אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה שלא לתת צו פירוק לעמותת "מגדל אור" ולתת למנהל המיוחד והמדינה הזדמנות נוספת להתקשרות עם צד ג'

החלטה שלא לתת צו פירוק לעמותת "מגדל אור" ולתת למנהל המיוחד והמדינה הזדמנות נוספת להתקשרות עם צד ג'

תאריך פרסום : 15/09/2010 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי חיפה
11275-02-10,12219-02-10,23926-02-10
14/09/2010
בפני השופט:
ב. גילאור נשיאה

- נגד -
התובע:
עמותת מגדל אור - מרכז שיקום ישראל - בניהול מיוחד
הנתבע:
מדינת ישראל - משרד הרווחה והשירותים החברתיים
עו"ד י. גלייטמן ואח'

1.         בטרם החלטה אם להעתר לבקשה למתן צו פירוק יש להתייחס לשאלה האם פעילות עמותת מגדל אור, נמצאת בין השירותים החיוניים שהמדינה אחראית להעניק לאנשים מוגבלים, במיוחד עיוורים, או ששירותים אלה יכולים להינתן במסגרות אחרות שאינן באחריותה של המדינה.

2.         לעמותת מגדל אור, מרכז שיקום ישראל, הנמצאת בניהול מיוחד, יש מפעל מוגן המעסיק כ-140 משתקמים, אנשים עיוורים וכן כ-14 אנשי צוות, מרכז שיקום ייחודי בארץ המעסיק כ-25 עובדים וביניהם כ-3 פסיכולוגים תעסוקתיים וקבלני משנה. המרכז מעמיד שירותי אבחון, שיקום והכנה לחיי עבודה ייחודיים, בעיקר עבור המוסד לביטוח לאומי, הניתנים בכל רחבי הארץ. בנוסף מפעיל המרכז מדור ארצי להדרכה שיקומית בו כ-42 עובדים, מהם כ-35 מורות שיקומיות, מכון לראייה ירודה ותוכנית נוער בה שוהים חניכים בני נוער בעלי מוגבלויות חמורות שעוברים הכנה לחיי העבודה.

3.         העמותה נקלעה לקשיים כלכליים, ובפברואר 2010 הוגשו בקשות לפירוקה.

4.         למרות שכל הגורמים מטעם המדינה שלקחו חלק בדיון נקטו בדעה אחידה גבי המשך פעילותה של העמותה, נראה שהמדינה פנים רבות לה:

משרד הרווחה והשירותים החברתיים עושה כמיטב יכולתו כדי לשמור על קיומה של העמותה ולמצוא פתרונות למניעת הפסקת מתן השירותים שהעמותה נתנה, ולמניעת אבדן מקום העבודה של העובדים - תקציבים אין.

כונס הנכסים הרשמי תומך בעמדה שיש להמשיך ולהפעיל את העמותה אך אין לו יכולת לממנה.

רשם העמותות שהיה אחראי מינהלית לפעילות העמותה תומך בהמשך הפעלתה אך אין לו תקציבים לכך.

5.         העובדים נמצאים למעלה משנה במשבר מתמשך ומאז ינואר 2010 לא קיבלו את שכרם, למעט תשלום חלקי אחד שהושג ע"י המנהל המיוחד לאחרונה. על אף הקשיים הכלכליים שעמדו בפניהם הרגישו מחוייבים להמשיך ולעבוד ולהמשיך ולהעמיד שירותי טיפול לעיוורים ולמוגבלים ומצאו את עצמם לכאורה היחידים העסוקים במטרת הישרדות העמותה, ובמיוחד העיוורים והמוגבלים הנזקקים לשירותי העמותה. זעקתם של אלו ביחד עם העובדים לא נשמעה, בוודאי שלא כמו זעקות אחרים שיש בכוחם לעצור המראת ונחיתת מטוסים.

6.         יודגש עוד, שסמוך למועד שבו הוגשה בקשת הפירוק ע"י מורות השיקום, בפברואר 2010, נקטו העמותה ואחר כך גם משרד הרווחה ביחד עם רשם העמותות בהליכים לעכב את הפירוק כדי לאפשר המשך הפעלתה בין במסגרת הקפאת הליכים ובין במסגרת פירוק מפעיל. האחראים במשרד הרווחה מאמינים בחשיבות המשך אספקת השירותים לאוכלוסיית העיוורים שהינה אוכלוסיה בעלת צרכים מיוחדים והשירותים מיועדים לשיקומם, לשיפור איכות חייהם ולרווחתם.

7.         עו"ד טפר מונה כמנהל מיוחד וזכה לתמיכת כל הגורמים.

8.         במהלך הדיונים התקשו נציגי המדינה להבטיח כיסוי כספי לתשלום לעובדים, כמו גם כיסוי לגרעון בתקציב ההפעלה שממנו חשש המנהל המיוחד.

מאז פברואר 2010 נדחו מידי פעם, בהסכמה, ההליכים למתן צו פירוק. כך קרה גם לאחר דיון בפגרה ב-19/7/10 משהוכן צו למינוי מפרק זמני טרם פירוק, שביצועו עוכב עד 1/8/10. או אז הודיעו הצדדים על הסכמתם להשהייתו הנוספת של צו הפירוק לאור המשך הניסיונות למציאת פתרון להפעלת העמותה.

9.         הסכמה זו הגיעה לקיצה בהודעת המורות השיקומיות מתאריך 30/8/10 שאין עוד מקום להשהיית הצו.

10.       בבקשה 23, הודעת עדכון מטעם המנהל המיוחד, הוא תאר את המאמץ של גורמי משרד הרווחה להמשך הפעלת העמותה. לדבריו, לצורך המשך הפעלתה נדרש סך של כ-10 מליון ש"ח, כאשר מהמוסד לביטוח לאומי צפוי להתקבל סך של כ-5 מליון ש"ח בגין תביעות העובדים, והיתרה בסך של 5 מליון ש"ח נוספים נדרשת כתמיכה מהמדינה, חלקה בדרך של הגדלת תעריפי העמותה השוטפים, חלקה בתשלום חד פעמי לכיסוי החוב למשתקמים במפעל המוגן, וחלקה בכיסוי החוב בגין מרכיבי הפנסיה לעובדי הצוות, אשר לא יכוסה ע"י גימלת הביטוח הלאומי.

11.       בתקופת ההשהייה, ובהתאם לאישור שניתן בבקשה 27, ניתנה ע"י המדינה "מקדמה עומדת" בסך של 500,000 ש"ח כהלוואה, במעמד של הוצאות פירוק שמטרתה לשמש כגיבוי והבטחה של המשך פעילות העמותה ואיזונה הכלכלי עד למציאת פתרון לחובות העבר.

12.       העמותה סיימה את ששת חודשי הניהול המיוחד בחישוב חצי שנתי באופן מאוזן, בעיקר בגלל תוכנית ההפעלה ונכונות העובדים להמשיך ולעבוד על אף הקשיים.

13.       בהודעת העדכון של המנהל המיוחד לקראת הדיון הקבוע ב-14/9/10, תוארו הצעדים לייצוב מצבה של העמותה (מעבר למקדמה העומדת) באיכלוס מרכז השיקום התעסוקתי, בפעולות שנעשו ע"י משרד הרווחה בקיצור רשימת ההמתנה ואישור הפנייתם של הפונים לעמותה והושג סיכום עם מורות השיקום (למעט מורה אחת) לחזור לעבודה בהתאם לתנאי תוכנית ההפעלה שפורטה ע"י המנהל המיוחד ב-25/3/10.

14.       מאחר ולא הושגה עד היום הסכמת המדינה להעמדת כספים לעמותה, יזם משרד הרווחה מגעים עם צד שלישי - שפרטיו נמסרו רק בדיון - קרן רש"י. נטען שקרן רש"י בעלת איתנות כלכלית ניכרת וקשורה לעמותות הפועלות בתחומי הרווחה. המגעים שנוהלו בין נציגי משרד הרווחה וצוותו של המנהל המיוחד עם נציגי קרן רש"י, טרם הבשילו לכדי הצעה ספיציפית, אם כי  נשמעת אופטימיות מטעמו של ד"ר אלישר ממשרד הרווחה על אפשרות שהמגעים יבשילו כדי הסכם. מדובר על העברת פעילות העמותה לידי קרן רש"י, תוך שמירת רצף השירותים והתקשרות בהסכמי עבודה חדשים עם העובדים, ותשלום סך של 2.5 מיליון ש"ח לקופת העמותה לכיסוי חלק מחובות העבר.

15.       מורות השיקום אינן מסכימות להמתין עוד והן עותרות למתן צו פירוק שיכנס לתוקפו מיידית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ