אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ת"צ 2786-07

החלטה בתיק ת"צ 2786-07

תאריך פרסום : 16/05/2013 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
2786-07
27/12/2012
בפני השופט:
ד"ר מיכל אגמון-גונן

- נגד -
התובע:
שרה ישראלי
עו"ד רם דקל רונית סיטון ואוהד אנטמן
הנתבע:
מכבי שירותי בריאות
עו"ד ד"ר אסף רנצלר ופרח רוסלר
החלטה

מונחת לפני הודעה ובקשה בהסכמה בקשר עם הסדר הפשרה שהושג בין הצדדים בתובענה הייצוגית שבכותרת, שעניינה גביית יתר על ידי מכבי שירותי בריאות בע"מ של דמי השתתפות עצמית ברכישת תרופות.

1. רקע הדברים

תובענה זו הוגשה מכוח חוק תובענות ייצוגיות, תשס"ו - 2006 (להלן: " חוק תובענות ייצוגיות") ובמסגרתה טענה התובעת, כי היא  חויבה לשלם דמי השתתפות עצמית ביתר, בגין רכישת תרופות בבתי המרקחת של מכבי שירותי בריאות (להלן: "מכבי" או "הנתבעת"). על פי הטענה, כאשר רכשה התובעת תרופות בכמות השונה מזו המסופקת באריזה סטנדרטית (בהתאם למרשם), שילמה דמי השתתפות על אריזה מלאה ולא באופן יחסי לכמות התרופה שסופקה לה בפועל. התובעת טענה לעילות מכוח הגנת הצרכן, תשמ"א-1981 (להלן: " חוק הגנת הצרכן")וצווי משרד הבריאות.

הנתבעת טענה בתגובתה לבקשה לאישור התובענה כייצוגית, כי גם לחלק מהאריזה סטנדרטית יש מחיר מרבי שהוא זה שצריך לשמש את הבסיס לגובה היטל ההשתתפות העצמית. הנתבעת הבהירה, כי החל מיום 1.4.07 ועל אף שאינה סבורה כי יש עליה חובה לעשות כן, היא גובה דמי השתתפות באופן יחסי.

 לאחר דיון הגיעו הצדדים להסדר פשרה, לפיו תינתן השבה לכל אחד מחברי הקבוצה בגובה של 70% מההפרש בין סכומי ההשתתפות העצמית שנגבו ממנו בפועל בגין אריזה סטנדרטית, לבין סכומי ההשתתפות העצמית שהיו נגבים ממנו אילו דמי ההשתתפות העצמית היו נגבים באופן יחסי. עוד הסכימו הצדדים, כי ההשבה של ההחזר למי שמשלם דמי חבר באמצעות הוראת קבע תבוצע אוטומטית לאותו חשבון בנק ואילו חברי הקבוצה שאינם משלמים בהוראת קבע יקבלו את ההחזר אם ימלאו טופס שצורף להסדר הפשרה. לחילופין, הציעה מכבי להעביר את כל הכספים לקרן למתן תרופות למחלות קשות שאינן כלולות בסל שירותי הבריאות. עוד סיכמו הצדדים, באשר לגמול ושכ"ט, כי אלו ישולמו על ידי חברי הקבוצה מתוך סכום הפיצוי וכי מכבי תשלם סכום נוסף כשכ"ט עו"ד בסכום של 30,000 ש"ח בצירוף מע"מ. הצדדים נותרו חלוקים בשאלה האם יש להוסיף לסכומי הפיצוי הפרשי הצמדה ובאיזה שיעור. הצדדים הסכימו כי לסכום האמור לא תיווסף ריבית.

לאחר שהוגש הסדר הפשרה לאישורי ועל אף עמדת הצדדים כי אין מקום למינוי בודק, הועבר ההסדר לבודק, רו"ח רצאבי, שבמסגרת חוות דעתו המקיפה והיסודית מיום 14.4.10 הצביע על תיקונים שיש לבצע באופן החישוב. הבודק ציין, כי נפלה טעות בחישובי מכבי וכי החישוב נעשה מבלי להתחשב בתקרות ההשתתפות העצמית. על פי חישובי הבודק המשמעות הינה מתן פיצוי בשיעור של 67.5% ולא של 70%, כפי שצוין בהסדר הפשרה. מכבי הודיעה כי היא נכונה לתקן את הסדר הפשרה, להגדיל את שיעור הפיצוי ב-2.5%, כך ששיעור הפיצוי יעמוד על 70% כפי שהוסכם בין הצדדים.

כמו כן, התקבלה עמדת היועץ המשפטי לממשלה להסדר הפשרה. לעמדתו, אין מקום שהגמול לתובעים הייצוגיים ישולם מתוך כספי הפיצוי, כיוון שמשמעות הדבר היא שסכום הפיצוי נמוך מזה שצוין בהסדר בין הצדדים. כן הוסיף היועמ"ש כי לפיצוי יש להוסיף הפרשי הצמדה וריבית שאחרת שוב מופחת באופן ניכר הפיצוי המגיע לחברי הקבוצה. היועץ המשפטי התנגד לשיטת הפיצוי החלופית שהציעה מכבי, לפיה סכום הפיצוי יועבר לקרן למתן תרופות למחלות קשות, בשל העובדה כי על מכבי לקיים, על פי החוק, וועדת חריגים, ולהעניק מפעם לפעם תרופות למחלות קשות, כחלק מחובתה על פי דין.

לאור עמדת היועץ המשפטי לממשלה הוחזר הסדר הפשרה לבודק. הבודק בחן את הסדר הפשרה והשלים את חוות דעתו בהתייחס לגובה הפיצוי בפועל. 

בהחלטתי מיום 13.5.11 דנתי בהסתייגויות היועץ המשפטי לממשלה וכן בהערות הבודק וקבעתי כי ההסדר יאושר בכפוף למספר תיקונים. כך, בין היתר, הורתי כי סכום הפיצוי יתוקן על פי חוות דעת הבודק. הורתי גם, כי לסכום הפיצוי יתווספו הפרשי הצמדה וריבית מיום הגשת התביעה ועד התשלום המלא בפועל ובכך קיבלתי את עמדת היועץ המשפטי לממשלה. הורתי עוד, כי סכום הפיצוי יושב לבעלי הוראת קבע באמצעות הוראת קבע ולאחרים (מבוטחים שאין להם הוראת קבע או יורשים של מבוטחים כאמור), באמצעות טופס דרישה. קבעתי, כי בהודעה לציבור תינתן תקופת זמן של 60 ימים לצורך הגשת טופס הדרישה כאמור וכי אם יוותר מתוך סכום הפיצוי סכום שלא נדרש יועבר סכום זה ייעודית למתן תרופות שאינן בסל התרופות.

הצדדים הסכימו לתקן את הסדר הפשרה כאמור בהחלטתי וביום 30.8.11 ניתן פסק דין המאשר את הסדר הפשרה בכפוף לתיקונים מסוימים ולפרסומים. בין היתר, הורתי לצדדים לכלול בהסדר הפשרה הוראה, לפיה מכבי תגיש לבית המשפט דו"ח אודות ביצוע הסדר הפשרה וכי הדו"ח יועבר גם לבודק, אשר יחווה דעתו על אופן ביצוע הסדר הפשרה.

ביום 21.9.12 הגישו הצדדים בקשה לתיקון טעות סופר שנפלה בפסק הדין וכן בקשה לאישור הצעה בדבר הגוף שאליו תועבר יתרת סכום הפיצוי, ככל שתיוותר. הצדדים הציעו, כי יתרת סכום הפיצוי תועבר לעמותת קרן מכבי, אשר עוסקת, בין היתר, בסיוע כספי לחברי הקרן הנמצאים במצוקה כלכלית, לצורך מימון טיפולים רפואיים. לבקשה צורף נוסח של הסדר הפשרה וכן נוסח מוצע למודעה בדבר אישור הסדר הפשרה.

ביום 25.9.11 נעתרתי לבקשה לתיקון טעות סופר ואישרתי את הסדר הפשרה המתוקן, בכפוף לתיקון אחד. אשר למנגנון חלוקת יתרת הכספים, קבעתי, כי העברה לעמותת קרן מכבי תאושר רק אם יובהר כיצד מוודאת העמותה שהסכום שמועבר אכן ייועד לרכישת תרופות וכן אם הכספים ירשמו בסעיף תקציבי נפרד ומוגדר. אשר לתשלום שכר הטרחה והגמול, הורתי, כי מחצית הסכום תועבר תוך 30 יום מיום אישור בית המשפט את נוסח המודעה ומחציתו תועבר לאחר הגשת חוות דעת הבודק כאמור בסעיף 20 להסדר הפשרה ובאישור בית המשפט. 

ביום 20.10.11 התקבלה הודעת מכבי בעניין עמותת קרן מכבי, בהתאם להחלטתי וביום 23.10.11 הורתי, כי לאור האמור בהודעה, תועבר יתרת הסכום לעמותת קרן מכבי, כמוסכם על הצדדים.

ביום 24.7.12 התקבל דו"ח מטעם מכבי אודות ביצוע הסדר הפשרה. בהתאם לאמור בדו"ח, הסכום שהושב באמצעות הוראת קבע בהליך אוטומטי בתאריך 5.12.11 הינו 4,667,634 ש"ח; הסכום שהושב באמצעות הוראת קבע בתאריך 5.7.12 הינו 479 ש"ח; הסכום שהושב באמצעות טפסים הינו 540 ש"ח והסכום שנותר לתשלום ולא חולק נכון ליום 15.6.12 הינו 1,679,864 ש"ח. מכבי ציינה, כי הסכומים שלעיל כוללים ריבית והצמדה והינם לאחר הפחתת שכ"ט וגמול מיוחד בשיעור כולל של 10%.

ביום 29.7.12 הורתי כי הדו"ח יועבר לבודק, אשר יגיש דו"ח מטעמו באשר לאופן ביצוע הסדר הפשרה.

ביום 21.10.12 התקבל דווח הבודק באשר לאופן ביצוע הסדר הפשרה. הבודק קבע, כי ההסדר אכן בוצע בהתאם לעקרונות שנקבעו במסגרתו. עם זאת, ביקש הבודק להפנות את תשומת לבו של בית המשפט לשלוש נקודות מהותיות.

ראשית, עמד הבודק על העובדה, ששיעור הפיצוי הממוצע הריאלי לחברי הקבוצה ירד לכ-50%. זאת, משום שהסכום הריאלי בחוות הדעת של הבודק נקבע בהתאם לסכום הנזק הנומינאלי בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מיום קרות הנזק לכל תובע מיוצג ואילו בהסדר הפשרה נקבע כי הפרשי ההצמדה והריבית יחושבו ממועד הגשת התביעה. הבודק ציין, כי תשלום הפרשי הצמדה וריבית ממועד הגשת התביעה ולא ממועד היווצרות הנזק גם יוצרת אפליה בין התובעים המיוצגים בכל הקשור לסכום הפיצוי, שכן ככל שהנזק נוצר קרוב יותר לתחילת התקופה, כך הפיצוי שהתקבל נשחק בשיעור גבוה יותר. 

שנית, עמד הבודק על העובדה, שמתוך 164,432 החברים במכבי שלהם לא הייתה הוראת קבע, 12 בלבד, שהם פחות מפרומיל האחוז, פנו למכבי באמצעות הטפסים שהועמדו לרשותם לצורך השבת הסכומים שנגבו מהם ביתר. הבודק ציין, כי אמנם בנסיבות העניין לא הייתה כדאיות כלכלית לחייב את מכבי לבצע פנייה יזומה לתובעים מיוצגים שאין ברשותם הוראת קבע פעילה, לאור סכומי ההשבה הנמוכים לכל תובע מיוצג. אולם, הנתון האמור מספק אינדיקציה למידת האפקטיביות של מנגנון יידוע המבוסס על פרסום בעיתונים, אשר במקרה הנדון הניב היענות אפסית.

לבסוף, עמד הבודק על העובדה, כ- 97% מהתובעים המיוצגים חויבו ביתר בסכומים שאינם עולים על 50 ש"ח. עם זאת, קיימים מספר תובעים שגביית היתר מהם הייתה בסכומים לא מבוטלים. במסגרת הבדיקה שערך הבודק, נבדקו שיעורי ההשבה לאותם התובעים ונמצא, כי מתוך כלל התובעים המיוצגים 16 תובעים היו זכאים להשבה של סכומים העולים על 500 ש"ח וכי 13 מאותם תובעים זכו לקבל את הפיצוי. 3 תובעים, אשר הפיצוי לכל אחד מהם נע בין 665 לבין 822 ש"ח, לא זכו לקבל את הפיצוי. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ