אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ת"צ 12935-02-13

החלטה בתיק ת"צ 12935-02-13

תאריך פרסום : 01/01/2014 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו
12935-02-13
06/11/2013
בפני השופט:
רות רונן

- נגד -
התובע:
1. אורן שביט
2. אביבה שבת
3. קרין שביט

עו"ד שרגיל
הנתבע:
1. ב.יאיר חברה קבלנית לעבודות בניה 1988 בע"מ
2. יאיר ביטון
3. הרמטיק נאמנות בע"מ

עו"ד מיכאלי
עו"ד רוזנטל וסאסי
עו"ד נוי הקר ושמעון
החלטה

1.         בקשה לתיקון בקשה לאישור תובענה ייצוגית.

כעולה מהבקשה היא הוגשה לאחר שבית המשפט הפנה את תשומת לב המבקשים בישיבת יום 14.7.13 לשלושה עניינים -

" (א) אי דיוק עובדתי בתיאור העובדתי ביחס לשעבודים אותם התחייבה החברה לתת למחזיקי האג"ח סדרה 8 במובן שבניגוד לנטען בבקשה, החברה כן שעבדה את חשבון התקבולים וחשבון העודפים לטובת הנאמן, אך לא המציאה  למחזיקי האג"ח שיעבודים על חשבונות הליווי של 3 הפרויקטים בבנקים המלווים, אך לטענתה כן פנתה לשלושת הבנקים המלווים בבקשה לקבלת הסכמתם לרישום שעבוד כמצוין בתשקיף.

(ב) אי דיוק בציטוט מתוך ביאור 28 לדו"ח השנתי לשנת 2010, וביאור לדו"ח רבעון ראשון 2011 (הזהים לחלוטין) במובן שבעוד שבמקור נאמר: ' בשעבוד' הרי שבציטוט המופיע בבקשה נאמר 'שעבוד' וכן נאמר במקור 'את חשבונות' בעוד שבציטוט שבבקשה מופיע ' ואת חשבונות'.

(ג) מתוך קריאת הבקשה לאישור התובענה הייצוגית, ניתן ללמוד כי הבסיס לבקשה ועילת התביעה כאמור בפרקים 'תמצית הבקשה' ו'עילות התביעה' הינם 'היעדר קיומם של שעבודים/ביטחונות למחזיקי אג"ח סדרה 8 בניגוד להתחייבויות החברה לתתם' בה בשעה שבגוף הבקשה עסקינן ב'פרט מטעה' בתשקיף ובפרסומי החברה המאוחרים יותר, כשכתוצאה ממנו נותרו מחזיקי האג"ח בלי ביטחונות".

לגישת המבקשים, נועדה הבקשה להסיר את אי הדיוקים, ולהבהיר את עילת התביעה בגינה הם מבקשים להגיש את התביעה הייצוגית כמפורט בס' (ג). המבקשים הגישו - כנספח לבקשת התיקון - בקשה מתוקנת, בה הודגשו כל התיקונים בקו תחתון.

2.         בין היתר תוקן במסגרת הבקשה המתוקנת ס' 103(א) לבקשת האישור. בבקשה המקורית צוין בסעיף כי המבקשים טוענים שקיימת להם עילת תביעה של:

" אחריות לנזק בשל פרט מטעה בתשקיף... וזאת נוכח העובדה כי חרף פרסומה בתשקיף של עובדת קיומן של בטוחות לאג"ח מסדרה 8 של המשיבה 1 שהוצעו לציבור במסגרת ההנפקה מושא התשקיף ונרכשו ומוחזקות על ידי חברי הקבוצה בכלל והמבקשות בפרט, לא ניתנו הבטוחות שהופיעו בתשקיף לחברה הקבוצה, לא בעת ההנפקה ולא עד עצם היום הזה" (ההדגשה היא שלי, ר.ר.).

סעיף 103(א) בטיוטת הבקשה המתוקנת שאותה מבקשים המבקשים להגיש קובע:

" אחריות לנזק בשל פרט מטעה בתשקיף... וזאת נוכח העובדה כי לא צוינה בתשקיף עובדת קיומו של השעבוד הצולב על חשבונות הליווי וכן העובדה (לרבות בדרך של אזהרה) כי מלכתחילה היה ידוע לחברה כי אין סיכוי שהבנקים המלווים שלהם שעבודים צולבים על חשבונות הליווי שניתנו עוד טרם פרסום התשקיף יסכימו למתן שעבוד בדרגה עדיפה על השעבוד הצולב לטובת מחזיקי האג"ח וכתוצאה מכך לא ניתנו הביטחונות שהופיעו בתשקיף לחברי הקבוצה לא בעת ההנפקה ולא עד עצם היום הזה" _ההדגשה מציינת את השינויים בבקשה המתוקנת).

3.         המשיבים 1-2 (להלן: " המשיבים") התנגדו לבקשה. לטענתם, הבקשה אינה עומדת בתנאי ההלכה הפסוקה לתיקון. מדובר, כך נטען, בזניחה של העילה המרכזית והיחידה שעמדה בבסיס הבקשה המקורית, והחלפתה בעילה אחרת, לאחר שהתבררה קלישותה של העילה המקורית. העילה המקורית היתה שהחברה פרסמה בתשקיף שיינתנו למחזיקים בטוחות מסוימות אך היא לא נתנה אותם, בעוד העילה החדשה היא כי החברה לא פרסמה דבר קיומו של "שעבוד צולב" ולא פרסמה את ידיעתה על כך שאין סיכוי שהבנקים המלווים יסכימו למתן שעבוד עדיף על השעבוד הצולב.

עוד נטען כי התיקונים אינם מסייעים להכרעה בשאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין כפי שאלה הוגדרו בבקשת האישור המקורית. התיקון הראשון הוא חזרה מעילת התביעה שעמדה בבסיס הבקשה המקורית - בדבר אי קיומם של שעבודים. כך נטען במפורש בבקשה (בס' 103(א) בה). מדובר בתיקון שבית-המשפט אינו צריך לאפשר. לאחר הודאת המבקשים כי החברה מילאה את התחייבויותיה בתשקיף, לא נותרות עוד שאלות במחלוקת כלל.

4.         התיקון המבוקש השני עניינו בהוספות עילות תביעה חדשות. בסעיף 103 המתוקן לבקשת האישור, נמחקה העילה המקורית (לפיה לא ניתנו הבטוחות שהופיעו בתשקיף) ונוספו עילות חדשות - לפיהן הפרט המטעה הוא אי ציון עובדת קיומו של שעבוד צולב, וידיעה כי אין סיכוי שהבנקים יסכימו למתן שעבוד בדרגה עדיפה על השעבוד הצולב. מכאן עולה כי זו בקשה חדשה לאישור, שנוספו לה עילות חדשות. הפרט הנטען הוא אחר, וההטעיה היא שונה.

5.         התיקון המבוקש השלישי מתייחס לציטוט שגוי ומוטעה מתוך פרסומי החברה במאזן השנתי שלה לשנת 2010 ובמאזן רבעון מיום 31.3.2011 באופן שהיה עלול להטעות את בית המשפט. בבקשה לתיקון מבוקש להחליף את הציטוטים בציטוט מפרסומי החברה בדוחות של החברה ברבעון השני והרבעון השלישי לשנת 2011. אלא שדוחות אלה אינם רלוונטיים לתביעה, כי הם פורסמו לאחר  המועד הקובע כפי שהוא הוגדר בבקשת האישור (יום 1.7.2011). בנוסף אין מקום לאפשר במסגרת בקשת תיקון לצד שהציג תמונה שגויה ומטעה בפני בית המשפט בניסיון חסר תום לב "לצבור נקודות", לתקן זאת ולחזור בו.

6.         המשיבים הוסיפו וטענו כי הבקשה לוקה בשיהוי חמור, וכי עסקינן במידע שהיה ידוע למבקשים בעת הגשת בקשת האישור. המידע היחיד שהוא "חדש" הוא פרוטוקול אספת מחזיקי האג"ח מיום 22.6.2011. פרוטוקול זה הועבר אל המבקשים על ידי הנאמן לפני הגשת התגובות מטעם המשיבים לבקשת האישור. על כל פנים, המבקשים היו יכולים להשתתף באספה בזמן אמת או לבקש ולקבל את הפרוטוקול מהנאמן בכל מועד טרם הגשת הבקשה לאישור. בבקשה אין הסבר לאיחור, ועולה ממנו כי התיקון אינו דרוש לבירור השאלות שאמנם שנויות במחלוקת, שאלמלא כן, היו המבקשים מעלים זאת מלכתחילה.

המשיבים טענו כי קבלת הבקשה תגרום להם נזק בלתי הפיך. זאת משום שדינה של הבקשה המתוקנת יהיה התיישנות. אם ייאמר כי ההחלטה על תיקון גוברת על טענת התיישנות - הרי שהתיקון ישלול מהמשיבים טענת הגנה של התיישנות בקשר עם העילות החדשות הנטענות בבקשת התיקון. המשיבים טענו כי המבקשים מתנהלים בחוסר תום לב מובהק, שניתן להסיק אותו משורה של מחדלים שלהם.

7.         גם המשיבה 3 (להלן: " הנאמן") התנגדה לבקשה. גם לגישת הנאמן, התיקון אינו מסייע בבירור השאלות האמיתיות השנויות במחלוקת. הנושא הראשון - העובדה כי השעבודים נרשמו, אינו שנוי עוד במחלוקת בין הצדדים. תיקון הציטוט השגוי אף הוא אינו מסייע בבירור השאלות השנויות במחלוקת לאור המועד הקובע כפי שנקבע על ידי המבקשים לצורך קביעת הקבוצה. התיקון השלישי נועד להוסיף עילות חדשות, ובית-המשפט לא יתיר תיקון לצורך כזה.

הנאמן טוען כי אין בסיס לטענת המבקשים לפיה השעבוד שהמחזיקים יכלו לקבל היה שעבוד שלישי בדרגה בלבד, ואין בסיס גם לטענה לפיה היה ברור לחברה מראש כי הבנק המלווה יסרב למתן השעבוד המוצע בתשקיף - שכן הבנק המלווה הסכים לרישום השעבוד המוצע בתשקיף (שעבוד ראשון על זכויות החברה בכספים שבחשבונות הליווי), בכפוף לתנאי שהעמיד. עוד נטען שממילא אין למבקשים עילת תביעה כנגד הנאמן.

8.         אף הנאמן טען כי בקשת התיקון לוקה בשיהוי. המבקשים לא הצביעו על פערי מידע אינהרנטיים בינם לבין המשיבים. הטענות החדשות הן משפטיות ולא עובדתיות טהורות. הנאמן אף ציין כי התיקון נועד לאפשר למבקשים לצרף עילת תביעה שהתיישנה, ובמקרה כזה - אין להתיר את התיקון. הנאמן הוסיף כי בקשת התיקון לוקה בחוסר תום-לב דיוני, כי בקשת האישור הוגשה באופן שטחי ורעוע, וכי בקשת התיקון אינה נתמכת בתצהיר כדין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ