אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק עעא 2532/07

החלטה בתיק עעא 2532/07

תאריך פרסום : 30/04/2009 | גרסת הדפסה
עע"א
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
2532-07
13/12/2007
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
אסי אבוטבול
עו"ד אלון
הנתבע:
שרות בתי הסוהר
עו"ד אילן
החלטה

1.         ענין לנו בארבע עתירות שהוגשו על ידי העותר, כולן נקבעו לדיון ביום 26.12.07 בפני שופט הדן בעתירות שכאלה, ועוסקות רובן ככולן בתנאי מעצרו של העותר, בתנאים שנקבעו על ידי שב"ס למפגשים בינו לבין באי כוחו, במקום מעצרו של העותר, בטיפול הרפואי אותו זכאי העותר לקבל, תנאי החזקתו במעצר של העותר, וכיוצ"ב עניינים.

2.         אתמול הוגשה על ידי העותר "בקשה לקביעת מועד דיון דחוף ביותר", כאשר ב"כ העותר ביקש בגוף העתירה לקיים דיון כבר ביום הגשת הבקשה, ועל כן בקשה זו הועברה לדיון  והכרעה של כב' השופטת ברלינר סגנית נשיא, וממנה הועבר התיק אלי לצורך קביעת מועד דיון דחוף.

הודעתי למזכירות  על קביעת מועד דיון כבר אתמול בשעות אחה"צ אך על פי בקשת ב"כ הצדדים, קיימתי את הדיון בפני היום בשעה 08.15 בבקר.

קיבלתי לעיוני את כל ומלוא החומר הנוגע לתיקים שתלויים ועומדים, אך בנוסף להם קיבלתי לעיוני חומר מודיעיני רב שהוגש על ידי המשיב.

מדובר בחומר מודיעיני נשוא הימים האחרונים, כך שאין ולא יכול להיות ספק בדבר העובדה שחומר זה לא עמד בפני בתי המשפט השונים שדנו פעם אחר פעם בעתירות שהוגשו על ידי העותר בנוגע לתנאי מעצרו.

3.         ב"כ העותר עו"ד אלון, עו"ד חכם ועו"ד קרייתי, טענו בפני שמדובר בתיק ייחודי במובן זה שהוא נשמע בפני הרכב בראשות כב' השופטת אופיר תום ס"נ, ארבעה ימים בשבוע לאורך חודשים, כך שהרכב בית משפט זה מקדיש את כל זמנו השיפוטי לצורך שמיעת הראיות בתיק זה, תיק מורכב לכל הדעות, שכולל 22 אישומים כנגד 24 נאשמים, בפרשיות חמורות, מורכבות, ועל כן קבע בית המשפט שדן בתיק העיקרי שעל מנת לאפשר לב"כ הנאשם להכין את הגנתו של הנאשם כראוי, יש לארגן תנאי מעצר ראויים שבהם יוכל העותר להכין הגנתו בתיק, לפגוש את עורכי דינו בתנאים הולמים כולל ישיבה ליד השולחן והצגת מסמכים מתוך חומר הראיות בתיק.

בין הצדדים הושגה הסכמה שפרטיה צויינו בפני בית המשפט, על פי הסכמה זו הותר לעורכי הדין חכם וקרייתי לבקר את העותר בבית מעצר אבו כביר, מבלי שתחצוץ ביניהם מחיצת זכוכית, תוך שיתאפשר לעורכי הדין להציג את חומר הראיות בפני העותר ולשתפו בכך.

4.         כפי שעולה מהאמור בבקשה הדחופה שהוגשה אתמול לבית המשפט, נקט המשיב בצעד, חד צדדי, מפתיע ותוך הפרה בוטה של הוראת ההרכב בראשות השופטת אופיר תום, שעה שהורה על העברתו המיידית של העותר מבית המעצר אבו כביר לכלא רימונים.

המשיב לא הסתפק בכך אלא נקט בצעדים נוספים כנגד העותר לרבות החזקתו באגף בידוד בענישה כאשר כל ציודו נלקח ממנו וכל זכויותיו נשללות ממנו ללא כל דין משמעתי, ללא כל הסבר וללא שניתנה לו זכות הטיעון להשמיע את דברו.

זאת עוד, ב"כ העותר הוסיפו וטענו שאף זכותו של העותר לפגוש בעורכי דינו נשללה ממנו באופן בלתי מוסבר.

5.         העברתו של העותר לכלא רימונים, יש בה משום פגיעה בזכויותיו של  העותר כפי שמצא ההרכב לקבוע, שהרי מדובר בתיק חריג ויוצא דופן בנוף התיקים שמתנהלים בבתי המשפט, כל זאת הואיל והרכב בית משפט מצא לנכון לקבוע התיק לשמיעה בפניו במשך 4 ימים בשבוע לאורך זמן בלתי מוגבל, כך שמלאכת ניהול ההגנה בתיק זה היא מורכבת ביותר, חריגה ומחייבת שיתוף פעולה הדוק בין הסניגוריה לבין העותר, ותנאי החזקתו של העותר בבידוד ללא יכולת לבוא במגע ישיר עם באי כוחו, עלולה לפגוע בזכויותיו הבסיסיות לניהול הגנתו בדרך ובצורה האפקטיביים ביותר מבחינתו, ומבלי שתוצבנה בפניו מגבלות שעלולות לפגוע בזכותו להיוועץ עם באי כוחו בכל זמן רלוונטי.

ניהול התיק משך 4 ימים בשבוע בעצם מותיר לסניגוריה לבוא בדברים עם העותר ולהתייעץ עימו רק במשך יום אחד בשבוע, יום ג' בשבוע, שבו לא נשמעות ראיות בתיק העיקרי, כך שאכן ראוי היה לפעול לפי מצוות ההרכב שהורה על החזקתו של העותר בבית מעצר אבו כביר.

העברתו של העותר לכלא רימונים, יש בה משום פגיעה לא רק באמור בהחלטת ההרכב אלא גם בזכויותיו  של הנאשם  להיוועץ עם באי כוחו באותם זמנים שהתיק לא מתנהל, וזמנים אלה מוגבלים מעצם טבעם ליום ג' בשבוע, וראוי שפגיעה שכזו לא תיעשה אלא באותן נסיבות חריגות שיכולות להצדיק פגיעה שכזו בזכות כל כך בסיסית של העותר.

העברתו של העותר לכלא רימונים מהווה הכבדה משמעותית על העותר במובן זה שאם הוא היה מובא מדי בקר בבקרו לבית המשפט ביחד עם אסירים אחרים, כאשר לפי נוהלי שב"ס איסוף העצורים  המגיעים לבית משפט מדי יום הינו הליך מורכב שמתחיל כבר בחצות הליל, ונמשך עד לשעה שבה העציר מובא בפני בית המשפט, כאשר גם הליך החזרתו לבית המעצר ממנו הובא, גם הוא מורכב ומסובך.

6.         ב"כ המשיב פרטה בפני שההחלטה על העברת העותר לכלא רימונים נסמכת על חומר מודיעיני שהיווה בסיס להחלטה זו .

המשיב  אינו מתעלם  מהפגיעה בזכויותיו של העותר בעצם העברתו לכלא רימונים, ואינו מתעלם מהצו שניתן על ידי ההרכב,  אך יחד עם זאת סבור המשיב  שבנסיבות הענין העברת העותר אינה מוצדקת ואף מחוייבת המציאות.

המשיב היה נכון לנקוט צעדים חריגים על מנת למזער את הפגיעה בזכויותיו של העותר שעה שהסכים להחזיר את העותר לבית המעצר, ברכב שנועד רק לצורך זה כאשר ההחזרה לבית המעצר תתבצע מיד לאחר תום הדיונים בפני ההרכב מדי יום ביומו .

אין זו אף זו, המשיב היה נכון אף לבוא לקראת העותר במובן זה שגם הבאתו מדי בקר לבית המשפט לדיון בפני ההרכב , תתבצע באופן שהליכי ההבאה יחלו בשעה 04.00 בבקר, כאשר העותר יובא ברכב נפרד, אך הליווי לרכב ההבאה יתבצע באופן הרגיל שעה שאותו רכב יתלווה לרכב נוסף האוסף עצירים אחרים מתחנות שונות בטרם הבאתם לבית המשפט.

7.         הדיונים בעתירות העיקריות קבועים בפני  מותב שמכיר מקרוב את הסוגיות הנטענות,  ועל פי בקשה מוסכמת של ב"כ הצדדים, אמור אותו מותב לקיים דיון בכל העתירות ביום 26.12.07 כך שאין לי כל כוונה להכנס לגוף הנטען בעתירות אלה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ