אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטת ביניים בתיק אי - אונליין קפיטל

החלטת ביניים בתיק אי - אונליין קפיטל

תאריך פרסום : 30/03/2014 | גרסת הדפסה
עמ"ה
בית המשפט המחוזי תל אביב
42485-03-13
03/09/2013
בפני השופט:
מגן אלטוביה

- נגד -
התובע:
אי - אונליין קפיטל (אי. או. סי.) בע"מ
עו"ד יניב שקל וגיא דישל
הנתבע:
פקיד שומה תל אביב 3
עו"ד יפעת גול (שושן) - פרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי
החלטה

המבקשת הגישה ערעור על שומות שקבע המשיב לשנות המס 2007 ו - 2008. בגדרו של הערעור האמור הוגשה הבקשה המקדמית שלפני, בה היא עותרת לקבל את הערעור מחמת שהמועד בו מוסמך היה המשיב להתערב בהפסדים עליהם הצהירה בשנת 2003, חלף.

הרקע וטענות המבקשת

המבקשת, חברה הנסחרת בבורסה בתל אביב, התאגדה בשנת 2000 ועד לשנת 2002 עסקה במתן שירותי מידע ופרסום פיננסי באינטרנט.

בשנת 2003 לא הייתה למבקשת כל פעילות עסקית ועד לסוף שנת 2003 צברה הפסדים צבורים לצרכי מס בסך 35,916,946 ש"ח (להלן: "ההפסדים הצבורים").

ביום 23.9.2003 נרכשה השליטה במבקשת על ידי בעלי עניין (להלן: "הבעלים"), והחל מחודש ינואר 2004 עוסקת המבקשת בשיווק תוכנות לשוק ההון עבור חברות בבעלות הבעלים.

בשנות המס 2004 עד 2008 קוזזו ההפסדים הצבורים כנגד הכנסותיה מפעילות השיווק. אלא, שביחס לשנות המס 2007 ו - 2008 דחה המשיב את הצהרת המבקשת ואת השגתה וקבע שומה בצו מכוח סעיף 152 (ב) לפקודת מס הכנסה [נוסח חדש], התשכ"א - 1961 (להלן: "הפקודה").

את בקשתה לקבלת הערעור על הסף סומכת המבקשת על הטענות שלהלן:

         א.         עסקת רכישת המבקשת על ידי הבעלים הסתיימה בשנת 2003, וביחס לעסקה זו חלף המועד הקבוע בסעיף 145 (א) (2) לפקודה, לקביעת שומה לפי מיטב השפיטה במקום השומה העצמית שהגישה המבקשת. לפיכך, מנוע המשיב מלפתוח את השומות העצמיות של המבקשת לשנות המס 2003 עד 2006 ולתקוף את תוצאותיהן, לרבות ההפסדים העסקיים שהועברו משנה לשנה ובמיוחד את הפסדיה של המבקשת משנת המס 2006 לשנת המס 2007.

          ב.         המבקשת הגישה את דוחותיה לשנות המס 2003 עד 2006 תוך שהיא מקזזת את ההפסדים הצבורים בכל אחת מהשנים האמורות, מבלי שהמשיב הביע כל התנגדות או התריע בפניה כי דוחותיה שגויים. בכך נוצרה למבקשת הסתמכות, כי עסקת הרכישה של המבקשת והרחבת פעילותה מקובלות על המשיב. הסתמכות זו גרמה לאי שמירת מידע ופרטים רלוונטיים בדבר עסקת הרכישה. על כן, מכוח חובת ההגינות ועיקרון ההסתמכות מנוע המשיב מלתקוף את עסקת הרכישה כמו גם את קיזוז ההפסדים הצבורים.

דיון

1.      בסעיף 8 לפירוט הנימוקים לקביעת השומה בצו לשנות המס 2007 ו - 2008, ציין המשיב:

"לא קיבלתי את דיווחי החברה וקבעתי את הכנסותיה בצו לפי סעיף 152 (ב) לפקודה כמפורט להלן:

לטענתי, קיזוז הפסד מועבר מהכנסתה החייבת בשנת המס 2007 בסך 8,718,458 ובשנת המס 2008 סך של 6,813,857 ש"ח, הינו עסקה (פעולה) מלאכותית שעיקר מטרתה הפחתת מס בלתי נאותה...על כן, בהתאם לסעיף 86 לפקודה לא התרתי קיזוז הפסדים זה בשנים 2007 ו - 2008 וקבעתי כי היות ושיקולי הימנעות ממס הם שהובילו את מהלך רכישת השליטה בחברה. כפועל יוצא, קוזזו כלל הפסדי העבר של החברה מפעילותה הקודמת כנגד הכנסותיה מפעילות שהוזרמה אליה ע"י בעלי השליטה למרות שבפועל אין בעלי השליטה נשאו בכלל הפסדיה".

2.      בסעיף 86 לפקודה נקבעה נורמה אנטי תכנונית. אופן יישום הוראה זו, נדון בפסק הדין בע"א 3415/97 פקיד שומה למפעלים גדולים נ' יואב רובינשטיין ושות' חברה לבנין פיתוח ומימון בע"מ (פורסם בתקדין) (להלן: "עניין רובינשטיין"), שנסיבות המקרה שנדון שם דומות לענייננו כאן. בפסק הדין האמור, נקבע (שם, פסקה 11):

"העסקה שבפנינו מורכבת מפעולות אחדות אשר נעשו: תחילתה ברכישת מניות חברת אקוריום פיש על-ידי יואב רובינשטיין, כשהיא ריקה מנכסים ומפעילות, למעט ההפסד העסקי. המשך העסקה בשינוי שם החברה, כתובתה ופרטיה השונים. ובהמשך, שינוי פעילותה העסקית מפעילות בתחום של גידול דגי נוי לפעילות של בנייה. רצף זה של פעילויות ונסיבות מהווה את העסקה מושא בחינתנו.

עסקה אין משמעותה פעולה אחת בלבד; עסקה יכול שתהא מורכבת מרצף של פעולות ונסיבות. אין הצדקה לצמצם את תחולתו של סעיף 86 לפקודה לפעולה אחת בלבד. צמצום זה אינו מתבקש על-פי תכליתו של הסעיף לבחון מהותית עסקה ולקבוע גבולות המותר והאסור בתכנון מס. צמצום זה, לטעמי, אף נוגד את תכליתו של סעיף 86 לפקודה. על-כן העסקה מושא בחינת המלאכותיות היא רצף הפעולות והנסיבות במקרה שבפנינו שמציירות יחד תמונה כוללת אחת של "עסקה...

...

בפנינו עסקה רלוונטית, שהמשיבה היא אישיות משפטית דומיננטית בה, ויש לעסקה השלכות פיסקאליות על המשיבה, ויש לבחון אפוא מלאכותיותה של עסקה זו, בתיאורה הרחב. זאת ועוד, סעיף 86 לפקודה קובע מפורשות כי "לענין זה, 'עסקה' - לרבות פעולה". תוספת זו באה להרחיב את גבולות המונח "עסקה" ולכלול בתוכו כל פעולה ולשים את הדגש על המלאכותיות ועל השימוש לרעה בזכויות ובמוסדות משפטיים. במקרה שבפנינו ביצעה המשיבה פעולה, ולכן היא ביצעה עסקה, ויסוד זה מתקיים. השאלה היא אם פעולה זו היא מלאכותית אם לאו. מובן כי הערכה ערכית זו תלויה במטרת הפעולה שנעשתה ובקיומו ובמידתו של שימוש לרעה בזכויות ובמוסדות משפטיים."

3.      בדחותו את הצהרותיה של המבקשת לשנות המס 2007 ו - 2008 שלל המשיב את זכותה של המבקשת לקזז את ההפסדים הצבורים מהכנסתה החייבת בשנות המס האמורות, מהטעם  שרכישת המבקשת על ידי הבעלים והכנסת פעילות עסקית חדשה נועדה לניצול ההפסדים הצבורים, מבלי שעמד ביסוד פעולות אלה כל טעם כלכלי ממשי. ממילא, ההכרעה בערעור תלויה בבחינת מכלול הנסיבות ו/או הפעולות הנטענות על ידי המשיב להיות עסקה מלאכותית, ובמסגרת הכרעה זו לא דרושה בחינה של אופן צבירת ההפסדים הצבורים או היקפם. אדרבא, נקודת המוצא היא שעובר לרכישת השליטה במבקשת (במהלך השנים 2000 - 2002) צברה המבקשת הפסדים לצרכי מס כמפורט בסעיף 1.3 לבקשה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ