אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק עעא 106/07

החלטה בתיק עעא 106/07

תאריך פרסום : 08/05/2007 | גרסת הדפסה
עע"א
בית המשפט המחוזי ירושלים
106-07
04/03/2007
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
אוחנה דניאל ת.ז. 055698146
הנתבע:
נציב שירות בתי הסוהר
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
החלטה

1.         עתירה לביטול החלטתו של המשיב מיום 16.1.07 - במסגרתה הורה על ביטול עבודות השירות, אשר הושתו על העותר, וריצוי יתרת עונשו במאסר של ממש.

טענות העותר

2.         העותר העלה מספר טענות לתמיכה בעתירתו. תחילה טען, כי לא ניתנה לו זכות שימוע ולא ניתנה לו ההזדמנות להסביר מדוע נעדר ממקום העבודה. ה"קצין", אשר ערך השימוע, לדבריו, לא אפשר לו או לאשתו, אשר הגיעה עימו, להשמיע טענותיהם. עוד ציין, כי נעדר מסיבות רפואיות ובידיו אישורים רפואיים להסביר זאת. העותר העלה מספר טענות: לא ניתנה לו זכות לשימוע ולהסביר מדוע נעדר ממקום העבודה. העותר ציין, כי ריצה כבר 2/3 מן התקופה וביצע עבודתו נאמנה, בבית האבות "נווה עמית", כך שלא נשמעו בעניינו תלונות מכל סוג שהוא. העותר נאלץ להיעדר ממקום העבודה בשל כורח הנסיבות ומטעמים שלא היו בשליטתו, כלהלן: מותה של גיסתו, אשפוז אשתו בבית החולים "הדסה" בשל בעיות רפואיות וכן בעיות כלכליות - אליהן נקלע עקב היעדר יכולת לפרנס את משפחתו בתקופה זו. בדיון שנערך בפניי חזר העותר על טענותיו האמורות וכן הגיש לעיוני מכתב משירות המבחן למבוגרים, אשר נערך בעטיה של עבירה אחרת, המיוחסת לעותר, היא עבירה של החזקת סכין והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. במכתב זה צוין, כי לאחר שהשירות התרשם מהיות העותר במצוקה נפשית, הומלץ להעמידו לתקופת ניסיון. שירות המבחן ציין, כי שליחת העותר לריצוי מאסר בפועל עלולה "להחמיר מצבו הנפשי ולפגוע בהליך שיקומו וטיפולו".

טענות המשיב

3.         ב"כ המשיב ביקש לדחות העתירה, בשל השתלשלות העניינים בנסיבותיו של העותר, כלהלן: ביום 6.6.06, הוטל על העותר, בבית משפט השלום בירושלים, עונש של 3 חודשי מאסר בפועל לריצוי בעבודות שירות. העותר חתם על כתב התחייבות - במסגרתו התחייב לבצע עבודות השירות בתנאים הקבועים וכן חתם על הכללים הכתובים, לעניין היעדרות מהעבודה והצורך להודיע מראש על כל היעדרות כזו.  ביום 4.7.06 הוצב העותר לעבודה ב"נווה עמית", אך נהג להיעדר ממקום עבודתו ללא אישור לכך. לפיכך נערך בעניינו בירור ראשון ביום 11.9.06, בפני המפקחת על עבודות השירות. אז טען העותר, כי אחותה של אשתו נפטרה וכי היה עליו לטפל בבנו. עוד ציין, כי נעדר בשל מחלה והציג לצורך העניין אישורי מחלה חלקיים. העותר הכיר בעובדה שלא התקשר קודם לכן והודה בטעותו זו. במעמד זה הובהר לעותר, כי מחובתו להתייצב לעבודה באופן רצוף וכי אם לא יקפיד על כללי העבודה, יוזמן לשימוע - על כל המשתמע מכך. המפקחת נתנה לעותר הזדמנות נוספת והחזירה אותו לעבודה. למרות זאת, המשיך העותר להיעדר ללא אישור וזומן בשל כך לשיחת בירור שנייה, ביום 17.10.06 - אז טען, כי אינו מרגיש טוב, הוא סובל מבעיות רבות וכן מתקשה להתמודד עם המצב. במעמד זה הובהר לעותר, כי בעיותיו האישיות אינן מהוות עילה מוצדקת דיה להיעדרות מעבודות השירות, ושוב הוחלט ליתן לו הזדמנות אחרונה להמשיך בעבודתו בבית האבות "נווה עמית". אף על פי כן, החל מיום ה-31.10.06 הפסיק העותר להתייצב כליל לעבודות השירות - למעט יום ה-8.11.06 בו התייצב - וזאת מבלי להודיע למפקחת כנדרש. כל הניסיונות לאתרו עלו בתוהו, והוא לא יצר קשר עם המפקחת. העותר אותר רק ביום 23.11.06 וזומן להתייצב בפני המפקחת. ביום 26.11.06 התייצב העותר בפעם השלישית, וטען שברח מאחר שהיה חייב כסף בשוק האפור. הוא שב לאחר שאחיו שילם את החוב וכעת באפשרותו לשוב ולבצע את עבודות השירות. המפקחת לא קיבלה את הסבריו של העותר והחליטה לזמנו לשימוע, ליום 4.12.06. בשימוע הציג העותר אישורי מחלה חלקיים בלבד, וגם אשתו הציגה אישורים למחלתה היא באומרה, כי בגין בעיותיה הרפואיות נעדר העותר. בתום השימוע ולאחר שנמצא, כי העותר נעדר תכופות ממקום עבודתו בלא שידע את הממונים עליו מראש וכנדרש, הומלץ על הפסקה מנהלית של עבודות השירות. לאור זאת, החליט המשיב ביום 16.1.07 להפסיק עבודות השירות והורה, כי העותר ירצה יתרת עונשו במאסר של ממש.

4.         בהתייחסו לטענות העותר ציין ב"כ המשיב, כי הסבריו של העותר והאישורים הרפואיים השונים, אשר צירף, לא היו מספקים. לא היה במסמכים כדי להסביר חלק גדול מהיעדרויותיו וכן לא היה בהם כדי להבהיר, מדוע לא התייצב החל מיום 31.10.06. ב"כ המשיב ציין עוד, כי בשלושת הבירורים, אשר נערכו לעותר, הוא לא דיבר אודות מחלת אשתו והיעדרותו מן העבודה בגינה. ככל שנוגע הדבר להמלצת שירות המבחן ציין ב"כ המשיב, כי הערכת שירות המבחן יפה לכל אדם, אך בנסיבות העניין אין לו לעותר, אלא להלין על עצמו שלא השכיל לנצל הזכות שקיבל, לבצע עונש המאסר בעבודות שירות. יתרה מזו, מחלת הברונכיט ממנה סבלה אשתו של העותר, אינה עילה מוצדקת להיעדרותו מהעבודה. בנוסף לכך, באף אחד משלושת הבירורים לא העלה העותר עניין מחלת אשתו כסיבה להיעדרותו. באשר למכתב שירות המבחן, הגיב בא כוח המשיב כי מדובר בהערכה הנכונה לכל אדם, אך אין לעותר להלין - אלא על עצמו, שלא השכיל לנצל הזכות שקיבל לבצע עונש המאסר בעבודות שירות, ולהשלימן כנדרש.

דיון

5.         עיון בטענות הצדדים ובמסמכים הקיימים למדני, כי יש לדחות העתירה.

לא מצאתי בטענותיו של העותר כל טעם, המחייב התערבות בהחלטתו של המשיב להפסיק עבודות השירות ולרצות יתרת התקופה במאסר של ממש.

כעולה מן האמור, העותר חתם על כתב התחייבות לקיים הוראותיו של הממונה על עבודות השירות (להלן: הממונה), ככתבן וכלשונן. תחת זאת, עשה העותר דין לעצמו והפגין זלזול ברשויות ללא הרף. הממונים במערך עבודות השירות נטו חסד לעותר, עת זימנוהו לבירורים פעמים מספר, אך העותר לא מצא לנכון לנצל ההזדמנויות אשר הוענקו לו, והוסיף לזלזל בחובתו לבצע המאסר שהוטל עליו בעבודות שירות.

יש לחזור ולציין, כי מאסר לריצוי בעבודות שירות הנו מאסר לכל דבר ועניין, כאשר מערכת המשפט, המורה על ביצוע עבודות שירות מעניקה בזאת פריבילגיה לנאשם, המבוססת על אמונה בו. משמראה הנאשם, כי אינו ראוי לאמונה של המערכת, יכולה זו לחזור בה בכל עת ולהורות על ריצוי עונשו במאסר של ממש.  העותר בענייננו הוזהר מספר פעמים, כי זה יהא דינו. הוא זומן לכמה וכמה בירורים בעניינו, אך הוסיף להשתמט, כך שעליו לשאת בתוצאות מעשיו הוא.

ככל שנוגע הדבר להמלצת שירות המבחן בעניינו של העותר, אזי הדין הוא עם ב"כ המשיב. אין בהמלצה כל נימוק ראוי, שבכוחו להשפיע על תוצאותיה של עתירה זו, וההליך, בו פתח שירות המבחן בעניינו של העותר, יכול להימשך לאחר שיסיים העותר לרצות עונשו.

6.         סיכומו של דבר - העתירה נדחית. העותר יתייצב לריצוי יתרת עונשו, ביום 10.4.07 בשעה 09:00, בתחנת המשטרה שבמגרש הרוסים, ירושלים.

ב"כ המשיב טען, כי לעותר נותרו 27 ימי מאסר לרצות בעוד העותר חלק וטען, כי מדובר במספר קטן יותר של ימים.

הפרקליטות תבדוק טענותיו של העותר בעניין ותיתן תשובתה לדבר עד יום 14.3.07 ולא יאוחר מכך.

ניתנה היום, י"ז באדר תשס"ז (7 במרץ 2007), בהעדר.

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים .

עוני חבש, שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ