אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה וגז"ד לנציב מס הכנסה לשעבר בגין צד להסדר כובל וקבלת דבר במרמה

החלטה וגז"ד לנציב מס הכנסה לשעבר בגין צד להסדר כובל וקבלת דבר במרמה

תאריך פרסום : 19/10/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
9890-10-12
07/10/2014
בפני השופט:
עודד שחם

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד רעות גורדון כץ
עו"ד עומרי קופלר- מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה
הנאשמים:
1. יאיר רבינוביץ
2. אפיקי אס.אי.ג'י. (ישראל) נכסים בע"מ

עו"ד נבות תלצור
ועו"ד אריאל כפרי
החלטה וגזר דין
 

 

 

 

1. ביום 4.5.14 הורשעו הנאשמים בעבירות לפי חוק ההגבלים העסקיים, ובעבירה של קבלת דבר במרמה, הכול כמפורט בהכרעת הדין. בהמשך לכך, הוגשו ראיות לעונש. נשמעו טענות הצדדים, בכתב ובעל פה. עתה, הגיעה העת להכריע בטענות אלה. מהלך הדיון יהיה כדלקמן. תחילה, אדון בעתירת הנאשם לבטל את הרשעתו. בהקדמת המאוחר אציין, כי הגעתי למסקנה כי יש לדחות בקשה זו. בהמשך לכך, אדון בעונשים אשר יש להטיל על הנאשמים. אחרי כן, אדון גם בטענות הצדדים ביחס למניעת כהונתו של הנאשם כדירקטור, נוכח הרשעתו בדין.

 

ביטול הרשעה

 

2. הכלל הרחב הוא, כי אדם אשר נקבע לגביו שביצע עבירה, דינו להיות מורשע בביצועה. הימנעות מהרשעה הינו חריג לכלל. הפעלת הסמכות שלא להרשיע מותנית בשני תנאים עיקריים: ראשית, סוג העבירה אשר מאפשר לוותר בנסיבות המקרה המסוים על ההרשעה בלי לפגוע באופן מהותי בשיקולי הענישה, ובהם שיקולי הלימה והרתעה. שנית, על ההרשעה לפגוע פגיעה חמורה ובלתי מידתית בשיקום הנאשם (ע"פ 2083/96 כתב נ' מדינת ישראל פ"ד נב(3) 337 (1997)). לאחר שנתתי דעתי לטענות הצדדים, הגעתי למסקנה כי יסודות אלה אינם מתקיימים במקרה זה. אעמוד עתה על הטעמים ביסוד מסקנה זו.

 

3. אשר ליסוד הראשון. בעבירות בהן הורשע הנאשם, בנסיבות ביצוען, יש יסוד מהותי של חומרה. הנאשם היה צד להסדר כובל. מדובר בעבירה אשר טמון בה מעצם טיבה יסוד מהותי של פגיעה בתחרות החופשית (ע"פ 7829/03 מדינת ישראל נ' אריאל הנדסת רמזורים (14.7.05), בפסקה 13). בהקשר זה פסק בית המשפט העליון, כי "תחרות כזו מבטיחה לצרכן כי מבין היצע המוצרים בשוק, הוא יוכל לבחור ולרכוש את המוצר האיכותי ביותר, במחיר הזול ביותר ..... תחרות חופשית מהווה גם תנאי הכרחי לקיומו של משק יעיל ובריא, ואף לצמיחה כלכלית" (שם).

באותה פרשה קבע בית המשפט העליון גם, כי ערך התחרות החופשית הינו "ערך מרכזי בשיטתנו הכלכלית, החברתית והמשפטית", וכי "דיני ההגבלים העסקיים מבטאים הכרה זו". בהקשר זה, יש ממש בטענת המאשימה, כי מדיניות הענישה שנקבעה בעבירות הגבלים עסקיים היא כי נקודת המוצא הינה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח, וכן קנס כספי משמעותי (ראו ע"פ 4855/02 מדינת ישראל נ' בורוביץ פ"ד נט(6) 776 (2006) בפסקה 191 לפסק הדין; ע"פ 7014/06 מדינת ישראל נ' לימור (4.9.07), בפסקה 73 לפסק דינה של כב' השופטת א' פרוקצ'יה)). ממדיניות זו משתמע בבירור כי מדובר בעבירות אשר על פי טיבן, חומרתן אינה מתיישבת ככלל עם הימנעות מהרשעה או עם ביטול הרשעה.

 

4. במקרה הנוכחי, הנאשם היה צד פעיל בגיבוש ההסדר, הכול כמפורט בהכרעת הדין. הוא גם נטל חלק בביצועו בפועל של ההסדר במסגרת ההתמחרות ולאחריה. המדובר בהסדר אשר שלל חופש פעולה ממשי במסגרת ההתמחרות, ממנו נהנו הנאשמים טרם גיבושו. ההסדר השמיט את הבסיס לקיומה של תחרות חופשית והוגנת בין הצדדים לו. הוא פגע פגיעה של ממש בתכליתו של חוק ההגבלים העסקיים. הוא אף נעשה ממניע של בצע כסף. אין בקביעה שבהכרעת הדין, כי הנאשם פעל על מנת שהתמורה הכספית תדווח, וכי ישולם בגינה מס, כדי לגרוע מכך באופן משמעותי. הלכה למעשה, שולם לנאשם, כחלק מן הקבוצה שנטלה חלק בהסדר, סכום כסף משמעותי בגין חלקו בביצוע ההסדר. יש לתת בהקשר זה את הדעת גם לפוטנציאל הרווח לקבוצה על פי ההסדר (כ – 150,000 דולר). אף בוצעו פעולות גבייה לשם קבלת הסכום המוסכם, תוך התמקחות על הסכום לו זכאים חברי הקבוצה, ובהם הנאשם. כעולה מהכרעת הדין, פעולות אלה בוצעו, בין היתר, מטעם הנאשם.

 

5. הנאשמים טוענים, כי אין מדובר במקרה "קלאסי" של הגבל עסקי, וכי מדובר בנסיבות חריגות ביחס למקרים שהובאו עד כה לבית המשפט בגין חוק ההגבלים העסקיים. לא שוכנעתי מטענה זו. גיבושו של הסדר כובל יכול וייעשה במגוון רחב עד מאד של דרכים והקשרים. המקרה הנוכחי נופל בבירור לגדרי החוק ותכליתו. אין בהקשר הספציפי בו גובש ההסדר, או בתכניו, כדי לגרוע מטיבו כהסדר כובל, או מן הפוטנציאל הטמון בו לפגיעה בתחרות.

 

6. הנאשמים מעלים טענות שונות גם ביחס לפער בין הליך ההתמחרות שנוהל במקרה זה ובין הליכי מכרז רגילים (ראו פסקה 52 ואילך לטיעונים בכתב שהוגשו מטעמם לעניין העונש). אין בטענות אלה, אשר עלו בעיקרן אף בשלב הכרעת הדין, כדי לגרוע באופן ממשי מן הקביעה שבהכרעת הדין, לפיה היה מדובר בהליך אשר התחרות החופשית וההוגנת עומדת בבסיסו. אין בהן גם כדי לגרוע מקביעה נוספת בהכרעת הדין, והיא כי התיאום שגובש בין הצדדים בפגישה קודם ההתמחרות השמיט את הבסיס לקיומה של תחרות חופשית והוגנת בין הצדדים לו. יוצא, כי אין בידי לייחס לטענות האמורות משקל רב לזכות הנאשם.

 

7. לכל אלה יש להוסיף, כי המדובר בעבירה אשר הסיכון לחשיפתה אינו רב. מעצם טיבו של העניין, הצדדים להסדר כובל הם שותפי סוד. גילוי מעורבותם בהסדר עלול לפגוע, בראש ובראשונה, בהם. יש להם תמריץ חזק שלא לחשוף את קיומו של ההסדר. לכך מצטרף התמריץ הממוני לבצע את העבירה בתיק הנוכחי. נתונים אלה מעצימים את החשיבות של הרשעה בעבירות אלה, כחלק מתג המחיר הנדרש על מנת שמבצעים פוטנציאליים יראו לנגד עיניהם לא רק את התועלת הצפויה ממעשה העבירה. בהקשר זה יש משקל לכך, שמדובר בעבירה אינסטרומנטלית, אשר בוצעה  כפועל יוצא של שיקול דעת ומחשבה, להבדיל מדחף רגעי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ