אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק תא"ק 38394-09-11

החלטה בתיק תא"ק 38394-09-11

תאריך פרסום : 20/02/2013 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום חיפה
38394-09-11
02/05/2012
בפני השופט:
ניר זיתוני

- נגד -
התובע:
איאס דריס
הנתבע:
מחמוד סמאר
החלטה

בענין : בקשת רשות להתגונן

1.         ביום 19.9.11 הגיש התובע תביעה בסדר דין מקוצר כנגד הנתבע ע"ס 185,090 ש"ח בגין

              שמונה שיקים שמועדי פרעונם בשנים 2006 ו 2007 . חלק מהשיקים נמשכו מחשבון

              משותף של הנתבע ואדם נוסף ששמו מחמוד עבד אלעזיז ( להלן "מחמוד") בבנק ערבי

              ישראלי לפקודת ורוניקה פרייברג ( להלן "ורוניקה")  . חלק מהשיקים נמשכו מחשבונו

              של הנתבע בבנק הפועלים . מרבית  השיקים שבגינם הוגשה התביעה הוגשו לביצוע

              בלשכת ההוצל"פ ע"י ורוניקה וע"י התובע . הנתבע הגיש התנגדויות שנדחו .

              בכתב התביעה נטען כי השיקים נשוא התביעה נמסרו ע"י הנתבע לתובע לשם ניכיון

              שיקים דחויים ותמורתם שולמה במזומן בניכוי עמלה מוסכמת .

2.         הנתבע ביקש למחוק את הכותרת ובקשתו נדחתה בהחלטתי מיום 27.11.11 .

3.         הנתבע הגיש בקשת רשות להתגונן במסגרתה טען כי שני השיקים בסכום נקוב של 70,000 ש"ח ו 5,000 $ נמסרו לורוניקה כביטחון לקבלת הלוואה בסך של 15,000 ש"ח, אשר תמורתה מסר הנתבע לוורוניקה תשעה שיקים בסך כולל של 21,250 ש"ח. מתוך אותם תשעה שיקים, שישה הם ששת השיקים הראשונים המוזכרים בסעיף 5 לכתב התביעה ושלושת הנותרים מוזכרים בתביעה מקבילה שהגיש התובע נגד הנתבע ונגד מחמוד בתיק מס' 38359-09-11 (להלן: "התיק המקביל").

4.         הוסיף הנתבע וטען כי שילם את תמורת כל השיקים עוד טרם הגשתם לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל וזאת על ידי העברת המחאת זכות ברכב שנמכר לנתבע במגרש בטמרה, תשלום חשבונות חשמל בהתאם לבקשת התובע, תשלום עבור שירותי תיירות ותשלום עבור פוליסות ביטוח. טענות אלה נתמכו באופן חלקי במסמכים שצורפו להתנגדות.

5.         בתיק המקביל הוגשה בקשה מקבילה למחיקת כותרת ומתן רשות להתגונן. בדיון שהתקיים ביום 17.1.12 הסכים ב"כ התובע כי התביעה שהוגשה בתיק המקביל אינה מתאימה להתברר בסדר דין מקוצר. ניתנה החלטה המורה על מחיקת הכותרת והתיק אוחד יחד עם תיק 8511-10-09, שהינו תביעה של ורוניקה נגד מחמוד. התיקים המאוחדים קבועים להוכחות בפני כב' השופט כנעאן ביום 3/9/12.

6.         בפתח הדיון היום שאלתי את ב"כ התובע כיצד ניתן להשלים עם קיומן של החלטות סותרות בכל הנוגע להתאמת התביעות שהוגשו בתיק זה ובתיק המקביל להתברר בסדר דין מקוצר. ב"כ התובע השיב כי בתיק המקביל הוא הסכים למחיקת הכותרת, הסכמה שאינו חייב לחזור עליה גם במסגרת תיק זה. עוד הפנה ב"כ התובע לכך שבתיק המקביל התביעה הוגשה גם כנגד מחמוד. לטעמי הסברים אלו מעוררים קושי לא מבוטל. השוואה של כתבי התביעה שהוגשו בתיק זה ובתיק המקביל , מלמדת כי מדובר בתביעות מקבילות שהוגשו בסדר דין מקוצר על בסיס שיקים אותם נתן הנתבע לתובע במסגרת אותה עסקה. במצב דברים זה לא ברור כיצד מתיישבת הסכמת ב"כ התובע למחיקת הכותרת בתיק המקביל עם התנגדותו למחיקת הכותרת בתיק זה. אומנם בתיק זה ניתנה החלטה שדחתה את בקשת הנתבע למחיקת כותרת ועל החלטה זו לא הוגש ערעור. יחד עם זאת, ההחלטה בדבר מחיקת הכותרת היא החלטת ביניים שניתן לעיין בה מחדש בנסיבות יוצאות דופן בהן התברר לבית המשפט כי נפלה טעות בהחלטה. לטעמי, האמור לעיל, מהווה שיקול מרכזי בהחלטתי לאפשר לנתבע לברר את המחלוקת במסגרת הליך משפטי מלא.

7.         בדיון היום נחקר הנתבע ממושכות על האמור בתצהירו בתיק זה תוך השוואה לתצהיר שנתן בתיק 53584-11-10 שעניינו התנגדות לביצוע שטר שהוגשה באיחור ונדחתה. התברר בחקירה הנגדית כי ישנן אי התאמות בין הגרסה שנמסרה במסגרת ההתנגדות הנ"ל לבין הגרסה שנמסרה במסגרת בקשת הרשות להתגונן בתיק זה. יחד עם זאת, הנתבע הצליח לתת הסברים לאותן אי התאמות. כך למשל במסגרת ההתנגדות טען הנתבע כי מסר לתובע מס' שיקים שחלקם נפרעו וחלקם לא ואילו בדיון היום אישר הנתבע כי גם השיקים החליפיים שמסר חוללו ולא זכור לו שמסר לתובע שיק שלא חולל. הנתבע הסביר כי לשיטתו לא מדובר בסתירה שכן מבחינתו כאשר אמר שהשיקים נפרעו התכוון לשיקים שחוללו ותמורתם שולמה לאחר מכן. במקרה רגיל היה מקום לשקול להתנות את מתן הרשות להתגונן בהפקדה לאור אי התאמות אלה ואי התאמות נוספות עליהן הצביע ב"כ התובע בסיכומיו ,  אך לא במקרה זה.

8.         המקרה שלפנינו יוצא דופן במספר מובנים. ראשית, אין מחלוקת כי מרבית השיקים בגינם הוגשה התביעה בתיק זה כבר הוגשו לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל וההתנגדויות שהוגשו על ידי הנתבע, נדחו.  לפיכך לא ניתן לומר כי מתן הרשות להתגונן גורם לתובע עינוי דין. שנית, אין מחלוקת כי חלפו מס' שנים מאז מועד הפרעון של השטרות ועד מועד הגשת התביעה. במצב דברים זה, יש מקום להתייחס בסלחנות לאי התאמות בין הגרסאות שמוסר הנתבע בפרקי זמן שונים לגבי אותה מסכת עובדתית. שלישית, הנתבע הסביר את הפירוט הרב יותר כפי שמופיע בתצהירו בתיק זה לעומת הגרסה הכללית יתר בתצהירים הקודמים בכך שמסמכים הרלבנטיים נשרפו בחלקם והוא נזקק לזמן כדי לאתר מסמכים חלופיים בעזרת צדדי ג'. רביעית, לא נסתרה טענת הנתבע כי התנהלה בין הצדדים מערכת יחסים חברית ועסקית שהיו מעורבים בה צדדי ג' לרבות ורוניקה ומחמוד. מערכת יחסים זו כבר נבחנת במסגרת התיקים המתנהלים בפני כב' השופט כנעאן בהליך משפטי מלא. במצב דברים זה מתן רשות להתגונן בהליך זה ואיחוד הדיון עם התיקים המתנהלים בפני כב' השופט כנעאן לא יכביד באופן משמעותי על התובע ויאפשר לנתבע לברר את טענותיו עד תום.


9.         אשר על כן, אני נותן לנתבע רשות להתגונן ללא תנאי. לאור קיומן של שאלות דומות של עובדה ומשפט, אני מורה על איחוד הדיון בתיק זה עם הדיון בתיק 851-10-09 והדיון בתיק 38359-09-11 המתנהלים בפני כב' השופט אחסאן כנעאן. החלטתי בעניין איחוד הדיון כפופה להסכמתו של כב' השופט כנעאן.

            המזכירות תמציא את החלטתי זו לעיונו של כב' השופט כנעאן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ