אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ת"פ 38319-12-11

החלטה בתיק ת"פ 38319-12-11

תאריך פרסום : 05/11/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
38319-12-11
19/03/2012
בפני השופט:
דניאל פיש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. גסאן עודה
2. סמיר אבו פדאלי

עו"ד אביטן
עו"ד קורונל
עו"ד בר עוז
החלטה

1.         נאשמים 1 ו-2 הואשמו בסחר בסם מסוכן לפי סעיפים 13 ו-19א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] תשל"ג-1973 וסעיף 29 לחוק העונשין התשל"ז-1977 ועבירת החזקת סם מסוכן שלא כדין ושלא לצריכה עצמית לפי סעיף 7(א) ו(ג) רישא לפקודת הסמים וסעיף 29 לחוק העונשין.

2.         על פי עובדות כתב האישום: ביום 22.8.11 תיאמו נאשם 1 וסוכן שפעל בשליחות משטרת ישראל להיפגש במאפיה בה עבד נאשם 1, ובשעה 11:03 נפגש נאשם 1 עם הסוכן ועם שוטר סמוי והציע כי ימכור לסוכן סמים מסוכנים מסוג הרואין. פרטי העסקה סוכמו בהמשך היום בשיחת טלפון שנערכה בין נאשם 1 לסוכן ובה נקבע כי נאשם 1 ימכור לסוכן 100 גרם של סם מסוכן מסוג הרואין תמורת 8,500 ש"ח. בשעה 20:37 או בסמוך לכך, לאחר שהסוכן והשוטר הסמוי הגיעו ברכבם בסמוך לביתו של הנאשם , נפגשו עם הנאשמים. או אז, מסר נאשם 2 לסוכן שקית ניילון בה היה ארוז סם מסוכן מסוג הרואין בכמות של 100.39 גרם  והסוכן מסר לנאשם 1 סך של 8,500 ש"ח.

3.         בעניינו של נאשם 1 נערכו והוגשו שתי חוות דעת פסיכיאטריות:

חוות הדעת הראשונה נערכה ביום 17.1.12 על ידי ד"ר מירז, דאז מנהל היחידה לפסיכיאטריה משפטית במרכז הרפואי לברה"ן "מזרע" וכיום הפסיכיאטר המחוזי במחוז חיפה. לבקשת המדינה הוריתי על העברת חומר חקירה נוסף לידי הפסיכיאטר המחוזי ובהתאם, על עריכת חוות דעת משלימה מטעמו. חוות דעת כאמור נערכה ביום 14.2.12  על ידי ד"ר ז'לוז'ין אשר נכנסה בנעליו של ד"ר מירז כמנהלת היחידה לפסיכיאטריה משפטית ב"מזרע". שתי חוות הדעת נחתמו במסקנות זהות שלפיהן הנאשם אינו כשיר לעמוד לדין וקיימת סבירות גבוהה כי בעת ביצוע המיוחס לו היה במצב פסיכוטי ועל כן לא היה בר עונשין. 

4.         לבקשת המדינה נחקרו שני המומחים על חוות דעתם ובתום חקירתם ביקש ב"כ המדינה להורות על בדיקה פסיכיאטרית נוספת של הנאשם על ידי גורם נוסף או בידי צוות מומחים. ב"כ המדינה סמך ידיו לעניין זה על החלטות בתי המשפט בת"פ 326/99 מ"י נ' גד (13.3.00), ת"פ 1035/04 מ"י נ' אלירן גולן (10.6.04),  תפ"ח 5007/08 מ"י נ' אבשלומוב (14.2.08) ותפ"ח 14082-12-10 מ"י נ' חן (24.1.10). סנגוריו של הנאשם התנגדו לבקשה וטענו כי יש להסתפק בחוות הדעת שהוגשו על מסקנותיהן.

5.         לאור העובדה כי ב"כ הצדדים האריכו לחקור את המומחים בבית המשפט בעיקר לעניין שאלת אחריותו הפלילית של הנאשם בעת המעשים המיוחסים לו, יש מקום להבהיר כי לשאלה זו קודמת השאלה הפרלימינארית האם הנאשם מסוגל לעמוד לדין ולנהל את הגנתו, שאם לא כן בית המשפט יורה על הפסקת ההליכים נגדו. לעניין זה ראו דברי השופט י' עמית בע"פ 9078/09 פלוני נ' מ"י (לא פורסם, 14.2.12)

6.         "במצב הדברים הרגיל, כאשר ההליך נפסק בעקבות אי מסוגלות של הנאשם לעמוד לדין, ממילא לא מתבררת השאלה אם הנאשם פטור מאחריות פלילית בשל מצבו הנפשי בעת ביצוע העבירה. שאלה זו יכול ותתברר אם וכאשר יחודש ההליך כנגד הנאשם, לאחר שמצבו ישתפר. זאת באשר לא יהא זה צודק ויעיל לנהל הליך פלילי כנגד מי שאינו מסוגל להבין את מהותו (השוו ע"פ 7924/07 פלוני נ' מדינת ישראל, בפסקה 53 לפסק דינו של השופט דנציגר (לא פורסם, 5.5.2008)).".

7.         סעיף 170 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב] התשמ"ב-1982 קובע לעניין זה את הדברים הבאים:

           (א)  קבע בית המשפט, לפי סעיף 6(א) לחוק לטיפול בחולי נפש, תשט"ו-1955, או לפי סעיף 19ב (1) לחוק הסעד (טיפול במפגרים), תשכ"ט-1969, שנאשם אינו מסוגל לעמוד בדין, יפסיק את ההליכים נגדו; אולם אם ביקש הסניגור לברר את אשמתו של הנאשם, יברר בית המשפט את האשמה, ורשאי הוא לעשות כן אף מיזמתו מטעמים מיוחדים שיירשמו.

           (ב)  מצא בית המשפט בתום בירור האשמה, כי לא הוכח שהנאשם ביצע את העבירה, או מצא שהנאשם אינו אשם - שלא מחמת היותו חולה נפש לאו-בר-עונשין - יזכה את הנאשם; לא מצא בית המשפט לזכות את הנאשם, יפסיק את ההליכים נגדו, ורשאי הוא להפסיקם גם לפני תום בירור האשמה.

           ג)    החלטת בית המשפט לפי סעיף קטן (ב) ניתנת לערעור.

8.         מכאן שהקביעה כי נאשם הוא לאו בר עונשין נתונה בידי בית המשפט וזו תינתן אך בתום שמיעת ראיות. כפי שמורה הסעיף האמור, מקום שבו מדובר בנאשם שאינו כשיר לעמוד לדין לא תוכרע אשמתו אלא אם עמד על כך הסנגור מפורשות או יזם זאת בית המשפט. מלשון הסעיף עולה כי המדינה אינה נמנית על הצדדים שיכולים לעמוד על בירור אשמתו של נאשם שנקבע כי אינו כשיר לעמוד לדין.

9.         בכל הנוגע לחוות הדעת של הפסיכיאטר המחוזי ומטעמו, אמנם אלה נהנות ממעמד "מועדף", אך  בית המשפט אינו כבול למסקנותיהן גם אם הן קשורות בשאלה מקצועית (ראו: אליהו הרנון דיני ראיות חלק שני, בעמ' 297 (תשמ"ה-1985)). בענייננו מחקירתם של ד"ר מירז וד"ר ז'לוז'ין אין לומר כי השאלות שנותרו בתום חקירתם של המומחים השמיטו את הבסיס תחת חוות הדעת שערכו, אך סבורני כי יש בהן די כדי להצדיק חוות דעת נוספת. הנימוק העיקרי לכך הוא הקושי לקשור קשר בין הנתונים אשר היוו את הבסיס לחוות הדעת לבין מסקנותיה הסופיות, שכן רק התחקות אחר אותו קשר תאפשר לבית המשפט לנהל דיון משפטי ולהכריע בסוגיה (ראו י' קדמי על הראיות חלק שני, בעמ' 778 (מהדורה משולבת ומעודכנת, תש"ע-2009):

            "על המומחה 'לשתף' את בית המשפט: הן בהליכי קליטת העובדות המשמשות בסיס למסקנותיו, והן בהליכי 'העיבוד שבמומחיות' המביאים להסקת המסקנות. 'שיתוף' כזה מקטין ככל שניתן את 'תלותו' של בית המשפט בממצאים הנקבעים בידי 'אחר'".

דבר זה לא נעשה בצורה מספקת בחוות הדעת שהוצגו בתיק זה (ראו גם: א' הרנון, דיני הראיות, חלק שני (ירושלים, תשמ"ה-1980) 298).

10.        היות שקיימת אפשרות להורות על עריכת בדיקה נוספת של פסיכיאטרים מחוזיים או מטעמם (ראו י' קדמי על סדר הדין בפלילים חלק שני, בעמ' 1983  (מהדורה מעודכנת, תשס"ט-2009)) ועל רקע עדותם של המומחים עד כה והעובדה כי הנאשם כבר נתון באשפוז, סבורני כי בדיקתו בידי גורם ממלכתי נוסף עשויה לסייע לבית המשפט לגבש דעה מושכלת ומבוססת יותר בשאלות העומדת על הפרק. למען הסר ספק, אדגיש כי אין מן הנמנע שבסופו של יום אאמץ את המסקנה בחוות הדעת של ד"ר מירז וד"ר ז'לוז'ין.

11.        כאמור, לאחר ששקלתי את עמדות הצדדים החלטתי לקבל את בקשת בא כוח המדינה ולהורות כי הנאשם ייבדק בדיקה פסיכיאטרית נוספת.

12.        ב"כ המדינה הותיר שאלה פתוחה האם למנות מומחה נוסף או צוות מומחים בלא שהעמיד פתרון לסיטואציה החריגה שבה חוות הדעת הנוספת מתבקשת כבקרה על חוות דעתו של הפסיכיאטר המחוזי בעצמו (במקרה זה במישור הפרסונאלי, לפני מינויו לתפקיד הפסיכיאטר המחוזי). אוסיף כי לא ניתן להסתייע בפסיקה שהוגשה מטעם המדינה שכן בכל אותם מקרים חוות הדעת הנוספת שבית המשפט ביקש ניתנה על ידי הפסיכיאטר המחוזי או מטעמו. כאמור, במצב הדברים שבו הנאשם נבדק במישרין על ידי ד"ר מירז שלימים מונה לפסיכיאטר המחוזי וחוות הדעת שלו כמו גם חוות הדעת המשלימה שנערכה על ידי פסיכיאטרית מטעמו הן שהועמדו לעיני בית המשפט, לא יהא זה נכון לבקש ממנו או מן הכפופים לו מקצועית לערוך את הבדיקה הנוספת. 

13.        בנסיבות, אני מורה כי הנאשם ייבדק על ידי פסיכיאטר מחוזי ממחוז אחר ופסיכיאטר מומחה נוסף מטעמו. זהות בעלי התפקיד האמורים תקבע על ידי ראש אגף שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות כמי שמפקח מינהלית על הפסיכיאטריים המחוזיים על פי סעיף 22 לחוק הטיפול בחולי נפש. אבקש מראש האגף להודיע לבית המשפט תוך חמישה עשר ימים על זהות צוות המומחים. ככל שיתעורר צורך במתן הנחיות נוספות תוגש בקשה מתאימה. עם מינוי צוות המומחים, יעבירו הצדדים לידיהם את כל החומר הרלוונטי ישירות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ