אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ת"צ 9239-07-10

החלטה בתיק ת"צ 9239-07-10

תאריך פרסום : 09/09/2012 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית דין אזורי לעבודה ירושלים
9239-07-10
19/01/2012
בפני השופט:
אייל אברהמי

- נגד -
התובע:
מרדכי אוהב ציון ע"י ב"כ עו"ד אליהו שרשבסקי
עו"ד אליהו שרשבסקי
הנתבע:
1. ע. יס - אור בע"מ
2. שרותי י. סעור בע"מ
3. יסעור שרותי אבטחה בע"מ
4. מוקד יסעור שירותי אבטחה 2000 בע"מ

עו"ד אריאל רובין
עו"ד ד צבי מנדל
עו"ד יעל בראון (בן עמי)
החלטה

כללי

1.      בפנינו בקשה לאישור תובענה כייצוגית, בעילת הפרשות לפנסיה על פי צו ההרחבה בענף השמירה. כמו כן הגיש התובע בתיק זה תביעה אישית להפרשי שכר עבודה וזכויות סוציאליות שונות הנובעות מתקופת עבודתו - תוספת וותק, אש"ל, פיצויי הלנה, גמל, דמי הבראה, פדיון חופשה וימי חג.

2.      המשיבות-הנתבעות הן ארבע חברות שונות, הנושאות שמות שהמוטיב החוזר בהם הוא "יסעור", בשינויים קלים. לטענת המבקש-התובע (להלן: "התובע"), החברות כולן קשורות זו בזו, והעסיקו אותו בתקופות שונות, בהתאם לתלושי המשכורת שלו. הנתבעות 1, 3 ו-4 (להלן: "הנתבעות") הגישו בקשה למחיקת התביעה כנגן על הסף, מחמת העדר יריבות ו/או העדר עילה. התובע התנגד לבקשות וטען בתגובותיו בענין זה.

3.      בהחלטה מיום 27.6.11 נקבע דיון בבקשות לסילוק על הסף, כאשר לאחר מספר דחיות של הדיון, נקבע הדיון ליום 13.2.12. כעת ביקש התובע שלא להתייצב לדיון, אלא רק באמצעות בא כוחו, בשל נסיבות משפחתיות משמחות. הנתבעת 1 הסכימה לבקשה וביקשה שגם המצהיר מטעמה יוכל להעדר מהדיון. הנתבעת 4 התנגדה לבקשה וטענה כי על התובע להתייצב לחקירתו על תצהירו או לבקש דחיית הדיון בפרוצדורה המקובלת.

4.      בנסיבות אלו דומה כי על מנת לקדם את הדיון ולמנוע התארכות ההליכים שלא לצורך, נכון יותר הוא ליתן החלטה בכתב בבקשות לסילוק על הסף, על יסוד טענות הצדדים בכתב בענין.

היחס בין הבקשה לאישור כייצוגית לבין התביעה האישית

5.      כאמור, התובע הגיש תביעתו האישית במשולב עם הבקשה לאישור התביעה הייצוגית. התובע יבהיר תוך 14 יום מדוע לא תופרד תביעתו האישית מהבקשה לאישור התביעה כייצוגית, הואיל ונראה כי ההליכים בכל אחת מהתביעות אינם דומים, ואף עילות התביעה אינן דומות.

6.      כמו כן יבהיר התובע בפרק הזמן האמור, מדוע לא תמחק התביעה האישית כנגד חלק מהנתבעות, ותמשיך רק כנגד חלקן או אחת מהן. זאת, בשים לב לאמור בסעיף 1 לכתב ההגנה, לפיו הנתבעת 1 הודיעה כי במסגרת התביעה האישית "היא לוקחת על עצמה גם את התחייבויותיה של הנתבעת 2 לגבי התקופה אשר הנתבעת 2 העסיקה את התובע", ובשים לב לטענת הנתבעת 3 כי איננה פעילה משנת 1999, כאשר זו אף צירפה אישור רואה חשבון לפיו אינה פעילה משנת 2000, ואילו התובע החל עבודתו במי מהנתבעות רק ביום 1.9.2003. אמנם התובע צירף נסח של רשם חברות לפיו הנתבעת 3 עודנה חברה פעילה, אך בהתאם לנסח, הדו"ח האחרון שהגישה הנתבעת 3 הוא משנת 1999, ולחברה חובות בגין אי תשלום לרשם החברות מאותה שנה ואילך. כמו כן בהתייחס לטענות הנתבעת 4 בנדון, שפורטו בבקשתה ובהודעותיה המאוחרות.

7.      הנתבעות תהיינה רשאיות להתייחס אף הן עד המועד האמור לסוגיית הפרדת התביעות.

8.      מובהר בזה אפוא כי החלטה זו תינתן אך ורק בבקשות לסילוק על הסף של הבקשה לאישור התובענה כייצוגית. החלטה בענין התביעה האישית תינתן בהמשך לאחר הגעת עמדות הצדדים בנדון.

דיון והכרעה

9.      נקדים ונאמר, כי הסעד של מחיקה על הסף ניתן ביד קמוצה ובמשורה על ידי בתי המשפט ובבתי הדין לעבודה "קצרה המשורה עוד יותר" (דב"ע מד/15-3 אפנר נ' מפעלי הדסה לחינוך עבודה ארצי, כרך כ(2) 242; דב"ע נא/31-3 חיפה כימיקלים נ' אברהם רמי כלפון פד"ע כב 518). מגמתם של בתי משפט בכלל ובתי הדין לעבודה בפרט, לברר ולהכריע בתובענה לגופם של דברים על פני סילוקה על הסף במטרה לאפשר לתובע להביא את עניינו לדיון ולממש זכות משפטית. (ע"ע 1637/04 קרשון נ' קריכלי (לא פורסם, ניתן ביום 9.5.05), העתירה בענין לבג"ץ נדחתה -ר' בג"צ 5185/05 קריכלי נ' בית הדין הארצי לעבודה (לא פורסם, ניתן ביום 16.6.05)). כדי שבית דין יאות למחוק תביעה על הסף "חייב להיות בית הדין בטוח ומשוכנע כי גם אם יוכיח התובע את כל אשר טוען בכתב תביעתו לא יהיה בכך כדי להועיל לו, מאחר שאין באותה מסכת עובדות כדי ליצור עילת תביעה" (דב"ע נו/140-3 כי"ל - כימיקלים לישראל נ' ליאונרד שור פד"ע ל 152).

10.  בענייננו, לא התרשמנו כי יש מקום לסילוק הבקשה על הסף כנגד מי מהנתבעות, בשלב מוקדם זה של ההליך. כאמור, כמתחייב מההלכה הפסוקה, על מנת שבית הדין יעשה שימוש בסמכותו למחיקת כתב תביעה על הסף, עליו להיות בטוח ומשוכנע, כי גם אם יוכיח התובע את כל אשר הוא טוען לו - לא יועיל לו הדבר, מאחר ואין במסכת העובדות כדי ליצור עילת תביעה. פגם זה של היעדר עילת תביעה אמור להתגלות מקריאת כתב התביעה עצמו ללא חקירה ודרישה בעובדות. לא כך הדבר בענייננו.

11.   בענייננו מדובר בשלב מקדמי ביותר של ההליך, כאשר אף טרם הוגשה תובענה ייצוגית אלא רק בקשה לאישור תובענה כזו. לטענת התובע, שם המעסיקה על תלושי השכר שלו במשך השנים, מתחילת עבודתו ביום 1.9.2003 ועד לסיומה בשנת 2010, השתנה בין שמות החברות. בסעיף 3 לתצהירו שצורף לבקשה לאישור התובענה כייצוגית ולכתב התביעה האישית פירט התובע את השינויים הללו. תלושי השכר צורפו לתצהיר. זאת ועוד, מבלי לקבוע מסמרות בשלב זה של ההליך, כעולה מבקשת התובע לעיון בעתירה המנהלית שהוגשה בענין הקשר בין החברות, וכן מטענותיו בענין כתובותיהן הזהות או המתחלפות ביניהן ובאי כוחן המתחלפים ביניהם, נראה כי אכן החברות קשורות ביניהן במידה כלשהי, ככל שיש לכך השלכה משפטית לענייננו. טענות אלו צריכות בירור ולא ניתן לדחותן על הסף בשלב מקדמי זה של ההליך מבלי לאפשר לתובע להביא ראיות לתמוך בהן במסגרת הליך ההוכחות.

סוף דבר

12.  הבקשה לסילוק הבקשה לאישור התובענה הייצוגית על הסף - נדחית.

13.  הדיון הקבוע ליום 13.2.12 מבוטל.

14.  הצדדים יגישו תוך 14 יום רשימת מועדים מוסכמים לדיון בבקשה לאישור התובענה כייצוגית, בו ייחקרו המצהירים מטעם הצדדים, על תצהיריהם.

15.  בנוסף, כאמור לעיל, התובע יגיש תוך 14 יום התייחסותו לשאלת הפרדת הליכי הבקשה והתביעה האישית זה מזה, וזהות הנתבעות בתביעה האישית. הנתבעות תהיינה רשאיות למסור אף הן התייחסות לעניין זה בפרק הזמן האמור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ