אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ת"צ 18990-02-12

החלטה בתיק ת"צ 18990-02-12

תאריך פרסום : 18/08/2013 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
18990-02-12
08/07/2013
בפני השופט:
ד"ר עמירם בנימיני שופט

- נגד -
התובע:
מאה ואחד ייעוץ כלכלי בינלאומי בע"מ
עו"ד י' יפרח ו' אביזמל
הנתבע:
מגדל שירותי בורסה (נ.ע.) בע"מ
עו"ד י' טאובמן וח' טימנס
החלטה

(בקשה לגילוי ועיון במסמכים)

1.         לפני בקשה למתן צו לגילוי ועיון במסמכים מטעם המבקשת, שהוגשה במסגרת בקשה לאישור תובענה ייצוגית שהגישה נגד המשיבה (להלן: " מגדל"). טענתה המרכזית של המבקשת במסגרת הבקשה לאישור הינה כי המשיבה, העוסקת במתן שירותי ביצוע  לעסקאות בניירות ערך בחו"ל, חייבה את לקוחותיה בעמלת קורספונדנט בחו"ל בסכומים העולים על הסכומים ששילמה המשיבה בפועל לקורספונדנט, באופן שאינו עולה בקנה אחד עם הוראות ההסכם בין המשיבה לבין לקוחותיה. בהסכם נקבע כי בגין עסקאות בניירות ערך בחו"ל, ישלמו לקוחות המשיבה עמלות בשיעורים שפורטו בהסכם, וכי העמלות לקורספונדנטים בחו"ל ישולמו בנפרד. לטענת המבקשת, מנוסח זה ניתן היה להבין כי לקוחות המשיבה ישלמו לה עמלת קורספונדנט בסכום זהה לסכום אותו משלמת המשיבה לקורספונדנט הזר, ולא מעבר לכך.

לטענת המבקשת, בדיקה שערכה באתר האינטרנט של חברת Track Data (אשר המבקשת סברה באותה עת כי היא הקורספונדנט הזר), העלתה כי העמלות ששילמה המבקשת למשיבה בגין עמלת קורספונדנט גבוהות מן העמלות המפורטות באתר. לחלופין, טענה המבקשת כי המשיבה קיבלה זיכוי תקופתי מן הקורספונדנט הזר, אשר אותו לא העבירה ללקוחותיה.

מגדל טענה בתגובתה לבקשת האישור כי הסכומים אותם שילמו לקוחותיה כעמלת קורספונדנט הועברו במלואם לקורספונדנט הזר. עוד טענה מגדל כי חברת Track Data, אשר על נתוניה התבססה המבקשת בתביעתה, כלל איננה הקורספונדנט. הקורספונדנט היא חברה בשם Penson, ואילו Track Data הינה ברוקר זר המשמשת introducing broker עבור penson. למגדל ישנו מערך התחשבנות עם Track Data, שאינו מעניינם של לקוחותיה ואינו קשור לתובענה. בגין מערך התחשבנות זה מקבלת מגדל, לעיתים, זיכויים מן הברוקר הזר, והיא אינה מחויבת להעביר זיכוי שכזה ללקוחות.

2.         הבקשה לגילוי ועיון במסמכים מתייחסת להסכמים שנערכו בין מגדל לבין Track Data ו/או Penson ב-7 השנים האחרונות שלפני הגשת הבקשה, בקשר עם עמלות לקורספונדנט בחו"ל לכל סוגיהן ו/או בעניין תשלומי הוצאות ו/או בעניין החזרי הוצאות ו/או החזרי עמלות מהקורספונדנט בחו"ל ו/או כל החזר אחר שנוגע לעמלות קורספונדנט בחו"ל, בין במישרין ובין בעקיפין.

3.         הסמכות להורות על גילוי ועיון במסמכים במסגרת בקשה לאישור תובענה ייצוגית מצויה בתקנה 4(ב) לתקנות תובענות ייצוגיות, תש"ע-2010, הקובעת לאמור:

" לבית המשפט בדונו בבקשה תהיה הסמכות למתן צו לגילוי ועיון במסמכים, ובלבד שנתקיימו תנאים אלה:

(1)   המסמכים שגילוים נדרש נוגעים לשאלות הרלוונטיות לאישור התובענה כתובענה ייצוגית;

(2)   המבקש העמיד תשתית ראייתית ראשונית לגבי קיומם של התנאים הקבועים בסעיף 8(א) לחוק".

בתקנה זו אימץ מחוקק המשנה את ההלכה שנקבעה בבית המשפט העליון ברע"א 100052/02 מפעת נ' דלק מוטורס בע"מ, פ"ד נז(4) 513 (2003).

לטענת המבקשת, שני התנאים הקבועים בתקנה 4 הנ"ל מתקיימים בענייננו. המסמכים אשר גילויים מבוקש הינם ההסכמים שנחתמו בין המשיבה לבין Track Data או Penson בנוגע לעמלות הקורספונדנט ולהחזרי הוצאות למשיבה - עניין שהוא בלב ליבה של המחלוקת. כמו כן, המבקשת הניחה בבקשה ובתצהיר שצורף לה תשתית ראייתית ראשונית לקיומם של התנאים שבסעיף 8(א) לחוק. יתר על כן, ב"כ המשיבה הסכים כי אסור היה לה לגבות עמלות מעבר לעמלות שנגבו על ידי הקורספונדנט, וגם בכך יש כדי לתמוך בעילת התביעה של המבקשת.

4.         לטענת מגדל, הבקשה לגילוי ועיון חורגת מדל"ת אמותיה של בקשת האישור. בעוד שבקשת האישור נוגעת אך ורק לגבייה ביתר של עמלת קורספונדנט, ולמרות ש- Track Data איננה הקורספונדנט, המבקשת עותרת גם לגילוי הסכמים ומסמכים הנוגעים ל-Track Data. מסמכים אלה אינם רלוונטיים לבקשת האישור. עוד טענה מגדל כי הבקשה לגילוי ועיון אינה נתמכת בתצהיר, אף שכולה בגדר הרצאת עובדות. המבקשת אף אינה יכולה להסתמך על התצהיר שצורף לבקשת האישור, שכן Track Data לא נזכרה בבקשת האישור. מכל מקום, פרטי ההתקשרות עם Track Data הם בגדר סוד מסחרי ומידע עסקי מוגן, שאין הצדקה לגלותו, בפרט נוכח זהות המבקשת - חברה לייעוץ כלכלי.

במקביל לטענות הנ"ל, המתמקדות כולן במסמכים הנוגעים ליחסים בין מגדל לבין חברת Track Data, צרפה מגדל לתגובתה מספר מסמכים הנוגעים למערכת היחסים בינה לבין Penson (שהיא הקורספונדנט לטענתה).

5.         בתגובה לתשובה טוענת המבקשת כי היא אינה מקבלת את טענת מגדל, לפיה Track Data איננה הקורספונדנט הזר. מתגובת המשיבה לבקשת האישור עולה כי מגדל התקשרה עם ברוקר זר, הוא Track Data, אשר מצדו התקשר עם Penson. המבקשת סבורה כי Penson מעבירה כספקית שירותי סליקה את עמלת הקורספונדנט ממגדל ל-Track Data, עמה עורכת המשיבה התחשבנות סופית.

זאת ועוד, במהלך הדיון המקדמי בבקשה האישור ביקש ב"כ המבקשת שהמשיבה תחשוף את ההסכמים עם Track Data, ובתגובה אמר ב"כ המשיבה: " אין שום דבר חסוי... יש מערכת בין הברוקר הזר לבין מגדל שירותי בורסה, יש התחשבנות ביניהם ויש חלופות מיילים..." (עמ' 4). לטענת המבקשת, אין לאפשר למשיבה לסגת מן הדברים שאמר בא כוחה במהלך הדיון.

לטענת המבקשת, בהסכם עם Penson שצורף לתגובת המשיבה אין זכר לעמלת קורספונדנט, והמשיבה אינה מציעה כל הסכם שבו יש התייחסות לעמלות הקורספונדנט אותן היא משלמת. המשיבה גם אינה מציינת במפורש כי בהסכמים עם Track Data אין ביטוי לעמלות קורספונדנט. תשובתה של מגדל הינה מתחמקת ומתחכמת, ומלמדת כי היא אינה מגלה את קלפיה.

6.         ביום 28.5.13 הצעתי לצדדים להגיע להסכמה בנוגע לבקשה לגילוי ועיון, ולבחור באחת משתי אפשרויות: אפשרות אחת היתה להסכים על גילוי המסמכים המבוקשים לב"כ המבקשת בלבד, והאפשרות השניה היתה שהמסמכים יימסרו לבית המשפט, ולאחר עיון בהם יוחלט אם להעבירם לבאי-כח המבקשת, וזאת בהתאם למידת הרלוונטיות שלהם לבקשת האישור. המבקשת נתנה הסכמתה לאפשרות הראשונה בלבד, דהיינו כי המסמכים יימסרו לבאי-כוחה, בעוד המשיבה הסכימה רק לאפשרות השניה - שההסכמים יימסרו לעיון בית המשפט. המשיבה שבה וטענה כי ההסכמים הנוגעים ל-Track Data אינם רלוונטיים, שכן היא איננה הקורספונדנט הנזכר בבקשת האישור. בנסיבות אלה, בהן הצדדים לא הגיעו להסכמה בנושא, ניתנת החלטה זו.

7.         לאחר עיון בבקשה ובתגובות הצדדים הגעתי למסקנה כי דין הבקשה להתקבל. המבקשת הגישה בקשה מצומצמת ומוגבלת בהיקפה, לגילוי ועיון של הסכמים עליהם חתמה מגדל בשבע השנים לפני הגשת התביעה עם שתי חברות, Track Data ו-Penson, והמתייחסים לנושא שהוא בליבת המחלוקת בין הצדדים - גובה העמלות ששילמה מגדל לקורספונדנט הזר, והחזרים שהיא קיבלה מן הקורספונדנט הזר כנגד תשלומי העמלות. עיקר תגובתה של המשיבה - עניינה בטענה כי Track Data איננה הקורספונדנט הזר ולכן ההסכמים עמה אינם רלוונטיים. המבקשת חולקת על טענה זו, בין היתר לאור העובדה שבהסכמים עם Penson, אותם צרפה מגדל לתשובתה, אין כל התייחסות לעמלות הקורספונדנט. סבורני כי יש לכאורה טעם בדברי המבקשת. העובדה שהמשיבה אינה מצרפת הסכם כלשהו המתייחס לעמלות הקורספונדנט שעליה לשלם, אומרת דרשני. המשיבה אינה נותנת הסבר לכך שבהסכם עם Penson, שהיא לטענתה הקורספונדנט הזר, אין זכר לעמלות המשולמות לו, ואינה מצרפת מסמך אחר המעיד על ההסכמה בינה לבין Penson בנוגע לעמלות אלו. לכן יש צורך לראות את ההסכמים עם Track Data.

8.         זאת ועוד, נוכח טענת המשיבה בנוגע למעמדה של Track Data, וכאמור בתגובת המבקשת לתשובת המשיבה, המחלוקת בין הצדדים אינה רק בשאלת גובה העמלות ששולמו לקורספונדנט הזר, אלא גם בנוגע לזהות אותו קורספונדנט. הצגת ההסכמים בין המשיבה לבין Track Data תאפשר לברר גם מהו תפקידה האמיתי, והאם כטענת המשיבה, היא משמשת רק כ-Introducing Broker. יוער כי בניגוד לטענת המשיבה, המבקשת הזכירה את Track Data  בבקשת האישור, אם כי כינתה אותה בטעות My Track. כפי שהסבירה המשיבה עצמה בתגובתה, My Track הוא שם המערכת בו עושה חברת Track Data שימוש, ומכאן הבלבול (ראה סעיף 29.5 לתשובה). אינני רואה מקום לזקוף טעות זו לחובת המבקשת ולהתעלם מן העובדה שמדובר למעשה באותו גוף.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ