אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ס"ע 52096-11-11

החלטה בתיק ס"ע 52096-11-11

תאריך פרסום : 16/01/2013 | גרסת הדפסה
ס"ע
בית דין אזורי לעבודה חיפה
52096-11-11
27/12/2012
בפני השופט:
א. קציר

- נגד -
התובע:
יציג יצור ושרותים תעשיתיים בע"מ
עו"ד דיאב ראפת
הנתבע:
1. עזבון המנוח בביץ מיכאל ז"ל
2. בביץ אילנה

עו"ד רם סימיס
החלטה

1.         בפניי בקשה מיום 5.4.12 למחיקת התביעה על הסף מחמת היעדר סמכות עניינית ולחילופין בקשה להורות על העברת הדיון בתובענה לבית משפט השלום המוסמך לדון בה.

2.         במסגרת ההליך העיקרי הגישה התובעת/המשיבה תביעה כנגד המבקשים במסגרתה נטען כי המנוח מיכאל בביץ ז"ל שהיה בעל 50% מניות בתובעת ועובד הנתבעת חלה בשנת 2005 כאשר ליקויי הבריאות הפכו אותו לנכה 100%. בתקופה שמהמועד בו חלה המנוח הנפיקה לו התובעת/המשיבה, תלושי שכר שזיכו את המנוח בכספים על חשבון רווחים ו/או הפרשי שכר וזאת עד לתחילת שנת 2011. בתלושי השכר שהוצאו למנוח במהלך התקופה האמורה שבין 2005 ועד תחילת 2011 היה המנוח פטור מתשלום מס ודמי הביטוח הלאומי מלבד תשלום מס בריאות בו חוייב.

3.         בביקורת ניכויים שנערכה לתובעת ביום 16.6.11 על ידי המוסד לביטוח לאומי עלה כי התובעת/המשיבה לא ניכתה למנוח דמי ביטוח לאומי בזמן שהייתה חובה על פי דין לעשות כן ועקב כך חוייבה באופן רטרואקטיבי בתשלום כל דמי הביטוח הלאומי שלא שולמו. נוכח האמור טענה התובעת/המשיבה יש לחייב את עזבונו של המנוח ואלמנת המנוח - יורשת העזבון (הנתבעים/המבקשים) בכספים שלא נוכו משכר המנוח שהתובעת/המשיבה נדרשת ותידרש להשיבם לביטוח לאומי וזאת מכוח דיני עשיית עושר ולא במשפט.

4.         במסגרת בקשתם מיום 5.4.12 טענו הנתבעים/המבקשים כי ביה"ד לעבודה אינו מוסמך לדון בתביעה שעילתה עשיית עושר ולא במשפט מאחר וסמכותו הייחודית מוגבלת לעניינים המפורטים בסעיף 24 לחוק בית הדין לעבודה, התשכ"ט -1969, כאשר עילת התביעה עשיית עושר ולא במשפט אינה נכללת ברשימת החוקים המפורטת בתוספת הראשונה לחוק. הנתבעים/המבקשים טוענים כי לא מדובר בתביעה מכוח יחסי עובד מעביד שכן המנוח היה דירקטור בעל מניות, ובעל שליטה בחברה התובעת/המשיבה כאשר החברה נמכרה לשותפו של המנוח מר מרזל יצחק בחודש פברואר 2011. נוכח האמור אין מדובר בתביעה שעילתה "יחסי עובד מעביד" אלא במחלוקת כספית בין בעל מניות שנותר דירקטור ובעל שליטה יחידי לבין עזבון מי שהיה שותפו.

5.         במסגרת תגובתה מיום 15.4.12 טענה התובעת/המשיבה כי הסוגייה שמעלה התביעה אינה חדשה ובתי הדין לעבודה הן האזוריים והן בית הדין הארצי לעבודה עמדו עליה רבות תוך מתן התייחסות ופרשנות לחוק עשיית עושר ולא במשפט. עילת התביעה העיקרית מתבססת על השבת כספים ששולמו ביתר לעובד ושלא כדין.

6.         בהתאם לתקנה 44 ו-45 לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין), התשנ"ב -1991 (להלן: "התקנות") רשאי בית הדין בכל עת, לבקשת בעל דין או אף ללא בקשה כזאת, לסלק על הסף כתב טענות. ככלל בתי הדין לעבודה מפעילים סעד זה, במשורה, שכן הכרעה לגופה, לעולם עדיפה. (דב"ע נב/217-3 אגודה ארצית של מנהלים ומורשי חתימה של הבנק הבינלאומי  הראשון לישראל בע"מ ואח' נ' הבנק הראשון לישראל בע"מ, פד"ע כז 3, בעמ' 14-15).

7.         טוענים הנתבעים/המבקשים כי עילת התביעה עניינה עשיית עושר ולא במשפט, אינה מתחום דיני העבודה ואינה מסמכותו של בית הדין. אין בידנו לקבל טענה זו שכן מדובר בעילת תביעה שמקורה ביחסי העבודה בין הצדדים. אומנם טענת קיומם של יחסי עובד מעביד הוכחשה על ידי הנתבעים/המבקשים אולם משטענה התובעת/המשיבה כי בין הצדדים התקיימו יחסי עובד מעביד כאשר עילת התביעה נסובה סביב טענת קיומם של יחסים אלה, קנה ביה"ד לעבודה סמכות עניינית לדון בתביעה מכוחו סמכותו לדון ביחסי עבודה בין צדדים.  לטענת התובעת/המשיבה בעטיים של יחסי העבודה בין הצדדים הוצאו למנוח תלושי שכר ושולמו לו תשלומים אף ביתר. משהוכחשו קיומם של יחסי עובד מעביד על ידי הנתבעים/המבקשים הרי שיש מקום לבירור שאלת קיומם או העדרם של יחסי עובד מעביד והתשלומים ששולמו ביתר ככל ששולמו מכוחם של אותם יחסי עבודה.

8.         השאלה אם התקיימו יחסי עובד מעביד אם לאו דינה להתברר במסגרת דיון הוכחות שייקבע בתיק.

במאמר מוסגר יש לציין, כי תלושי השכר שצורפו לכתב התביעה מצביעים לכאורה על כך כי המנוח נהג למשוך דיבידנדים בתקופת התביעה הנטענת שכן נרשם באלה שהתשלומים הינם ע"ח רווחים אולם השאלה באם מדובר בשכר עבודה ו/או באם בפועל מילא המנוח במקביל להיותו בעל מניות תפקיד כזה או אחר בתובעת, בעטיו שולם לו שכר העבודה, דינה להתברר במסגרת התיק העיקרי.

9.         לפיכך, מדובר בעילת תביעה שמקורה בטענה לעניין קיומם של יחסי עבודה בין הצדדים, אשר הסמכות לדון בה מסורה לבית הדין לעבודה, גם לאחר שנסתיימו יחסי עובד מעביד.

10.       לאור האמור לעיל, הבקשה למחיקה על הסף נדחית בזאת, שאלת ההוצאות תישקל במסגרת ההליך העיקרי. 

11.       ניתן בזאת צו הדדי לגילוי ועיון הדדי במסמכים, תוך 30 יום.

12.       ב"כ התובעת יגיש תצהירי עדות ראשית מטעמו, תוך 60 יום מהיום. לתצהירים יצורפו כל המסמכים עליהם מתבססת תביעתו.

עותק ישלח ישירות לב"כ הנתבעת.

ב"כ הנתבעים יגיש תצהירי עדות ראשית מטעמם, תוך 30 יום מיום קבלת תצהירי התובעת. לתצהירים יצורפו כל המסמכים עליהם מתבססת הגנתם.

עותק ישלח ישירות לב"כ התובעת.

13.       לא הוגשו תצהירי התובעת במועד, תמחק התובענה על הסף עפ"י תקנה 44 לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין) תשנ"ב-1992. לא הוגשו תצהירי הנתבעים במועדם, יראה הדבר כאילו אין בדעת ב"כ הנתבעים להביא ראיות.

על המצהירים להתייצב לחקירה על תצהיריהם במועד כפי שייקבע. בתום דיון ההוכחות הסיכומים יהיו בעל-פה, ככל שלדעת בית הדין הדבר מתאפשר, לפי לוח הזמנים של בית הדין.

14.       סירב עד לאמת דבריו בתצהיר, או שלא עלה בידי אחד הצדדים לבוא עמו בדברים, יגיש אותו צד למזכירות ביה"ד בקשה להזמנת אותו עד שיעיד בפני ביה"ד במועד הנ"ל. בבקשה האמורה יפרטו הסיבות בגינן מבוקש להעיד עדים שלא בתצהיר ועיקרי העדות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ