אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ת.פ. 3532/05

החלטה בתיק ת.פ. 3532/05

תאריך פרסום : 14/05/2008 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
3532-05
18/03/2007
בפני השופט:
גלעד נויטל

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - משטרה - מדור תביעות
הנתבע:
לב כהן
עו"ד אבים יריב
החלטה

הנאשם מסר במשטרה שלוש הודעות: את הראשונה ביום 21.5.05 ( ת/2 ), השניה - ביום 22.5.05 ( ת/3 ), והשלישית - ביום 23.5.05 ( ת/13 ). ההגנה טענה, שההודעה השלישית שמסר הנאשם במשטרה ( ת/13 ), הכוללת גם הודייה מצידו, לא ניתנה חופשית ומרצון, ועל כן היא לא קבילה. ההגנה טענה, שהנאשם אמר את הדברים שנרשמו מפיו בהודעה דלעיל בשל בעיות ראיה קשות שסבל מהן, וכשלא ניתן לו טיפול רפואי הוא הודה כדי לסיים את הפרשה ולקבל טיפול (בע' 4 לפר' מ-17.9.06). התביעה טענה שההודעה ת/13, ובה גם ההודייה, קבילה. נערך משפט זוטא (בע' 27-53 לפר'). זו החלטתי לענין קבילות ההודעה.  

לאחר ששמעתי את העדים ואת הנאשם, קראתי את הפרוטוקול והמסמכים לרבות את ההודעה ת/13 , בחנתי ושקלתי את הראיות ושמעתי את טיעוני הצדדים, ועל רקע היבטי המשפט בסוגיה, מסקנתי היא, שהתביעה הוכיחה מעבר לספק סביר שההודעה ת/13 קבילה, הודיית הנאשם שבה ניתנה חופשית ומרצון, והיא קבילה כראיה לאמיתות תוכנה. 

אלה נימוקיי המפורטים למסקנתי זו :

1. לגבי הודעתו הראשונה - ת/2: הנאשם טען: הוא נחקר תחילה ע"י עת/5 רונית כאשי, שגבתה ביום 21.5.05 (יומיים לפני ההודעה ת/13 שהיא נושא משפט הזוטא) את הודעתו ת/2 . למרות שהנאשם אמר לה לגבי ראייתו ( ת/2 , בעמ' 1, שו' 1-5) היא לא עשתה דבר.

ואולם , דינן של טענות הנאשם, להידחות:

עת/2 רונית כאשי (להלן-השוטרת כאשי), העידה והסבירה: היא ידעה שהנאשם הולך לחובש באבו כביר, ששואל אם יש בעיות מיוחדות. כל אחד שמגיע לאבו כביר מובא בפני חובש (בעמ' 29 לפר', שו' 27-29). לא אסרו על הנאשם לקחת טיפות עינים, ואם הוא היה מבקש זאת היו מאפשרים לו. היא שאלה את הנאשם אם אסרו עליו לקחת טיפות לחקירה והנאשם השיב שהוא לא אמר כזה דבר ( ת/2 , בע' 1, שו' 7-8). לאחר החקירה הנאשם אמור להיות מובא בפני חובש באבו כביר ולכן היא לא הפסיקה את החקירה. החקירה היא לא יותר מחצי שעה (בעמ' 30 לפר', שו' 8-20). אם בעיית הראיה של הנאשם כל כך קריטית, אז מדוע כשלקחו אותו מהבית הוא לא ביקש לקחת את הטיפות איתו אלא הוא פנה בענין הטיפות רק בשעה 10:25 - המועד שבו נגבתה ההודעה ת/2 . מה גם, שבסוף החקירה הוא מגיע לחובש, כאמור (בעמ' 31 לפר', שו' 8-25). לפי שיקול דעתה, הנאשם קצת הגזים, עוורון לוקח זמן, והנאשם עצמו לא אמר בחקירתו שאם הוא לא יילקח מיידית לרופא הוא יגיע לעיוורון. בסיום החקירה הוא אוטומטית מובא בפני חובש באבו כביר ששואל אותו על בעיות רפואיות.זהו דבר קבוע (בע' 32-33 לפר').המידע שמסרה השוטרת כאשי בעדותה, לא נסתר ולא עורער ע"י ההגנה בראייה, לרבות בעדות.

חיזוקים לדחיית טענות הנאשם ולקבלת עדותה של השוטרת כאשי :

1.1 . הנאשם העיד, שבזמן החיפוש בדירה, הוא פנה לשוטרים וביקש לקחת תרופות והם השתיקו אותו (בעמ' 43 לפר', שו' 1-5). ואולם , בדו"ח הפעולה ת/6 מיום 21.5.05 (הוא היום שבו נגבתה ההודעה ת/2 ) ושמתעד גם את החיפוש בדירה, נרשמו דברי הנאשם, והוא לא אמר דבר לא לגבי מצב ראייתו בכלל, ולא לגבי טיפות עינים בפרט. עת/2 , השוטר אבי כהן, שערך את דו"ח הפעולה והשתתף בחיפוש, לא נשאל על כך כלל בחקירתו הנגדית בבית המשפט (בעמ' 10- 20 לפר'), למרות שעל עדותו שלפיה הנאשם נראה היה לו בהלם ומסומם, הוא כן נשאל (בעמ' 18-19 לפר'). ודוק: בדו"ח הפעולה נרשמו דברי הנאשם בדבר רצונו לשמור על זכות השתיקה ולא להגיב למה שנתפס בדירה ( ת/6 , בעמ' 3) ואילו על ראייתו ועל טיפות שלפי הנטען הוא זקוק לעיניו כאמור, הנאשם לא אמר דבר. גם עת/3 , שלומי עזרא, שהיה עם הנאשם ביום 21.5.05 כשהגיעו השוטרים לדירה, לא ציין דבר בענין ראייתו של הנאשם בכלל או טיפות עינים או בקשה מצד הנאשם לקחת טיפות עינים, בפרט (ראה במשטרה - ת/11, ת/12; ראה בבית המשפט - בעמ' 21-25 לפר').

1.2 . ביום 21.5.05 (הוא היום שבו נגבתה מהנאשם ההודעה ת/2 דלעיל), בין השעות 05:13 - 07:00, נערך חיפוש בדירה שבה גר הנאשם (דו"ח חיפוש ת/7 ). היינו, לפחות עד לשעה 07:00, שהה הנאשם בדירה ויכול היה לקחת טיפות לעיניו. לפי עדות הנאשם עצמו, היו לו טיפות לעיניו בדירה (בעמ' 42 לפר', שו' 26-27). כאמור, חקירתו היתה כ-3.5 שעות בלבד לאחר מכן ( ת/2 - 10:25). היינו, שיקול דעתה של השוטרת כאשי, כפי שהסבירה בעדותה, מקבל איפוא חיזוק נוסף. ודוק: גם על דו"ח החיפוש סירב הנאשם לחתום ( ת/7 , בעמ' 2) וזאת כשלא יכולה להיות לו טענה לגבי ראייתו כשהוא בדירה וטיפות העינים בהישג ידו.

1.3 . בחקירתו במשטרה, כשהנאשם היה במצב שבו הוא לא רצה לענות לשאלות בגלל טענה למצבו הפיסי לרבות בענין ראייתו, הוא אמר זאת במפורש, וחקירתו היתה קצרה ביותר. כך היה בהודעתו השניה, מיום 22.5.05 ( ת/3 , בעמ' 1, שו' 4). לא כך בהודעתו ת/2 דלעיל. ודוק: בהודעתו ת/3 , הדבר הראשון שאמר הנאשם לא היה הקושי בראייתו,אלא שמבחינתו "אין תגובה" עד שהסניגורית שלו תגיע והוא ישוחח איתה ( ת/3 , בע' 1, ש' 1-2). עת/4 אודי בן הרוש, שגבה מהנאשם את הודעתו השניה ת/3 , מ-22.5.05, העיד: לא נראה על פניו שיש לנאשם בעיה רצינית שתדחה את החקירה (בע' 27 לפר',ש' 12). כל נחקר עם בעיה רפואית מופנה לבדיקת חובש. הוא לא זכר את הארוע הקונקרטי (בע' 29, שו' 2, 11).

1.4 . בהודעתו ת/2, למרות טענותיו הקשות לגבי בעיה בראייתו ( ת/2 , בעמ' 1, שו' 1-3), שמר הנאשם היטב על רצונו הטוב והחופשי במענה שנתן לשאלות, כשמהשלב שבו הוא החל להישאל בסוגיית הסמים, הוא השיב ב"אין תגובה", או שמר על זכות השתיקה. כך כמעט ברצף, לאורך רוב חקירתו - כ-2 עמודי חקירה מתוך 3.5 עמודים (ראה ב- ת/2 , החל מעמ' 2, שו' 41, ועד עמ' 4, שו' 93); גם כשהשיב, הנאשם כפר במיוחס לו ( ת/2 , בע' 2, שו' 44; בעמ' 3, שו'  55, 57, 59), וזאת באותה הודעה שבה כאמור, הוא הלין על מצב ראייתו.

1.5 . כשהנאשם נשאל בהודעתו ת/2 מדוע הוא שומר על זכות השתיקה, הוא לא ציין את בעיית הראיה שלו, אלא השיב שהשוטרים תוקפים אותו מילולית ושהיו פה מניפולציות ותרגילים ( ת/2 , בעמ' 4, שו' 85-87).

1.6 . ביום 21.5.05, שעה 20:06, הוא היום שקודם לכן נגבתה ממנו ההודעה ת/2, נבדק הנאשם בבית חולים, ושוחרר בהמלצה לתרופות וביקורת ביום ג' ( נ/1 ; ראה גם בפר' נ/2 ).

2. לגבי הודעתו השלישית ובה הודייתו - ת/13 ( נושא משפט הזוטא) - הנאשם טען:

ביום שבו נגבתה ממנו ההודעה ת/13 (היא ההודעה נושא משפט הזוטא), אחרי שהוא יומיים בחקירה ולא קיבל טיפול לעיניו, הוא נשבר והודה. יום אחרי כן, ביום 24.5.05, הוא נבדק, והמסמך נ/3 מעיד שהוא לא קיבל טיפול. ולבסוף, לפי המסמך נ/4 , החל מיום 30.5.05 ועד יום 22.6.05, הנאשם אושפז בבית חולים במחלקת עיניים.

ואולם , דינן של טענות הנאשם, להידחות; ההודעה ת/13 לרבות ההודייה שבה, קבילה:

השוטר שגבה את ההודעה ת/13 - עת/6, השוטר עזרא נורי, העיד (להלן - השוטר נורי; תמצית העיקר): הנאשם מסר את עדותו מרצונו הטוב והחופשי, ולאחר שהוא הקריא לו את ההודעה, הנאשם חתם. במהלך גביית העדות הוא כותב וקורא כל מילה שהנאשם אומר. הנאשם אמר שהוא לא רואה, ולכן הוא חתם לפי שמיעה. כל הפרטים המופיעים בעדות הם פרטים אישיים של הנאשם, שהוא יודע אותם. את המידע שמסר הנאשם, הוא לא יכול להמציא אלא רק מי שעבר זאת (הנאשם) יכול לספרו (בעמ' 33 לפר'). בחקירתו הנגדית, הוסיף השוטר נורי והעיד: הוא ידע שהנאשם מתלונן על בעיה רפואית שיש לו בעיניו. הנאשם אמר לו שהוא רואה מטושטש. הוא לא זכר אם הוא ידע שבוצעו לנאשם בדיקות בבית חולים, והוא לא זכר אם ידע על מצבו הרפואי ושיש לו בעיה רפואית (בעמ' 34 לפר', שו' 12-23; בעמ' 35 לפר', שו' 20-21). את המסמך מיום 21.5.05 מבית חולים איכילוב הוא לא מכיר, והוא לא זוכר אם ראה אותו. הוא לא התעסק עם הנקודה הרפואית (בע' 35 לפר', ש' 22-29). לפי נוהל הטיפול השוטף, אם אין לנאשם טיפות לעיניו, בבית המעצר רופא יטפל בו, ואם יש צורך, הוא יופנה לבית חולים (בע' 36 לפר',ש' 11-15).

דחיית טענות הנאשם,והגינותה וסבירותה של התנהגותו של השוטר נורי , חוזקו בעובדות הבאות :

2.1 . הנאשם טען, שהודעתו ת/13 ובה הודייתו, נמסרה בשל מצבו הרפואי הקשה שהיה ידוע לשוטרים (בעמ' 4 לפר'). הוא תאר את מצב ראייתו ואמר שהוא חותם בלי לראות, ללא קריאה, רק על פי שמיעה ( ת/13 , בע' 1, בעמ' 5 ו-6). הנאשם העיד, שהשיקול שהכריע והסיבה היחידה שבגללה הוא מסר את הודעתו ת/13 , היו הרצון וההבנה שאם הוא יקבל את הטיפול הרפואי, הוא צריך לתת את ההודעה (בעמ' 41 לפר', שו' 9-11; בעמ' 43 לפר', שו' 29-30). ואולם, בכל הודעתו ת/13 , וגם לא בסופה, הנאשם לא ביקש טיפול רפואי, לא כל שכן טיפול רפואי דחוף לגבי הבעיה בראייתו, כפי שעשה בהודעה ת/2 . הנאשם גם לא טען שהוא אינו מסוגל למסור את ההודעה ת/13 בגלל שלא לקח את טיפות העינים או מכל סיבה אחרת. ניתן לטעון שדי במצב דברים זה כדי לדחות את טענות הנאשם [השווה בסוגיה: ע"פ 747/86 אייזנמן , פ"ד מב (3) 447, 458]. בהודעתו השניה - ת/3 , שבה הנאשם כן אמר שהוא לא במצב פיסי כדי לענות, הרי שהנאשם גם אמר בסוף ההודעה שהוא ישמח לקבל את הטיפול בעינים (בעמ' 2, שו' 20). בנסיבות אלה, לא רק שהשוטר נורי, שגבה את ההודעה ת/13 , לא מנע מהנאשם טיפול רפואי במתכוון, אלא הוא גם לא יכול היה להיות ער ומודע למצבו הרפואי הנטען של הנאשם, לא כל שכן ללחץ נטען של הנאשם הנובע מחקירתו בלי שקיבל לטענתו טיפול רפואי דחוף שזקוק לו (ראה בסוגיה: י' קדמי, על הראיות , 2003, חלק 1 (להלן - קדמי בספרו),בע' 62-63). הגינותה וסבירותה של התנהגותו של השוטר נורי בעת גביית הודעתו השלישית של הנאשם ת/13 , מחוזקות איפוא.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ