אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ת"ת 51077-07-11

החלטה בתיק ת"ת 51077-07-11

תאריך פרסום : 16/12/2012 | גרסת הדפסה
ת"ת
בית משפט השלום חיפה
51077-07-11
29/10/2012
בפני השופט:
אפרים צ'יזיק רשם

- נגד -
התובע:
בנק מסד בע"מ
עו"ד רון כהנא
הנתבע:
יוחאי יוסף פחימה
עו"ד שחר סקופ
החלטה

1.      העניין שבפני, התנגדות הנתבע לתובענה על סכום קצוב.

2.      התובענה, הינה תובענה ע"ס 22,951 ש"ח, אשר הוגשה כנגד הנתבע בגין יתרת חוב נטענת בהלוואות ויתרת חוב אשר נצברה בחשבון עו"ש, יתרות חוב אשר הועמדו לפירעון בשל אי עמידה בתשלום על פי לוח הסילוקין של ההלוואות.

3.      טענות מקדמיות: אציין כי במסגרת ההתנגדות, טען הנתבע כי יש למחוק התובענה על הסף בשל פגמים במכתב ההתראה אשר נשלח במסגרת הליכים אלו. במסגרת טענותיו של של הנתבע בדיון אשר נערך בפני, לא הועלתה טענה זאת בשנית, ולפיכך אתייחס לטענה כאילו נזנחה על ידי הנתבע (הגם שעל פניו, נוטה הייתי לדחותה ממילא, לאור המסמכים ומכתב ההתראה אשר נשלחו בפועל, גם אן הושבו כ"לא נדרש");עוד אציין כי ההתנגדות הוגשה באיחור מן המועד הקבוע על פי דין, ואולם משלא עמד ב"כ התובע על טענה זאת גם כן, הרי שהמועד הוארך מכללא (אם כי, אציין כי לעמדתי ממילא המו"מ אשר נוהל בין הצדדים, יכול להוות "טעם מיוחד" כהגדרתו בתקנה 528 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד 1984).

4.      הנתבע הגיש בקשת רשות להתגונן, ובבקשתו טען הנתבע, כי תשלומים אשר בוצעו על ידו לא נזקפו לחשבונו, למיטב ידיעתו; הנתבע, בהגינותו, הודה כי לא עמד בהסכם ההלוואה, והודה כי יתרת החוב נצברה בשל היקלעותו לקשיים כלכליים, ואולם לטענתו, מאחר ובתובענה נרשם המידע אודות הלוואה אחת בלבד, בעוד מדובר בשתי הלוואות, סבור היה כי נפל פגם בכתב התביעה, המצדיק מתן רשות להתגונן בפני התובענה.

5.      אקדים ואציין, כי אין בטענות הנתבע, משום להקים כל הגנה שהיא בפני התביעה.

6.      הנתבע הודה ביתרת החוב, הודה בלקיחת ההלוואות, הודה כי לאחר דין ודברים בינו ובין התובע,  קיבל את דפי החשבון לשנתיים האחרונות בהן נוהל החשבון (וכך ניטל אף העוקץ משאלת זקיפת ההפקדות אשר בוצעו לחשבון), ואישר כי מאז העמדת ההלוואה לפירעון מיידי, לא ביצע כל הפקדה לחשבון הבנק.

7.      הטענה הנוגעת לסברתו של הנתבע כי מדובר בהלוואה אחת ולא בשתי ההלוואות אשר היו בחשבון, אינה נראית כסבירה, הגם שממילא לדבר אין ולא אמורה להיות השפעה על החבות הכוללת. אפנה בהקשר זה לנספח המפרט את יתרת החוב, המצורף לכתב התביעה, נספח "ג", אשר נוקב באמירה, "שערוך הלוואות צמודות" (קרי, אין היתרה נוגעת להלוואה אחת), או לפירוט המצוי בסעיף 1 למכתב ההתראה מיום 26.8.2010, הנוגע ליתרת חוב "בגין הלוואות".

8.      הגם שאין מדובר בטענה היכולה להקים הגנה (קרי, טענת הנתבע כי מוכן היה לשלם ככל שהיה מובהר שמדובר בשתי הלוואות ולא אחת), מדובר לעמדתי, ביצירת אי-הבנה מטעמים של דחיית הקץ, ולא מחלוקת של ממש. יש לזכור כי הנתבע מיוצג היה מתחילת ההליכים בידי עו"ד, ומדובר בהישענות טריוויאלית על פירוט לא מלא (שאין בו כדי לעקר את עילת התביעה או את סכומה), ולא במגן בפני התובענה. אציין בהקשר זה את דברי ב"כ התובע (עמ' 4 לפרוטוקול שורה 2):" בפתח הדברים אבקש להבהיר שהתביעה שמונחת בפני בית המשפט מתייחסת למלוא החוב בחשבון" - הבהרה אשר לעמדתי, הינה כמעט ברורה מאליה.

9.      משהודה הנתבע בקיום החוב ובהיעדר פירעונו, אין בטענותיו משום הגנה אפשרית, ולו בדוחק.

10.  את בקשת המבקש ליתן לו רשות להתגונן יש לבחון לאור ההלכות שנקבעו לעניין הליכי סדר דין מקוצר. על פי הלכות אלו, מטרתו של הליך סדר הדין המקוצר הינה למנוע דיון בתובענה רק אם ברור הדבר ונעלה מספק שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו (ע"א 544/81 מנחם קיהל בע"מ נ' סוכנות מכוניות לים התיכון בע"מ לו(3) 518, 524; ע"א 3374/05 אליהו אוזן נ' בנק איגוד לישראל בע"מ (מאגר נבו)). לאור האמור, נפסק כי גם מי שהגנתו דחוקה וסיכוייו לדחיית התביעה כנגדו הינם קטנים, יקבל רשות להתגונן. לעומת זאת, מי שהגנתו הינה "הגנת בדים" תדחה בקשתו (ע"א 9654/02 חב' האחים אלפי בע"מ נ' בנק לאומי לישראל (לא פורסם)).

11.  כמו כן נפסק, כי ככל שהנתבע מציג הגנה לכאורה, יש ליתן לו רשות להתגונן, מבלי לבדוק כיצד יצליח להוכיח הגנתו או מהו טיב ראיותיו. עם זאת, מבקש הרשות להגן נדרש להגיש תצהיר הנכנס לכל פרטי העובדות עליהן הוא מבסס את טענת הגנתו (ע"א 6514/96 חניון המרכבה חולון בע"מ נ' עירית חולון נג(1) 390, 400).

12.  כזכור, בית המשפט העליון, ב ע"א 465/89 בן צבי נ. בנק המזרחי, פ"ד מ"ה (1) 66, מפי כב' השופט (כתוארו אז) דב לוין, סיכם היטב את ההלכה הבסיסית הנוגעת לבקשות רשות להתגונן, והדברים נותרו באיתנותם עד היום (שם, בעמ' 69-70):

"לא במהרה ייעשה שימוש ותוכרע תובענה בסדר דין מקוצר על-פי כתב התביעה ונספחיה בלי לתת לנתבע רשות להתגונן, זאת משום ש'סדר הדין המקוצר משמש את המטרה למנוע דיון בתובענה רק אם ברור הדבר ונעלה מספק, שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו...' ... ולעניין זה, 'אין לקבוע שהענין הוא כך אלא אם תצהיר הנתבע לא גילה "הגנה לכאורה"'... מכיוון שכך: 'די לו (לנתבע - ד' ל') להראות כי הגנה אפשרית בפיו, ולו רק בדוחק ובית המשפט חייב ליתן רשות להתגונן, שאם לא יעשה כן, יכריע למעשה כבר בתובענה גופה והנתבע יצא מקופח'... על-אף כללים קפדניים וזהירים אלה אין לומר, כי כל אימת שמוגשת בקשת רשות להתגונן היא תינתן כדבר המובן מאליו. אדרבא, כדי שתהיה משמעות להליך של בקשת רשות להתגונן, וכדי שלא ייעשה הליך זה לחוכא ואיטלולא, נקבעו התנאים הנדרשים מן המבקש, שאם לא יעמוד בהם לא תינתן לו רשות להתגונן. "

13.  מעבר לטענה דלעיל, הטענה היחידה אשר הועלתה על ידי הנתבע, היתה טענה סתמית וכללית, כי התובע תרם בעצמו לתפיחת החוב, ואולם משהובהר כי הנתבע מודה בחיוב ומודה כי מאז העמדת החיוב הוא לא נפרע, הרי שאין טענה זאת יכולה לשמש ולו קצה קצהה של הגנה אפשרית.

14.  ומשאין הטענות המועלות מגלות כל הגנה, אין מקום ליתן רשות להתגונן בפני התובענה. ההתנגדות נדחית לפיכך, ואני מורה על שפעול הליכי הוצאה לפועל בתיק 02-17187-11-6.

15.  בנסיבות עניין זה, לא מצאתי לנכון לעשות צו להוצאות.

ניתנה היום, י"ג חשון תשע"ג, 29 אוקטובר 2012, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ