אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק עא 1610/05

החלטה בתיק עא 1610/05

תאריך פרסום : 12/10/2006 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט המחוזי חיפה
1610-05
28/11/2005
בפני השופט:
כ. סעב

- נגד -
התובע:
1. בבר בברט מלכה
2. חניתה מלכה
3. משה כהן

עו"ד אריה ליכט
הנתבע:
בנק טפחות למשכנתאות בע"מ
עו"ד שינדלהיים כהן את רפאל בס
החלטה

לפני  בקשת רשות ערעור על החלטת כב' ראש ההוצאה לפועל גב' קרן מרגולין-פלדמן מיום 15.3.05, בה דחתה את בקשתם של המבקשים להפסקת הליכי הוצל"פ שנפתחו ע"י המשיב נגדם והעברת ההליך אל ה"משקם" על פי חוק ההסדרים במגזר החקלאי השיתופי, התשנ"ב - 1992 (להלן: " חוק ההסדרים"). עם הגשת הבקשה נפתח תיק ערעור אזרחי ולא בר"ע; למרות זאת, אני דן בבקשה כבר"ע.

החלטתה הנ"ל של ראש ההוצל"פ סמכה על שני אדנים. האחד, פרוצדוראלי קשור לסדרי הדין הקבועים בסוג זה של הליכים, והשני נימוק מהותי המתייחס לגופה של הבקשה דנן.

בהחלטתה - נשוא בר"ע זו, כב' ראש ההוצל"פ מציינת כי עובדות המקרה ובקשת המבקשים כפי שמובאת היום, עמדו בהזדמנויות שונות בפני ראש ההוצל"פ וניתנו בהן הכרעות כבר בשנים  1995 ו- 1996 וכי ניסיונם של המבקשים לפתוח עתה מחדש את ההליך עומד בניגוד להוראות הדין בדבר התקיימות "מעשה בית דין".

בדונה בבקשה לגופה, היא דחתה את הבקשה וקבעה כי החוב נשוא תיק ההוצל"פ אינו בבחינת "חוב כולל" כמשמעו בחוק ההסדרים, אי לכך דחתה את בקשת המבקשים להעברת הטיפול בחוב למשקם.

המבקשים טוענים כי זכותם לפנות לראש ההוצל"פ קמה להם כל אמת  שמתקיימת ונמשכת נגדם פעולת הוצל"פ שתוצאתה היא הוצאתם מביתם.

לגופה של הבקשה, המשיבים טוענים כי טעתה כב' ראש ההוצל"פ כאשר קבעה כי שיפוץ בית מגורים של חקלאי הנמצא במושב חקלאי אינו נובע מעיסוקו של החקלאי, וכי  ההוצאות בגין השיפוץ הן מחוץ לגדר המונח "חוב כולל" כמשמעו בחוק ההסדרים.

בפתח דברי אבקש להבהיר כי תיוג הבקשה במזכירות בית המשפט הוכתר בכותרת "ערעור אזרחי", ברם  הבקשה עצמה לא הוגשה כהודעת ערעור, המבקשים לא טענו לבקשה המוגשת על החלטה בעניינים שבהם דן ראש ההוצל"פ כאילו היה בית משפט, לא-כל-שכן, המבקשים כלל לא טענו  טענת "פרעתי" לפי סעיף 19 לחוק  ההוצאה לפועל, התשכ"ז - 1967 (להלן: " החוק").

לא אחת נקבע כי לא  הכותרת קובעת את מהותם של  מסממכים משפטיים, אלא תוכנם המהותי הוא הקובע. הדברים נכונים גם בהקשר העומד לדיון כאן. אי לכך,  אני דן בבקשה כבקשת רשות ערעור.

סדרי דין בערר ובערעורים

תקנה 118 לתקנות ההוצאה לפועל, תש"ם - 1974 (להלן: " התקנות") קובעת כי מי שנפגע על ידי פעולה של מוציא לפועל, רשאי להגיש ערר לראש ההוצאה לפועל. הודעת הערר תוגש בתוך שלושה ימים מהיום בו נודע לעורר על הפעולה. על ההחלטה שניתנת על ידי ראש ההוצל"פ בערר ניתן לערער ברשותו של ראש ההוצל"פ או של בית המשפט המחוזי (כלל זה חל על כל החלטה שניתנת ע"י ראש ההוצל"פ למעט החלטות הניתנות לפי סעיפים 19,25,48 ו 58 לחוק - על החלטות אלה יש ערעור בזכות) תוך 15 ימים מיום מתן ההחלטה אם ניתנה בפני המערער או מיום שהומצאה לו אם ניתנה שלא בפניו - תקנה 119(ה) לתקנות.

המבקשים לא חולקים על כי עובדות המקרה ובקשתם נשוא החלטתי זו עמדו פעמיים בעבר בפני ראש ההוצל"פ, בפעם הראשונה בפני כב' הרשמת הלמן כאשר נתנה את החלטתה ביום 18.5.95 ובפעם השניה בפני כב' הרשם קודסי שנתן החלטתו ביום 29.1.96.

המבקשים אינם טוענים בבקשתם נשוא החלטתי זו כי חל שינוי כלשהו בעובדות המקרה או שנתגלו עובדות אחרות מאז שהתברר עניינם בפעם הקודמת שיש בהם כדי לשנות את החלטת ראש ההוצל"פ. הם סומכים את פנייתם דהיום על פרשנות לפיה  הזכות לפנות לראש ההוצל"פ נולדת כל פעם מחדש כאשר ממשיכים בהליכי הוצל"פ וכי שמורה להם הזכות לפנות לראש ההוצל"פ כל אימת שנמשכים נגדם פעולות ההוצאה לפועל, משכך, לטענתם, הם היו רשאים  לפנות לראש ההוצל"פ ופועל יוצא מכך שמורה להם גם הזכות להגשת בקשת רשות ערעור על החלטת ראש ההוצל"פ במועד הקבוע בדין.

אין בידי לקבל עמדה זו.

הפרשנות המוצעת על-ידי המבקשים מביאה לתוצאה שאין הדעת סובלת. פרשנות זו כפי שמשתקפת מעמדת המבקשים יש בה כדי לאיין את מהות תקנות 118(א) ו 119 (ה) הקובעות פרקי זמן מוגדרים להגשת הודעת ערר לראש ההוצל"פ או בקשת  רשות ערעור על החלטת ראש ההוצל"פ בערר. פרשנות כפי שמציעים המבקשים יש בה כדי לפגוע בעיקרון סופיות הדיון, כך שאם תתקבל, יהיה בה כדי להכשיר דרך לעקוף את הוראות החוק ולאפשר לכל מי שמאחר את מועד הגשת בקשת רשות ערעור בזמן, לשוב ולפנות מחדש לראש ההוצל"פ כדי לגרום לתחילת מרוץ הזמן מחדש וכך יוכל תמיד להגיש בקשת רשות ערעור.  

אם במהלך התקופה לא נתגלה טעם חדש בעל משקל שיש בו כדי להשפיע על הליך ההוצאה לפועל או על תוצאותיו, לא יהיה מוצדק לפנות אל ראש ההוצל"פ בעניין אשר נידון והוכרע לגופו בעבר, מקל וחומר, לא תינתן לו רשות ערעור לבית משפט זה.

נפגע מהחלטה של ראש ההוצל"פ שבוחר שלא לבקש רשות ערעור בזמן הקבוע, חלים עליו כללי השתק עילה והשתק פלוגתא, שחוסים תחת הכלל של מעשה בית - דין. משמעות הכלל היא שמבחינת מערכת המשפט ומבחינת הדין, יבוא סוף להתדיינות בעניין אשר בו היה לבעלי הדין יומם בבית המשפט ומוצו בו ההליכים או שהיתה בגדרו הזדמנות לבעלי הדין למצות את ההליכים עד תום. קרי: יש בכוחה של ההכרעה השיפוטית להביא, במקרים המתאימים, לסיומה של ההתדיינות המשפטית באותו עניין.

המבקשים בפנייתם האחרונה אל ראש ההוצל"פ לא הצביעו על עילה המצדיקה עיון חוזר בקביעות הקודמות שניתנו בעניין. בהחלטתה מיום 15.3.05 של כב' ראש ההוצל""פ (גב' מרגולין-פלדמן) מציינת כי דין הבקשה להידחות על הסף, החלטתה לדון בה לגופה הייתה בגדר "למעלה מן הצורך".

אחרית דבר

לא די בהתמשכות הליכי ההוצל"פ כדי לאפשר לבעל דין לפתוח את הדיון מחדש בשאלות שנידונו והוכרעו לגופן. כללי הדיון החלים על כל מתדיין, יש בהם כדי לחסום את דרכו של חייב להגיש ערר על החלטה בפני ראש ההוצל"פ רק כדי לגרום לתחילת מירוץ הזמן להגשת בר"ע.

לאור האמור לעיל הבקשה למתן רשות ערעור על החלטת ראש ההוצל"פ נדחתה, המבקשים ישאו בהוצאות המשיב בסך 3,000 ש"ח, נכון להיום.

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ