אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ת"צ 43859-08-13

החלטה בתיק ת"צ 43859-08-13

תאריך פרסום : 16/12/2013 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו
43859-08-13
28/11/2013
בפני השופט:
רות רונן

- נגד -
התובע:
סגל לוי ייזום ונכסים בע"מ
הנתבע:
1. כור תעשיות בע"מ
2. חברת דיסקונט השקעות בע"מ
3. אי די בי חברה לפיתוח בע"מ
4. משה ארקין
5. מ. ארקין (1999) בע"מ
6. ארקין אחזקות נדל"ן (1961) בע"מ

החלטה

בקשה לאישור הסכם פשרה בהתאם לס' 18 לחוק תובענות ייצוגיות התשס"ו- 2006.

המבקשת הגישה נגד המשיבות תביעה ובקשה להכיר בה כתביעה ייצוגית (בקשה שתכונה להלן: " בקשת האישור"). בקצירת האומר יצוין כי בקשת האישור מתייחסת לעסקת מיזוג בין המשיבה 1 (להלן: " כור") לבין המשיבה 2 (להלן: " דסק"ש") ולבין חברה בשם דסק"ש מיזוג 2013 בע"מ, חברה שהוקמה על ידי דסק"ש לצורך המיזוג בלבד.

הצדדים ביקשו לבצע את העסקה בדרך של מיזוג משולש הופכי, כך שדסק"ש מיזוג תתמזג לתוך כור, תתחסל, וכור תישאר החברה השורדת. הסכם המיזוג קבע כי במועד השלמת העסקה, יעברו כל מניות כור המוחזקות על ידי בעלי המניות האחרים של כור-  קרי המשיבה 3 (להלן: " אי. די. בי. פיתוח") והציבור הרחב (שיכונו להלן: " בעלי המניות הזכאים"), לדסק"ש, וכנגדן יקבלו בעלי מניות הזכאים תמורה במזומן (שתכונה להלן: " תמורת המיזוג"). 

עוד נקבע בהסכם כי תמורת המיזוג תשולם לבעלי המניות הזכאים במסגרת חלוקה שתבצע כור, וזאת בכפוף להחלטת בית המשפט בבקשה לאישור חלוקה מכוח ס' 303 לחוק ה חברות התשנ"ט  -1999. כן הוסכם כי בכפוף לאישור בית המשפט כאמור, תחלק כור לדסק"ש במועד השלמת עסקת המיזוג, כדיווידנד במזומן או בעין, חלק מיתרת נכסיה על התחייבויותיה, כמפורט בבקשה שהגישה כור לבית המשפט בהקשר זה (להלן: " בקשת החלוקה").

לטענתן של כור ודסק"ש, במסגרת המשא ומתן שנוהל בין ועדות בלתי תלויות של כור ודסק"ש, הוסכם להעמיד את שוויה של כור על סך של 3,031.5 מיליארד ש"ח נכון ליום 30.6.2013. בהתאם להסכם המיזוג, התמורה עבור המניות תותאם עד למועד ההשלמה לשינויים באחזקה של כור במניות קרדיט סוויס ובשוויה לדיווידנדים. על פי מנגנון ההתאמה עליו סוכם, שווי כור נכון ליום 24.11.2013 עומד (כך נטען בבקשה הנוכחית) על סך של כ-3,354 מיליארד ש"ח.

יובהר כי כור מחזיקה בשני נכסים עיקריים- מניות קרדיט סוויס - חברה הנסחרת בבורסות בשוויץ ובניו- יורק; ומניות חברת מכתשים אגן בע"מ (להלן: " מכתשים אגן"), מניות המשועבדות נגד הלוואת "נון רקורס" בסך 960 מיליון דולר. הלוואה זו  ניתנה לכור ביום 17.10.11, במסגרת עסקה במסגרתה מוזגה מכתשים אגן לחברה סינית בשם כימצ'יינה. כור זכאית להעביר מניות אלה לכימצ'יינה חלף פירעון ההלוואה במזומן. מדובר אם כן באופציה שמחזיקה כור ביחס למניות מכתשים אגן.

עסקת המיזוג אושרה בוועדות הביקורת ובדירקטוריונים של כור ושל דסק"ש, וכן היא אושרה באסיפות הכלליות של חברות אלה, ברוב של כלל בעלי המניות וכן ברוב של בעלי המניות שאין להם ענין אישי באישור עסקת המיזוג. בנוסף נערכו אספות של מחזיקי אגרות החוב של כור, בהן אושר ביצוע פידיון מוקדם מלא של אגרות החוב של כור במועד השלמת עסקת המיזוג ובכפוף להשלמתה.

בקשת האישור

המבקשת הגישה לבית המשפט את בקשת האישור ביום 29.8.13. בבקשה היא טענה כי עסקת המיזוג אינה חוקית ואינה הוגנת. המבקשת העלתה טענות שונות בהקשר זה, ובין היתר ביחס לאופן ביצוע העסקה בדרך של מיזוג משולש הופכי. טענותיה העיקריות של המבקשת היו ביחס לתמורת עסקת המיזוג, כאשר המבקשת העלתה טענות הן לגבי חלוקת הדיווידנד לדסק"ש; והן לגבי התמורה שאמורה להיות משולמת לבעלי המניות הזכאים במסגרת עסקת המיזוג. תמורה זו, כך טענה המבקשת, אינה משקפת שווי הוגן של כור. המבקשת הפנתה בהקשר זה לשוויה של כור בהתאם לחוות דעת שנערכה על ידי משרד רו"ח פאהן קנה יועצים בע"מ עבור אי די בי פיתוח, בחודש אפריל 2013, במסגרת הליך בו נבחנה יכולת הפירעון של אי די בי פיתוח. שוויה של כור בהתאם לחוות דעת זו, היה גבוה באופן משמעותי מהשווי שיוחס לה במסגרת עסקת המיזוג. 

המבקשת עתרה במסגרת בקשת האישור כי בית המשפט יורה על קביעת ערך כור לצורך חלוקת התמורה לבעלי המניות הזכאים, כך שדסק"ש תשלם לבעלי המניות הזכאים סך יחסי בערכה של כור לפי השיעור היחסי באחזקת כל בעל מניות בחברה. לחלופין עתרה מבקשת האישור כי בית המשפט יפסול את המהלך כולו ויבטלו.

המשיבות הגיבו לבקשת האישור, וטענו כי יש לדחות אותה. בין היתר טענו המשיבות כי המשא ומתן לקראת עסקת המיזוג נוהל על ידי ועדות מיזוג עצמאיות ובלתי תלויות של החברות. עוד נטען כי עסקת המיזוג אושרה ברוב גורף של בעלי מניות המיעוט בכור. המשיבות הוסיפו וטענו שמי יכול להגיש תביעה בקשר עם עסקת המיזוג הוא לכל היותר רק מי שהתנגד לה והצביע נגדה. רק 4 בעלי מניות מזוהים בשמם הצביעו נגד עסקת המיזוג.

המשיבות אף טענו כי אין ממש בטענות המבקשת ביחס לאופן בו בוצעה עסקת המיזוג (מיזוג משולש הופכי). כן נטענו טענות ביחס לחלוקת הדיווידנד לדסק"ש, כאשר לגישת המשיבות לו היה מחולק דיווידנד לכלל בעלי המניות בכור בטרם העברת מניותיהם של בעלי המניות הזכאים לדסק"ש, הדבר היה מפחית את שוויה של כור בשיעור הדיווידנד, ומחיר המניה בהתאם להסכם המיזוג היה מופחת בהתאם. לכן לא נגרם כל נזק לבעלי המניות הזכאים כתוצאה מחלוקת הדיווידנד לדסק"ש.

המשיבות התייחסו בתשובתן גם לטענות המבקשת לגבי שווי מניות קרדיט סוויס בהן מחזיקה כור - כאשר שווי זה כך נטען הוא ראוי, הוגן וסביר בהתבסס על שתי הערכות שווי שנערכו על ידי מומחים נפרדים ובלתי תלויים. עוד נטען כי לגבי שווי זה ממילא אין ולא תיתכן מחלוקת, משום שבהתאם למנגנון ההתאמה במסגרת עסקת המיזוג, שווי מניות קרדיט סוויס ייקבע במועד השלמת עסקת המיזוג בהתאם לשוויין הבורסאי של מניות אלה באותו מועד, או - אם הן יימכרו קודם לכן, בהתאם למחיר בו הן נמכרו.

לגבי שווי אחזקות מכתשים אגן, נטען כי שווי האופציה של כור הוערך באופן סביר, הוגן וראוי בהתבסס על שתי הערכות שווי חיצוניות, ולאחר משא ומתן ממושך שהתנהל בין הוועדות הבלתי תלויות. כן הפנו המשיבות לחוות דעת שנערכה על ידי חברת הייעוץ אנטרופי, עבור משקיעים מוסדיים המחזיקים במניית כור לקראת ההצבעה באסיפה הכללית על אישור עסקת המיזוג. גם חברת אנטרופי המליצה למשקיעים לתמוך בעסקה.

הדיון בבקשת האישור

ביום 6.11.2013 התקיים דיון מקדמי בבקשת האישור. באותו דיון נדונה בין היתר בקשתה של מבקשת האישור לגילוי מסמכים. בתום הדיון הוחלט כי המשיבות יעבירו לידי המבקשת מסמכים שונים, ובין היתר פרוטוקולים של ועדות המיזוג. המסמכים הועברו ברובם (תוך ביצוע השחרות מעטות בלבד) לידי ב"כ המבקשת. המבקשת הגיבה לאמור בהם במסמך תגובה שהוגש על ידה לתיק בית המשפט. באותו מסמך טענה המבקשת טענות רבות ביחס לאופן בו התבצע הליך המיזוג, וביחס לפגמים בביצועו.

בנוסף הוגשה לתיק בקשת הצטרפות מטעם שלושה מבקשים, המהווים חלק מהקבוצה אותה התיימרה המבקשת לייצג. מבקשים אלה טענו כי הם מתנגדים לעמדתה של המבקשת ביחס לעסקת המיזוג, הם סבורים כי מדובר בעסקה הוגנת, וכי אם בית המשפט ייעתר לסעד החלופי לו עתרה המבקשת ויורה על ביטול העסקה - ייגרם להם נזק. בהחלטה מיום 19.11.2013 התרתי את הצטרפותם של המבקשים הללו להליך (הם המשיבים 3-6 בבקשה דנן).

הסכם הפשרה

הצדדים ניהלו ביניהם משא ומתן, שבסיומו הם הגיעו להסכם פשרה, שהם מבקשים כי בית המשפט יורה על אישורו. הצדדים צירפו לבקשתם העתק של הסכם הפשרה המוצע, ופירטו את עיקריו. הם טענו כי הסכם הפשרה הוא הדרך היעילה וההוגנת להכריע במחלוקת בין הצדדים, וזאת - בשים לב לסיכויים ולסיכונים שבהמשך ניהול התובענה לעומת היתרונות והחסרונות שבהסכם הפשרה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ