אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה להפסקת ההליכים המשפטיים ולאשפוז הנאשם ברצח נהג מונית

החלטה להפסקת ההליכים המשפטיים ולאשפוז הנאשם ברצח נהג מונית

תאריך פרסום : 23/12/2007 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי חיפה
4070-07
19/12/2007
בפני השופט:
1. א. שיף - [אב"ד]
2. ח. הורוביץ
3. צ. קינן


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עמית אייסמן
הנתבע:
ארנולד יזראילוב ת"ז 061257093
עו"ד תומר נווה
החלטה

עו"ד נווה:

יש לי יפוי כח מטעם משפחת הנאשם. אני מייצג אותו.

הנאשם:

עו"ד תומר נווה מייצג אותי.

עו"ד נווה:

אני מבקש שלא להגיב היום לכתב האישום. עו"ד אייסמן יסביר מה השתלשלות הענינים ואת בקשתו ואז ביהמ"ש יבין בצורה ראויה יותר את מצבו של הנאשם נכון להיום לאור חווה"ד שהוגשו מהפסיכיאטר המחוזי. נפגשתי עם הנאשם, הקראתי לו את כתב האישום, הסברתי לו והוא הבינו.

ב"כ המאשימה:

מגיש חוו"ד פסיכיאטרית בענינו של הנאשם שנערכה ע"י ד"ר נחמקין מהמרכז לבריאות הנפש "שער מנשה" לאחר הסתכלות ארוכה ומעמיקה שהוא ערך יחד עם הצוות שלו לנאשם. בחוות דעתו קבע ד"ר נחמקין, שהנאשם סובל ממחלה נפשית במובן המשפטי, לא אחראי על המעשה המיוחס לו ולמעשה גם לא מסוגל לעמוד לדין ליצור קשר עם עו"ד ולקחת חלק בהליך המשפטי. אני מגיש את חווה"ד. הרצח אירע בתאריך 5/11/07, בסמוך לשעה 13:30, הנאשם נעצר זמן קצר לאחר מכן ונלקח לחקירה בתחנת משטרת זבולון, שם החל בחקירה בשעה 15:25 לערך, חקירה שנמשכה עד השעה 16:50 לערך, כבר באותה חקירה וכבר בעת שמסר גירסתו לשוטרים, זיהתה המשטרה שהנאשם בלשון המעטה, אינו יציב בנפשו. בין השאר, נוכח התבטאויות שלו במהלך החקירה לפיהם הוא פעל "ברוחניות", לפיהם הוא בן אדם רוחני "שמעל ראשי וגם בראשי לפעמים יש הרבה רוחניות, אויבים ברוחניות...". מדוע דקר את המנוח אמר "השם רצה, הכל השגחה פרטית". הוא שומע קולות וכן הלאה. מכיוון שכך, עוד באותו יום הוא נלקח לבדיקה פיסיכאטרית בבי"ח רמב"ם, לבדיקה שנערכה ע"י ד"ר לבנשטם מארינה, נקבע כבר בשעה 19:06 לערך, 6 שעות לאחר האירוע, כי מדובר בבחור שסובל ממחלת נפש כרונית מסוג סכיזופרניה וכבר באותה בדיקה עלה רושם למצב פסיכוטי פעיל. בהמשך לבדיקה בבי"ח רמב"ם, הוא נלקח להסתכלות, שאותה חווה"ד שניתנה בסיומה, הוגשה לביהמ"ש. כפי שניתן ללמוד מהמסמכים שהגשתי מעבר לכך שהמדובר בבחור שסובל מסכיזופרניה פרנואידית, הוא עבר בעבר מספר אשפוזים פסיכאטריים במשך מספר לא קטן של שנים וזהו מצבו היום.

מכיוון שכך, קביעתו של ד"ר נחמקין, כמו גם הראיות שנאספו ע"י המשטרה, הראיות הכוונה גם לראיות לביצוע המעשה וגם המסמכים הפסיכאטריים מעברו שנאספו ע"י המשטרה, הביאו אותנו למסקנה שלא נותר לנו במקרה הזה אלא לבקש מביהמ"ש לפעול עפ"י סעיפים 15(א) לחוק בטיפול בחולי נפש וסעיף 170(א) לחוק סדר הדין הפלילי ולהורות על אשפוזו של הנאשם בבי"ח לחולי נפש ועל הפסקת ההליכים. סעיף 15(ב) - כך לפחות להבנתנו, ענינו באותם המקרים שביהמ"ש מגיע להכרעה בכל דרך שהיא ביחס לשאלה האם הנאשם עשה את המעשה כן או לא. עו"ד נווה אומר שאינו מסוגל לתקשר עם הנאשם. השאלה היא, האם עו"ד נווה מוכן בשם מרשו שעמו הוא לא מתקשר ועל סמך חומר הראיות, בנסיבות הקיימות כרגע בפנינו הסעיף הנכון הוא 15(א).

עו"ד תומר נווה:

כשהגעתי אל הנאשם לראשונה ביום ביצוע העבירה, ניסיתי להסביר לו את מהותו של תפקידו של עורך הדין ומהותם של ההליכים הפליליים, לא רק שלא הצלחתי לשוחח איתו בשיחה של דין ודברים, בשלב הראשון רציתי להסביר לו שנשלחתי ע"י משפחתו לייצג אותו, הדבר הראשון ששמעתי ממנו וזה מה שאני שומע ממנו כל פעם שאני משוחח איתו בטלפון "רודפים אותי ברוחני...". האדם הזה שבוי בתוך המחלה שלו. אני לא מבקש לעשות שימוש בסעיף 170(א) ע"מ לברר אם הוא עשה את המעשה באופן שניתן יהא להוציא צו אשפוז לפי סעיף 15(ב) לחוק לטיפול בחולי נפש.

ב"כ הצדדים:

מקובל עלינו כי לאור הנסיבות מן הראוי לעשות שימוש בסעיפים 15(א) לחוק לטפול בחולי נפש וסעיף 170 לחוק סדר הדין הפלילי.

ב"כ המאשימה:

נפגשתי לפני שבועיים עם ווסאם, אחיו של המנוח, עם ב"כ המשפחה עו"ד סבן, עשיתי זאת מאחר וסברתי שבמקרה הזה, כמו גם במקרים דומים, ראוי למשפחה שאיבדה את היקר מכל, להיות מעודכנת ככל האפשר גם בהליכים המתנהלים וגם בסיבות שהביאו אותנו כתביעה לבוא כאן בפני כבודכם עם העמדה עמה באנו. בפגישה שנערכה למעלה משעתיים ישבתי עם ווסאם ועורך דין המשפחה עו"ד סבן, ובמגבלות המתבקשות שהן לא פשוטות פרשתי בפניהם את הראיות, את גירסת הנאשם, את מצבו הרפואי של הנאשם, הסברתי מדוע נוכח ההתבטאויות המאד בעיתיות של הנאשם, שרק את חלקן הקראתי לביהמ"ש קודם, לא ניתן היה לגבש מניע לכתב האישום. היינו יכולים לכתוב בכתב האישום מניע, אם היינו כותבים את המניע, היינו חוטאים לאמת מכיוון שדבריו של הנאשם הם בדיל לא ברור המערבב בין דברים שקרו, הוא מתאר את הדקירה, הוא מתאר את הפעולות, לבין שורה ארוכה מאד של התבטאויות שמחלת נפש זו ההגדרה הטובה ביותר בשבילם. לכן הסברתי לנציג המשפחה ולעורך דינם, שבמקרה זה לא נותר לנו אלא לנקוט בדרך שבה אנו נוקטים. הבנתי מנציג המשפחה ואני מבין את אנשי המשפחה האחרים עד כמה קשה ההחלטה שלנו עליהם. זה ברור לי. להדיוט המתבונן מהצד מחלת נפש היא משהו מאד מוזר והיא משהו שקשה להסביר אותו, אדם מבצע פעולה פלילית לכאורה אבל כשהוא עושה זאת הוא בא ממקום שהחוק הפלילי לא מאפשר להעניש אותו. היה לי קשה מאד גם מן הטעם שאין לי הסבר. המוות הוא מוות ללא הסבר. המפגש בין השניים היה מקרי ולכן המוות הזה מיותר ולא רציונאלי, אבל מאחר והנאשם חולה מזה מספר שנים, כל ניסיון לתת הסבר רציונאלי למעשים שלו, הוא ניסיון שנועד מראש לכשלון חרוץ. אני מביא את הדברים האלה בפני ביהמ"ש כי חשבתי שלמרות שלבני המשפחה אין לכאורה זכות עמידה בפני ביהמ"ש כפי שנקבע בע"פ 2393/06 חשוב שהדברים יובאו וחשוב שביהמ"ש ישמע אותם. מכיוון שכך, ולאור כל מה שתארתי אבקש מביהמ"שלנהוג עפ"י הקבוע בסעיפים הרלוונטים בחוק.

עו"ד אלי סבן - ברשות ביהמ"ש :

בשם המשפחה, כמו שחברי אמר והפנה לע"א 2393/06 נכון הדבר שאין לנפגעי העבירה זכות עמידה בשאלה האם יופסקו ההליכים מחמת מצבו הנפשי של הנאשם אם לאו, אולם באותו פס"ד נקבע גם, בסוף פסה"ד, ואני מצטט מפסה"ד. אני מבקש לציין כי הועדה שתתכנס לצורך הבדיקה התקופתית, תיידע במידת האפשר אותי כנציג המשפחה או אדם מהמשפחה עצמה שמן הסתם ירצה להביע עמדתם לגבי אותה בדיקה. לגבי סעיף 15(ב), התיק עצמו הבנתי מחברי שהסביר לנו בדיוק איך התיק התנהל, נראה לי שאין ספק שהעבירה אכן בוצעה אלא מאחר והאדם חולה נפש אין מנוס אלא לאשפזו. אני מבקש כי עמדת המשפחה תשמע בכל בדיקה שתערך לנאשם, גם אם זה יהיה בעוד 10 שנים.

עו"ד אייסמן:

אני מצטרפים לדרישה שהעלה עו"ד סבן לענין הועדות. אנו מקווים שהחוק בהקשר זה ימולא. אנו נעשה כמיטב יכולתנו ליידע את עו"ד סבן על מועדי כינוס הועדה הפסיכיאטרית לצורך בדיקות תקופתיות. הנאשם כאן אמנם לא הולך כרגע לבית סוהר, אבל הוא הולך לתקופה ארוכה מאד לבי"ח לחולי נפש במחלקה סגורה משפטית, כאשר ענינו אמנם יעלה מפעם לפעם אבל התנאים שם אינם תנאים קלים וגם נקודה זו, כפי שאני בטוח הסביר אותה עו"ד סבן למשפחה, גם היא צריכה לעמוד לנגד עינינו.

החלטה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ