אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק עע 122/07

החלטה בתיק עע 122/07

תאריך פרסום : 05/08/2009 | גרסת הדפסה
ע"ע
בית דין ארצי לעבודה ירושלים
122-07
18/02/2009
בפני השופט:
1. נילי ארד
2. ורדה וירט-ליבנה
3. רונית רוזנפלד


- נגד -
התובע:
ד"ר שלומית מוסקוביץ
הנתבע:
אמיל חדד
החלטה

השופטת נילי ארד

1.      לפנינו בקשה שהגיש הנאמן על נכסיו של המשיב  (להלן: הנאמן) לעיכוב  הליכים נגד מר חדד. 

הרקע

2.      בפסק דין מיום 2.1.07 דחה בית הדין האזורי בתל אביב (עב 7309/02; השופטת יהלום הדס ונציגי ציבור מר  לאוזון ומר גלטר) תביעה שהגישה המערערת נגד המשיב ונגד הליכוד - תנועה לאומית ליברלית (להלן: הליכוד), לתשלום שכר עבודה בגין עבודתה במערכת  הבחירות בעיריית לוד, בתקופה שבין  1.2.02 ועד ליום הבחירות 14.5.02. בפסק הדין נקבע, כי המערערת פעלה במעמד של מתנדבת ובהיותה חברה ברשימת הליכוד לבחירות לעיריית לוד. על כן, ו"בהעדר יחסי עובד ומעביד בין התובעת לבין מי מהנתבעים דין התביעה להידחות". הוסיף בית הדין וציין, כי "אף לו התקיימו יחסי עובד ומעביד, הרי שהתובעת לא הוכיחה כמה ימים ושעות עבדה ואף לא הוכיחה מהו השכר המגיע לה בגין עבודתה זו".

      למרות דחיית התביעה נגדו, חויב המשיב לשלם למערערת הוצאות ושכר טרחת עו"ד בסך 3,000 ש"ח בצרוף מע"מ, בשל "הזלזול שהפגין בעדותו ביחס להתחייבויות" שניתנו למערערת מטעם סיעת הליכוד והתייחסותו לתרומתה של המערערת.

3.   בפסק דין חלקי בערעור שהגישה המערערת נגד המשיב ונגד הליכוד, שניתן על ידי בית דין זה ביום 22.10.07, נקבע כך: הערעור נגד הליכוד נמחק "למעט הנטען בנוגע להוצאות". בוטלו ההוצאות בהן חויבה המערערת כלפי הליכוד, בבית הדין האזורי ובית דין זה בבקשה לעיכוב ביצוע. "הערעור נגד מר חדד עומד בעינו".

4.   בתאריך 25.11.07 הגיש הנאמן בקשה לעיכוב הליכים בערעור. לבקשה צורפה החלטתו של בית המשפט המחוזי בתל אביב (סגנית נשיא ורדה אלשיך; פש"ר 2326/06) מיום  8.2.07 במסגרתה ניתנו נגד מר חדד  צו כינוס נכסים במסגרת הליכי פשיטת רגל, צו עיכוב יציאה מן הארץ וצו עיכוב הליכים, תוך שנקבע כי "כל ההליכים המשפטיים, לרבות הליכי הוצאה לפועל כנגד החייב [הוא המשיב - נ.א.] , יעוכבו"  (להלן: הבקשה לעיכוב הליכים).

5.   המערערת התנגדה לבקשה לעיכוב ההליכים בערעור, תוך שטענה כי עיכוב ההליכים משמעו העדר אפשרות להגיש תביעת חוב עבור שכר מן הטעם ש"חלף הזמן להגשת תביעת החוב".

הכרעה

6.   לאחר שעיינו בבקשה לעיכוב הליכים, בתגובת המערערת ובכלל החומר שהובא לפנינו, אנו מחליטים לקבל את בקשת הנאמן על נכסי המשיב ולעכב את ההליכים בתיק הערעור. טעמינו לכך נבאר להלן.

7.   בסעיף  24(א) לחוק בית הדין לעבודה, תשכ"ט - 1969  נקבעו סמכויותיו  של בית הדין האזורי, ובהתאם בסעיף 26 נקבעו סמכויות בית הדין הארצי בשבתו כבית דין שלערעור.  עם זאת, נקבע בסעיף 24(א1) כך: "האמור בס"ק (א) אינו בא לגרוע מהוראת כל דין לעניין השיפוט בהליכי פשיטת רגל, פירוק חברה או פירוק אגודה שיתופית". לפי שנקבע בסעיף 20 ו- 22(א) לפקודת פשיטת הרגל, צו כינוס גורר אחריו עיכוב כל ההליכים התלויים והעומדים כנגד החייב בעת מתן צו הכינוס. בפרשת חיג'אזי התייחס בית המשפט העליון לערכאה השיפוטית המוסמכת להחליט על עיכוב הליכים לאחר שניתן צו כינוס נכסים בפשיטת רגל, תוך קבע כי " לאחר מתן צו הכינוס תכלית העיכוב שונה. בשלב זה כבר הוכח כי החייב ביצע מעשה פשיטת רגל, והמשך הליכי פשיטת הרגל נועד להבטיח כי הנושים יקבלו את המגיע להם על בסיס שוויוני בהליך שימזער ככל הניתן את העלויות הדיוניות. המגמה היא למנוע מצב שבו נושה זריז, המקדים נושה מתמהמה, יזכה בנתח גדול יותר מנכסי החייב ולחסוך בהוצאות הכרוכות בניהול משפטים יקרים הגורעות מהמאסה, המוגבלת בלאו הכי, של נכסי החייב העומדים לחלוקה. תכליות אלה הן  העומדות ביסוד העיקרון כי בשלב זה יעוכבו התביעות התלויות ועומדות שהגישו הנושים לבתי -המשפט, למעט במקרים נדירים וחריגים שבהם המשך ניהול התביעות הותר, ותביעות חדשות לא תוגשנה אלא בכפוף לרשות מיוחדת. בשלב זה של הליך פשיטת הרגל, בית -המשפט של פשיטת רגל הוא בעל סמכות ההחלטה בעניין מתן היתר לדיון בתביעה בהליך רגיל - בין שמדובר בהמשך דיון בתביעה קיימת ובין שמדובר בהגשת תביעה חדשה..." [עא 1516/99 מרים לוי נ' נזיה חיג'אזי, פ"ד נה(4), 730, 741-742].

      היענות לבקשה לעיכוב הליכים, כאמור, עולה בקנה אחד עם התכלית הראויה, לפיה ענייני פשיטת רגל ירוכזו בידי ערכאה אחת, אשר תדון ותכריע בתביעותיהם של כלל הנושים, ואשר בפניה יובאו מכלול  ההיבטים הנדרשים למקרה הנדון [ראו: עע 1156/00, 1157/00 בתיה גרינבלט ו-15 אחרים - ברית פיקוח לקואופרציה החקלאית העובדת בע"מ (בפירוק), ניתן ביום 4.5.06, פסק דינה של סגנית הנשיא אלישבע ברק-אוסוסקין; וכן ראו והשוו: עע 1309/00 מפעלי ספרים ליצוא בע"מ  (בפירוק) - מבטחים מוסד  לביטוח סוציאלי של העובדים, ניתן ביום  17.3.03; עע 300420/97 מריומה מפעלי מתכת בע"מ - אלטורי סלים, ניתן ביום 15.7.01]].

ולענייננו

8.   לפי שהוברר מן הבקשה לעיכוב הליכים שהגיש הנאמן "המערערת, גב' מוסקוביץ, הגישה תביעת חוב לכנ"ר בגין שכר אשר טרם נתבררה". לבקשה צורף מסמך מטעם הכונס הרשמי המאשר קבלת תביעת החוב האמורה. ואילו מטענותיה של המערערת עולה כי הוגשה מטעמה תביעת חוב לנאמן בנוגע להוצאות שפסק לזכותה בית הדין האזורי.

      משכך הוא, הסמכות להחליט אם ניתן להמשיך ולקיים את ההליך המונח לפנינו נתונה לבית המשפט המחוזי אשר הורה בהחלטתו על צו כינוס הנכסים וצו עיכוב הליכים נגד מר חדד. בנסיבות אלה, משניתנה החלטתו של בית המשפט המחוזי לעיכוב הליכים, חלה הוראתו זו גם על הליך הערעור התלוי ועומד בפנינו.

9.   סוף דבר - ניתן בזה צו עיכוב הליכים בערעור שהגישה ד"ר שלומית מוסקוביץ נגד מר אמיל חדד.

      בתוך 30 יום מהיום תגיש ד"ר מוסקוביץ לבית דין זה הודעה בכתב בה תפרט אם נוכח החלטתנו בדבר עיכוב ההליכים, כאמור, היא עומדת על הערעור נגד מר אמיל חדד, או האם בכוונתה לבקש מחיקת הערעור נוכח תביעת החוב שהגישה לכונס הנכסים הרשמי ולנאמן על נכסיו של מר חדד. עותק מן ההודעה תמציא ד"ר מוסקוביץ ישירות לנאמן.

      אין צו להוצאות בבקשה זו.

ניתנה היום י"ב  אדר א, תשס"ח (18 בפברואר 2008) בהעדר הצדדים ותשלח אליהם לאלתר.

השופטת נילי ארד       השופטת  ורדה וירט-ליבנה       השופטת רונית רוזנפלד

  נציג עובדים מר שלום חבשוש              נציג מעבידים מר דוד בן אבו

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ