אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק עעא 504/06

החלטה בתיק עעא 504/06

תאריך פרסום : 17/04/2007 | גרסת הדפסה
עע"א
בית המשפט המחוזי ירושלים
504-06
21/09/2006
בפני השופט:
עווני חבש סגן נשיא

- נגד -
התובע:
אוסאמה אשהב
עו"ד מזאווי
הנתבע:
מדינת ישראל - שירות בתי הסוהר
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
החלטה

פתח דבר

1.         העותר בענייננו מבקש בזאת לבטל החלטתו של המשיב מיום 8.6.06 - במסגרתה הורה הממונה על עבודות השירות (להלן: הממונה) על הפסקה מנהלית של עבודות השירות, אשר הושתו על העותר, תוך שקבע, כי על העותר לרצות יתרת תקופת עבודות השירות, המונה 81 ימים, במאסר ממש.

יצוין, כי העותר נדון לכתחילה, לשישה חודשי מאסר, לריצוי בעבודות שירות, בניכוי 18 ימי מעצרו, במסגרת ת.פ 40075/05, בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בגין עבירת שוד. 

טענות הצדדים לעניין

2.         ב"כ העותר ציין, כי איחוריו של העותר לעבודתו נבעו מקשיי המעבר של העותר מביתו לירושלים, שכן היה עליו לעבור מחסומים עד הגיעו ליעדו. נכון לזמן זה, לטענת ב"כ העותר, המצב במקום השתפר מאוד. המעבר במחסום קלנדייה נעשה בנתיבים, באופן מסודר, ומשכך מלאכת המעבר אינה גורמת עיכובים מיותרים. לעניין זה הוסיף ב"כ העותר, כי אך בטעות נאמר, שהעותר מתגורר בבית חנינה, בעוד בפועל, מתגורר העותר בכפר עקב, המרוחק מאזור בית חנינה.

ב"כ העותר הפנה ליומן נוכחותו של העותר בעבודה - לפיו ניכר, כי היו ימים בהם התייצב העותר לפני שעת תחילת העבודה. ככלל ניתן לומר, כי רובן המכריע של איחוריו היו מזעריים והתבטאו בדקות ספורות בלבד. באשר להיעדרויותיו - אזי אלה חלו בימי חגם של המוסלמים, ולעותר כמוסלמי, הזכות להיעדר מעבודתו במועדים אלה.

באשר לטענה בדבר הימצאות העותר "מחוץ למקום העבודה" טען בא כוחו, כי העותר נעמד בשער הכניסה למגרש הרוסים ודיבר עם קרוב משפחתו. הרי העותר לא נתפס מטייל אל מחוץ לתחום מגרש הרוסים. ב"כ העותר הוסיף וטען, כי המעסיק התנכל לעותר, העסיקו במלאכות קשות ולא אפשר לו לנוח כלל. בהמשך לכך, אילו היו מגלים האחראים לעבודה רוחב לב, לא היה דבר הימצאותו של המערער בשער הכניסה כאמור, מקבל ביטוי כלשהו.

ב"כ העותר הביע תרעומת באשר לטענה, כי העותר תקף אחד מעמיתיו לעבודה. לדידו לא ניתן היה לקבוע דבר לעניין זה, שכן אין נתונים באשר לגרסתו של המותקף לכאורה לעניין, ומי הוא ה"אשם" באירוע הנטען.

3.         ב"כ המשיב טען בכתב התשובה לעתירה, כי המשיב הורה כן בהחלטתו לאחר שהעותר לא קיים התנאים - עליהם התחייב, וכן תפקודו בעבודה היה לקוי. לטענת המשיב, איחר העותר להגיע לעבודתו, גרם נזק לציוד וכיו"ב. באחד הימים, נתפס העותר מחוץ למקום העבודה ללא אישור, לצורך שיחה טלפונית ובמקרה אחר, סירב העותר להגיע לבית האבות "עידן הזהב" ועזב את המקום, עד אשר התערב המפקח על עבודות השירות בעניין. נוסף לאמור, לטענת ב"כ המשיב, תקף העותר עובד שירות אחר ונהג בצורה עבריינית במקום העבודה. ב"כ המשיב ציין, בשולי תגובתו, כי ביום 9.4.06 נפתח נגד העותר תיק חקירה, בחשד לביצוע עבירת שוד, ומשכך היה גם נתון במעצר, משך יומיים.

            בשל כל אלה, נערכו לעותר מספר שיחות בירור ואזהרה - במסגרתן הסביר העותר מדוע נאלץ לאחר למקום העבודה. לדבריו, הוא מתגורר בכפר עקב, המצוי בפאתי העיר רמאללה, ומשכך, היה עליו לעבור, בדרכו למקום העבודה, מחסומים - בהם נתקל בעיכובים רבים. בסופו של יום, החליט הממונה להמליץ בפני נציב שירות בתי הסוהר, להפסיק עבודות השירות. נציב בתי הסוהר החליט כמבוקש. 

דיון

4.         לאחר עיון בטענות הצדדים, הריני סבור, שניתן היה לנהוג אחרת עם העותר.

באשר לאיחוריו של העותר - עיון בדו"ח הנוכחות (צרופה ה' לתגובת הפרקליטות) מעיד, כי העותר לא לקה בהיעדרויות בוטות. היו אלה אך ימים בודדים - בהם איחר העותר מעבר למחצית השעה. יתרת איחוריו מנתה אך דקות בודדות, והדבר ניתן להסבר על רקע מקום מגוריו והקשיים הכרוכים בהגעה ממנו. יובהר, כי אין בזאת כדי לתרץ איחוריו של העותר, ועליו לקום מוקדם על מנת להגיע למקום עבודתו בשעה היעודה לכך.  

באשר להיעדרויותיו של העותר - בפרק ה"סיכום החודשי" בדו"ח נראה, כי המערער נעדר 4 ימים בלבד "ללא אישור", וככל הנראה, בשל כך, התלונן מנהל מקום העבודה בפני המפקח על עבודות השירות. ב"כ המשיבה הסכים, כי אין בעניין זה לבדו כדי להביא להפקעת עבודות השירות של העותר.

באשר להימצאות העותר מחוץ לטווח העבודה - לא הוצג בפניי כל מידע, באשר למיקום המדויק - בו נתפס העותר. באם נכונה טענת בא כוחו, כי העותר נמצא בשער הכניסה למגרש הרוסים, הרי הגם שהעותר לא הורשה לעשות כן, עדיין אין לומר, כי עזב את מקום עבודתו ללא רשות. ב"כ המשיב לא הרחיב לעניין זה ומשכך, אין לי אלא לסמוך על דברי ב"כ העותר בנדון. 

ככל שנוגע הדבר לתקיפת עובד שירות אחר - אין במסמכי המשיב אשר צורפו לתגובתו כל מידע באשר לסכסוך הנטען, מדוע פרץ ומה היה בפועל חלקו של העותר בנדון. אשר על כן, איני רואה מקום להידרש לכך. באשר לטענה שנפתח נגד העותר תיק חקירה בעבירת שוד, נכון שמדובר בנסיבה שיש לקחתה בחשבון, אך עצם העבודה שהוא שוחרר, לאחר יומיים ממעצרו, בעבירה כה חמורה מלמדת על מצב הראיות שיש בידי המשטרה.

5.         מן האמור לעיל עולה, כי עיקר הטרוניה כנגד העותר הנה בשל איחוריו למקום העבודה. ב"כ העותר ציין, כי המעבר במחסום קלנדיה הוסדר, קיים כעת טרמינל מסודר ומשכך, הסיבה העיקרית לאיחוריו של העותר אינה קיימת עוד. אי לכך, נראה לי, כי ניתן לאפשר לעותר להמשיך בריצוי עונש המאסר שנגזר עליו, על דרך עבודות שירות. טעה העותר, משלא פנה בבקשה מתאימה לממונה או למפקח על עבודות השירות, וביקש להעבירו למקום עבודה אחר עת חש, לטענתו, כי מתנכלים לו במקום עבודתו הנוכחי. העותר חייב למלא אחר הנחיות הממונה והוראותיו, כרוחן וכלשונן, ואין באפשרותו לעשות הדין לעצמו. עבודות השירות הנן בבחינת פריבילגיה, אשר מעניק בית המשפט לנאשם, ואין לו זכות קנויה לכך. אשר על כן, על העותר לדאוג לביצוע מטלותיו בקפדנות. אין בזאת כדי לשחרר את המעסיק מלנהוג בנאשם בכבוד תוך כיבוד זכויותיו. המעסיק חייב לנהוג במבצע עבודות השירות, במידת ההגינות, המתחייבת מעצם היותו אדם בעל זכויות.

סיכומם של דברים

6.         אשר על כן, ובהיעדר מידע נוסף, סבורני, כי יש ליתן לעותר ליהנות מהספק. העתירה מתקבלת במובן זה שהחלטת נציב בתי הסוהר, המפקיעה את עבודות השירות מתבטלת, הממונה יערוך שימוע לעותר ויעבירו למקום אחר במידה וימצא לנכון לעשות כן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ