אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ב.ש. 22551/07

החלטה בתיק ב.ש. 22551/07

תאריך פרסום : 13/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
22551-07,22542-07
06/02/2008
בפני השופט:
צ.צפת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אמויאל
הנתבע:
שרון אברג'ל
עו"ד אייל לביא
החלטה

ערר שהגישה המדינה (ב.ש. 22551/07) על החלטת בימ"ש שלום באילת (כב' השופט ארז יקואל), בבש 2217/07  מיום 26.12.07, בבקשה למעצר עד תום ההליכים, בה הורה בימ"ש קמא על השחרור המשיב לחלופת מעצר בית מלא בבית חברתו של אח המשיב ובפיקוחה, כאשר במשך שעות היום ישהה המשיב במסגרת טיפולית "בית חוסן" והמפקחת הנ"ל מביאה ומחזירה אותו לשם ומשם. בנוסף הורה בימ"ש קמא על הפקדת בטחונות- ערבות עצמית וצדדי ג' ע"ס של 150,000 ש"ח והפקדה במזומן בסך של 15,000 ש"ח.

לטענת המדינה יש לבטל את החלטת בימ"ש קמא באשר אין החלופה מאיינת את מסוכנותו של  המשיב. במאמר מוסגר יאמר כי גם המשיב הגיש ערר עצמאי משלו (בש 22542/07) בטענה כי אין הוא יכול לעמוד בהפקדה במזומן של 15,000 ש"ח והוא מבקש להפחיתה לסך של 2000 ש"ח.

כנגד העורר הוגש ביום 4.11.07 כתב אישום המייחס לו תקיפת בת זוג הגורמת חבלה של ממש לפי סע' 382(ג) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "החוק"), היזק לרכוש במזיד לפי סע' 452 לחוק, תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו לפי סע' 273 לחוק, איומים לפי סע' 192 לחוק והעלבת עובד ציבור לפי סע' 288 לחוק.

על פי העובדות המפורטות בכתב האישום, המשיב חזר מבילוי עם בת זוגו כאשר הוא בגילופין, הוא הטיח בה ביטויים קשים, תוך שהוא שובר כוס שהייתה בידו, המתלוננת נפגעה בידה וכשהעירה לו על שיכרותו חזר והטיח בה ביטויים קשים. בסמוך לאחר מכן, לאחר שהגיעו לדירה דרש המשיב מחברתו שתלך לחדרה ומשסירבה רדף אחריה, משך בשערותיה תוך שהוא מכה אותה באגרופים בעיטות וסטירות בראשה ובגופה וכשהוא מטיח את ראשה בקיר. כתוצעה מהתקיפות נחבלה בת הזוג חבלות של ממש - שריטה ביד, נפיחות בפנים, המטומות בזרוע ובכף היד. בהמשך גרם המשיב נזק לרכוש בדירה וכשהגיעו שוטרי הסיור, בעקבות הודעת אלמוני על שיכור שתוקף אישה, הוא תקף גם אותם והתנגד למעצרו באופן אלים תוך כדי איומים.

בד בבד עם הגשת כתב האישום הוגשה בקשה למעצרו עד תום ההליכים.

הדיון בבקשה התפרש בפני בימ"ש קמא על פני מספר דיונים וזאת מתוך הצורך לקבל תסקירים משלימים משירות המבחן. בתסקיר ראשון המליץ שירות המבחן על שחרור המשיב לחלופה של מעצר בית אשר כללה שלושה רכיבים- מעצר בית בבית חברתו של אחיו של המשיב; חלופה טיפולית ב"בית חוסן"; יציאה לעבודה אצל מעסיק מקומי. דא עקא, בעת הדיון התברר כי קיימת בעיה בהקשר לפיקוח על המשיב בעת היציאה לעבודה, משכך, ביקש בית המשפט השלמות משירות המבחן, ובירורים נוספים עם המעביד. כאשר התברר כי לא ניתן לאפשר יציאה לעבודה, הציע שירות המבחן תוכנית טיפולית חלופית, אשר כוללת טיפול יום ב"בית חוסן" ומעצר בית בבית האח וחברתו.

שירות המבחן הגיש 5 תסקירים. בתסקיר ראשון מיום 29/11/07 צויין כי המשיב גרוש בן 37 נמצא בקשר עם שירות המבחן מאז היותו בן 14, סיים 8 שנות לימוד, לא גויס לצה"ל על רקע מעורבות בפלילים, החל בשימוש בסמים בגיל ההתבגרות ומהר מאוד החל להשתמש בסמים קשים, עבר ניסיונות גמילה ובמסגרת צו מבחן מיום 29/6/05 שולב במסגרת טיפולית בבית חוסן שבסיומה צויין כי החל לנהל אורח חיים נורמטיבי. עתה, בבדיקה שנערכה במעצר, נמצאה בדיקת שתן נקייה מסם.

שירות המבחן התרשם כי מדובר בגבר שעל רקע התמכרות רבת שנים עדיין מתקשה להציב גבולות ברורים מול "חומרים משני תודעה" כדוגמת אלכוהול כתחליף לסם, ועל כן יתכן כי ניתוק מגורם טיפולי תסייע לפריצת הגבול. להערכת שירות המבחן קיים סיכון של המרת האלכוהול בסם באם לא ישולב המשיב מיידית בטיפול ומכאן באה ההמלצה לשילובו בתוכנית טיפולית בבית חוסן שמוכנים לקבלו.

שירות המבחן שוחח עם בת הזוג (המותקפת)  אשר שללה התנהגות אלימה כלפיה בעבר וציינה כי המשיב תקף אותה באירוע נשוא כתב האישום בהיותו תחת השפעת אלכוהול. שרות המבחן התרשם כי בת הזוג מצמצמת את אלימות המשיב שנצפתה ומשליכה זאת על צריכת האלכוהול בלבד. בת הזוג ציינה כי אינה חוששת מפני המשיב.

בתסקיר זה ובתסקירים משלימים שהוגשו בהתאם להחלטת בימ"ש קמא (תסקירים מימים  9/12/07; 18/12/07; 25/12/07; ) צויין לגבי הערכת סיכון, כי הסיכון מהמשיב מתעצם במצבי התמכרות על כן לדעת שירות המבחן יש במסגרת הטיפולית המוצעת כדי לצמצם את הסיכון להתנהגות התמכרותית תוקפנית. לאור האמור הומלץ על שחרורו של המשיב לחלופת מעצר בתנאי מעצר בית תוך שילובו במסגרת טיפולית.

מייד יאמר כי בנסיבות המפורטות לעיל, שחרורו של המשיב לחלופת מעצר בתנאי מעצר בית תוך שילובו בתוכנית טיפולית ומתן בטחונות כפי שנקבעו ע"י בימ"ש קמא היו מקובלים עלי אילו נמצאה חלופת מעצר בתנאי מעצר בית ראויה, סמכותית ושיש ביכולתה להציב גבולות. דא עקא כי לטעמי החלופה שאושרה ע"י בימ"ש קמא אין ביכולתה להוות מפקחת העונה על הדרישות למרות נכונותה ורצונה הטוב.

המשיב כאמור לעיל, גבר בן 37 בעל עבר פלילי מכביד והיסטוריה של התמכרות לסמים קשים, עתה לאלכוהול וגם לא ניתן לשלול חזרה לסם. גב' לימור כהן שהוצעה כחלופת מעצר הינה חברתו של אחיו של המשיב, בן 34, המתגורר עימה וגם לו עבר פלילי מכביד . גב' כהן צעירה בת 25, אינה עובדת. כל שנאמר לגביה ע"י שירות המבחן הוא כי התרשם מהאסרטיביות שלה ממודעותה לנדרש ממנה כמפקחת. בימ"ש קמא סמך ידו על בדיקה זו, לא התרשם ישירות מהחלופה וקבע על סמך האמור ע"י שירות המבחן, כי אינו רואה כיצד אחיו של המשיב יפגע ביכולתה לשמש כחלופה ולהציב גבולות ברורים לשם איון המסוכנות.

אין בידי לקבל הערכה זו.

מבלי לפגוע בנכונותה של גב' כהן לשמש כחלופה, הרי בנסיבות המפורטות לעיל,  אינני סבורה כי יש בידה להוות גורם סמכותי כלשהו לגבי המשיב, אין בכוחה להציב לו גבולות וממילא אין בחלופה זו כדי לאיין את המסוכנות. הוסף על כך את העובדה כי החלופה המוצעת נמצאת באילת, מקום מגורי בת הזוג שהותקפה באילת.

לאור האמור, מתקבל הערר.

היה ויהיה בידי המשיב להציע חלופת מעצר אחרת מתאימה, יהיה מקום לשקול בשנית את שחרורו  בתנאים כפי שנקבעו בהחלטת בימ"ש קמא.

בשלב זה אני מורה על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים נגדו.

ניתנה היום כ"ב בטבת, תשס"ח (31 בדצמבר 2007) במעמד הנ"ל.

צילה צפת - שופטת


התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ