אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פ 8557/03

החלטה בתיק פ 8557/03

תאריך פרסום : 05/05/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
8557-03
28/11/2006
בפני השופט:
שריזלי דניאלה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - מפלג תביעות ת"א
עו"ד אבי וכניש
הנתבע:
מלכין מרדכי - בעצמו
עו"ד אדווה ויצמן
הכרעת דין

נגד הנאשם הוגש כתב אישום בגין תקיפת אשתו, עליזה מלכין (להלן: "המתלוננת"), ואיומיו לפגוע בה.

 

להבהרת הרקע העובדתי יצוין, כי הנאשם והמתלוננת נשואים מאז 1979, ולהם שלושה ילדים, שניים מהם בגירים. יחסי בני הזוג הידרדרו לפני שנים רבות אולם גירושיהם מתמהמהים מסיבה זו או אחרת, ולמרות היחסים המעורערים הם מתגוררים תחת קורת גג אחת, בבית המשפחה שברח' ארלוזורוב 34 בגבעתיים (להלן: "הבית"). אולם, על פי החלטת הערכאות הופרדו מגוריהם, באופן שהנאשם מתגורר בקומת הקרקע של הבית, ואילו המתלוננת וילדיה מתגוררים בקומה השניה.

 

עניינו של כתב האישום הוא עימות שהתרחש בין הנאשם למתלוננת בתאריך 18.9.03, במטבח שבקומת מגורי המתלוננת, עימות שעל עצם התרחשותו אין כל מחלוקת, ובעטיו גם הוזמנה המשטרה לטפל באירוע. הצדדים חלוקים לגבי סיבת העימות, השתלשלותו ופרטיו, כשהמאשימה טוענת, בהסתמך על גרסת המתלוננת, שהנאשם תקף את המתלוננת, גרם לה חבלות ואיים "להעלים אותה", ואילו ההגנה כופרת באשמת הנאשם וטוענת שהנאשם הותקף בידי המתלוננת.

 

התשתית שהניחה התביעה סומכת בעיקרה, כאמור, על עדות המתלוננת שסיפרה בעדותה על מסכת יחסיה העגומה עם הנאשם, ועל התנהגותו האלימה כלפיה שהביאה בתאריך האמור להתרחשות האירוע.

לדברי המתלוננת, יוחדו מגורי הנאשם לקומת הקרקע בלבד, אולם, הנאשם עשה לו מינהג קבוע לעלות לקומה השניה ולהתעמר בה, וכך ארע באותו יום, 18.9.03, כשנכנס הנאשם למטבחה, שעה שבישלה את ארוחת ילדיה. הנאשם נטל ללא רשותה סיר תבשיל שהתבשל על הכיריים כדי לאכול מתוכו, ובעודה מנסה למנוע זאת, התפתח בינה לבין הנאשם עימות, במהלכו חטף הנאשם מידה את הסיר והעיף אותו, דחף אותה לקיר, ירק עליה "במרחק של אפס", משך בידיה באורח שגרם לשריטות בזרועותיה, ובסופו של דבר, הפיל אותה ארצה ואז הכה באגרופיו בבטנה (עמ' 20, ש' 25-26; עמ' 21, ש' 8-16, וש' 22; עמ' 27, ש' 3-8, וש' 22). המתלוננת סיפרה גם כי במהלך העימות אמר לה הנאשם: "הייתי מעלים אותך באחת מהחפירות" (עמ' 21, ש' 25-26), והסבירה שמדובר בחפירות ובעבודות עפר שביצע הנאשם באזור פתח-תקווה.

 

גרסת הנאשם לגבי השתלשלות האירוע שונה בתכלית.

לדברי הנאשם, נסב הויכוח בינו לבין המתלוננת באותו יום על כך שהסתירה את "ראשי הגז" של הכיריים, מה שמנע ממנו לחמם על הכיריים מזון מוכן אותו קנה במסעדה. הנאשם הכחיש שהעימות התפתח סביב סיר תבשיל שבישלה המתלוננת, והכחיש שהכה את המתלוננת או שאיים עליה; לטענתו, רצתה המתלוננת למנוע בעדו מלחמם את מזונו (סטייק ואורז), ולכן, כשרצה להחזיר את "ראש הגז" למקומו, הכתה אותו המתלוננת בחזהו, ו"העיפה" את האוכל שלו (עמ' 33, ש' 16-22; עמ' 34, ש' 5, 25).

בעודו מנסה להתקשר למשטרה, סיפר הנאשם, חטפה המתלוננת מידו את הטלפון, והראש שלו נשבר (עמ' 33, ש' 25-26), והוסיף כי בשל תלונותיה הקודמות של המתלוננת, הוא נשמר לנפשו והתרחק ממנה.

 

למרות טענותיו האמורות של הנאשם, למרות שהכחיש בעקביות את שיוחס לו, ולמרות שהטיח במתלוננת שוב ושוב כי היא משקרת, לא היה בי ספק לגבי מהימנותה של המתלוננת ואמינות גרסתה, אותה העדפתי על פני גרסת הנאשם.

 

המתלוננת, אשה רצינית שעצב עמוק נסוך על פניה, מסרה את עדותה בשפה פשוטה, בסיסית אך ברורה, והבהירה באורח כן וגלוי את תהפוכות יחסיה המורכבים עם הנאשם, את הסיבות שהביאו אותם לאן שהביאו, בכלל זה, סירובו של הנאשם ליתן לה גט כריתות, הקשר הזוגי הממושך שהוא מקיים עם אשה אחרת, וניסיונו לשכן בבית אותה אשה. בשטף דיבור, ובצורה גלוית לב, עקבית וברורה, תיארה המתלוננת את סיבת העימות שהתרחש בינה לבין הנאשם ב-18.9.03 ואת הרקע לו [קרי: התנהגותו הבוטה של הנאשם, שהגיע למטבח של הקומה השניה וחיטט בסירים בניגוד לרצונה], את השתלשלות האירוע עצמו ופרטיו, תוך ציטוט דברים שאמר הנאשם אגב העימות ["הוא אמר: בבטן לא תקבלי סימן אף פעם, בבטן לא נשארים סימנים" (עמ' 21, ש' 11); "הוא אמר: את גרה על חשבוני בבית, זה אוכל שמגיע לי גם, ושאני חייבת לו המון כסף ושמותר לו לאכול" (שם, ש' 16-17)], חלקו של כל אחד מהם בעימות, והתוצאות שלהם גרם הנאשם [יריקות שירק בפניה, ושריטות ששרט אותה תוך כדי סחיבתו בידיה (עמ' 21, ש' 19; 22)]. פעם ועוד פעם פרצה המתלוננת בבכי במהלך העדות, וניכרו בה העומס הנפשי וכאב החייאת זיכרון האירוע שהביאוה לידי בכי מתמשך.

ריבוי הפרטים שזכרה המתלוננת מהאירוע ["הוא הרים את הסיר מהגז" (עמ' 27, ש' 6); "הוא פשוט העיף את הסיר" (שם, ש' 10); "כל התבשיל עף על הרצפה ועל הקירות" (בעמ' 28, ש' 9; עמ' 31, ש' 2)] היווה נדבך חשוב בביסוס אמינותה, ויותר מכך, אמירותיה החד משמעיות לגבי התחושות שעורר בה הנאשם, ומחשבות שחלפו בראשה נוכח התנהגותו. כך, תיארה המתלוננת כיצד כיסתה את פניה בידיה כדי שלא יפגע בה הרוק של הנאשם (עמ' 29, ש' 19-21), כיצד הפצירה בנאשם שיעזוב אותה (עמ' 30, ש' 21), וכיצד, בעודה שרועה על הרצפה, רק חישבה בראשה איך לנקות את המטבח כדי 'שהילדים לא ירגישו' (עמ' 30, ש' 4), אך לא התכוונה להזמין את המשטרה, 'כי נמאס לה לראות שוטרים' (עמ' 25, ש' 4). אמת נכון, פרטים אחדים נשכחו מעם המתלוננת; היו אלה בעיקר פרטים הקשורים למועד הגשת התלונה, ולמועד מעצרו של הנאשם. למותר לציין, כי השפעתו של הזמן שחלף עשויה להשכיח מזיכרונו של עד פרטים אלו ואחרים. אין בכך בלבד כדי להכריע את עניין מהימנותו. במיוחד, מקום שאין מדובר בפרטים מהותיים היורדים לשורש האירוע עצמו. על כן, אינני סבורה שהפרטים שנשתכחו מהמתלוננת במקרה שלפנינו מכרסמים במהימנותה. היפוכו של דבר. המתלוננת ניצבה שעה ארוכה מאוד על דוכן העדים ונחקרה חקירה נגדית מתישה; שוב ושוב נשאלה על ידי באת כוחו של הנאשם על מורכבות יחסיה עם הנאשם ועל לב המחלוקות הרכושיות הנטושות ביניהם, כשמטרתה הברורה של באת כוח הנאשם לקעקע את מהימנותה של המתלוננת, ולהוכיח קיומה של כוונת זדון נקמנית מצדה, אשר הדריכה, כביכול, את עדותה ואת הגרסה שמסרה. אלא שלא מצאתי ממש בטיעוני ההגנה בעניין זה. גרסת המתלוננת, למרות ריבוי השאלות והחזרה עליהן, נותרה מגובשת ועקבית; היא עמדה בנחרצות על דבריה, ולא ניתן היה להסיטה מהם, לא לגבי התעמרותו של הנאשם בה בדרך כלל, וגם לא לגבי אלימותו ואיומיו באירוע הספציפי. למעשה, לא הצליחה באת כוח הנאשם להצביע על צל של מניע זדוני או נקמני שיגרום למתלוננת לבדות דברים שלא היו, או, להעליל על הנאשם עלילת שווא במטרה להפלילו על לא עוול בכפו. המתלוננת הודתה בכנותה, כפי שהודה גם הנאשם, כי היחסים העכורים הופכים את המגורים בצוותא לבלתי נסבלים. עם זאת, התרשמותי הברורה היתה כי אין במתלוננת רצון להרע לנאשם בזדון, ולהעליל עליו עלילת שווא. דבריה של המתלוננת, שמהולים היו בכאב עמוק שיכנעו אותי שעל אף המצוקה והסבל אשר גרם וגורם לה הנאשם, יש בלבה רחמים ממשיים עליו, על הידרדרות עסקיו ובעיקר על שהידרדרה בריאותו.

"העניין הוא לא הסיר", אמרה לסניגורית, "באם הוא היה מבקש ממני להביא לו אוכל הייתי נותנת לו. אני מרחמת עליו. אבל הוא עושה דברים לא בסדר. אני מרחמת עליו", שנתה. "עובדה שריחמתי עליו בפעם הקודמת" (עמ' 27, ש' 15-17); לשאלת הסניגורית אישרה המתלוננת כי הנאשם גורם לה אי נוחות בהתנהלותו ובמגוריו באותו בית (עמ' 23, ש' 23-25); עם זאת, כשהטיחה בה הסניגורית כי אי נוחות זו היא הסיבה לתלונה ולגרסה הבדויה, שמטרתן להרחיק את הנאשם מהבית, השיבה המתלוננת: "איך אני יכולה שיהיה לי נוח עם אדם שמכה אותי כל הזמן, הוא הורס לילדי את החיים כל הזמן...", והוסיפה בבכי: "אין לך שמץ של מושג איזה סבל אני סובלת איתו, מהשפלה, אלימות, כל יום. כל יום..." (עמ' 30, ש' 1-2), דברים כדורבנות, ששיכנעו אותי בכנות דבריה של המתלוננת, וכי הפרטים שמסרה כך חוותה אותם. על כן, הייתה עדות המתלוננת בעיני כנה ואמינה.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ