אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק תא"ק 33936-09-13

החלטה בתיק תא"ק 33936-09-13

תאריך פרסום : 29/04/2014 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום בחיפה
33936-09-13
20/02/2014
בפני השופט:
ניר זיתוני רשם בכיר

- נגד -
התובע:
דראל - רם בע"מ
הנתבע:
סלקום ישראל בע"מ
החלטה

בעניין: מחיקת כותרת ולחילופין מתן רשות להתגונן

1.         התובעת הגישה נגד הנתבע בחודש ספטמבר 2013 לבית משפט השלום בתל-אביב תביעה בסדר דין מקוצר על סך 237,592 ש"ח. בסעיף 8 לכתב התביעה הוסבר כי הרכב החוב הנומינלי של הנתבעת ביום 29/3/08 היה סך של  185,195 ש"ח , המורכב מחשבוניות עבור החודשים ינואר עד מרץ 2008, יתרת תשלומים בגין ציוד וקנסות יציאה.

2.         לכתב התביעה צורפו הסכמי התקשרות ושידרוג ממועדים שונים, דו"ח פעולות ללקוח שהוא למעשה כרטסת, מכתבי התראה וחשבונית סופית מחודש 3/08.

3.         ביום 13/11/13 הגישה הנתבעת בקשה למחיקת כותרת ולחילופין בקשת רשות להתגונן.

4.         במסגרת הבקשה למחיקת כותרת נטען כי ההסכמים אשר צורפו לתביעה אינם מהווים ראשית ראייה בכתב להוכחת החוב הנתבע כיוון שהם אינם כוללים התחייבות כספית בגין הציוד והתחייבות כספית לתשלום קנסות יציאה. טענה זו נדחתה בשורה ארוכה של החלטות שעניינם בקשות למחיקת כותרת בתביעה של חברת סלולר , לרבות החלטת בית משפט השלום בחיפה בתא"ק 35370-12-10 מיום 27/3/12, אליה מפנה ב"כ הנתבעת בסעיף 69 של הבקשה. כפי שנקבע באותה החלטה, כדי להגיש תביעה בסדר דין מקוצר די בצירוף הסכמים המהווים ראשית ראייה לקיומה של התחייבות כאשר הנתבעת אינה מכחישה את קיומה של ההתקשרות וכן בצירוף מסמך המסביר את גובה החוב הקצוב ואת מרכיביו.

אשר על כן, אני דוחה את הבקשה למחיקת כותרת.

5.         במסגרת בקשת הרשות להתגונן מפרטת הנתבעת בהרחבה את השתשלשלות העניינים מאז הודיעה לתובעת על הפסקת ההתקשרות עקב ניוד לחברה מתחרה ביום 22/1/08. כבר במסגרת הודעה זו, אשר צורפה כנספח א' לבקשה, ביקשה הנתבעת לערוך התחשבנות עקב סיום ההתקשרות עבור כל קווי הטלפון הרשומים על שמה תוך התייחסות נפרדת לחיוב בגין ציוד שסופק ובגין עלויות נוספות, באם ישנן והעברת ההתחשבנות באופן מסודר בצירוף כל האסמכתאות בגין החיובים. בסעיף 3 לאותו מכתב ביקשה הנתבעת מהתובעת שלא לחייב את כרטיס האשראי, תוך שהיא מתחייבת לשלם את החיוב השוטף לחודשים 12/07 ו - 1/08 כנגד העברת חשבונית לתשלום. בסעיף 4 למכתב מודה הנתבעת לתובעת על השירות והיחס האדיב שהפגינה כלפיה.

6.         הנתבעת טוענת כי לאחר פניות חוזרות ונשנות שלא זכו למענה, המציאה התובעת לנתבעת ביום 25/2/08 דו"ח יתרת תשלומים אך סירבה לצרף התחשבנות וכן עותקים מכל ההסכמים הרלבנטיים. במכתב מיום 3/4/08 הסבירה הנתבעת את סירובה להמציא את ההסכמים בכך שכל ההסכמים המבוקשים נמסרו לנתבעת במעמד העסקאות (נספח ו/1 לבקשה). במענה למכתב זה, הודיעה ב"כ הנתבעת כי טרם נשלחה חשבונית נפרדת לגבי החיובים השוטפים שנותרו בגין השיחות, חיוב שאותו הנתבעת מעוניינת לשלם מיד ובמזומן. עוד נטען כי מהמסמכים שהתקבלו עולה כי ישנם קנסות כפולים ל - 37 מתוך 62 מנויים בסך של 53,340 ש"ח. במכתב נוסף מיום 14/5/08 הסבירה ב"כ הנתבעת כי הדרישה לקבל חשבונית נפרדת בגין חיובים בגין שיחות שבוצעו בינואר 2008 , נובעת מהרצון לקזז מס תשומות תוך התאמה בין הסכום לתשלום לבין החשבונית. עוד הודגש הצורך להפריד בין חיובי השיחות שאינם במחלוקת לבין החיובים בגין ציוד וקנסות יציאה השנויים במחלוקת.

7.         כפי שעולה ממצורפי ההתנגדות , חליפת המכתבים לעניין זה נמשכה גם לאחר שהתובעת העבירה את הטיפול בתביעה לעורך דין חיצוני והסתיימה בתחילת שנת 2009 עד אשר חודשה שוב בשנת 2013 עם משלוח מכתב ההתראה שקדם להגשת התביעה.

8.         התובעת טוענת כי החשבוניות השוטפות נשלחו לנתבעת בזמן אמת בתקופת ההתקשרות שנמשכה כחמש שנים, כאשר הנתבעת משלמת את החשבוניות ללא כל הסתייגות. נטען כי חזקה על הנתבעת שיש לה הנהלת חשבונות מסודרת אשר בוחנת את החשבוניות טרם התשלום. עוד נטען כי הדרישה להמצאת חשבונית נפרדת לזמן אוויר ולציוד היא מופרכת כיוון שבחשבוניות עצמן יש הפרדה בין מרכיבי החוב השונים. עוד נטען כי היה על הנתבעת לשלם את הסכומים שאינם שנויים במחלוקת והיא בחרה שלא לעשות כן כדי להתעשר על חשבונה של התובעת. לפיכך התבקש בית המשפט לדחות את הבקשה ולחילופין ליתן רשות להתגונן רק לגבי רכיב קנסות היציאה.

9.         בתשובה לתגובה מדגישה ב"כ הנתבעת כי חרף ריבוי המסמכים שצורפו לכתב התביעה ולתגובה לא צורף אף הסכם התומך בחיובים הכספיים בגין רכיבי החוב השונים. נטען כי אין לייחס כל משמעות לעובדה שהחשבוניות שולמו על ידי הנתבעת ללא כל עוררין במהלך חמש שנים, שכן במקביל להגשת הבקשה, הגישה הנתבעת כנגד התובעת תביעה כספית ותביעה למתן חשבונות לבית משפט השלום בחיפה במסגרת תיק אזרחי 19271-11-13, במסגרתה ביקשה הנתבעת לחייב את התובעת להחזיר לה 50 אחוז מהתשלומים שהתובעת גבתה ביתר מהנתבעת.

10.        לאחר ששקלתי את טענות הצדדים בכל הנוגע לבקשת הרשות להתגונן, הגעתי לכלל מסקנה כי יש הצדקה ליתן לנתבעת רשות להתגונן בכל הטענות שהעלתה בשל אי קיום חובתה של התובעת למסור לנתבעת כל המסמכים הנדרשים לשם פירוט טענות ההגנה של הנתבעת ובשל השיהוי הבלתי מוסבר בהגשת התביעה.

11.        בכל הנוגע לסוגיית גילוי המסמכים, לא ברור מדוע התעלם ב"כ התובעת מקבלתן של טענות דומות לטענות שמעלות הנתבעת בתיק זה במסגרת ההחלטה הנ"ל בתא"ק 35370-12-10. כפי שנקבע באותה החלטה גם אם הנתבעת קיבלה את כל ההסכמים במועד חתימתה, אין בכך כדי להצדיק סירוב מלמסור את המסמכים לנתבעת פעם נוספת טרם הגשת בקשת הרשות להתגונן. כך בפרט במקרה כגון דא בו התביעה מוגשת לבית המשפט למעלה מחמש שנים לאחר סיום ההתקשרות ולמעלה מארבע שנים לאחר גמר חליפת המכתבים בין הצדדים בעניין זה. כידוע על פי פסיקת בית המשפט העליון ברע"א 3545/90 סירוב לא מוצדק של התובע להמציא מסמכים מצדיק לבדו מתן רשות להתגונן על מנת להטיל על התובע להוכיח באופן דווקני את תביעתו.

12.        אשר על כן, אני דוחה את הבקשה למחיקת כותרת ומקבל את בקשת הרשות להתגונן. התצהיר התומך בבקשת הרשות להתגונן יהווה כתב הגנה.

            כיוון שהנתבעת נמנעה מלשלם עד עצם היום הזה סכום כלשהו בגין השיחות, חרף הבטחתה לעשות כן , מצאתי לנכון שלא לעשות צו להוצאות לחובת התובעת במסגרת החלטה זו.

ניתנה היום, כ' אדר תשע"ד, 20 פברואר 2014, בהעדר הצדדים.

חתימה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ