אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק עע 388/05

החלטה בתיק עע 388/05

תאריך פרסום : 03/08/2009 | גרסת הדפסה
ע"ע
בית דין ארצי לעבודה ירושלים
388-05
13/04/2008
בפני השופט:
1. הנשיא סטיב אדלר
2. עמירם רבינוביץ
3. יגאל פליטמן


- נגד -
התובע:
החברה הכלכלית לפיתוח מודיעין - עיר העתיד בע"מ
עו"ד מרדכי גלוסקה
הנתבע:
1. אברהם עזר
2. מדינת ישראל - הממונה על השכר

עו"ד שלמה בכור
עו"ד יעל בר לב
החלטה

השופט יגאל פליטמן

1.         בפנינו בקשה לאישור פסיקתא, מיום 25.10.07, בקשר לפסק דין בית דין זה, מיום 6.9.07 (להלן - פסק הדין), אשר קיבל ערעור המערערת באופן חלקי. המבקשת ביקשה בבקשתה לאשר הפסיקתא הבאה:

            "בהמשך לפסק הדין שניתן ביום 6.9.07 (להלן:"פסק הדין") הרינו מחייבים בזאת את המשיב 1 לשלם למערערת את הסכומים המנויים להלן:

1.      על פי סעיף 5ה' לפסק הדין סך משוערך מיום 10.10.05 של 61,927.9 ש"ח בגין השבת פיצויי פיטורים.

2.      על פי סעיף 6ג' לפסק הדין סך משוערך מיום 1.2.00 של 71,917.19 ש"ח בגין הפרשי שכר שקוזזו.

3.      על פי סעיף 9ב' לפסק הדין סך משוערך מיום 10.10.05 של 9,197.39 ש"ח בגין השבת הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין"

2.         המשיב 1, מר עזר (להלן - המשיב), התנגד לאמור בבקשה. בתגובתו, מיום 6.11.07, טען המשיב כי מדובר בניסיון סרק של המבקשת להגדיל הסכומים להם היא זכאית מכוח פסק הדין. לפיכך יש לדחות הבקשה ולחייב המבקשת בהוצאות ובשכר טרחת עו"ד. באשר למפורט בבקשה נטען כזאת:

            לעניין פיצויי פיטורים (סעיף 5ה לפסק הדין) - לא מוטלת על המשיב חובת השבה משהעניין הוחזר לבית הדין האזורי.

            לעניין שכר עבודה (סעיף 6ג לפסק הדין)- מדובר רק בשכר היתר לחודשים 1.7.99- 31.10.99, אשר התקבל בסכומי נטו. למבקשת נשלחה המחאה בנדון בסך של 11,182 ש"ח.

            לעניין הוצאות  משפט (סעיף 9ב לפסק הדין)- למבקשת הושב סך של 7,832 ש"ח הכוללים סך של 7,000 ש"ח בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מיום קבלת הסכום, 26.10.05, ועד יום התשלום בפועל.

3.         בתשובת המבקשת לתגובת המשיב, מיום 12.11.07, טענה המבקשת כי  המשיב חוטא בניסיון נואל לעשיית עושר ולא במשפט, עת הוא מערים התנגדות להשבת סכומים שלגביהם אין חולק כי השתלמו לידיו עת מילאה המבקשת אחר החיובים שהיו גלומים בפסק האזורי. לעניין הפרשי שכר העבודה ששולמו למשיב, אומנם בית הדין הארצי אינו מפרש אם הכוונה "ברוטו" או "נטו", אולם אם נותנים הדעת להנמקה הכלולה בפסק הדין, התוצאה המתחייבת הינה השבת הסכומים "ברוטו". לאמור לעיל יש לצרף העובדה כי רק המשיב, הנישום, יכול לפעול לקבלת החזרי מס מול שלטונות המס, פעולה שאינה בשליטת המבקשת. המבקשת אישרה כי הסכומים שהתקבלו על ידה מהמשיב, בסך כולל של 19,014 ש"ח, יזקפו על חשבון מרכיב החזר ההוצאות המשפטיות וחלק יחסי ממרכיב הפרשי הצמדה למדד וריבית כחוק. לתגובתה צירפה המבקשת פסיקתא מתוקנת בה פורטו הסכומים הבאים:

א.                          על פי סעיף 5ה לפסק הדין - סך של 48,810 ש"ח נושא הפרשי הצמדה למדד וריבית כחוק מיום התשלום ביום 10.10.05 ועד למועד התשלום בפועל בגין השבת פיצויי פיטורים.

ב.                           על פי סעיף 6ג לפסק הדין סך של 65,390 ש"ח נושא הפרשי הצמדה למדד וריבית כחוק מיום התשלום ביום 10.2.00 ועד התשלום בפועל בגין השבת הפרשי שכר שקוזזו.

ג.                             על פי סעיף 9ב' לפסק הדין סך של 7,253 ש"ח נושא הפרשי הצמדה למדד וריבית כחוק מיום התשלום ביום 10.10.05 ועד התשלום בפועל בגין השבת הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.

ד.                           מהתוצאה המתקבלת מחיבור הסכומים המפורטים  בס' 1-3 לעיל כשהם משוערכים, יש לנכות סך של 19,014 ש"ח נושא הפרשי הצמדה למדד וריבית כחוק מיום 1.11.07 ועד למועד ביצוע הפסיקתא"

4.         המדינה, משיבה 2 (להלן - המדינה), תמכה בבקשת הפסיקתא. בתגובתה, טענה המדינה כי אין בעובדה שהדיון הוחזר לבית הדין האזורי, בעניין פיצויי הפיטורין, בכדי לשנות מחובת המשיב להחזיר את הסכומים ששילמה לו המבקשת בגין חיוב זה. אם מבקש המשיב לעכב החזרת הסכומים, עד להכרעת בית הדין האזורי, עליו לבקש עיכוב ביצוע. באשר לגובה הסכומים - תמוהות טענות המשיב שכן הסכומים המפורטים בפסיקתא הם הסכומים ששולמו למבקש בהתאם לפסק האזורי וכעת הוא נדרש להשיב את אותם הסכומים בדיוק.

5.         הפסיקתא "אינה אלא תמצית של החלטה שניתנה, המפרשת את ההכרעה ללא נימוקים" (ד"ר י. זוסמן, סדר הדין האזרחי, מהדורה שביעית 1995, עמ' 523, פיסקה 421). הפסיקתא אמורה לשקף את הסעד או ההכרעה שבפסק הדין ואין היא מהווה אמצעי לשינוי או להוספה על תוכנו של פסק הדין (ע"ע  221/06; ע"ע 223/06 קלאב הוטל אינטרנשיונל בע"מ ואח' - אורנה מיכאלי ואח', לא פורסם, ניתן ביום 29.4.07). הפסיקתא "אינה חי הנושא את עצמו, אלא היא סמוכה להחלטה או פסק דין שניתנו, והיא נערכת על פיהם"(ע"א 6449/97 עמיר טמשה - אורי עדן, לא פורסם, ניתן ביום 5.2.98).

6.         בפסק הדין לא ננקבו הסכומים אותם על המשיב לשלם למבקשת. מכאן שהפסיקתא המבוקשת אינה מהווה השתקפות של פסק הדין. בידי המבקשת  האפשרות לפעול בהליכים הקבועים בדין להכרעה בדבר גובה הסכומים. אין בכוונתנו לערוך החישוב המגיע למערערת על פי פסק הדין. הנוסחה שנקבעה בפסק הדין ברורה. לעניין סוגיית פיצויי הפיטורים והבונוס השנתי, קבענו בפסק דיננו כי זכאויות המשיב, על פי פסק האזורי, לכפל פיצויי פיטורים ולתשלום בונוס שנתי - דינן להתבטל. דהיינו - על המשיב להשיב הסכומים שנפסקו לזכותו. זאת, תוך החזרת עניין זה לבית הדין האזורי וכמפורט בסעיף 5(ה) לפסק הדין. אשר לסוגיית שכר העבודה, קבענו בפסק דיננו כי ככל שהמשיב קיבל הפרשי שכר לתקופה מ- 11/99 - 2/00 במלואם, ללא ניכוי שכר היתר ששולם למשיב לתקופה מ- 1.7.99-31.10.99, עליו להשיב הסכומים אותם היתה המערערת רשאית לקזז, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית וכמפורט בסעיף 6(ג) לפסק הדין. לעניין הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד, ככל שהתקבלו בידי המשיב הסכומים שנפסקו בפסק האזורי עבור הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד, עליו להשיבם למבקשת.

7.         אין צו להוצאות.

ניתן היום, ח' בניסן התשס"ח (13 באפריל  2008) בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ