אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק סק 54/05

החלטה בתיק סק 54/05

תאריך פרסום : 10/08/2009 | גרסת הדפסה
ס"ק
בית דין ארצי לעבודה ירושלים
54-05
31/05/2005
בפני השופט:
1. הנשיא סטיב אדלר
2. סגנית הנשיא אלישבע ברק - אוסוסקין
3. ורדה וירט - ליבנה


- נגד -
התובע:
1. הסתדרות המורים
2. ארגון המורים בבתי הספר העל - יסודיים בסמינרים ובמכללות

עו"ד גלית שלום - קדוש
עו"ד עמי פרנקל
עו"ד אורלי קציר
עו"ד אתי מימרן
עו"ד סיגל פעיל
הנתבע:
1. מדינת ישראל
2. מרכז השילטון המקומי

עו"ד נורית אלשטיין
עו"ד קרן דון - יחיא יוסט
עו"ד נעה בן ארצי פילוסוף
עו"ד מנחם לפידור
החלטה

     המבקשים, הסתדרות המורים בישראל וארגון המורים בבתי הספר העל יסודיים פנו אלינו בבקשת צד בסכסוך קיבוצי. בבקשה התבקשנו ליתן פסק דין הצהרתי לפיו,  משרד החינוך פעל בחוסר תום לב בעניין פיטורי מורים; מהלך הפיטורים אינו כדין וההודעות שנמסרו לעובדי ההוראה בטלות.

    המשיבים, המדינה ומרכז שלטון המקומי טוענים כי הליך הפיטורים נעשה כדין, לפי ההסכמים והדין החל על הצדדים.

     לאחר שמיעת טענות באי כוח הצדדים ודברי המנהלת הכללית של משרד החינוך, יושב ראש הסתדרות המורים ויושב ראש ארגון המורים העל-יסודיים ולאור השעה המאוחרת והצורך ליתן החלטתנו על - אתר, הרינו נותנים לעת הזו החלטה תמציתית, עד למתן החלטה אחרת או פסק דין.

     ממשלת ישראל החליטה ביום 15.08.04 על קיצוץ רוחבי בתקציב המדינה, לרבות קיצוץ בתקציב משרד החינוך. קיצוץ זה התווסף לקיצוצים אחרים שבוצעו במרוצת השנים האחרונות. על מנת לשמור על המסגרת התקציבית שהוטלה עליה, החליטה הנהלת משרד החינוך על פיטורי כ- 4,500 עובדי הוראה. למורים המיועדים לפיטורים הוצאו מכתבים בנדון, הם הוזמנו לשימוע ועניינם הובא בפני וועדות פריטטיות. במהלך הדיונים בפני הוועדות,  בוטלו  פיטורי כ-800 מורים בשל נסיבות אישיות. נותרו כ- 2,500 עובדי הוראה להם עומד משרד החינוך לשלוח מכתבי פיטורים עד ליום 31.05.05. נוסף על מפוטרים אלו, עומדות הרשויות המקומיות  והבעלויות האחרות לשלוח מכתבי פיטורים למורים נוספים, שמספרם  נע בין 700 לבין 1,500.

התאריך 31.05.05 נקבע כמועד הרלוונטי למתן הודעות הפיטורים, לאור העובדה שלפי ההסדר הקיבוצי החל על עובדי ההוראה רשאים משרד החינוך, הרשויות המקומיות והבעלויות האחרות להודיע על פיטורי מורים רק עד ליום 31 לחודש מאי.

    הצדדים ניהלו משא ומתן בנוגע לפיטורי המורים, אך לא הסתייע בידם לגבש הסכמות, שכן עמדתם הבסיסית של ארגוני המורים הינה, כי אין לנהל משא ומתן מבלי שמשרד החינוך יבטל את ההודעות על כוונתו לפטר מורים. למעשה כוונת ארגוני המורים הינה, שלא יוצאו לפועל פיטורים אלא בהסכמת ארגוני המורים.

    בצד הבעיות התקציביות והפיטורים ובנפרד מהם עושה המדינה מאמצים ליישם רפורמה במערכת החינוך, וזאת על בסיס דין וחשבון כוח המשימה הלאומי לקידום החינוך בישראל (וועדת דברת). לעומת זאת, בקשו ארגוני המורים לקדם את תכניות רפורמה משלהם. בין נציגי המדינה לבין נציגי ארגוני המורים נוהל משא ומתן אך לא הושגה הסכמה. לצורך יישום ועדת דברת החליטה הממשלה להקציב כ- 1.2 מיליארד שקלים לשנה. העברת התקציב כאמור הותנתה בביצוע הרפורמה במערכת החינוך.

            המדינה הודיעתנו כי חלה התקדמות במשא ומתן ליישום חלקי של דין וחשבון  וועדת דברת, דבר שיוביל  לצמצום גדול במספר המפוטרים ולשיפור תנאי העבודה של המורים. עוד הודיעה המדינה כי להערכתה נדרשים מספר שבועות כדי להגיע לכלל הסכמה. ארגוני המורים הודיעו על נכונותם לנהל משא ומתן בשבועיים הקרובים במאמץ להגיע להסכם, אך זאת בתנאי שמשרד החינוך יבטל את הפיטורים.

   על סמך חומר הראיות שהובא בפנינו והסברי נציגי המדינה עולה כי לכאורה הליכי הפיטורים של המורים נעשו כדין. אנו מקבלים את הסברי המנהלת הכללית של משרד החינוך באשר לצורך בפיטורי 4,500 מורים, הנובע מן הקיצוצים בתקציב. כמו - כן רשמנו בפנינו את הודעת המדינה, כי  היא פעלה ופועלת כדי להשיג תקציב נוסף ממשרד האוצר במגמה לצמצם את מספר המורים המפוטרים. על כן לא מצאנו מקום להצהיר בשלב זה של הדיון כי הפיטורים בטלים או כי המדינה פעלה בחוסר תום לב בהליך הפיטורים.

    עם זאת, אנו סבורים כי אין מקום לעת הזו להכריע סופית  בעתירתם של ארגוני המורים, בטרם מוצה ההליך כמפורט לעיל ובטרם השלימו הצדדים את טענותיהם בפנינו.

   על אף שלא מצאנו בשלב זה מקום להצהיר על בטלות מכתבי הפיטורים ולהצהיר כי אין המשיבים רשאים לשלוח למורים מכתבי פיטורים עד ליום 31.05.05, לא נסתרה מאתנו עוגמת הנפש שתגרם למפוטרים ומשפחותיהם, כפי שטענו בפנינו ראשי הארגונים והמדינה.   אנו מבקשים לאזן בין הנזק העלול להיגרם כאמור  לבין זכותם של המשיבים לשלוח מכתבי פיטורים. בכלל שיקולינו נתנו דעתנו גם לעובדה  שיחסי העבודה נמשכים  עד סוף חודש אוגוסט 2005, ולפיכך ככל שבית הדין יגיע למסקנה כי הפיטורים בטלים, לא יגרם נזק בלתי הפיך למורים להם נשלחו מכתבי פיטורים, באשר הם ממילא ממשיכים ללמד עד תחילת שנת הלימודים הבאה.  לאור כלל האמור ובהתחשב בהודעת הצדדים על רצונם להמשיך במשא ומתן, אנו מחליטים כדלקמן:

[א] מכתבי הפיטורים שהמשיבים התעתדו לשולחם למורים יופקדו במעטפות סגורות בכספת הנהלת משרד החינוך. ככל שהמכתבים יופקדו ויוחתמו בחותמת הנושאת תאריך עד ליום 31.05.05 וימסרו עד ליום 16.06.06, הם יחשבו כאילו נמסרו  עד ליום 31.05.05.  מובן שבעלי הדין רשאים לפנות לבית הדין בבקשה להאריך את התקופה הזאת של שבועיים.

[ב] על בעלי הדין לנהל משא ומתן במטרה להגיע להסכמות תוך שבועיים.

[ג] באי כוח הצדדים יגישו לבית הדין עד ליום 05.06.05  הודעה בכתב על התקדמות המשא ומתן.

[ד] נציגי הצדדים יתייצבו בפני נשיא בית הדין ביום 07.06.05 בשעה 14:00 לישיבת דיווח על התקדמות המשא ומתן.

[ה] באי כוח הצדדים רשאים להגיש השלמת טיעונים ומסמכים עד ליום 09.06.05. לאחר ישיבת הדיווח והשלמת הטיעונים יוחלט על אופן ניהול המשך הדיון.

ניתנה, בהעדר הצדדים, היום כ"ב אייר התשס"ה (31 במאי 2005) ותישלח לצדדים בפקסימיליה על - אתר.

הנשיא סטיב אדלר,  סגנית הנשיא אלישבע ברק-אוסוסקין, השופטת ורדה וירט - ליבנה

                נציגי העובדים: מר עוזר כרמי          מר בן-עמי עמירן

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ