אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק תיק צבאי 4772/12

החלטה בתיק תיק צבאי 4772/12

תאריך פרסום : 29/01/2013 | גרסת הדפסה
תיק צבאי
בית הדין הצבאי המחוזי יהודה
4772-12
04/12/2012
בפני השופט:
רס"ן מאיר ויגיסר

- נגד -
התובע:
התביעה הצבאית
עו"ד עינב צדקיהו
הנתבע:
עומר פארוק חסין זהור
עו"ד עביר מראר
החלטה

1.         לפניי בקשת משטרת ישראל להורות על מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינו. אין מדובר בבקשה שגרתית, הואיל והוגש נגדו כתב אישום המייחס לו עבירות תעבורה של נהיגה בזמן פסילה ועקיפה מסוכנת, תוך חציית קו הפרדה רציף. במהלך הדיון התברר, כי בקשת משטרת ישאל מבוססת בעיקר על עברו של הנאשם והתנהגותו אל מול רשויות אכיפת החוק, כמו גם על עברו התעבורתי המכביד. לכן, בטרם אבחן את נסיבות המקרה המפורטות בכתב האישום בתיק שבפניי, אפרט את השתלשלות האירועים שהביאה למעצרו של הנאשם;

2.         ביום 04/01/11 נשפט הנאשם בבית המשפט הצבאי ביהודה (תיק 4897/10) והורשע, בהעדרו, בעבירה של נהיגה ברכב כשרישיון הרכב אינו תקף לאותו סוג רכב (הפעלת מונית ללא רישיון מתאים לכך). הנאשם נשפט בהעדרו, כיוון שקיבל הזמנה כדין ולא התייצב לדיון. הייתה זו הרשעתו השנייה בעבירה זו, לאחר שבתיק בית משפט צבאי יהודה 1235/09 הורשע בעבירה דומה, ושוב בהיעדרו. בית המשפט הפעיל את עונש המאסר המותנה מתיקו הקודם, והטיל עליו בסך הכול עונש של פסילת רישיון נהיגה בפועל למשך שנה החל מיום גזר הדין. בנוסף, הוטל עונש של קנס ופסילה על תנאי של 12 חודשים למשך 3 שנים. ביום 15/11/12, שוב הועמד לדין הנאשם, לאחר שנתפס יום קודם לכן נוהג ללא חגורת בטיחות ובזמן פסילה. גם כאן, הנאשם לא התייצב לדיון, אלא שהפעם ייצג אותו עו"ד טיטי. הנאשם נשפט, בהתאם להסדר הטיעון, לעונש של 4 חודשי פסילת רישיון נהיגה וכן חודשיים על תנאי לתקופה של שנתיים, שלא יעבור עבירה של נהיגה בזמן פסילה (תיק בית משפט צבאי שומרון 4036/11). בין לבין, בתאריך 24/08/11, הספיק הנאשם לקבל דו"ח תעבורה נוסף, בגין נהיגה בעת שפקע תוקפו של רישיון הנהיגה. ככל הנראה, זכה הנאשם מן ההפקר, נרשם לו קנס בסך 250 ש"ח והוא לא הובא לדין בגין אותה עבירה.

3.         ניתן היה לצפות, שעם העמדתו של הנאשם לדין, בפעם השלישית, והיותו מיוצג בדיון, יפנים הנאשם את המסר, יפקיד את רישיונו ויישא בעונש הפסילה עד תום. ואולם, הנאשם חזר לסורו;

4.         ביום 24/09/12, שוב נתפס הנאשם נוהג בפסילה. הנאשם נחקר תחת אזהרה והוסבר לו (בערבית) כי בית המשפט הצבאי בשומרון החליט על פסילת רישיון הנהיגה שברשותו (ביום 15/11/11). הנאשם הודה שהיה מיוצג בדיון על ידי עורך דין, אך טען כי לא ידע על קיומה של הפסילה וכי רישיונו נותר בביתו. הנאשם אף חתם על הצהרה שידוע לו כי הוא מנוע מלנהוג בכל סוגי כלי הרכב. לאחר מכן, שוחרר וקיבל הזמנה לסור למשטרת ישראל ביום 28/09/12. אלא שהנאשם לא התייצב במועד שנקבע. בשיחת טלפון, שהתקיימו עמו, התבקש הנאשם להתייצב במשטרת ישראל ביום 10/10/12, מצוייד ברישיון הנהיגה (אשר, לטענתו, היה מצוי בביתו). גם במועד זה לא התייצב הנאשם במשטרת ישראל. בוחן התנועה התקשר אליו והבהיר לו, כי אם לא יתייצב יוכרז כ"דרוש לחקירה". בתגובה, הבטיח הנאשם כי יגיע למחרת מלווה בעורך דין. בהמשך, ניסיונות חוזרים ונשנים של משטרת ישראל לזמנו, עלו בתוהו. הנאשם המשיך להתחמק ולהתל במשטרת ישראל. בלית ברירה, הוכרז הנאשם, ביום 29/10/12, כ"דרוש לחקירה".

5.         והנה, ביום 21/11/12, שוב עוכב הנאשם בעת שנהג ברכב בזמן פסילה. הנאשם שוחרר, הפעם בהפקדת 1,500 ש"ח, וזומן לבית המשפט הצבאי ביום 27/11/12. ואכן, כתב אישום הוגש כנגדו לבית המשפט הצבאי בעבירה של נהיגה בזמן פסילה. שלא במפתיע, הנאשם לא התייצב לדיון בעניינו, ומשטרת ישראל הודיעה, כי היא מבקשת להוציא כנגדו צו הבאה. צו ההבאה טרם נחתם.

6.         איתרע מזלו של הנאשם, וביום 29/11/12, הוא נעצר בעת שנהג (שוב) בזמן פסילה. בנוסף, הנאשם עקף כלי תחבורה, עקיפות מסוכנות, על קו הפרדה רציף ועל השוליים. בגין מעשים אלו, הוגש כנגדו כתב האישום הנוכחי והתבקש מעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינו.

7.         סיכום ביניים: הנאשם נשפט פעמיים בבית המשפט הצבאי ועונשו נגזר לפסילת רישיון נהיגה בפועל ולפסילה על תנאי. הנאשם לא הפקיד את רישיונו ולמרות זאת נהג ביום 24/09/12, ביום 21/11/12 וביום 29/11/12 בעודו בפסילה. בסה"כ נתפס הנאשם 5 פעמים, במהלך תקופה של שנה ושלושה חודשים, כשהוא נוהג בפסילה (בנוסף גם בימים 24/08/11 ו-14/11/11). הנאשם לא התייצב לאף אחד מדיוני בית המשפט והתחמק מלהתייצב בחקירה במשטרת ישראל, עד שהוכרז כ"דרוש לחקירה". כעת, תלויים ועומדים כנגדו 2 כתבי אישום.

8.         הנאשם מודה באישומים המיוחסים לו והשתלשלות האירועים המפורטת לעיל מתועדת היטב בדו"חות הפעולה ובמזכרים המצויים בתיק. קיימות ראיות לכאורה חד משמעיות, אשר אין חולק לגבי עוצמתן. נותר אם כן, לדון בשאלת המעצר ובאפשרות להסתפק בחלופת מעצר.

עילת המעצר

9.         ככלל, ימנע בית המשפט ממעצר עד לתום ההליכים המשפטיים בעבירות תעבורה (ראו בש"פ 1753/07 פאדי אבו רקייה נגד מדינת ישראל [פורסם בנבו; 19/03/07]. נקבע ש"רק במקרים נדירים וחריגים יורה בית המשפט על מעצר עד לתום ההליכים בעבירות תעבורה" (בש"פ 10201/01 אנדרי סליחוב נגד מדינת ישראל  [פורסם בנבו; 31/12/01], בש"פ 7352/04 מדינת ישראל נגד עטיה אבו כואדי  [פורסם בנבו; 09/08/04]).

10.     בדיון, התביעה הדגישה את התנהגותו של הנאשם וזלזולו בחוק כנסיבה לחומרה המחייבת את מעצרו. הנאשם הפגין מספר פעמים בעבר שאיננו מכבד את החלטות בית המשפט ולכן לא ניתן לתת בו אמון. מנגד, ציינה הסנגורית, כי הנאשם לא סיכן סיכון של ממש את עוברי הדרך, נוכח העובדה שהחזיק ברישיון נהיגה בעבר. כן הדגישה הסנגורית את עברו הפלילי הנקי של הנאשם. הסנגורית הטעימה כי מדובר בתיק תעבורה והמקרה שבפנינו אינו נכלל באותם מקרים חמורים המחייבים מעצר עד לתום ההליכים. הוסיפה הסנגורית, כי הנאשם צפוי להתחתן בעוד כשבועיים. לכן, ביקשה הסנגורית לשחרר את הנאשם לחלופת מעצר.

11.     אין להתעלם מהנסיבות המקלות עם הנאשם: הוא לא הורשע מעולם בכל עבירה פלילית והוא החזיק ברישיון נהיגה ואף בהיתרים לנהוג ברכב משא שמשקלו 15 טון ומעלה וברכב בטחון מסוג אמבולנס. ואולם, הנאשם נהג 5 פעמים בזמן פסילה. בכל פעם, שוחרר, תוך שמובהר לו כי עליו להימנע מנהיגה, אך המסר לא חלחל אל תודעתו. הנאשם הוכיח במעשיו, כי הינו חסר רסן, חסר עכבות וחסר מעצורים. הנאשם לא ניצל את ההזדמנויות הרבות שניתנו לו בעבר. נוכח ההתנהגות שאפיינה אותו, והזלזול הבוטא ברשויות אכיפת החוק, לרבות בהחלטות בית המשפט ובזימונים לדיונים בבית המשפט, נראה כי לא ניתן לתת בו אמון, שיתייצב לדיונים בעניינו ושיימנע מלנהוג בזמן פסילה.

12.     בנוסף לכך, הנאשם נהג בפראות, עקף עקיפות מסוכנות וסיכן את עוברי הדרך. בתקופה שבה רשויות אכיפת החוק נלחמות בקטל בדרכים, אין להקל ראש בחומרת מעשיו. בית המשפט מחויב להגן על בטחון הציבור באמצעות הרחקת נהגים מסוכנים פורעי חוק מהכביש בכל דרך אפשרית.

סוף דבר

13.     עילות המעצר של המסוכנות והחשש להימלטות מאימת הדין מתקיימות במלוא עוצמתן. נוכח האמור, לא ניתן לתת אמון בנאשם ולכן לא ניתן להימנע ממעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינו.

דיון הקראה יתקיים ביום 18/12/12 בשעה 9:30, בפני כבוד השופטת רס"ן הילית בר-און.

ניתן והודע היום, 04/12/12, בפומבי ובמעמד הצדדים.

   ___________

                                                                                                           שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ