אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ת"ט 46189-01-13

החלטה בתיק ת"ט 46189-01-13

תאריך פרסום : 12/09/2013 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום בנצרת
46189-01-13
13/03/2013
בפני השופט:
הרשמת רגד זועבי

- נגד -
התובע:
אריק ארנסט ממרם
הנתבע:
1. ש.ר זול סנטר (טבריה) בע"מ ח.פ. 514360486
2. רון ראש

החלטה

עסקינן בבקשה לביטול עיקול זמני שהוטל על זכויות הנתבעים שבידי המחזיקים.

תחילתו של תיק זה בבקשה לביצוע שישה שיקים, על סך כולל של 51,636 ש"ח, אשר הוגשה ללשכת ההוצאה לפועל בנצרת. השיקים נמשכו על ידי הנתבעת מס' 1 בערבות הנתבע מס' 2 בגין סחורה שהתובעת סיפקה לנתבעת מס' 1.

בד בבד עם הבקשה לביצוע השיקים, הוגשה מטעם התובע בקשה להטלת עיקול ברישום בטרם המצאת אזהרה. רשמת ההוצאה לפועל נעתרה לבקשה ואישרה הטלת עיקול כמבוקש. הנתבעים הגישו התנגדות לביצוע השיקים, אשר הועברה לדיון בבית משפט זה והעיקול שהוטל בלשכת ההוצאה לפועל הפך לעיקול זמני.

הנתבעים עתרו לביטול צו העיקול שהוטל על ידי רשמת ההוצאה לפועל. הבקשה לביטול העיקול נקבעה לדיון דחוף בפני. במעמד הדיון הצדדים ויתרו על חקירת המצהירים וביקשו שהות של  יומיים על מנת למצות את הליכי המו"מ לפשרה ביניהם. נעתרתי לבקשתם והוריתי על הגשת סיכומים בכתב לבקשה להטלת העיקולים. סיכומי הצדדים הוגשו והתיק נדחה לצורך מתן החלטתי זו.

ראשית, אתייחס לטענה בדבר פקיעת צו העיקול. כאמור, צו העיקול ניתן על ידי רשמת ההוצאה לפועל, בהתאם לסמכותה על פי 7(ה) לחוק ההוצאה לפועל, התשכ"ז - 1967. החלטת רשמת ההוצאה לפועל בדבר הטלת צו העיקול לא הוצגה לעיוני ולפיכך, אין בידי לבדוק אם נקבעו במסגרת ההחלטה מועדים להמצאת הצו. ככל שלא נקבעו במסגרת ההחלטה מועדים כאמור, אזי היה על התובע להמציא העתק הבקשה והצו לנתבעים בתוך זמן סביר. בשים לב להתכתבויות בין הצדדים בסמוך למועד הגשת הבקשה, ראוי היה כי ב"כ התובע יודיע לב"כ הנתבעים אודות הגשת הבקשה ומתן הצו בסמוך לאחר מתן הצו. יחד עם זאת, משלא נעשה הדבר, אין לקבוע כי צו העיקול פקע, שכן המועד לתחולת תקנות סדר הדין האזרחי על הצו הינו מועד הגשת ההתנגדות והעברתה לבית המשפט. לפני מועד זה, חלות על צו העיקול הוראות חוק ההוצאה לפועל, שאינן קוצבות מועד מוגבל להמצאת הצו. נוכח האמור, אין בידי לקבוע כי צו העיקול פקע.

על כן,  אבחן להלן את התקיימותם של התנאים הדרושים לצורך הטלת צו עיקול זמני.

כבכל בקשה למתן צו עיקול, על מבקש העיקול לעבור שתי משוכות עיקריות. הראשונה, קיומה של עילת תובענה. בהתאם לתקנה 362(א) לתקנות, על המבקש לשכנע את בית המשפט "על בסיס ראיות מהימנות לכאורה בקיומה של עילת התובענה..". המשוכה השניה, היא הקבועה בתקנה 374(ב) לתקנות ולפיה על המבקש לשכנע את בית המשפט "על בסיס ראיות מהימנות לכאורה, כי קיים חשש סביר שאי מתן הצו יכביד על ביצוע פסק הדין". בנוסף לאמור על מבקש העיקול לשכנע את בית המשפט כי מאזן הנוחות נוטה לטובתו.

אין חולק כי הנטל להוכחת התנאים הנ"ל רובץ לפתחו של מבקש העיקול וכי בשלב זה בית המשפט אינו נכנס לפני ולפנים התביעה אלא די בראיות מהימנות לכאורה.

לעניין עילת התביעה, מדובר בתביעה שטרית המבוססת על שיקים המשוכים מחשבונה של הנתבעת מס' 1 בחתימת ערבות של הנתבע מס' 2. אין חולק בין הצדדים כי מדובר בשיקים אשר נמשכו מחשבונה של הנתבעת בתמורה לסחורה שהתובעת סיפקה לנתבעת. האחרונה מעלה במסגרת הבקשה לביטול העיקול  וההתנגדות לביצוע השיקים שתי טענות הגנה עיקריות, האחת עניינה קיזוז סכומים בגין החזרי סחורה והשניה קיזוז רכיב המע"מ בשל אי הוצאת חשבוניות מס כדין, ברם, אין בטענות הגנה אלו, כדי לשלול קיומן של ראיות לכאורה לבסיס התביעה. במאמר מוסגר יצויין, כי מדובר בטענות הגנה כלליות שלא פורטו כדבעי, טענת הקיזוז בגין החזר הסחורה נטענה בעלמא ומבלי שצויין בצידה סכום הקיזוז המבוקש בגין הסחורה המיועדת להחזרה. כידוע, טענת הגנה של קיזוז אמורה להיות מפורטת כפי שמפורט כתב תביעה, תוך נקיבה בסכומי הקיזוז המבוקשים. במקרה דנן, טענות הקיזוז של הנתבעים רחוקות מלהיות מפורטות כאמור. מכל מקום, אין זה המקום לדון בטענות ההגנה של הנתבעים לגופן, אך ברי כי אין בטענות הגנה אלו כדי להטיל ספק בצדקת התביעה השטרית עסקינן.

לעניין החשש להכבדה על ביצוע פסק הדין, פורטה במסגרת התצהיר התומך בבקשה להטלת העיקולים תשתית עובדתית המצביעה על מצב כלכלי קשה בו היו נתונים הנתבעים עובר למועד אירוע השריפה של עסק הנתבעת מס' 1, דבר שאילץ את התובע להפסיק את אספקת הסחורה לנתבעת, עוד בחודש מאי 2012, כאשר אירוע השריפה של עסק הנתבעת אשר אירע בחודש נובמבר 2012 רק החמיר את מצבה. משלא נחקר התובע על תצהירו, טענותיו בהקשר זה לא נסתרו. יודגש כי, טענות התובע לעניין קיומו של עסק יחיד לנתבעים ואף ההשערה כי מדובר בהצתה מכוונת נסתרו מתוך המסמכים שצורפו לסיכומי הנתבעים. יחד עם זאת, אין בכך כדי לאיין את יתר הטענות לעניין חשש ההכבדה, אשר מקיימות כשלעצמן את התנאי של חשש סביר להכבדה על ביצוע פסק הדין.

בבחינת שיקולי היושר ומאזן הנוחות, שקלתי את טענות הנתבעים לעניין השיהוי בהגשת התביעה, אך בנסיבות העניין, משהוסבר השיהוי בבקשת התובע, אינני רואה לייחס לשיהוי משמעות מכרעת בנוגע לצו העיקול. בעורכי את האיזון הראוי בין זכותו של התובע להבטיח את ביצוע פסק הדין בבוא העת, מחד, לבין זכות הקניין של הנתבעים, במיוחד בשים לטענותיהם ביחס לנזקים שגורם להם צו העיקול בתקופה הקריטית בה מצוי העסק בעיצומו של תהליך שיפוץ וכן עריכת הזמנות בהיקפים גדולים, דבר המחייב אותם לעמוד בלוח זמנים לחוץ, מאידך, אני קובעת כי צו העיקול שהוטל על זכויות הנתבעים, יוותר על כנו, אך יחד עם זאת, ככל שהנתבעים יציעו נכס חלופי ו/או ערובה מספקת אחרת שיהא בכוחה להבטיח את ביצוע פסק הדין, בבוא העת, אהא מוכנה לשקול המרת העיקול לנכס אחר, בהתאם.

בשלב זה, העיקול שהוטל על זכויות הנתבעים יוותר על כנו. 

אני מחייבת את הנתבעים, ביחד ולחוד, בהוצאות התובע בסך של 1,500 ש"ח. סכום זה ישולם בתוך 30 ימים מהיום, שאם לא כן, ישא הפרשי הצמדה וריבית כדין.

ניתנה היום, ב' ניסן תשע"ג, 13 מרץ 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ