אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק תא"ק 22277-07-10

החלטה בתיק תא"ק 22277-07-10

תאריך פרסום : 03/10/2011 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום קריות
22277-07-10
11/07/2011
בפני השופט:
אליעזר שחורי

- נגד -
התובע:
אקורד מ.את. פ. בע"מ
הנתבע:
קרן מחקרים רפואיים פיתוח תשתית לשירותי בריאות ליד ביה"ח לגליל מערבי - נהריה
החלטה

בקשת רשות להתגונן כנגד תביעה כספית ע"ס 317,904.5 ש"ח שעניינה דרישה להשבת סכומים ששולמו ביתר במסגרת הסכם קבלנות לביצוע עבודות חשמל ותקשורת בבית החולים בנהריה.

בקליפת אגוז טוענת המשיבה בכתב תביעתה כי הוסכם שהתשלום עבור ביצוע העבודות ישולם על סמך מדידת כמויות בפועל, העבודות שבוצעו בביה"ח נמדדו בצורה מדויקת ובכתב כמויות אישר נציג המבקשת את תוצאות הבדיקה המפורטת. המחירים נקבעו בחוזה ותחשיב אריתמטי פשוט מעלה כי שולמו סכומים ביתר. מכיוון שדרישה להחזר לא נענתה, הוגשה התביעה.

בתצהיר התומך בבקשת הרשות להתגונן טוען מנהל המבקשת כי בתאריך 21.2.06 או בסמוך לכך נכרת הסכם בין הצדדים על פיו הזמינה המשיבה אצל המבקשת ביצוע עבודות חשמל ותקשורת "בביתן 5". מלכתחילה הוכנו מסמכי ההסכם כך שיתייחסו לעבודות שחזור המבנה המקורי של ביתן 5 ואולם פעמיים שונה ייעוד המבנה וכפועל יוצא מכך צורכי העבודה והיה צורך בפירוק עבודות שבוצעו וביצוע מחדש. גם העלות הכוללת שונתה בעקבות כך. בתאריך 1.7.07 ולאחר מו"מ שנוהל בין הצדדים גובשה ההסכמה הסופית להמשיך בביצוע עבודות החשמל לצורך הכשרת הביתן כחדר מיון תוך הגדלת היקף העבודה. גם לאחר מכן שונו התוכניות תוך כדי ביצוע העבודות והיה צורך בעבודות פירוק וביצוע מחדש בין השאר עקב שינוי מיקום חדרים.

הוצאה יתרה נגרמה גם עקב כך שבהעדר החלטה סופית לגבי התחברות למקור המתח לצורך הזמנת לוחות החשמל בפרויקט נדרשה המבקשת ע"י מפקח מטעם המשיבה להניח כבלי הזנה בתוואי הארוך ביותר על מנת ליצור את מירב האופציות האפשריות לצורך התחברות. לאחר שהתקבלו החלטות סופיות לבצע את החיבורים במקומות קרובים, שונו נקודות החיבור וכבלים הונחו מחדש בהתאם.

בהתאם ללוח הזמנים המקורי הזמינה המבקשת לוחות חשמל ואולם כתוצאה מן העיכובים היה צורך לאתר מקום אחסון והמשיבה הסכימה להעביר הלוחות לאחסון בשטחי המשיבה ובאחריות עובדיה. כאשר הגיע הזמן להתקין את לוחות החשמל התברר שהן ניזוקו באופן בלתי הפיך והיה צורך להזמין, לרכוש ולהתקין לוחות חדשים.

חשבון נכון יגלה כי לא זו בלבד שהמבקשת לא נותרה חייבת דבר למשיבה אלא שהמשיבה היא זאת שחייבת לשלם הפרשים למבקשת. אין אמת בטענת המשיבה כי בחתימת נציג המבקשת על פרטי החשבון הסופי, יש לראות משום הודאה בכמויות שנמדדו וממילא בסכום המגיע לתשלום ובאותה נקודת זמן נחתמו המסמכים בהסתייגות.

כל התשלומים ששולמו למבקשת נבדקו ע"י הגורמים המוסמכים אצל המשיבה ושולמו על בסיס המגיע למבקשת. מנהל המבקשת מציין כי נוהג מקובל הוא אצל גופים דוגמת המשיבה "להעמיס" על תקציב עבודות החוזה גם עבודות חריגות שאינן כלולות בעבודות המכרז מכיוון שאישור נפרד לעבודות חריגות כרוך בנוהל מסורבל.

המשיבה מבקשת לדחות בקשת הרשות להתגונן וליתן פס"ד על בסיס הנטען בכתב התביעה שכן לשיטתה אין התצהיר התומך בבקשה מגלה הגנה ולו לכאורה כנגד התביעה.

מנהל המבקשת אישר כי לאחר שהתברר שיש צורך בשינוי התוכניות, נוהל מו"מ בין הצדדים, הושגו הסכמות, נקבע ההיקף הכספי של החוזה וכל הסכומים שולמו. כאשר סיימה המבקשת לבצע את אשר קיבלה על עצמה, נערכה בדיקה ונמדדו הכמויות בשיתוף עם שני נציגי המבקשת שהיו מעורים ובקיאים בפרטי הפרויקט. נציג המבקשת חתם לאישור נכונות המדידה ועל כן אין מקום לשמוע טענות נוספות בעניין זה. בחשבון שאושר לתשלום ונפרע באים לידי ביטוי התשלומים בגין עבודות חוזרות ועבודות נוספות. אם באמת הייתה סבורה המבקשת כי מגיעים לה תשלומים נוספים כתוצאה מהתנהלות המשיבה, הייתה פועלת על פי הנוהל הקבוע בהסכם שבין הצדדים ומעלה את טענותיה בזמן אמת.

תשומת הלב מופנית לכך שהמבקשת נמנעה מהגשת התצהיר התומך בבקשה בחתימת נציגיה שהיו בקיאים בפרטי המכרז והעבודה שבוצעה ובמקום זאת בחרה להגיש את הבקשה כשהיא נתמכת בתצהיר מנהל שלא היה מעורב בפרויקט מבחינת ניהולו בשטח. מכיוון שכך דין הבקשה להידחות.

לאחר שבחנתי טיעוני הצדדים והנתונים המוצגים, אני בדעה כי ראוי להתנות במקרה הנ"ל בקשת הרשות להתגונן בתנאים.

מעיון בהסכם שבין הצדדים עולה כי נקבעו בו הסדרים מפורטים למקרה של הוצאות שנגרמו כתוצאה מהפסקה זמנית של ביצוע עבודות לפי הוראות המפקח (סעיף 41ג להסכם), תוספות המגיעות עקב שינויים של פרטי העבודה המוזמנת (סעיפים 43-44 להסכם), תביעות הקבלן לתשלומים נוספים שאינם מעוגנים בהסכם (סעיף 45 להסכם), תשלום עבור עבודות חריגות (סעיף 46 להסכם), לבד מכך הוטלה על המבקשת החובה לנהל יומן עבודה מפורט (סעיף 38 להסכם), יומן אשר חייב לכלול בין השאר רישום בולט בעניין "הערות, בקשות ותביעות הקבלן המיועדות לקרן או למפקח אם הוא בחר בדרך זו במקום לשלוח מכתב מיוחד".

בסעיף 11 לכתב התביעה נטען כי המשיבה הודיעה למבקשת מספר פעמים כי נמצא ששולמו סכומים ביתר וכי נדרש חישוב מעודכן לפי מדידת כמויות בפועל ובסעיפים 12 ו - 14 לכתב התביעה נרשם כדלקמן:

"ביום 10.11.09 אכן נפגשו נציגי התובעת עם שני נציגי הנתבעת, פליקס שהינו אחראי ומנהל פרויקטים אצל הנתבעת ואלכס שהינו מנהל עבודה מטעם הנתבעת. בפגישה האמורה נערכה ספירת ומדידת כמויות וזאת תוך סימון בכתב ידם ובחתימתם של נציגי הנתבעת של הכמויות האמיתיות שהוצאו בפועל ותוך ציון הסכומים לתשלום שלפיהם יש לבצע את החשבון הסופי, לעומת הכמויות האומדניות שלפיהם בוצעו תשלומי הביניים וכו'.

ביום 30.11.09 ולבקשת הנתבעת התקיים דיון בהשתתפות מנכ"ל הנתבעת מנהל הפרויקטים של הנתבעת, מנכ"ל התובעת, מהנדס התובעת ונציגים נוספים. בסיכום הדיון (נספח 6 לכתב התביעה, א.ש.) צוין, בין היתר, כי הפגישה התקיימה לבקשת הנתבעת, כי ספירת ומדידת הכמויות לשם עריכת החשבון הסופי התקיימה בהשתתפות נציגי הנתבעת ובחתימתם, כי הנתבעת מסרבת לקבל את ממצאי הבדיקה אך לא מספקת הסברים לסירובה וכי הקבלן יעביר את התייחסותו בכתב עד ליום 15.12.09 וכו'.  הנתבעת לא העבירה את התייחסותה כמוסכם בדיון האמור".

במסגרת חילופי המכתבים בין באי כח הצדדים הציגה המבקשת את עמדתה באמצעות בא כוחה במכתב מיום 11.2.10 בצורה כוללנית בזו הלשון:

"מטבע הדברים נוח למרשתך להתעלם מכל הנסיבות של המקרה ו/או משינויי הפרויקט אשר דרשו ממרשתי לבצע את העבודות שהוזמנו אצלה, לאחר מכן לפרקן ולבצע במקומן עבודות אחרות ו/או שונות ו/או נוספות, דבר שלבטח מצא את ביטויו בחשבונות חלקיים שאושרו על ידי מרשתך לכל אורך ביצוע הפרויקט.

מרשתי ביצעה את כל העבודות אשר הוזמנו אצלה בהתאם להסכם עבודות חשמל בביתן 5 / מיון זמני מיום 21.2.06  וכן עבודות נוספות רבות שמעבר לעבודות שפורטו בהסכם הנ"ל על פי הוראות מהנדס ראשי/חשמל מטעם מרשתך ובאישור המפקח מטעמה.

מן הראוי לציין כי מסיבות שלא היו תלויות במרשתי הפרויקט נמשך תקופה ארוכה מעבר לתקופה המתוכננת ועבר תהפוכות ושינויים רבים עד לסיומו".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ