אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק תא"ק 7747-03-10

החלטה בתיק תא"ק 7747-03-10

תאריך פרסום : 05/09/2012 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
7747-03-10
09/01/2012
בפני השופט:
אסתר נחליאלי חיאט

- נגד -
התובע:
1. רפאל עגיב
2. עגיב יעוץ וניהול בע"מ
3. תל אביב החדשה ייזום וייעוץ בע"מ

הנתבע:
בנק הפועלים בע"מ

1.         נושא ההחלטה הוא בקשת רשות להתגונן שהגישו הנתבעים מר רפאל עגיב (להלן: 'עגיב'), ושתי חברות בבעלותו ובניהולו - תל אביב החדשה ייזום וייעוץ בע"מ (להלן: 'תל אביב החדשה') וחברת עגיב ייעוץ וניהול בע"מ (להלן: ' עגיב ייעוץ וניהול') מפני תביעה כספית בסדר דין מקוצר על סך 12,821,243.67 ש"ח שהוגשה על ידי בנק הפועלים בע"מ (להלן: 'הבנק').

2.         בהתאם לתובענה פתחה תל אביב החדשה ביום 10.12.96 חשבון בבנק ונטלה 5 הלוואות (נספחים ו' - י' לכתב התביעה) אך מאז חודש אוקטובר 2008 לא מלאה את חובתה לפרוע את ההלוואות חרף מכתבי התראה שנשלחו אליה וחרף מו"מ ממושך שהתנהל עימה.

            לטענת הבנק ערב עגיב להתחייבויות תל אביב החדשה בהתאם ל"כתב ערבות מתמדת ובלתי מוגבלת בסכום" מיום 9.1.2001 (נספח ה' לכתב התביעה).

            בעת הגשת התביעה היה חוב תל אביב החדשה ועגיב (מכח ערבותו) כ - 10,441,391 ש"ח (נספח י"ב לכתב התביעה).

3.         עגיב, היה גם בעל מניות בחברת א.ת.כ.ע. בע"מ (להלן: ' א.ת.כ.ע.') המפעילה את קבוצת הכדורגל הפועל תל-אביב וערב להתחייבויותיה ביחד עם בעלי מניות אחרים בהתאם לערבות מתמדת בלתי מוגבלת בסכום מיום 26.6.02 (להלן: ' ערבות א.ת.כ.ע.' - נספח י"ד לכתב התביעה). הערבות הוגבלה ל- 12 מליון ש"ח בתוספת הפרשי הצמדה וריבית של 6%. 

ביום 10.1.03 העמיד הבנק לא.ת.כ.ע אשראי בסך 12 מליון ש"ח (נספח י"ד 1 לכתב התביעה) אך א.ת.כ.ע לא פרעה את האשראי שניתן לה, ולאחר מו"מ עם הערבים נקצב גובה החוב. 

ביום 27.12.07, הסכימו עגיב והבנק (נספח ט"ז לכתב התביעה) כי יתרת הערבות של עגיב תוקטן ותועמד על סך של 2,415,112 ש"ח שעם תשלומו יהווה התשלום סילוק מלא של חובות עגיב כערב לחובות א.ת.כ.ע.  

            לתשלום חלקו של עגיב בערבות א.ת.כ.ע העמיד הבנק לעגיב ייעוץ וניהול שתי הלוואות (נספח י"ז, י"ח); טוען הבנק כי מאז חודש אוקטובר 2009 חדלה עגיב ייעוץ וניהול לפרוע את ההלוואות ולא נענתה למכתבי התראה שנשלחו אליה וביום הגשת התביעה עומד החוב של עגיב ייעוץ וניהול על סך 2,379,852 ש"ח (נספח כ').

            הבנק טוען כי לעגיב שירותי ייעוץ וניהול חובות לבנק מכוח ההסכם מיום 27.12.07 ומכח הסכמי ההלוואה ובצד זה חייב עגיב עצמו בתשלום חובה של עגיב ייעוץ וניהול מכח ההסכם מיום 27.12.07 (נספח ט"ז) ומכח ערבות א.ת.כ.ע. 

טענות המבקשים

4.         המבקשים הרחיבו בבקשת הרשות להתגונן בענין מסמכים רלבנטיים ומהותיים שלא הומצאו להם על ידי הבנק. כך טענו כי הבנק סרב להמציא להם מסמכים חיוניים  שהיו דרושים להם לביסוס ולפירוט טענות ההגנה שלהם וכבר מטעם זה יש לתת להם רשות "גורפת" להתגונן.

            המבקשים הגישו חוות דעת חשבונאית ערוכה ע"י מר דוד אברון (להלן: 'אברון') ובה ציין כי נתבקש לבדוק את שיעור הריבית בחשבונות עגיב ושתי החברות בשליטתו וכן את ההלוואות בשקלים ובמט"ח, אך לא יכול היה למלא את הדרישה בהעדר מלוא הנתונים הרלבנטיים לרבות סולמות הריבית לחישוב המט"ח, מסמכי ההלוואות במט"ח, דפי התנועות ושיעורי הריבית של החשבונות וכיו"ב שהיה על הבנק להמציא.

5.         לגופו של עניין, טענו המבקשים, כי בעת פתיחת חשבונות הבנק הובטח לעגיב לקבל יחס מועדף בתנאי האשראי לו ולחברות שבשליטתו בגלל "שהביא לבנק מספר רב של לקוחות..", למשל סוכם בעת פתיחת חשבונות הבנק כי יתרות החובה בחשבונות יחויבו לפי שיעור ריבית נמוך מזה שחויב בפועל - ובכך גדל החוב בחשבונות.

            עגיב מוסיף כי, בינו לבין הרפרנט במרכז העסקים של הבנק, מר פרידמן (להלן: 'פרידמן') נקשרו יחסי ידידות ואמון והוא סמך על פרידמן, האמין למצגיו ונהג לחתום על מסמכים שונים כעניין שבשגרה ואף בדיעבד - לאחר ביצוע הפעולות בחשבון.

6.         עגיב טוען כי בהתאם לסיכום עם פרידמן נועדה הערבות עליה חתם ביום 9.1.01 (נספח ה' לכתב התביעה) להבטיח פרעון חובות תל אביב החדשה כפי שהתגבשו באותה עת ולא חובות עתידיים ו/או התחייבויות שלא היו באותה עת וכי עגיב מעולם לא התכוון לערוב לחובות תל אביב החדשה לתקופה שלאחר מועד חתימת כתב הערבות.

            לטענת עגיב, חתם על כתב ערבות בלתי מוגבל בסכום כדי לחסוך את עלות הביול מאחר שהבנק הסביר לו שעלות ביול ערבות מוגבלת בסכום גבוהה מעלות ביול ערבות בלתי מוגבלת בסכום.

            טוען עגיב כי הערבות פקעה שכן בשנת 2003 הבנק דרש ממנו לצמצם את החובות שלו ושל החברות שבשליטתו ונחתם הסכם (להלן: הסכם 2003' - נספח ה' לבקשת הרשות להתגונן) בין הבנק לעגיב לפיו עגיב יגייס סך של 500,000$ שיופקדו בחשבונותיו השונים וכן ישעבד לבנק את זכויותיו בשתי דירות ובתמורה לכך יופטר מערבותו האישית לחובות תל אביב החדשה. כן סוכם לטענתו כי יתרת חוב האשראי בחשבונות השונים בסך של כ - 2.5 מליון דולר תיפרע בשתי הלוואות שיועמדו לחשבון תל אביב החדשה.

            מאחר שעגיב מילא את תנאי הסכם 2003, כך לטענתו, הוא מופטר מערבותו האישית לחובות תל אביב החדשה; עגיב סבר כי הבנק הסתיר את הסכם 2003 ורק לאחר שבית המשפט הורה לבנק להמציא את ההסכם הוא 'התגלה' לפתע.

7.         לענין קרן ההלוואות הנתבעות מתל אביב החדשה טוען עגיב כי הסכום הנתבע נובע לכאורה מ-5 הלוואות שלקחה תל אביב החדשה במועדים שונים (נספחים ו'-י' לכתב התביעה) אך בפועל מדובר במחזור ההלוואות נשוא הסכם 2003. לטענתו לא הומצאו לו הסכמי ההלוואה נשוא הסכם 2003, אך ציין כי בהסכם 2003 הוסכם שהבנק יעמיד לתל אביב החדשה סכום בסך של 2.5 מליון דולר שישולם כשתי הלוואות: האחת, ע"ס 500,000$ לתקופה של 5 שנים (להלן: ' ההלוואה הראשונה') והשניה, הלוואה של 2 מליון דולר שתיפרע במהלך תקופה של 10 שנים שיחלו לאחר תום 5 השנים של ההלוואה הראשונה (להלן: ' ההלוואה השנייה').

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ