אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק תא"ק 24939-04-11

החלטה בתיק תא"ק 24939-04-11

תאריך פרסום : 09/10/2012 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום קריות
24939-04-11
16/02/2012
בפני השופט:
לובנה שלאעטה חלאילה

- נגד -
התובע:
התנועה למען איכות השלטון בישראל
הנתבע:
1. מועצה מקומית אעבלין (התובעת)
2. המכללה הארצית להכשרה מקצועית סכנין בע"מ (הנתבעת)

החלטה

רקע

1.       לפניי בקשה של התנועה למען איכות השלטון בישראל, עמותה לשמירה על טוהר המידות בשירות הציבורי (להלן: " המבקשת") להצטרף כ"ידיד בית המשפט" להליך שבפני.

בבסיס הבקשה עומד רצונה של המבקשת להבטיח שמירה על האינטרסים והזכויות של הציבור בכלל ועל תושבי ותלמידי כפר אעבלין בפרט וחששה לפגיעה בלתי הפיכה בעניינה של התובעת, כשהיא טוענת כי אחרונה זו הגישה תביעתה דנא לפינוי מושכר, בשל אי תשלום דמי שכירות, בהתבסס על הסכם שהוא בלתי חוקי ודינו בטלות.

התביעה התלויה ועומדת ובקשת ההצטרפות

2.       עסקינן בתביעה שהגישה מועצה מקומית אעבלין (להלן: " המועצה") לפינוי הנתבעת, המכללה הארצית להכשרה מקצועית (להלן: " המכללה"), ממושכר הנמצא בבעלותה של המועצה ואשר בהתאם להסכם שנערך בין הצדדים, בשנת 2007, הושכר למכללה לצורך הפעלה של בית ספר (להלן: " ההסכם").

בכתב התביעה המקורי נטען כי המכללה הפרה את ההסכם, בין היתר, בכך שלא שילמה דמי שכירות כמתחייב בהסכם וביצעה שינויים במושכר ללא הרשאה ושלא כדין. בגין הפרה זו ביקשה המועצה לפנותה מהמושכר.

3.       בהמשך וברשות ביהמ"ש, הגישה המועצה כתב תביעה מתוקן, בו טענה, מעבר לטענותיה בדבר הפרת ההסכם כאמור, כי מדובר בהסכם בטל שאין לו תוקף משפטי תוך שהיא מצביעה על פגמים וכשלים מנהליים שונים שנפלו בהליך ההתקשרות בין הצדדים. בין היתר נטען כי, הליך ההפרטה והמכרז לא התנהלו כדין, כאשר ההסכם עם המכללה נחתם חרף המלצתה של ועדת המכרזים לדחות את הצעת המכללה, כי ההתקשרות עם המכללה נוגדת את חוזר מנכ"ל משרד הפנים בדבר הקצאת קרקעות ומבנים ללא תמורה או תמורה סמלית וכי היא נוגדת את הוראת סעיף 190א לצו המועצות המקומיות (א), המתנה השכרת מבנה לתקופה העולה על 5 שנים ברוב של חברי המועצה ובאישור של שר הפנים.

בכתב התביעה המתוקן הביאה המועצה גם את התנגדותם של משרד הפנים ומשרד החינוך להסכם השכירות.

4.       המבקשת מנמקת את בקשתה להצטרפות להליך בכך ששאלת תוקפו וחוקיותו של ההסכם ההתקשרות בין הצדדים הינה שאלה עקרונית שיש לה השלכות רוחב קשות וטענה כי הצדדים אינם מציגים בפני ביהמ"ש את מלוא התמונה העובדתית והמשפטית וקיים חשש מהותי לפגיעה בלתי הפיכה בעניינה של המועצה. 

5.       המבקשת מותחת ביקורת על המועצה אשר בחרה שלא לפעול לביטול ההסכם ולהגיש תביעה לפינוי המכללה מהמושכר על בסיס הסכם בלתי חוקי בעליל, דבר העלול לטענתה להביא לקבלת הכרעה שיפוטית, מבלי שהונחה לפני ביהמ"ש התשתית העובדתית והמשפטית הרלוונטית, להנציח את ההסכם הבלתי חוקי וליתן לו גושפנקא של ערכאה שיפוטית.

6.       כנגד חוקיות ההסכם טוענת המבקשת : החלטת המועצה להשכיר את הנכס היתה בניגוד להחלטת ועדת המכרזים וללא הנמקה, הימענות מקבלת החלטת רוב חברי המליאה כנדרש בדין, אי קבלת אישור שר הפנים להסכם, אי קבלת אישור משרד החינוך, קבלת החלטה בניגוד לחוזרי מנכ"ל משרד הפנים בנוגע להקצאת מקרקעין והסכם הנוגד את תקנת הציבור.

7.       בהתבסס על טענות אלה ולאחר שפנתה המבקשת אל המועצה ולא זכתה לתשובה (כך עפ"י טענתה), הגישה ביום 9.1.12, בביהמ"ש לעניינים מנהליים בחיפה עתירה כנגד המשיבות דכאן והעלתה את טענותיה לעניין ההסכם, אלא שעתירה זו נמחקה ביום 12.1.12, על הסף, כשעיקר ההנמקה לכך, קיומו של הליך שיפוטי המתנהל בבימ"ש אחר, והכוונה להליך זה, בו מתבררת המחלוקת בין הצדדים.

8.       מכאן, מוגשת הבקשה נשוא החלטה זו כשבגדרה סוקרת המבקשת את פעילותה העניפה כעמותה בעלת ניסיון המטפלת בתיקים הנוגעים לכשלים ברשויות מקומיות והביאה דוגמאות מהישגיה ותרומתה לקביעת נורמות חשובות הנוגעות להתנהלות השלטון המקומי במדינה. היא הוסיפה כי יש ביכולתה לסייע בידי ביהמ"ש לבחון את המקרה ואת השלכותיו על כלל הרשויות המקומיות, ממבט רוחבי שחיוני בהכרעה מסוג ההכרעות שבמקרה זה.

ידיד בית המשפט - Amicus Curiae

9.       מוסד ידיד בית המשפט הוא מוסד משפטי המוכר בשיטות משפט שונות, ובעיקר במשפט האמריקני והוא מהווה מנוף להעלאת עמדות שונות, שלא הועלו על ידי הצדדים, בפני בית המשפט. "ידיד בית המשפט" הוכר במשפט הישראלי בשנת 1999, בפסק דין קוזלי, מ"ח 7929/96 קוזלי נ' מדינת ישראל, פ"ד נג (1) 529 (להלן: " קוזלי") בו ניתנה אפשרות לגוף שאינו צד להליך להגיש סיכומים כ"ידיד בית המשפט".

10.   מדובר באמצעי פריצודרלי המאפשר לצד, שאינו אחד המתדיינים בהליך השיפוטי, להציג עובדות המצויות בידו או להציג את עמדתו בפני בית -המשפט כדי לעזור לו במילוי מלאכתו השיפוטי. (לדיון מורחב בעניין ראה מאמרם של ישראל דורון ומנאל תותרי - ג'ובראן " לידתו והתפתחותו של "ידיד בית - משפט" ישראלי", עלי משפט ה', תשס"ה, עמ' 65).

11.   המוסד של ידיד ביהמ"ש אומץ בעיקר בפסיקה ואילו החקיקה אפשרה צירופם של ארגונים ציבוריים להליכים ספציפיים בלבד, לדוגמה: חוק למניעת מפגעים סביבתיים (תביעות אזרחיות), תשנ"ב- 1992, חוק שוויון הזדמנויות עבודה, תשמ"ח - 1988, חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למוקמות בידוק ולמקומות ציבוריים, התשס"א- 2000, וסעיף 10 לחוק שכר שווה לעובדת ולעובד, התשנ"ו- 1996.

12.   בפס"ד קוזלי למעשה נקבע כי בית המשפט מוסמך להתיר ליחידים, לגופים ולמוסדות, שאינם צדדים פורמליים להליך המשפטי, להציג בפניו את עמדתם. שיקול הדעת בבסיס הפעלת הסמכות מטעם בית המשפט נבחן בכל מקרה לגופו ועל יסוד שיקלול מגוון רחב של נתונים.

13.   בפסה"ד קבע כב' הנשיא ברק, את אמות המידה להפעלת שיקול דעתו של ביהמ"ש ועמד על השיקולים השונים, אשר על בית המשפט לשקול בטרם יורה על צירופו של צד כלשהו להליך המתנהל כ"ידיד בית המשפט". לאור חשיבותם של הדברים לענייננו, אביאם כלשונם :

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ