אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק תא"ק 54882-01-12

החלטה בתיק תא"ק 54882-01-12

תאריך פרסום : 05/11/2012 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום נצרת
54882-01-12
20/03/2012
בפני השופט:
רגד זועבי

- נגד -
התובע:
האשם אבו אחמד
הנתבע:
אינג' א.א.ע. מהנדסים ובונים בע"מ
החלטה
  1. בפני בקשה למחיקת הכותרת "סדר דין מקוצר" מכתב התביעה.
  1. עסקינן בתביעה כספית לתשלום סך של 10,000 ש"ח, בגין עבודה שביצע התובע עבור הנתבעת. התביעה נסמכת על שיק על סך של 10,000 ש"ח המשוך, על פי הנטען, על חשבון הנתבעת, ואשר חולל עקב מתן הוראת ביטול. התובע צירף לכתב התביעה חלק מהשיק שמספרו 10107, אשר עליו מתנוססת חותמת של הנתבעת כמושכת השיק וכן אישור הבנק בדבר חילול השיק מהסיבה נ.ה.ב - ניתנה הוראת ביטול. כן צורף אישור של בנק הפועלים המאשר כי ביום 30.11.05 הוחזר בחשבון התובע שיק שמספרו 10107 מהסיבה כי ניתנה הוראת ביטול. 
  1. בבקשה למחיקת כותרת, הנתבעת טוענת כי לכתב התביעה לא צורפה ראשית ראייה בכתב הקושרת אותה לטענות התובע. אליבא דנתבעת, אישור הבנק שצורף לכתב התביעה אינו יכול לקשור אותה להחזרת השיק בחשבונו של התובע, שכן המספר 10107 המופיע על השיק הינו מספר סידורי שיכול להופיע אף בשיקים נוספים של מושכים נוספים ואינו ייחודי לחשבון הנתבעת דווקא. לפיכך, הראיה היחידה שצורפה לתביעה הינה חלק השיק שמלבד חותמת הנתבעת, אינו יכול להעיד על סכום השיק, תאריך פרעונו ואף זהות הנפרע בשיק. נוכח כל האמור, הנתבעת עותר למחיקת הכותרת והעברת התביעה לפסים של סדר דין מהיר.
  1. בתגובה לבקשה, התובע מגולל את העובדות המתארות את נסיבות מסירת השיק נשוא התביעה ושיק נוסף (שמספרו 10106), תוך שהוא מפנה לדפי החשבון שלו לחודשיים הרלבנטיים לתביעה, מהם עולה כי שני השיקים הנ"ל נמשכו מחשבון שמספרו 279201 (שהינו חשבון הנתבעת). השיק הנוסף (שנמצא בשלמותו) הוגש לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל והנתבעת שילמה את תמורתו ותיק ההוצאה לפועל נסגר. די בכל האמור כדי להכשיר את התביעה לבירור בסדר דין מקוצר. למותר לציין, כי התובע לא תמך את תגובתו בתצהיר כדין לאימות העובדות המפורטות בה. 
  1. בתשובתה לתגובה, הנתבעת טוענת כי עצם העלאת הטענות העובדתיות בתגובה מהווה עילה למחיקת הכותרת. הנתבעת טוענת כי דפי החשבון עליהם מסתמך התובע בתגובתו לא צורפו לכתב התביעה. יחד עם זאת, גם בדפים אלה אין להכשיר את התביעה, שכן מסמכים אלה מעידים לכל היותר על הפקדת שיק המשוך מחשבון הנתבעת בחשבון התובע והחזרתו עקב מתן הוראת ביטול. אליבא דנתבעת, על מנת שתוכל להתייחס לשיק נשוא התביעה, היה על התובע לצרף את השיק, על שני צדדיו, על מנת לשקף אם השיק נמשך לטובת התובע עצמו או שמא לטובת צד ג' אשר הסב אותו לתובע. העדר הפירוט הדבק בתביעה והשיהוי בהגשתה, מקשים על הנתבעת להעלות את הגנתה. משכך, השארת התביעה לבירור בסדר דין מקוצר תפגע בהגנת הנתבעת שמתקשה להתמודד עם ראיותיו החלקיות של התובע.

דיון ומסקנות

  1. תקנה 202(1) לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד - 1984, קובעת כי תביעות כשירות להתברר בסדר דין מקוצר, כשמדובר בתביעות לסכום כסף קצוב מכח חוזה או התחייבות מפורשים או מכללא ובלבד שיש עליהן ראיות בכתב.

            " כאשר תקנה 202 (1) דורשת, כתנאי לנקיטת ההליך את קיומה של "ראיה בכתב", הכוונה היא למסמך בכתב הקשור לנתבע, העשוי על-ידו או בחתימתו. אם המסמך נעשה בידי התובע עצמו, אין הוא מחייב כלל את הנתבע ואין להסתמך עליו בהליך כזה" (א. גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה שביעית תשס"ג, בעמוד 302).

  1. הלכה היא, כי כשירותה של תביעה להתברר בסדר דין מקוצר צריכה להיבחן על ידי בית המשפט, לפי האמור בכתב התביעה ונספחיו (זוסמן, סדרי הדין האזרחי, מהד' שביעית, ע' 665).

בבירור הבקשה למחיקת הכותרת, יש להיזקק אך לכתבי הטענות ולמסמכים המצורפים אליהם ואין להיכנס בפרטי העובדות.

(ע"א 465/89 - גדעון בן צבי נ' בנק המזרחי המאוחד בע"מ,פ"ד מה(1) 69, 70 ).

  1. בחינת הנספחים שצורפו לכתב התביעה (חלק מהשיק ואישור הבנק על החזרת שיק שמספרו 10107 בחשבון התובע) מגלה כי אין במסמכים אלה כדי להוות ראיות לכאורה הקושרות את הנתבעת לחוב נשוא התביעה. למעשה, מלבד חותמת הנתבעת על גבי חלק השיק (שחסרים בו סכום, תאריך פרעון, שם נפרע, שם מושך השיק), אין כל ראיה המעידה כי אותו שיק שחזר בחשבון התובע הוא אותו שיק שחלקו צורף לכתב התביעה. בהקשר זה , מקובלת עליי טענת הנתבעת כי הזהות בין מספרי השיקים אינה מעידה בהכרח על כך שמדובר באותו שיק.

ברי כי אין במסמכים אלה לבדם כי להכשיר את התביעה לבירור בסדר דין מקוצר.

  1. טענותיו העובדתיות של התובע במסגרת התגובה, לרבות הטענה כי דפי החשבון צורפו לכתב התביעה, לא נתמכו בתצהיר כדין לאימותן. ככל שדפי החשבון אכן צורפו לכתב התביעה מלכתחילה, ניתן היה לצפות שזכרם של דפי החשבון יבוא במסגרת כתב התביעה, כפי שנעשה לגבי האישור על החזרת ההמחאה (סעיף 4 לכתב התביעה). משלא נעשה הדבר, ועניין צירוף דפי החשבון עלה לראשונה במסגרת התגובה ומבלי שהדבר נתמך בתצהיר כראוי, אין בידי להסתמך על דפים אלה, בבחינת כשירותה של התביעה לבירור בסדר דין מקוצר.

ביחס ליתר הטענות העובדתיות שהועלו בתגובה, הרי שלא זו בלבד שלא נתמכו בתצהיר כאמור, אלא שבהתאם להלכה הפסוקה, אינן יכולות לשמש כשיקול במסגרת ההכרעה בבקשה למחיקת כותרת.

10.  הנה כי כן, לא מצאתי במסמכים שצורפו לכתב התביעה מסמך העונה על דרישת "הראיה בכתב" הדרושה לצורך הכשרת התביעה לבירור בסדר דין מקוצר ועל כן דין כותרת התביעה "בסדר דין מקוצר" להימחק.

11.  לאור כל האמור לעיל, אני מקבלת את הבקשה ומורה על מחיקת הכותרת "בסדר דין מקוצר" מכתב התביעה.

12.  לאור סכום התביעה, היא תתברר בסדר דין מהיר בהתאם לפרק ט"ז 1 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד - 1984.

13.  התובע יגיש בתוך 15 יום מהיום את המסמכים שיש לצרף לכתב התביעה לפי תקנה 214 ג' ו - 214 ח', עם העתק ישירות לב"כ הנתבעת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ