אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 2581/07

החלטה בתיק בש 2581/07

תאריך פרסום : 20/12/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי נצרת
2581-07
16/08/2007
בפני השופט:
זיאד הווארי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שוורץ
הנתבע:
שרון בן רפאל ביטון
עו"ד נוי
עו"ד שפרלינג
החלטה

1.         בהמשך להחלטתי הקודמת מהיום, מאחר והמשיב משוחרר מזה כשלושה ימים, ביקשה המבקשת להורות על מעצר ביניים עד למתן החלטה בבקשה גופה.

2.         כאמור, הוגש נגד המשיב כתב אישום המייחס לו עבירות של חבלה בכוונה מחמירה, והפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

            בכתב האישום נטען, כי המשיב ואחיו נאור (להלן: "נאור") עוסקים כנהגי משאיות אשר הובילו אשפה במפעל "אמניר" (להלן: "המפעל"). בתאריך 09/07/07 בסמוך לשעה 06:30, הגיע נאור במשאיתו למפעל וביקש להיכנס, אולם המתלונן השומר במפעל סירב להכניסו, וביקש שימתין עד שיגיע האחראי. נאור כעס, והעמיד את המשאית בכניסה למפעל תוך שהוא חוסם את כניסתן של משאיות נוספות, יצא מהמשאית והחל לצעוק על המתלונן, לאחר מספר דקות הזעיק נאור את אחיו המשיב, כעבור זמן קצר הגיע המשיב למפעל ברכב יונדאי, יצא מהרכב כשהוא חמוש באלה מעץ, ואחיו נאור הצטייד במוט ברזל. שניהם פנו למתלונן אשר היה בעמדת השמירה, אז נאור חבט במתלונן בראשו באמצעות המוט, והמתלונן נפל ארצה, בשלב זה החלו המשיב ונאור להכות במתלונן באמצעות המוט והאלה, עד אשר עובדים אחרים במקום הצליחו להפריד בינם לבין המתלונן, אשר היה שרוע על הקרקע. בעקבות מעשיהם, נגרם למתלונן שבר בעצם השוק, וכן חבלות ופצעים ברגליו, בכתפו ובידיו, והוא נזקק לטיפול רפואי, אושפז למשך 3 ימים ורגלו גובסה בגבס מלא. בעקבות האירוע הנ"ל, האח נאור נעצר ואילו המשיב נכנס לרכב ונמלט מהמקום, ובמשך כחודש ימים על אף הנסיונות לחפש אחריו, הוא התחמק מכוחות הבטחון והסתתר מפניהם.

3.         ב"כ המבקשת טען בפניי, כי נסיבות המקרה מצדיקות מעצר ביניים עד למתן החלטה בבקשה לגופה, הוא הפנה לחומר הראיות הקיים בתיק, לעדויות עדי ראיה לאירוע, ולעברו של המשיב. בנוסף אבחן את עניינו של המשיב מעניינו של אחיו נאור, אשר שוחרר לחלופת מעצר בית מלא בתאריך 22/07/07.

            מנגד, ביקש ב"כ המשיב לדחות את הבקשה למעצר ביניים, הפנה לסתירות בעדות המתלונן, וכן לכשלים ולמחדלים בהליכי חקירה, אשר עד כה לא המציאו את הדיסק, אשר מפרט את התרחשות האירוע. הדגיש את העובדה, כי המקרה שלפנינו לא נמנה עם המקרים על פיהם מחזירים לבית המעצר מי שכבר שוחרר.

4.           אין מחלוקת בין הצדדים, כי לביהמ"ש זה סמכות להורות במקרים מסויימים על חזרת נאשם המשוחרר למעצר מאחורי סורג ובריח, סמכות זו נקבעה בפסיקה כבר בבש"פ 6490/98 שושני ואח' נ. מ"י (טרם פורסם).

            השאלה אשר הנני נדרש להכריע בה אם המקרה שבפנינו נמנה עם המקרים על פיהם מורה ביהמ"ש להחזיר אדם משוחרר למעצר?

            ראשית כל, לעניין הראיות לכאורה, על פי הפסיקה ביהמ"ש בשלב זה בוחן את הראיות לכאורה בקווים כלליים.

            עיינתי באופן כללי בראיות הקיימות, לרבות הודעותיו של המתלונן, עדי ראיה אחרים אשר חלק מהם ראה את המשיב מחזיק באלה, ואחיו נאור מחזיק בברזל, וחלק אחר ראה את האירוע עצמו, מכלול הראיות מקים לכאורה תשתית ראייתית לכאורית אשר קושרת את המשיב לאירוע נשוא כתב האישום. הסתירות אשר טוען להם הסניגור בהודעותיו של המתלונן, אינן סתירות מהותיות, מכל מקום סתירות אלה ייבחנו לעומק בבוא העת כשידון התיק לגופו של עניין. אף הטענה של המשיב לכשלים בחקירה, אין בה בשלב זה כדי לפגוע בקיומן של ראיות לכאורה הקושרות את המשיב לאירוע הנטען.

            לעניין טענתו של המשיב כי המשיב ואחיו הותקפו על ידי המתלונן, אשר החזיק במספריים, והם השתמשו באלה ובמוט כהגנה, טענה זו יש לדחות בשלב זה. לא מצאתי כל אחיזה בחומר הראיות לטענה זו, מלבד גרסתו של המשיב ואחיו נאור. זאת ועוד, אם כטענת המשיב הוא התגונן באלה שהוא החזיק, הרי לא הובאה כל ראיה או תיעוד רפואי המלמד לכאורה על פגיעה כלשהי של המשיב או אחיו נאור על ידי המתלונן.

            עיינתי בתמונות של המתלונן, והתברר לי כי המדובר בפגיעות קשות, בעיקר ברגליו של המתלונן.

            באשר לנסיבותיו האישיות של המשיב מול נסיבותיו של אחיו נאור. אכן בתאריך 22/07/07 במסגרת תיק ב"ש 2381/07 שחררה כב' השופטת מוניץ את האח נאור לחלופת מעצר בית מלא, תוך קביעה כי: "הואיל ומדובר במשיב שהינו כבן 23, ללא כל עבר פלילי, אשר נקלע למקום מתוקף תפקידו, וביקש להיכנס כדי לפרוק זבל. הכניסה לא הותרה לו, ובין השומר לבינו ואדם נוסף - אחיו - התפתח וויכוח שלווה בתגרת ידיים קשה, ברור כי טענתו של המשיב כי נזקק לכלים בעת האירוע כדי להגן על עצמו, תיבחן במהלך שמיעת הראיות".  

לעומת זאת, המשיב שלפנינו, הוא בן 32 כיום, אשר הגיע למקום האירוע על פי הזמנת אחיו נאור, על פי חומר הראיות, הוא לכאורה הצטייד מבעוד מועד באלה, ולא נרתע לתקוף את המתלונן לאחר שנפל על הרצפה בעקבות הפגיעה של נאור. לא היה כל סכסוך בין המשיב לבין המתלונן. זאת ועוד, לאחר האירוע, אחיו נאור נעצר, אולם המשיב נמלט מן המקום, ונעצר רק לאחר 34 ימים, ולאחר שכבר אחיו שוחרר בחלופת מעצר. אם לא די בכך, למשיב עבר פלילי. עיון בגליון הרשעותיו הקודמות מלמד, כי כבר משנת 92 וכאשר המשיב היה כבן 17 שנים, הוא ביצע עבירה של תגרה, ובהמשך בגיל 18 עבר עבירה של השגת גבול, רמזים מגונים, בגיל 19 עבר עבירות של זיוף, קבלת דבר במרמה, ובשנת 2001 הוגש נגד המשיב כתב אישום המייחס לו עבירה של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות וכן איומים, ועל פי כתב האישום בו הודה המשיב, המשיב נתן אגרוף לשוטר אשר ניסה לשכנעו להיכנס לניידת ולהתלוות למשטרה, ואף תקף שוטר אחר וזאת על ידי בעיטה ואגרוף. במהלך מעצרו, תקף מספר שוטרים ונתן אגרוף לשוטר אחר. בעקבות הסדר טיעון, הוטל על המשיב מאסר בפועל של 5 חודשים, אשר הומרו בעבודות שירות, ואם לא די בכך, בתאריך 05/06/06 הוגש נגד המשיב כתב אישום (ביהמ"ש השלום בנצרת) בת.פ. 23/04, אשר ייחס לו שתי עבירות של תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו. מכתב האישום בו הודה המשיב עולה, כי המשיב תפס צו שהוצג בפניו על ידי שוטר, והשליכו תוך שהוא מכה בחזהו של השוטר, גם בגין עבירות אלה, הוטל על המשיב אך ורק קנס. עברו של המשיב מלמד, כי מדובר באדם אלים, אשר לא נרתע מלתקוף מי שעומד בדרכו, ולא מהסס לתקוף גם שוטרים אשר ממלאים תפקידם נאמנה כדי לשמור על הסדר הציבורי. 

מעבר לאמור לעיל, אחיו של המשיב כאמור נעצר מייד עם הגעת המשטרה, ואילו המשיב נמלט מהמקום, והסגיר את עצמו כעבור 34 ימים ולאחר שאחיו נאור שוחרר בחלופת מעצר.

5.         לאחר שסקרתי מכלול הנסיבות לעיל, ומאחר והמשיב משוחרר מזה כשלושה ימים בלבד, ואין חולק כי הוא שוחרר עקב תקלה של שירות בתי הסוהר, כאשר היה קיים נגדו צו מעצר עד ליום 14/08/07 שעה 13:00.

            באיזון הראוי, נוכח חומרת מעשיו של המשיב, והמסוכנות הנשקפת ממנו, עברו האלים, בריחתו לתקופה ממושכת, ושחרורו הקצר בשל הטעות כאמור, סבור אני כי המקרה שלפנינו נמנה עם המקרים אשר על פיהן יש מקום להחזיר את המשיב לבית המעצר.

            למעלה מן הנדרש, ראוי לציין כי העבירות המיוחסות למשיב עבירות של אלימות קשה, אשר הפכה לרעה חולה בימים אלה, וביהמ"ש העליון לא אחת אמר כי:

"בתי המשפט חייבים לתרום את תרומתם לביעורה של האלימות בחברתנו, ודומני כי גם אם זכו המשיבים למספר ימי חופשה, אין בגורם זה, כשהוא לעצמו, כדי להצדיק החלטה על אי החזרתם למעצר" (ראה בש"פ 4952/92 מ"י נ. איגור זפלבה ויטלי קולנר, תקדין עליון, כרך 92 (3)).

6.         לאור כל האמור לעיל, אני מורה על מעצרו המיידי של המשיב עד למתן החלטה בבקשה גופה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ