בתשובתו לכתב האישום, הכחיש הנאשם, באופן גורף, את כל העובדות המפורטות בכתב האישום, למעט סעיפים 1 ו-2 לאישום הראשון ואת העובדה כי נטל חלק בתגרה, ובכך הודה בביצוע עבירה לפי סעיף 191 לחוק העונשין הנ"ל.

תשובתו זו של הנאשם, גרמה לכך כי המאשימה נאלצה לפרוס בפני בית המשפט מסכת ראיות ארוכה, ולשם כך נאלצה להעיד עדים גבי כל אחת ואחת מן העובדות המפורטות בכתב האישום, בה לא הודה הנאשם.

והנה, לאחר שזכויותיו הובהרו לו והוא בחר להעיד בבית המשפט, הסתבר כי הינו מודה במרבית העובדות המפורטות בכתב האישום, למעט עובדות הנוגעות לפעילותו הפיזית, לשם פגיעה בקרבנות, ומצבו הנפשי בעת ביצוע העבירות, אשר בוצעו, במלואן, לטענתו, על ידי חבריו פליקס וולאד.

מנגד, לא טען הנאשם בתשובתו לאישום, וקודם להגשת הודאותיו, כל טענה כנגד ההודאות שמסר ("טענת זוטא").

 

ב.      טענות בעלי הדין

5.         בהמשך הכרעת דין זו, אתייחס בפרוטרוט לטענות שהועלו על ידי בעלי הדין. בשלב זה רק אציין את עיקרי טיעוניהם של בעלי הדין, מבלי למנותם אחד לאחד.

6.      על פי טענותיה של המאשימה, הגיעו חוקרי המשטרה אל הנאשם, לאחר שבמכשיר הטלפון הנייד של המנוח אנטולי - ברציחתו אין הנאשם מואשם - נמצאו ראיות על כך שהוא שוחח, ערב רציחתו, עם הנאשם.

הנאשם הכחיש בתחילה כי נפגש עם אנטולי, והכחיש כל קשר של ממש עימו ערב הרצח. בחיפוש בביתו של הנאשם נמצאו נעלי ספורט ועליהם כתמי דם, שנתגלה כדמו של אנטולי.

הנאשם הכחיש כל קשר למעשי העבירות שיוחסו לו, כאשר בשלב הראשון, הוא נחשד בביצוע שני מעשי הרצח. אולם, אט אט במהלך החקירה שינה את גרסתו, נוכח ראיות שהוצגו בפניו.

במהלך החקירה ניסה הנאשם ליטול את חייו - ותלה עצמו בתא המעצר שבמשטרת מעונה בלילה שבין 5.8.07-6.8.07 - אולם ניסיונו זה לא צלח, והוא נפל, תוך שהוא נחבל בפניו ושובר את שיניו הקדמיות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ