אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פר"ק 7131-07-11

החלטה בתיק פר"ק 7131-07-11

תאריך פרסום : 12/02/2013 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי מרכז
7131-07-11
29/04/2012
בפני השופט:
אילן ש' שילה

- נגד -
התובע:
1. עו"ד ליאור דגן מפרק זמני
2. עו"ד עמית פינס מפרק זמני

הנתבע:
1. מכבי אבשלום פתח תקווה - מחלקת כדורגל
2. מס הכנסה ומיסוי מקרקעין
3. רשם העמותות
4. הכונס הרשמי
5. ההתאחדות לכדורגל בישראל

החלטה

המבקשים הם המפרקים הזמניים של העמותה לניהול כדורגל בפתח תקווה (להלן: " העמותה"), על פי צו פירוק זמני מיום 5.7.11. לפניי בקשת המפרקים הזמניים לקבוע כי המחאת זכות שעשתה העמותה, לטובת מכבי אבשלום פתח תקווה (להלן: " המשיבה"), בסכום של 600,000 ש"ח אינה תקפה.

רקע

העמותה שניהלה את קבוצת הכדורגל הפועל פתח תקווה והמשיבה השתמשו יחד באצטדיון העירוני בפתח תקווה, על פי הסכם שכרתו ביניהן בשנת 2009. בשנת 2010 נוצרו מחלוקות בין הצדדים וביום 10.5.10, במסגרת הסכם פשרה, התחייבה העמותה לשלם למשיבה פיצוי בסכום של 2,400,000 ש"ח בארבעה תשלומים שנתיים שווים של 600,000 ש"ח כל אחד. התשלום נעשה בדרך של המחאת זכות שהמחתה העמותה למשיבה באשר לכסף שיגיע לה מההתאחדות לכדורגל בישראל (להלן: " ההתאחדות").

ביום 1.8.11 חל מועד התשלום השני בסך 600,000 ש"ח. עקב פירוק העמותה, עיכבה ההתאחדות את התשלום למשיבה והודיעה כי תפעל לפי החלטת בית משפט. מכאן הבקשה.


עיקר טענות המבקשים

א.   המבקשים טוענים שההמחאה אינה חלה על כסף שההתאחדות מקציבה, על פי תקנוניה, לקבוצות כדורגל  ולעמותה בכללן (להלן: " ההקצבה"), וכי  זכותה של העמותה שבפירוק לקבל את ההקצבה נובעת מפעילותה בתקופה שלאחר פירוקה. זכות העמותה לקבל את ההקצבה מותנית בהוראות של תקנוני ההתאחדות, שעל פיהם על העמותה, כמו קבוצות כדורגל אחרות, להעמיד תקציב שנתי מתאים לפעילות שוטפת ולגייס את יתרת התקציב, מעל ומעבר לסכום ההקצבה, מפעילותה השוטפת. תקציבה של העמותה לשנת 2011/12 נובע מפעילותה באמצעות המפרקים הזמניים.

ב.   על פי נוסח המחאת הזכות מדובר בכסף המגיע לעמותה במועד החתימה על המחאת הזכות, ולא מכסף שיגיע לה בעתיד.

ג.    ההמחאה נעשתה על דרך השעבוד, להבדיל מהמחאה על דרך המכר, אך לא נרשמה כדין, שעל כן היא בטלה. מוסיפים המפרקים הזמניים וטוענים שההמחאה בטלה כלפיהם בכל מקרה כלפיהם, מכוח הוראות החוק (סעיף 97(א) בפקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש] (להלן: " פקודת פשיטת הרגל"), החלה בענייננו מכוח סעיף 353 בפקודת החברות [נוסח חדש], תשמ"ג-1983 (להלן: " פקודת החברות"), וסעיף 54 בחוק העמותות, תש"ם-1980 (להלן: " חוק העמותות")).  

עיקר טענות המשיבה

א.         המשיבה מציינת כי בשנת 1997 נמכר האצטדיון, ששימש את שתי הקבוצות ושהיה בבעלות מועצת פועלי פתח תקווה, למר מאיר שמיר שהיה בעליה של קבוצת הכדורגל של העמותה. שתי הקבוצות המשיכו להשתמש באצטדיון עד לשנת 2009, עת ביקש שמיר לפנות את האצטדיון כדי לבנות על אדמתו. העמותה הסכימה לזרז את פינוי השטח, ובתמורה התחייבו בעלי המקרקעין לשלם לה כ- 18,000,000 ש"ח, שמתוכם במסגרת הפשרה שבין בעלות הדין התחייבה העמותה לשלם למשיבה את הסכום של 2,400,000 ש"ח.

ב.         לטענת המשיבה המחאת הזכות היא המחאה על דרך המכר, שהרי ההתאחדות היא ששילמה ישירות למשיבה את התשלום הקודם ולא נזקקה עוד לעמותה. על כן לא הייתה חובה לרשום אותה, ונוכח הסייג השני שבסעיף 97(ב) בפקודת פשיטת הרגל אין היא בטלה כלפי המפרקים הזמניים. 

ג.          חלק מתקציב העמותה בסך 4,800,000 ש"ח אמור להתקבל מההתאחדות ללא קשר להצלחת המפרקים הזמניים לגייס כסף נוסף לתקציב שעל כן יש לדחות את הטענה הראשונה שבפי המבקשים.

עמדת ההתאחדות

ההתאחדות מסרה אף היא את עמדתה לבקשה: " מעמדה ומזווית ראייתה את הדברים כמי שאחראית על ניהול ענף הכדורגל בישראל" (ס' 1.4 בעמדת ההתאחדות). ההתאחדות מפרטת את מעמדה, מעמד הקבוצות, מעמדה של ההתאחדות כצינור להעברת כסף לקבוצות מתוך כסף שהיא גובה מזכויות שידור של משחקי הכדורגל, ועל פי הסכם עם המועצה להסדר ההימורים בספורט. ההתאחדות גם מנהלת כרטיסי הנהלת חשבונות לכל קבוצה והכרטיס משמש גם כאמצעי תשלום לקבוצה אחרת בגין חיובים וזיכויים הדדיים. העמותה נתנה להתאחדות המחאה בלתי חוזרת להעביר למשיבה את סכום החוב. להתחשבנות בין הקבוצות, באמצעות ההתאחדות, חשיבות " להתנהלותן הכספית ועמידותן הפיננסית של הקבוצות". לפיכך עמדת ההתאחדות היא שיש ליתן תוקף להמחאת הזכות. אעיר כי אין בעמדת ההתאחדות הנמקות משפטיות לעמדתה.

תשובת המבקשים

המבקשים משיבים לטענות המשיבה, וממקדים את המחלוקת בשתי סוגיות שאכן עומדות ביסודה. האחת האם מדובר בהמחאת זכות על דרך השעבוד או על דרך המכר? והשנייה האם הייתה חובה לרשום את ההמחאה על פי הוראות סעיף 97 בפקודת פשיטת הרגל, על הסייגים המפורטים שם? המבקשים עומדים על דעתם כי מדובר בהמחאה על דרך השעבוד, שהרי ההתאחדות לא העבירה את הכסף בתשלום הקודם ישירות למשיבה, אלא עשתה כן בדרך של חיוב חשבונה של העמותה אצלה ומשיכתו משם לטובת המשיבה. לטענת המבקשים משמעות הדבר היא שלא נוצר ניתוק מלא בין העמותה לבין המשיבה, כנדרש בהמחאה על דרך המכר.  העמותה מסרה למשיבה שיקים מעותדים לבטחון פירעון התשלומים שהמחתה, ואף מכך ניתן ללמוד שאין מדובר בהמחאה על דךר המכר.

לחלופין היה על המשיבה לרשום את ההמחאה בפנקס השעבודים אצל רשם המשכונות, כנדרש בתקנות פשיטת הרגל (סדרי רישום של המחאת הזכות), תש"ל-1970, והיא לא עשתה כן. בהמחאת הזכות לא פורטו חוזים ספציפיים, שעל כן אין היא פטורה מרישום לפי הסייג השני שבסעיף 97(ב) בפקודת פשיטת הרגל. מכל מקום ניסוחו של כתב ההמחאה כללי ביותר, לא צורפו לו מסמכים כגון הסכם הפשרה שבין הצדדים שעל פיו נעשתה ההמחאה, ודין הוא שיש לפרט את הדברים בכתב ההמחאה ברחל בתך הקטנה.

עמדת כנ"ר, רשם העמותות ומס הכנסה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ