אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ת"צ 37489-09-11

החלטה בתיק ת"צ 37489-09-11

תאריך פרסום : 22/07/2013 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי מרכז
37489-09-11
13/01/2013
בפני השופט:
מיכל נד"ב

- נגד -
התובע:
כפיר איתן
הנתבע:
1. משטרת ישראל
2. המרכז לגביית קנסות שברשות האכיפה והגבייה
3. מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר

החלטה

1.           הצדדים הגישו טענותיהם לעניין פסיקת גמול לתובע המייצג ושכר טרחה לבא כוח המייצג בהתאם לסעיפים 22 ו-23 בחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006 (להלן: " החוק").

רקע והשתלשלות ההליך

2.           ביום 19.9.11 הגיש המבקש בקשה לאישור תובענה ייצוגית (להלן: " בקשת האישור" או " התובענה"). נושא הבקשה הוא הודעות תשלום קנס בגין עבירות ברירת קנס, על פי סעיפים 228- 230 בחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], תשמ"ב-1982 (להלן: " החסד"פ"). המועד לתשלום הודעת קנס הוא תוך 90 ימים מיום ההמצאה. קנס שלא משולם במועדו מתווספת לו תוספת פיגורים בשיעור 50% מקנס שלא שולם. נוכח תוספת הפיגורים יש חשיבות למועד האחרון לתשלום. מועד זה נקוב בהודעת הקנס.

3.           המבקש קיבל הודעת קנס ביום 26.2.2011, שהמועד האחרון לתשלום הקנס צוין בה, יום  29.5.2001. ביום 29.5.2001 ביקש המבקש לשלם את הקנס וחויב בתוספת פיגור, למרות שביצע את התשלום במועד הנקוב בהודעה. הסתבר כי מניין תשעים הימים חלף יומיים קודם לכן. בדיקת המבקש העלתה כי אין מדובר בתקלה נקודתית אלא בהטעיה שמקורה בפלט מחשב.

4.           הקבוצה שהוגדרה בבקשת האישור היא:

"כל יחיד ו/או תאגיד ו/או ישות משפטית אחרת אשר בעניינם התקיימו ו/או יתקיימו התנאים דלהלן במצטבר...:

1.      פרעו במשך 24 החודשים שקדמו להגשת בקשה זו ו/או נדרשים כעת לפרוע ו/או יידרשו בעתיד לפרוע קנסות שהוטלו/יוטלו באמצעות הודעת תשלום קנס הנמסרת ע"י משטרת ישראל מכח סעיף 228(ב) לחסד"פ, וזאת עד למתן פסק הדין בתובענה

2.      אותם קנסות נפרעו ו/או ייפרעו לאחר 90 הימים מיום קבלת ההודעה וטרם חלף המועד הקלנדרי הנקוב בה, ובשל כך נקנסו ו/או ייקנסו בתוספת פיגור מכוח ס' 229(ב) לחסד"פ".

5.           בתשובתו לתגובת המשיבות, טען המבקש כי הליכי הגבייה נמשכו גם לאחר הגשת התובענה שעל כן טענת המשיבות בתגובתן, לחדילה עובר להגשת התובענה, אין בהן ממש. המבקש הביא לדוגמה את עניינה של הגברת חנה לוי (להלן: " גב' לוי") שהודעת הקנס נשלחה אליה ביום 10.4.11, המועד האחרון לתשלום הנקוב בה היה יום 10.8.11. למרות שהקנס שולם בסניף הדואר כ-6 ימים קודם לכן, ביום 4.8.11, נשלחה אליה ביום 9.10.11 דרישה לתשלום תוספת פיגור וביום 9.1.12 אף נשלחה אליה דרישה לתשלום תוספת הפיגור בצירוף איום בהשתת סנקציות של אי חידוש רישיון ונקיטת הליכי אכיפה וגבייה. דוגמה הנוספת שהביא היא עניינו של מר אלימלך מונטג (להלן: " מר מונטג") שבהודעת הקנס שנשלחה לו ננקב יום 18.6.11 כמועד האחרון לתשלום, ולמרות ששילם ביום 13.6.11, קיבל ביום 14.8.11 דרישה לתשלום תוספת פיגור.

6.           תמצית תגובת המשיבות - יש לדחות את בקשת האישור על הסף מאחר שהגבייה בגינה הוגשה בקשת האישור הופסקה עוד בטרם הגשתה; המערכת הממוחשבת במשטרת ישראל שנקראת דות"ן (להלן: " מערכת דות"ן"), לא "ידעה" בעבר לזהות אם היום ה-90 חל ביום מנוחה או שבתון. בכדי למנוע חיוב בקנסות פיגורים במקרים בהם היום ה-90 לתשלום חל ביום מנוחה או שבתון והתשלום מתבצע למחרת יום המנוחה (כפי שמתאפשר בדין), תוכנתה המערכת כך שאם התשלום נקלט עד 5 ימים לאחר ה-90 יום, עדין נקלט התשלום ללא חיוב בתוספת פיגור.

7.           ביום 30.1.11 הוגשה תובענה ייצוגית לבית המשפט המחוזי בתל אביב (ת"צ 52918-01-11 כלפון נ' משטרת ישראל (להלן: " תובענת כלפון")). אותה תובענה עניינה היה הטעיה בשל המועד לתשלום שהיה מצוין במערכת דות"ן (היום ה-95) לעומת המועד לתשלום שננקב בהודעת קנס שהונפקה במערכת הממוחשבת שבניידת המשטרה (להלן: " מערכת הדס") (היום ה-90). בעקבות התובענה הנ"ל הועלתה ביום 4.5.2011 גרסה חדשה למערכת דות"ן (להלן: " הגרסה החדשה") לפיה המועד האחרון לתשלום הננקב בהודעה הוא היום ה-90, כמו כן בגרסה החדשה מזהה המערכת את ימי המנוחה והשבתון החלים ביום ה-90 באופן שהתשלום נקלט ביום שלמחרת מועדים אלו.

8.           ביום 8.5.11, מספר ימים לאחר העלאת הגרסה החדשה, התברר כי דוחות שהונפקו 95 יום עובר ליום 4.5.11 וישולמו ביום ה-91 או ביום ה-95 יחויבו בתוספת פיגור. על כן החלה משטרת ישראל באיתור בעלי הדו"חות הנ"ל. הסתבר שמדובר בקבוצה של כ-15,000 מקבלי דו"חות. עד למועד הגשת התגובה טופלו כ-5,500 מקרים, כ-36% מכלל בעלי הדו"חות. המשיבות צירפו רשימה של חלק קטן מהדו"חות שטופלו (נספח ז' לתגובה), אשר ממנה עולה כי פעולות האיתור וההשבה החלו עוד בחודש יוני 2011. להערכת המשיבות יסתיימו פעולות האיתור עד לתום שנת 2012.

9.           בדיון שהתקיים לפניי ביום 24.4.12 טענו הצדדים והשיבו לשאלות בית משפט. בדיון הציע בית המשפט את ההצעה, כפי שמופיעה בפרוטוקול הדיון מיום 24.4.12, שזו לשונה:

" הצעת בית המשפט:

לאחר שנשמעו טענות הצדדים היא כדלקמן:

הקבוצה שבבקשה תצומצם באופן שהקבוצה היא כל יחיד או תאגיד אשר פרעו או נדרשו לפרוע או יידרשו לפרוע בעתיד קנסות פיגורים שהוטלו באמצעות הודעת קנס של משטרת ישראל, החל מיום 4.5.11 בגין תשלום קנסות בין הימים ה-90 עד ה-95 ממועד רישום הדוח.

הבקשה והתובענה יתקבלו לגבי הקבוצה המצומצמת כהגדרתה לעיל באופן שיינתן צו כנגד משטרת ישראל כי עליה לבצע פטור או השבה לפי העניין לכל חברי הקבוצה, בגין קנסות פיגורים שהוטלו עליהם כאמור, וזאת לא יאוחר מיום 31.12.12.

יינתן צו שהמשיב יפרסם את עניין פסק הדין המוסכם באמצעי התקשורת או בעיתונות, הכל כפי שיקבע בית המשפט.

ב"כ הצדדים יהיו רשאים לטעון טענותיהם לעניין הגמול ושכה"ט ובעניין זה יחליט בית המשפט על פי טענות הצדדים".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ