אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ע"א 25153-04-13

החלטה בתיק ע"א 25153-04-13

תאריך פרסום : 31/10/2013 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט המחוזי חיפה
25153-04-13
24/04/2013
בפני השופט:
רבקה פוקס

- נגד -
התובע:
עיריית נשר
הנתבע:
1. אולג מרמלבסקי
2. אדוארד גריקשטס
3. אלכסנדרה קמינר
4. מאיר קדוש
5. ארנון בן ישי
6. יעקב סגל
7. מרגריטה סגל
8. יונה שריקי
9. יוסף שריקי
10. רויטל קורץ
11. מוריס סבג
12. סופי בן דיין
13. אבי בן דיין
14. רינה שגב
15. מיכאל נחמיאס
16. דלית נחמיאס
17. אברהם קורץ
18. איתן הולנדר
19. אורלי הולנדר
20. יאיר ניסן
21. טלי יאיר
22. יצחק יגאן
23. סימון דנן
24. כרמלה דנן
25. רבקה לנג
26. יהושע יצחקי
27. מנואלה מדלסי
28. אשר מדלסי
29. מרים צדוק
30. מתתיהו אליקים
31. דוד דהן
32. דניז דהן
33. דולי מרום
34. משה מרום
35. שאול פלדמן
36. רות פלדמן
37. מרדכי בן סימון
38. זיזל בן סימון
39. זוהר בורנשטיין
40. פביאן בורנשטיין
41. אוקסנה ימליאנוב
42. זוהר שמש
43. סיגלית רוזנבלט
44. א. לוי השקעות ובנין בע"מ
45. משה דוידוביץ בע"מ

החלטה

המבקשת הגישה ביום 14.4.13 ערעור על פסק דין של בית משפט השלום בחיפה (כב' השופט ש' לבנוני, סגן נשיא) מיום 5.3.13 (להלן: "פסק הדין"). הערעור הוגש לאחר שהתביעה הכספית שהוגשה, בין היתר, כנגד המבקשת ואחרים התקבלה בחלקה, כך שהמבקשת ביחד עם אחרים חויבה לשלם פיצוי כספי לתובעים בבית משפט קמא (להלן: "הזוכים"), בסך כולל של 31,000 ש"ח בראש נזק של עוגמת נפש בעטיו של נזק לרכוש, כאשר חלקה של המבקשת הועמד על סך של 30% מהסך האמור, בתוספת הוצאות.

בפניי מונחת בקשה שהוגשה על ידי המבקשת לעיכוב ביצוע פסק הדין, דהיינו עיכוב ביצוע הפיצוי שנפסק בצירוף הוצאות.

עיכוב הביצוע לו עותרת המבקשת הינו עד להכרעה בערעור שהוגש על פסק הדין.

המבקשת טוענת כי סיכויי הערעור טובים מאחר ובפסק הדין נפלה טעות עקרונית שנוגעת לשלב בירור התביעה, ומאחר, ולדידה, פסק הדין ניתן בהעדר הנמקה משפטית בסוגית האחריות המשפטית המוטלת על המבקשת והחיוב הכספי בגינה.

עוד טוענת המבקשת כי יהא קושי רב, כהגדרתה, להחזיר את התשלום הכספי שישולם על פי פסק הדין, ככל שיתקבל הערעור, בנסיבות בהן נפסק כי על המבקשת לשלם פיצוי כספי למספר רב של זוכים (בעלי הנכסים שנפסק להם פיצוי).

לאחר שעיינתי בבקשה מצאתי לדון בה ללא קבלת תגובה.

הפן הנורמטיבי:

הכלל הוא כי יש לבצע את פסק הדין עם נתינתו, והגשת ערעור אינה מעכבת את ביצוע פסק הדין שעליו מערערים (תקנה 466 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד - 1984). על מנת לעכב את ביצועו של פסק הדין, יש צורך בטעם מיוחד כדי שבית המשפט ימנע ממי שזכה בדין לממש את פירות זכייתו (בש"א 2966/96 עטיה נ' עיריית תל-אביב-יפו פד נ (1) 668, בעמ' 671).

בית המשפט השוקל בקשת עיכוב ביצוע, בוחן את סיכויי הערעור, וכן בודק האם יהיה זה מן הנמנע או קשה מאוד להשיב את המצב לקדמותו אם לא יעוכב הביצוע, והערעור יתקבל (ע"א 7688/06 גולדנברג נ' מכבי שירותי בריאות כללית (לא פורסם, החלטה מיום 25.9.06).

שיקולים אלה - סיכויי הערעור והנזק הצפוי הינם שיקולים התלויים זה בזה ומושפעים זה מזה (עע"מ 9177/01 אחים שרבט יוזמים ובונים נ' עיריית תל אביב, פ"ד נו(2) 163, 167).

דיון והכרעה:

לאחר עיון בבקשה הגעתי לכלל מסקנה כי דין הבקשה להידחות.

בענייננו מדובר בפסק דין הקובע חיוב כספי. הלכה היא כי הזוכה בתביעה זכאי לביצוע מיידי של פסק הדין ורק במקרים חריגים יעוכב פסק דין המטיל חיוב כספי (רע"א 2490/05 בן יוסף נ' הכשרת הישוב חב' לביטוח בע"מ, תק-על 2005 (2) 288,289).

בכדי לזכות בעיכוב ביצוע של פסק דין כספי, מוטל על המבקש להראות כי אם יזכה בערעור לא יוכל לגבות בחזרה מן המשיב את כספו. טענה בדבר מצבו הכלכלי של הזוכה וחוסר יכולתו להשיב את הסכומים בהם זכה במידה ויפסיד בערעור, אינה יכולה להיטען בעלמא ועליה להיות מבוססת על אדנים ראייתיים (ראו ב"ש 978/84 שיכון עובדים בע"מ נ' מלובנציק, פ"ד לח (4) 5).

במקרה דנן, המבקשת לא הביאה ולו ראשית ראייה בדבר מצבם הכלכלי של הזוכים בתביעה, ולא הצביעה בבקשתה על טעם ענייני להיעדר יכולת השבה של הזוכים או קושי להחזרת המצב לקדמותו, ככל שהערעור יתקבל, אלא הסתפקה בטיעונים כלליים כי מדובר במספר רב של זוכים.

אשר על כן, אני קובעת כי לא הונחה תשתית מספקת לטענה שלא יהיה בכוחם של הזוכים להשיב למבקשת את הסכום ששולם על ידה אם תזכה בערעורה, ומשכך לא שוכנעתי כי ייגרם למבקשת נזק בלתי הפיך אם לא יעוכב ביצוע פסק הדין.

הצורך בהפניית דרישה להשבת הכסף למספר זוכים אין בה די כדי להוכיח כי תביא עמה קשיים בגבייה; וזאת בדומה לכל דרישה אחרת לתשלום שמוציאה העירייה הנגבית על ידה, לרבות תשלום ארנונה.

הדברים נאמרים חרף טענת המבקשת כי אין לומר שסיכויי הערעור קלושים, עת מדובר בסוגיה משפטית, בגינה איני נדרשת להביע עמדה, משלא עומדת המבקשת בתנאי האחר, כמפורט לעיל. בענין זה ר' ע"א 2841/07 מינהל מקרקעי ישראל נ' הועדה המקומית לתו"ב תל אביב, (פורסם בנבו) מיום 25.8.08, אשר הוזכר בבקשת המבקשת:

"הכרעה בשאלת עיכוב ביצועו של פסק דין מורכבת מאיזון ושיקלול בין שני גורמים - סיכויי הערעור ומאזן הנוחות (ראו, למשל, ע"א 7688/06 גולדנברג נ' מכבי שירותי בריאות כללית ([פורסם בנבו], החלטה מיום 25.9.06); רע"א 8317/06 טהוליאן נ' ג.מ.ח.ל חברה לבניה 1992 בע"מ ([פורסם בנבו], 21.1.07), פיסקה 9). במקרה שבפנינו, המחלוקת בין הצדדים היא משפטית במהותה וקשה להעריך בשלב זה מה סיכויי הערעור. עם זאת, ניתן לקבוע כי על פני הדברים אין מדובר בערעור חסר יסוד. די בכך על מנת שלא לדחות את הבקשה לעיכוב ביצוע על רקע סיכויי הערעור (ראו, ע"א 6146/00 עיריית תל אביב יפו נ' אהובה ([פורסם בנבו], החלטה מיום 19.11.00), פיסקה 8)). על ההכרעה ליפול, אפוא, בעיקר על פי מאזן הנוחות. השאלה המרכזית הנבחנת בגדר מאזן הנוחות היא האם עלול המערער להיתקל בקושי להשיב את הגלגל לאחור, אם יזכה בערעורו".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ