אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק תא"ק 45222-10-12

החלטה בתיק תא"ק 45222-10-12

תאריך פרסום : 12/11/2013 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום בירושלים
45222-10-12
09/05/2013
בפני השופט:
מאיה אב-גנים ויינשטיין

- נגד -
התובע:
דוד פרזם
הנתבע:
1. מצדה (מ.ב.ה) אבטחה שמירה וניקיון בע"מ
2. חליל עפאנה

החלטה

בפני בקשת רשות להתגונן שהוגשה ע"י הנתבע 2.

בהתאם לכתב התביעה שהוגש כנגד הנתבעים, לאחר שחשבונות התובעת הוקפאו, ביקשה התובעת לנכות המחאות ע"ס 144,907.91 ש"ח שקיבלה מלקוחותיה. מנהל התובעת פנה בנדון לנתבע 2, כאדם בעל קשרים עם גורמים העוסקים בניכיון שיקים, והאחרון פנה לנתבע 1. כנטען בכתב התביעה, הנתבעים פנו יחדיו לעסק המטפל בנכיון שיקים, מסרו לידיו את השיקים וקיבלו לידיהם סך 142,049.20 ש"ח במזומן, אותם לא מסרו לידי התובעת.

המבקש דחה את המיוחס לו בכתב התביעה. אליבא דמבקש, חשבונות התובעת הוקפאו במסגרת חקירה פלילית שנערכה לתובעת ע"י רשות המסים והרשות להלבנת הון. בתקופת מעצרו של מנהל התובעת, מר יניב אוזן, ניהל המבקש את החברה התובעת וקיבל לידיו שיקים בסך כ- 350,000 ש"ח. מאחר שחשבונות החברה הוקפאו ולא ניתן היה להפקיד את השיקים, חיפש מנהל התובעת פתרונות לצורך תשלום שכר העובדים, לרבות פניה ללקוחות שיבטלו את הגבלת הסחירות על גבי השיקים. ביום 03/05/12 הגיע מנהל התובעת לבית המבקש וביקש שיזמן אליו את הנתבע 1. מר אוזן צילם מספר שיקים ומסר אותם לנתבע 1 לניכיון. כשהנתבע 1 לא חזר עם תמורת השיקים, נסעו מנהל התובעת והמבקש יחד למשטרה להגשת תלונה.

ראשית, ובהינתן והתביעה נסמכת על שיקים של צדדים שלישיים, ספק בעיני אם יש באמור משום " חוזה או התחייבות מפורשים או מכללא, ובלבד שיש עליהן ראיות שבכתב ", כלשון תקנה 202(1)(א) לתקנות סדר הדין האזרחי, באופן בו ראויה התביעה להתברר כתביעה בסדר דין מקוצר. יצוין, כי " כשנדרש קיומה של "ראיה בכתב" הכוונה היא למסמך בכתב הקשור לנתבע העשוי על ידו או בחתימתו. אם המסמך נעשה בידי התובע עצמו, אין הוא מחייב כלל את הנתבע ואין להסתמך עליו בהליך כזה " (א' גורן בספרו "סוגיות בסדר דין האזרחי",  מהדורה עשירית, בעמ' 396).

כידוע, " הרשם אינו מנוע - ואוסיף ואומר שהוא חייב - לבדוק אם התביעה ממלאת על פניה אחרי הדרישות של תקנות 269 ו- 270, גם אם הנתבע לא בקש רשות להתגונן. תביעה הלקויה מבחינה זו אינה עוברת אף את המפתן לקראת מתן פסק -דין בסדר דין מקוצר. אין זה עניין בין התובע והנתבע אלא בין התובע ובית -המשפט או הרשם החייב לשמור על הדרישות שהתקנות קובעות לשם מתן פסק -דין בסדר דין מקוצר " (ע"א 7/78 נסים קמחי נ' קלרה איצקוביץ, פורסם בנבו. ניתן ביום 31/01/79).

אף אם אניח כי בפני תביעה הראויה להתברר כתביעה בסדר דין מקוצר, אזי סבורני כי עסקינן בטענות אשר ראוי בגינן ליתן למבקש רשות להתגונן. בקשת רשות להתגונן נועדה לאפשר לנתבע שהוגשה נגדו תביעה בסדר דין מקוצר להפוך ממבקש לנתבע ולהיכנס בשערי בית המשפט. כל שעליו להוכיח בשלב מקדמי זה, הוא כי בפיו הגנה לכאורה. הלכה פסוקה היא, כי די שהמבקש רשות להתגונן יראה כי קיימת בבקשתו הגנה אפשרית, ולו בדוחק, על מנת שתינתן בידו רשות להתגונן.       
בע"א 3374/05 אליהו אוזן נ' בנק איגוד לישראל בע"מ, סיכמה כב' השופטת ארבל את מטרתו של ההליך בקובעה:

" מטרתו של הליך סדר הדין המקוצר הינה למנוע דיון בתובענה רק אם ברור הדבר ונעלה מספק שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו (ראו ע"א 544/81 מנחם קיהל בע"מ נ' סוכנות מכוניות לים התיכון בע"מ, פ"ד לו(3) 518, 524; י' זוסמן סדרי הדין האזרחי (מהד' שביעית, 1995), בעמ' 675 (להלן: זוסמן)). לפיכך נפסק כי גם מי שההגנה שבפיו דחוקה וסיכוייו לדחיית התביעה נגדו קטנים, יקבל מתן רשות להתגונן. לעומת זאת מי שהגנתו "הגנת בדים" תידחה בקשתו למתן רשות להתגונן (ע"א 9654/02 חב' האחים אלפי בע"מ נ' בנק לאומי לישראל (לא פורסם, ניתן ביום 1.11.04) (להלן: עניין אלפי); ע"א 594/85 זהבי נ' מגרית בע"מ, פ"ד מב(1) 721). הדיון בבקשה למתן רשות להתגונן אינו בא במקום המשפט עצמו. אשר על כן במסגרת הדיון בבקשה למתן רשות להתגונן אין בית המשפט רשאי לקבוע עובדות או לקבוע מהימנות עדויות ואף טענה שהעלה הנתבע בעל-פה כנגד מסמך בכתב יכולה לבסס הגנה לכאורה (זוסמן, בעמ' 675-676, 678). ככל שהנתבע הציג הגנה לכאורה יש ליתן לו רשות להתגונן ואין לבדוק כיצד יצליח להוכיח את הגנתו או מהו טיב ראיותיו (עניין אלפי) (ע"א 6514/96 חניון המרכבה חולון בע"מ נ' עירית חולון, פ"ד נג(1) 390, 400 ) " (פורסם בנבו ביום 01/05/06).

כאמור, בבקשת רשות להתגונן אין מקפידים עם המבקש ובית המשפט יטה להיעתר לבקשה בכל מקרה בו מגלה התצהיר הגנה אפשרית, אפילו אם המדובר בהגנה דחוקה (רע"א 1551/13 קבוצת נורגלו רוניגד בע"מ נ' בנק מזרחי טפחות בע"מ, פורסם בנבו ביום 28/02/13; ע"א 169/82 כץ נ' מלינה בע"מ, פ"ד לט (1), 511, 518; ע"א 153/66 בית וגן הרצליה בע"מ נ' בנק הפועל המזרחי, פ"ד כ(3) 515, 518). בשלב הדיון בבקשה אין בית המשפט צריך להשתכנע שהטענות בתצהיר נכונות הן, אלא עליו לצאת מנקודת ההנחה שיש אמת בדברי המבקש (ע"א 544/81, 604 מנחם קיהל בע"מ נ' סוכנות מכוניות לים תיכון בע"מ, פ"ד ל"ו(3) 518, 521; ע"א 575/76 עזבון יעקב דוביצקי נ' אהרון דוביצקי, פ"ד ל"א(3), 197, 201).

בתצהירו הכחיש הנתבע, כי קיבל לידיו את השיקים שבבסיס התביעה. המדובר בטענת הגנה לכאורה המצדיקה בירור מקיף ואשר בגינה לא ניתן לקבוע בשלב זה כי הגנתו הינה בבחינת "הגנת בדים" או כי "נעלה מספק שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו".          

המבקש פירט בתצהיר שצורף בתמיכה לבקשה, מסכת עובדתית מפורטת ואין המדובר בטענות אשר נטענו בכלליות וכלאחר יד. הטענות העובדתיות המפורטות בתצהיר, מעלות סוגיות עובדתיות המצריכות בירור ראייתי של ממש ואין מקום למנוע מהנתבע את יומו בפני בית המשפט להוכחת טענותיו.

לנוכח האמור, ניתנת למבקש רשות להתגונן. התצהיר שהוגש בתמיכה לבקשה ישמש ככתב הגנה.

ניתנה היום, כ"ט אייר תשע"ג, 09 מאי 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ