אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק עעא 168/07

החלטה בתיק עעא 168/07

תאריך פרסום : 16/12/2008 | גרסת הדפסה
עע"א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
168-07
06/02/2008
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
סובחי ג'ראדאת
עו"ד וליד זחאלקה ואח'
הנתבע:
מדינת ישראל - נציב שירות בתי הסוהר
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
החלטה

פתח-דבר

1.                  לפניי עתירה לביטול החלטתו של נציב שירות בתי הסוהר (להלן: "הנציב"), להורות על הפסקת עבודות השירות, אשר הוטלו על העותר. 

אפתח דווקא בהשתלשלות העניינים, המתוארת על ידי המשיבה בתגובתה, לשם הצגת טענותיהם של הצדדים בנדון, בצורה בהירה יותר.

השתלשלות העניינים (כמתואר בתגובתה של המשיבה)

2.         ב"כ המשיבה התנגדה לאמור בעתירה וביקשה לדחותה. לדבריה, ביום 1.2.07 התייצב העותר לצורך ביצוע עבודות השירות, נערך לו ריאיון קליטה והוא חתם על מזכר הכללים לעובד השירות (בדבר שעות העבודה, חובת החתמת כרטיס הנוכחות, מועד תחילת העבודה, החובה ליידע המפקח על כל היעדרות, האיסור על יציאה ממקום העבודה בהיעדר אישורו של המפקח לדבר וכיו"ב). העותר הפר הכללים, לטענת ב"כ המשיבה, פעם אחר פעם, הגם שנערכו לו כמה וכמה בירורים והוא הושב לעבודתו במספר הזדמנויות.

3.         העותר נעדר מעבודתו כאמור, לדברי ב"כ המשיבה, פעמים רבות. כבר בתחילה נעדר מעבודתו, מיום ה-12.2.07 ועד יום ה-25.2.07, בלא שהודיע הדבר מראש למפקח ובלא שהציג אישורי מחלה. כל ניסיונותיו של המפקח ליצור קשר טלפוני עם העותר לא הועילו. בשל כך ולאור תפקודו הלקוי, זומן העותר, ביום 1.3.07, לשיחה עם המפקח ועם המעסיק והוזהר, כי אם לא יבצע עבודות השירות כראוי, הן תופסקנה והעותר ירצה יתרת עונשו במאסר בפועל.

יומיים לאחר שנערכה שיחת האזהרה, נעדר העותר ממקום עבודתו בלא שהודיע הדבר מראש למפקח. לדבריו, פינה אז את אביו לבית החולים.

ביום 28.5.07 נערכה לעותר שיחת בירור לאחר שהתברר, כי הלה החתים כרטיסו במקום העבודה בשעה 08:20 בעוד הגיע למקום העבודה בפועל בשעה 08:40. העותר הסביר, כי יצא להניע רכבו של המעסיק. הוא הוזהר שוב והובהר לו, כי אל לו לצאת ממקום עבודתו בלא שנתקבל אישורו המקדמי של המפקח לדבר. אז גם הועבר העותר להמשך ריצוי עבודות השירות, אשר הושתו עליו כאמור, במעון נכים גילת. בימים 11.6.07 ו-12.6.07 לא הגיע העותר למקום העבודה. גם הפעם לא הודיע הדבר מראש למפקח ולא הציג אישורים המנמקים דבר היעדרו.

לאור האמור, ובשל תפקודו הלקוי בעבודה, זומן העותר לשיחת בירור נוספת ביום 18.7.08 (נראה כי נפלה טעות בתאריך המצוין, לאור תיאור השתלשלות העניינים על ידי המשיבה, כרונולוגית). העותר טען, כי היה חולה והבטיח להציג אישורי מחלה. במעמד זה התלונן העותר על סוג העבודה שנדרש לבצע.

ביום 17.6.07 ביקש העותר מהמפקח להגיע לעבודה באיחור משום שכלי העבודה שלו (הנוגעים לעסקו הפרטי) נגנבו. המפקח אישר לעותר להגיע לעבודתו בשעה 10:30 והודיעו, כי אם יגיע לאחר מכן, לא יקבלו המעסיק לעבודה. חרף האמור, לא הגיע העותר כלל למקום העבודה ונעדר גם ביום המחרת, בלא כל הודעה מוקדמת ובלא שנתקבל אישורו המקדמי של המפקח. המפקח ניסה ליצור קשר טלפוני עם העותר, אך ללא הועיל. כשהגיע העותר, בסופו של דבר, לעבודתו, ביום 19.6.07, סרב המעסיק לקבלו והודיע למפקח, כי אינו מעוניין עוד בעבודתו של העותר. על כן, זומן העותר, ביום 21.6.07, לשיחת בירור שלישית. הוא טען אז, כי היעדרותו מן העבודה ביום 17.6.07 אושרה על ידי המפקח שהרי המפקח אמר לו להתייצב במקום העבודה עד השעה 10:00 או שלא להגיע כלל באותו היום. משלא סיים העותר סידוריו עד השעה 10:00, לא הגיע למקום העבודה. העותר הודה בטעותו אל נוכח היעדרותו מן העבודה ביום המחרת, הוא יום ה-18.6.07, בלא שהודיע הדבר מראש ובלא שהציג נימוק לדבר. על אף האמור הוחלט שלא למצות הדין עם העותר ועורך שיחת הבירור הורה על העברתו לבית החולים הפסיכיאטרי "כפר שאול", לשם ריצוי יתרת עבודות השירות.

העותר אמור היה להתייצב בשעה 07:00 בבוקר בכפר שאול, אך הגיע, כבר ביומו הראשון, באיחור של חצי שעה לפחות. ביום 5.7.07 הגיע העותר באיחור של שעה ועשרים דקות ובארבעה ימים נוספים איחר בשעה לעבודתו כאמור - וכל זאת בלא שהודיע אודות איחוריו מראש, כנדרש, ובלא שקיבל אישור לאיחוריו אלה. ביום 23.7.07 דיווח המעסיק, כי העותר הגיע באיחור של שעה למקום העבודה ונתבקש למיין הכביסה. העותר סרב לעשות כן בתוקף באומרו, כי הריח מפריע לו. בסופו של דבר, הסכים העותר להיכנס למכבסה בהודיעו למעסיקו, כי זו הפעם האחרונה (בה הוא עוסק בעבודה שכזו במקום) וכי "יטרטר" את המעסיק בימים הבאים. בסיור שנערך במחלקה בשעה 13:00 לא אותר העותר ונמצא, כי עבודתו לא בוצעה במלואה. אז ביקש המעסיק להפסיק עבודתו של העותר.

ביום 25.7.07 ביקש המפקח לזמן העותר לשיחה עם הרכז, אך לא הצליח לאתר העותר טלפונית. בסופו של דבר, ביום 30.7.07 נערכה לעותר שיחת בירור נוספת - במהלכה ננזף בגין איחוריו הרבים והובהר לו, כי מעסיקו האחרון, בדומה לקודמו, אינו מעוניין בהמשך העסקתו. העותר אמר אז, כי הוא מתקשה לעבוד בבית חולים פסיכיאטרי בשל הריחות במקום וביקש לעבוד במקום אחר. הוא תרץ איחוריו בעיכובים בשל מחסומי הדרך. עורך הבירור התרשם, כי העותר אינו מעוניין בהמשך ריצוי עבודות השירות והחליט לזמנו לשימוע.

ביום 12.8.07 נערך לעותר שימוע - במהלכו צוין בפניו, כי תפקודו לקוי במיוחד, הוא אינו מקיים הוראות מעסיקיו ואינו עומד בכללים הקיימים. עורך השימוע המליץ על הפסקתן של עבודות השירות וביום 9.9.07 החליט הנציב להורות על הפסקת מנהלית של עבודות השירות כאמור. העותר קיבל הודעה בנדון ביום 2.12.07.

4.         לאור השתלשלות העניינים המתוארת, ביקשה ב"כ המשיבה לדחות העתירה וציינה, כי לעותר נותרו 56 ימים לריצוי עבודות השירות.       

טענותיו של העותר בעתירתו

5.         ב"כ העותר ציין, כי העותר ריצה עבודות השירות, אשר הוטלו עליו, במכבסה של בית חולים פסיכיאטרי - שם נדרש לנקות מצעים מוכתמים בצואה ובשתן של חולים. העותר לא יכול היה לסבול הריח הנודף מן המצעים וסבר, כשם שציין בעתירתו, כי הועסק בסוג עבודה שכזה, אשר אף אחד לא מוכן היה לעסוק בו, אך "בשל זהותו" [הערבית]. כאשר יצא העותר לנשום אוויר, ננזף על ידי מעסיקו והאחרון החל לשלוח תלונות שונות נגד העותר. תלונותיו של העותר בנדון, בפני המפקח על עבודות שירות (להלן: "המפקח"), לא הועילו לו.

6.         ב"כ העותר נתן הסבריו להיעדרויותיו של מרשו, אשר הביאו הנציב להורות על הפסקת עבודות השירות בעניינו. כך למשל, ככל שנוגע הדבר ליום ה-28.5.07 קבע הנציב, לטענת ב"כ העותר, כי כרטיסו של העותר הודפס כבר בשעה 08:20 בעוד העותר הגיע למקום בשעה 08:40. העותר טען, כאמור בכתביו של הנציב, כי יצא להניע הרכב של מעסיקו והוזהר, כי אסור לו לצאת את מקום עבודתו ללא אישורו של המפקח. העותר אישר הדברים בציינו, כי כרטיסו הודפס בפועל על ידי אחר, ברם נימק הדבר בדרישת מעסיקו לסייע בידו בהתנעת רכבו. ב"כ העותר צרף, לצורך העניין, מכתב מטעם מעסיקו דאז של העותר, רפאל אשכנזי - במסגרתו אושרו הדברים. אשכנזי אף שיבח העותר בשל התייצבותו במועד לביצוע עבודתו ובשל העובדה שעשה כל שנדרש לעשות; בהתייחס לטענת ב"כ המשיבה בדבר היעדרותו של העותר ביום ה-17.6.07 (בשל כליו שנגנבו כאמור) ציין בא-כוחו, כי העותר לא הבין כשורה דבריו של המפקח. העותר סבר, כי ניתנה לו הרשות להיעדר מעבודתו, באותו היום, באם לא יסיים ענייניו. נוסף לאמור, ציין ב"כ העותר, כי נפלה טעות בהחלטתו של הנציב בנדון כאשר האחרון ציין, כי העותר נעדר אז משך ארבעה ימים מעבודתו, בעוד בפועל, וכשם שציינה גם ב"כ המשיבה, נעדר העותר יומיים בלבד (בימים 17.6.07 ו-18.6.07).

            ב"כ העותר העלה טענות נוספות לעניין בטלות החלטתו של הנציב (נספח טז' לתגובת הבקשה) באשר, לדבריו, נפל בהחלטה פגם יסודי שכן חלק מן העובדות המתוארות בה, המבססות החלטתו של הנציב בנדון, אינן נכונות.

7.         לאור האמור, ביקש ב"כ העותר לקבל העתירה תוך שציין, כי למרשו נותרו 37 ימים בלבד להשלמת עונשו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ