אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק תיק הוצל"פ 1624330100

החלטה בתיק תיק הוצל"פ 1624330100

תאריך פרסום : 03/07/2012 | גרסת הדפסה
תיק הוצל"פ
לשכת ההוצאה לפועל נתניה
1624330100
23/05/2012
בפני השופט:
הרשמת ורד רביב

- נגד -
התובע:
"החייב"
הנתבע:
1. "הזוכה"
2. "צד ג'"

החלטה

 

בפני בקשת הזוכה להורות לבנק +++++++ (להלן:"צד ג" "הבנק")  לשלם לזוכה את החוב הפסוק של החייב עד כדי גובה הסכום ששילם הבנק לחייב בגין פיצויי פיטורים עם פרישת החייב מהבנק, בהתאם להוראות סעיף 48 לחוק ההוצאה לפועל, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק, וזאת בשל הפרת צו עיקול המופנה לבנק מיום 22.11.2010 .

כמו כן, עותר הזוכה  לחייב הבנק בהוצאותיו הממשיות של הזוכה בגין הגשת הבקשה.

כבר בראשית, אבהיר כי היות ועובדות המקרה עלו מכתבי הטענות שהוגשו לתיק לא ראיתי לנכון לקבוע דיון נוסף לבירורן. 

טענות הזוכה-

לטענת הזוכה הפר הבנק את צו העיקול במטרה לסייע לחייב להתחמק מהליכי הגבייה המתנהגלים כנגדו, וזאת על רקע היחסים הקרובים בין הבנק לבין החייב, אשר הועסק אצל צד ג' במשך עשרות שנים עד לפרישתו בחודש מאי 2011 .

הזוכה טוען כי ביום  25 בנובמבר 2010 הומצא צו העיקול לבנק שאף אישר בחותמת "נתקבל" את קבלתו. הבנק ,  התעלם תחילה מצו העיקול ונמנע מלהשיב לזוכה, בכך פעל הבנק בניגוד לחובתו לפי סעיף 45(א) לחוק ההוצאה לפועל, ובניגוד להוראות המפורטות בצו העיקול עצמו, הנוגעות לחבותו של הבנק להגיש, תוך 10 ימים מיום קבלת הצו, רשימה המפרטת את הנכסי החייב הנמצאים בידיו, או שעשויים להגיע לידיו תוך 3 חודשים מקבלת הצו.

 לטענת הזוכה, רק לאחר שהבנק הוזהר כי יזומן לחקירה, השיב לבסוף לצו העיקול, אך בחר להסתיר את זכותו של החייב כלפיו לתשלום פיצויי פיטורים בסכום של למעלה מ- 700 אלף ש"ח עם פרישתו המתכוננת של החייב במאי 2011 .

בהמשך, לאחר שזכותו של החייב כלפי הבנק לתשלום פיצויי פיטורים נחשפה מסר הבנק מידע חלקי ומטעה בנוגע לטיב זכויותיו של החייב כלפיו, בנסיון ליצור, כך לטענת הזוכה, את הרושם המוטעה כי הזכות לתשלום פיצויי פיטורים אינה ודאית וטרם התגבשה, כביכול, והמשיך להסתיר את מועד פרישתו המתוכננת של החייב מהבנק ואת ההסכמים הקיבוציים הרלוונטיים.

הזוכה מציין כי הבנק התעלם מצו העיקול שהתקבל בבנק  ביום 25.11.2010. ביום 10.3.2011 הגיש הזוכה בקשה נוספת בהוצאה לפועל במסגרתה ביקש הזוכה לחייב את הבנק למסור מידע בנוגע לכספי פיצויי הפיטורים. הבנק השיב ביום 2.3.2011 וציין כי לחייב זכויות מכוח יחסי עובד מעביד כלפי קופות שונות ולא כלפי הבנק עצמו. הבנק השיב ביום 24.3.2011 לבקשתו הנוספת של הזוכה מיום 10.3.2011- פירט הקופות השונות שלחייב יש זכויות כלפיהן ומסר מידע שלטענת הזוכה, אינו מתיישב עם תשובתו הקודמת של הבנק מיום 2.3.2011 - "הזכות לפיצויים תתגבש ביום העזיבה וככל שיהיו מגיעים לעובד פיצויים לפי דין, הסך אכן עומד על כ- 700 אלף ש"ח"

הזוכה טוען כי תשובת הבנק אינה מדוייקת ומסתירה עובדות מהותיות. הבנק בחר להסתיר את העובדה כי החייב צפוי לפרוש מהבנק בהגיעו לגיל פרישה מספר שבועות לאחר מועד מתן התשובה וכן הטענה כי הזכות לפיצויים תתגבש רק ביום העזיבה וכי זכות החייב היא זכות שאינה ודאית הינה מטעה. לטענת הזוכה בחר הבנק להסתיר את ההסכמים הקיבוציים החלים על הצדדים, המקנים לחייב זכויות נוספות על אלו המגיעות לו עפ"י דין ובכלל זה - זכות לתשלום פיצויי פיטורים גם במקרה של התפטרות. הבנק אף לא הבהיר כי על פי עמדתו צו העיקול אינו תופס כביכול, וכי בכוונתו להעביר הכספים לחייב עם פרישתו.

הבנק הפר את צו העיקול, ושילם לחייב את פיצויי הפיטורים עם פרישתו מהבנק תוך התעלמות מהוראותיו הברורות של צו העיקול. בעקבות מכתב נוסף של הזוכה לבנק ביום 12.5.2011 השיב הבנק לזוכה כי החייב פרש מהבנק ביום 5.5.2011 משהגיע לגיל הפרישה ולפיכך ביום 12.5.2011 לא עומדים לזכות החייב כספים המגיעים לו מהבנק. לטענת הזוכה הבנק לא טרח לפנות ללשכת ההוצאה לפועל או לבית המשפט לקבלת הוראות . הבנק עשה דין לעצמו ובחר להתעלם מצו העיקול והעדיף את האינטרסים הפסולים של החייב-  עובד הבנק לשעבר, על פני זכויות הזוכה. 

הזוכה טוען, אך למען הזהירות, כי הבנק השיב לצו העיקול רק בחודש מרץ 2011  בטענה כי צו העיקול לא הומצא לו כביכול קודם לכן, וזאת לאור פניית הזוכה במכתב מיום 8.2.2011 שנמסר לבנק ביום 10.2.2011 - לפיכך, לטענת הזוכה היה על הבנק להודיע כבר בעת שהשיב לראשונה על הצו בחודש מרץ 2011 כי בתחילת מאי 2011 , בתוך תקופת שלושת החודשים, הוא עשוי למצוא עצמו מחזיק בכספי פיצויים שלחייב זכות בהם לנוכח עזיבתו של החייב.

הזוכה טוען כי צו העיקול חל על הזכות לתשלום פיצויי פיטורים "ותופס" את כספי הפיצויים - צו העיקול חל על זכותו של החייב כלפי הבנק לפיצויי פיטורים, שהינה בבחינת "זכות עתידה" והוא תופס את כספי פיצויי הפיטורים המגיעים לחייב מרגע שהומצא לבנק.

במועד הטלת העיקול, זכותו של החייב לתשלום פיצוי פיטורים הייתה זכות ודאית לקבלת כספי הפיצויים עם עזיבתו את הבנק במאי 2011 ובהתאם להסכמים הקיבוציים גם אם החייב היה מתפטר מהבנק קודם לכן היה זכאי לתשלום פיצויי פיטורים מלאים. הזוכה טוען כי גם אם הזכות לפיצויי פיטורים התגבשה רק בתחילת מאי 2011 עם פרישת החייב מהבנק הרי שהעיקול תפס את כספי הפיצויים, שכן הזכות התגבשה בתוך תקופת 3 החודשים מהמועד בו לפי טענת הבנק הומצא לו צו העיקול. .

תשלום פיצויי הפיטורים לחייב מהווה הפרה של צו העיקול שכן הבנק פעל בניגוד לסעיף 48 ו - 47 לחוק ההוצאה לפועל . כמו כן, אין לבנק כל "הצדק סביר" להפרת צו העיקול- נטל ההוכחה בהקשר זה מוטל על הבנק.

הזוכה טוען כי מועד פרישת החייב בהגיעו לגיל 67 היה ידוע בעת שהוטל צו העיקול, ופרישתו של החייב היתה מתוכננת מראש ומתואמת עם הבנק. החייב העיד בחקירת יכולת ביום 28.12.2010 כי בעוד 6 חודשים הוא אמור לפרוש לגמלאות..

הזוכה מציין כי על פי ההסכמים הקיבוציים החלים על יחסי העבודה בין הבנק לעובדיו, ובכלל זה חוקת העבודה של הבנק, עובד הבנק הצובר וותק של מעל 18 שנות עבודה בבנק, זכאי לפיצויי פיטורים מלאים במקרה שיתפטר מעבודתו בבנק - באותם תנאים להם היה זכאי אילו פוטר מהבנק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ