אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פשר 1307/02

החלטה בתיק פשר 1307/02

תאריך פרסום : 15/11/2007 | גרסת הדפסה
בש"א, פש"ר
בית המשפט המחוזי תל אביב
1307-02,3600-07
01/05/2007
בפני השופט:
אלשיך ורדה - סגנית נשיא

- נגד -
התובע:
עזרא קריגר
הנתבע:
1. עו"ד אלונה באומגרטן בתפקידה ככונסת נכסים של חברת השרון מרכז לטבעוניים וצמחוניים בע"מ
2. בנק דיסקונט לישראל בע"מ
3. עו"ד נמרוד אשכול בתפקידו כמפרק חברת השרון מרכז לטבעוניים וצמחוניים בע"מ
4. כונס הנכסים הרשמי

עו"ד אורי גאון
עו"ד אילון בריל
החלטה

מונחת בפני בקשתו של מר עזרא קריגר, בעל השליטה לשעבר בחברת השרון-מרכז לטבעונים וצמחונים בע"מ (להלן: "המבקש" ו"החברה" בכינוס, בהתאמה), חברה אשר קרסה ונקלעה להליכי כינוס, ומאוחר יותר אף להליכי פירוק.

המבקש עותר, בבקשתו, כי אדחה ב- 90 יום לפחות את הליכי ההתמחרות שביקשה הכונסת לערוך לנכסה העיקרי של החברה. עניין לנו בשלד בניין אשר אין חולק כי מצוי כיום במצב רע ביותר, ואף נפתחו או עומדים להפתח בעניינו הליכים מטעם הרשות המקומית, וזאת בטענה כי הפך למפגע תברואתי ובטיחותי, וכלשונה של היועצת המשפטית של הרשות המקומית, משמש אף כ"מאורת סמים".

במסגרת טענותיו, מעלה המבקש שורת טענות קשות ביותר אודות התנהלות הנושה המובטח, אשר קודם לקריסת החברה שימש בתור "בנק מלווה" של הפרוייקט; בין היתר, טוען המבקש למחדלים ש"החריבו את עולמו עליו", וקושר אותם לפרשיות אשר דווחו בעיתונות וזכו אף להתערבות חריגה של בנק ישראל. כמו כן, מאשים המבקש את הכונסת בחוסר תום-לב והתנהלות שמנעה את מקסום הגביה מקופת החברה.

הכונסת מתנגדת בחריפות לבקשה, ומעלה שורה של טענות נגדיות קשות כנגד המבקש; בין היתר, טוענת הכונסת לפעולות בחוסר תום-לב, לטענות שקריות, ולנסיון להאשים אותה ואת הבנק למחדלים להם הוא עצמו אחראי - כגון התקשרות עם חברה אשר שיכנה במבנה פועלים זרים.
כונס הנכסים הרשמי מתנגד אף הוא לבקשה, וטוען כנגד עצם מעמדו של המבקש.

לאחר שעיינתי בטענות הצדדים, ניתנת החלטתי זו. יוער, כי לכאורה ניתן היה למחוק את הבקשה לאלתר, וזאת לאור כשלון ההתמחרות במועדה המתוכנן. אלא, שצודק כונס הנכסים הרשמי בטענתו, כי עסקינן בטענות עקרוניות אשר יתכן מאד כי ישובו ויועלו אף במועד הבא בו תנסה הכונסת לערוך התמחרות. אי לכך, מצאתי לנכון להכריע בטיעוני המבקש לגופו של עניין, וזאת בכדי ליעל ולהקל על הליכים עתידיים למימוש הנכס.

1.         טרם אגש להכרעת המחלוקת לגופה, מן הראוי להקדים ולהבהיר: במסגרת בקשה זו, אין אני יכולה, ואין אני נדרשת, להכריע בטיעונים ההדדיים הקשים העולים בין הבנק מזה למבקש מזה. אין ספק, כי עניין לנו במסכת סכסוכים והאשמות החורגות בהרבה ממושא הבקשה שבפני, ואשר חלק ניכר מהם עוסק בתקופה שטרם הקריסה.

בעניין זה, צודק כונס הנכסים הרשמי בטענתו, כי פתוחה הדרך בפני המבקש לתבוע את הבנק בגין מעשיו ומחדליו הנטענים. זאת ועוד; לאור העובדה, כי הן המבקש והן הבנק הינם סולבנטיים, הרי ספק גדול אם תביעה כזו (קל וחומר נוכח מורכבותה העובדתית הצפויה) תידון, ממילא, בבית המשפט של חדלות פרעון.

2.         מעבר להאשמות החמורות שמחליפים הצדדים, הרי שלמעשה אין הם חלוקים ביניהם אודות העובדה הבסיסית, לפיו מצבו של הנכס בכי-רע . זאת ועוד; תשתית ראייתית שאינה שנויה במחלוקת אמיתית מעלה חשש מהותי, כי מצבו של הנכס עשוי להמשיך ולהדרדר, ואף להטיל על קופת הכינוס תביעה מצד הרשות המקומית, אשר עשויה לצמצם אף יותר את התמורה שתתקבל בהתמחרות עתידית.


מכאן עולה, כי לכל הצדדים, יהיו יחסיהם עכורים כאשר יהיו, אינטרס משותף למכור את הנכס ביעילות ובמהירות, בטרם ידרדר ערכו עוד יותר. בעניין זה, אין נפקא מינא מי מהצדדים הוא האשם (אם בכלל) בהדרדרות ערכו של הנכס בעבר.

3.         דומה, כי די באמור לעיל כדי להעלות תהייה בכל הנוגע לבקשה הנוכחית. זאת, על אחת כמה וכמה לאור החלטתי מיום 17.8.06, אשר אישרה את הליכי המכר, זאת גם ובעיקר עקב מצבו של הנכס, ומתוך קביעה מפורשת כי יש להפריד בין מכר הנכס לבין יתרת המחלוקות, לרבות על עצם החבות לטובת הבנק (קל וחומר גובהה).

אמנם, החלטה זו ניתנה בבקשה שהגיש מפרק החברה, אולם נימוקיה וטעמיה יפים, ואף מכח קל וחומר, אף לבקשה הנוכחית.

4.         מעבר לאמור לעיל אוסיף ואעיר, כי הטענות בדבר אשמתו הנטענת של הבנק בקריסת החברה, אין בהם כדי לסתור, ולו לכאורה, את המסקנה החד-משמעית כי החברה חדלת פרעון אליבא דכולי עלמא, וכי פעילותה הכלכלית העצמאית תמה מזה זמן רב . אף מסיבה זו, אין כל עילה להתנגד להליכי המימוש (מה גם, שהמבקש אינו יכול לערער בדרך-כזו ואגב-אורחא על עצם מתן צוי הכינוס והפירוק).

בעניין זה אעיר, כי דבר זה אינו מונע, כפי שאמרתי, מהמבקש להגיש תביעה כנגד הבנק, אשר מעצם טיבה תהא תביעה כספית , ובמסגרתה לכלול את כל טענותיו בדבר ההתדרדרות כביכול במצב הנכס.

אך ברור הוא, כי אם יזכה המבקש בתביעתו, יאלץ הבנק לשלם את מלוא ערך הנזקים, המעשים והמחדלים להם הוא אחראי כביכול, כולל את ערך הנכס נשוא המחלוקת הנוכחית. אוסיף ואעיר כי היות ועסקינן בבנק בעל "כיס עמוק" ויציבות כלכלית, הרי שנקל לראות כי המבקש יוכל להפרע על-נקלה כדי הסכום שיספק לטובתו, ככל ובמידה שיפסק.


יוצא, כי מכר הנכס, לא זו בלבד שהוא נדרש בכדי למזער נזקים, אלא שאין הוא פוגע כלל ועיקר באינטרסים לגיטימיים של המבקש; אי לכך, לא היה כל מקום להגיש בקשה זו.

5.         בשולי הדברים אעיר, כי למבקש אכן עומדת הזכות להיות נוכח בעת ההתמחרות, אולם מן הראוי להבהיר באורח חד-משמעי, כי זכות זו אינה כוללת את הזכות להפריע להתמחרות, בין אם במישרין או בעקיפין . היה ויפריע בדרך כלשהי לתהליך, ניתן יהיה במהלכו לנקוט נגדו באמצעים חוקיים. בין היתר, ובלא להכריע או לקבוע ממצאים בסוגיה בשלב זה, הנני קובעת באורח חד-משמעי, כי אין כל זכות למבקש, או למי מטעמו, לפנות במישרין אל המציעים ו"להודיע להם" באורח עצמאי על החלטות כאלו ואחרות של בית המשפט, קל וחומר שלא לנקוט בפעולות הנתפסות כמאיימות בדרך כלשהי על המציעים או מי מהם. היה ותוכח פעילות שכזו, עשוי הדבר להטיל על המבקש חבות משמעותית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ