אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 2578/06

החלטה בתיק בש 2578/06

תאריך פרסום : 01/11/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי נצרת
2578-06
25/12/2006
בפני השופט:
בנימין ארבל

- נגד -
התובע:
אבו אל היג'א חליל
עו"ד משה גיל
הנתבע:
מדינת ישראל
החלטה

1.         המבקש הינו בנו של הנאשם חליל איברהים אבו אל היג'א, אשר הורשע במסגרת תיק פלילי 1030/06 בעבירות שונות וביניהן מעשה פזיזות ורשלנות ברכב, הפרת הוראה חוקית, הסתייעות ברכב לביצוע פשע, נהיגה בזמן פסילה, סטייה מנתיב נסיעה, אי ציות לתמרורים, הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו וניהול עסק ללא רישיון. את כל העבירות האמורות ביצע הנאשם תוך שהוא נוהג במכונית פרטית מסוג דיהאטסו מספר רישוי 15-809-81 [להלן - "המכונית"]. במכונית זאת הוביל הנאשם ביצים בכמות מסחרית משטחי הרשות האוטונומית אל שטח המדינה. משנתגלה הנאשם על ידי אנשי הפיקוח החקלאי, הוא החל להימלט מהם וכתוצאה מכך נערך אחריו מרדף משטרתי, תוך כדי שהנאשם נוהג בצורה פרועה, עובר עבירות תנועה מסוכנות ביותר, ומסכן את חיי הדולקים אחריו, נוהג בניגוד לכיוון הנסיעה וכיוצ"ב.

            ביום 31.5.05 נגזר דינו של הנאשם, והוטל עליו עונש מאסר בפועל למשך 18 חודשים, כן הופעל נגדו עונש מאסר על תנאי בר הפעלה, כך שבסה"כ נגזר על הנאשם עונש מאסר לריצוי בפועל למשך 24 חודשים. הנאשם נפסל מלהחזיק רשיון נהיגה למשך תקופה של 7 שנים, כן הוריתי על חילוט המכונית. עוד קבעתי בגזה"ד כי המבקש יהא רשאי להגיש בקשה, בהתאם להוראות סעיף 40 לפקודת סדר הדין הפלילי [מעצר וחיפוש] [נוסח חדש], תשכ"ט - 1969, שכן מסתבר כי המכונית רשומה על שמו.

2.         בבקשה זו שלפני עותר המבקש לביטול צו החילוט בהתאם להוראת סעיף 40 הנ"ל. לטענת המבקש, המכונית הינה בבעלותו. הוא עצמו בעל משפחה, המטופל בשני ילדים ומתגורר באותו בית בו מתגוררים הוריו. הואיל ואביו חולה במחלה סופנית, נפל עליו נטל כלכלת המשפחה. המכונית שחולטה, כאמור, שייכת לו, ורשומה על שמו, תוך שהיא משמשת אותו ואת בני  משפחתו. לטענתו, נטל אביו את המכונית ללא רשות, תוך שהוא מנצל את העובדה כי שניהם מתגוררים באותו הבית.

            לטענת המבקש, המכונית נחוצה לו ולבני משפחתו, לנוכח מצבו המשפחתי המיוחד, ולאור העובדה שהמכונית שימשה את בני משפחתו לצורך הגעה לעיר, וכן להסעת אימו החולה לטיפולים בבית החולים.

3.         לטענת המדינה, אין רישום הבעלות בכלי הרכב מלמד על הבעלות המהותית באותו כלי. מחומר החקירה המצוי בתיק פ"א 830/06 עולה, כי הנאשם העיד שהמכונית הינה בבעלותו, הוא משתמש בה והוא המטפל בה ומתחזקה. אף בתו של הנאשם נשאלה אודות "הרכב של אבא שלך" ולא הסתייגה כלל בתשובתה מכך כי הרכב שייך לאביה. אף מהודעתו של בעל המוסך עולה, כי הנאשם הביא את הרכב לטיפול ולא המבקש.

            עוד עולה, מהחומר המצוי בתיק החקירה, כי הוגשו נגד הנאשם כתבי אישום קודמים וכי מצויים דוחו"ת תפיסה של יחידת הפיצוח, מהם עולה כי הנאשם הוא שעושה שימוש תדיר ברכב, וזאת לפחות בחמש הזדמנויות שונות, בחודשים פברואר ומאי 2005. יש לציין כי על פי עדותו של המבקש, בחודשים האלה היתה המכונית כבר בבעלותו.

            לנוכח ראיות אלה, טוענת המאשימה, כי הבעלים הנכון של המכונית, הינו הנאשם. על כן, בדין חולט כלי הרכב, אשר רק באפשרותו התאפשר לנאשם לבצע את העבירות בעטיין הורשע ונגזר דינו.

4.         המבקש העיד באולמי וחזר על טענותיו, לפיהן המכונית היא שלו. לטענתו, את המכונית רכש לפני שנתיים מאביו תמורת 20,000 ש"ח. הרכב שימש אותו לצורך הסעת ילדיו והסעת אימו החולה לצורך טיפולים. המבקש אף טען בעדותו כי אינו מתיר לאביו - הנאשם - לעשות שימוש במכונית. בחקירתו הנגדית ציין המבקש כי אינו זוכר את המועד המדויק בו רכש את המכונית מאביו, אולם שילם עבורה סך של 20,000 ש"ח. המכונית משמשת אותו ואת אחותו, כאשר אחותו נוטלת את הרכב לצורך הסעת האם לבית החולים. המכונית אינה משמשת אותו לצורך עבודתו. המבקש אף ידע לציין כי את ביטוח המכונית עשה אצל סוכן בשם אליאס מהכפר טמרה ושילם סך כולל של 2,700 ש"ח בגין פוליסת הביטוח, כאשר מתוך זה סך של 1,800 ש"ח שולמו עבור ביטוח חובה.

5.         סעיף 39[א] לפקודת סדר הדין הפלילי [מעצר וחיפוש] קובע כדלקמן:

"(א)     על אף האמור בכל דין, רשאי בית המשפט, בנוסף על כל עונש שיטיל, לצוות על חילוט החפץ שנתפס לפי סעיף 32 או שהגיע לידי המשטרה כאמור בסעיף 33, אם האדם שהורשע במעשה העבירה שנעשה בחפץ או לגביו הוא בעל החפץ; דין צו זה כדין עונש שהוטל על הנאשם".

            ומכאן, כי תנאי להחלתה של הוראת הסעיף הינו כי הנאשם הינו בעליו של החפץ לגביו ניתן צו החילוט. סעיף 40 לאותה פקודה קובע כי אדם, שאינו שותף לעבירה, הטוען לבעלות בחפץ שחולט, זכאי לבקש לבטל את הצו. אין צורך להכביר מילים באשר לרציונל העומד מאחורי הוראות אלה. אין מקום להטיל על אדם לשאת את עוונו של משנהו. אדם המורשע בדין, ישא את עונשו הוא. סעיף 39[א] קובע כי דין צו החילוט כמוהו כדין עונש שהוטל על הנאשם המורשע. על כן, צודק הסניגור בהפנותו אצבע לדברים שנאמרו בע.פ. 623/78 סורני נ' מדינת ישראל פ"ד לג [3] 523.  על פי פסק דין זה, נקבעו בסעיף 39[א] לחוק שלושה תנאים מצטברים לחילוטו של חפץ, כאשר התנאי הראשון הינו כי הנאשם, שהוא בעל החפץ, הורשע בדינו.

6.         במקרה שלפנינו, אמנם אין חולק על כך כי המכונית היתה בשימושו של הנאשם בעת ביצוע העבירות, אולם נטושה מחלוקת באשר לבעלות המהותית במכונית זו. אמנם, רישום הבעלות הפורמלי הינו על שם המבקש, אולם כבר נפסק לא אחת כי אין רישום בעלות בכלי רכב מהווה משום ראיה קונקלוסיבית לבעלות בו. יכול רכב להיות רשום על שם פלוני, בעוד הבעלות בו מצויה בידי אלמוני.

            על כן, עצם העובדה כי המכונית רשומה על שם המבקש, אין בה כדי להוות ראיה באשר לבעלות בה.

7.         על פי הראיות שהובאו בפני, ועל פי חומר הראיות המצוי בתיק החקירה שהועבר לעיוני, נהג הנאשם מנהג בעלים במכונית זו. בתיק מצויות ראיות לכך שהנאשם נתפס כשהוא נוהג במכונית לפחות בשישה מקרים שונים [כולל המקרה שלפנינו]. בתיק החקירה פזורים כתבי אישום, המתעדים את כל האירועים האמורים. הנאשם הורשע במקרים אלה, אשר בכולם נעברו על ידו עבירות הנוגעות לנהיגה במכונית. לפחות חמישה מהמקרים היו בתקופה שבה טוען המבקש כי המכונית כבר עברה לבעלותו. המבקש אף מציין כי המכונית שימשה אף את אחותו לשם הסעת אימם החולה. ומכאן, ששימושה של המכונית היה לצורך המשפחה. האחות בהודעתה לא סתרה את הטיעון כי המכונית שייכת לנאשם. כעולה מהודעתו של הנאשם, וכן הודעתו של בעל המוסך, מר מוחמד עבד-אל עזיז מיום 2.8.05, הנאשם הוא אשר הביא את המכונית לתיקון במוסכו. מסופק אנוכי, אם המבקש, הטוען כי אינו מוסר את המכונית לנאשם, היה מתיר לנאשם לנסוע במכוניתו לצורך טיפול בה, שעה שברי כי הנאשם מחוסר רישיון נהיגה, עקב העובדה כי נפסל מלנהוג.עוד אציין, כי תמוה בעיני, כי הנאשם העביר את רישום הבעלות במכונית לבנו גם אם מכרה לו. 

            מחקירתו של הנאשם עולה, כי הנאשם לא התכחש לכך כי המכונית הינה שלו. בהודעתו מיום 27.2.06, הוא העיד בבירור, בשורה 21: "כן, יש לי רכב מסוג דיהאטסו אפלאוס צבע לבן מספר לא זוכר אותו, על שמי אני". הנאשם אף הוסיף וציין כי בתו נוהגת ברכב עבורו כי לו אין רישיון נהיגה.

            בהמשך ההודעה, נאמרו מפי הנאשם אמרות נוספות, מהן ניתן ללמוד כי המכונית אכן בבעלותו. 

8.         כל האמור לעיל, מביאני לכלל מסקנה כי הנאשם נהג במכונית מנהג בעלים. פרט לעדותו המגמתית של המבקש, הרי כל חומר הראיות מצביע על כך כי המכונית היתה מכוניתו של הנאשם, שימשה אותו ואת בתו לצורכי המשפחה, או לצרכיו הוא - צרכים בעטיים הוגשו נגדו מספר כתבי אישום, לרבות כתב האישום הנוכחי. אין ספק כי הנאשם אף טיפל במכונית במוסך, עובדה המלמדת על כך כי נהג בה מנהג בעלים וכך הציג עצמו.

            קיבוצם של הדברים הוא, כי המבקש לא שיכנע אותי בכך שהינו בעליה של המכונית. נהפוך הוא, כל הראיות שהובאו מצביעות על כך כי הנאשם הוא הבעלים של המכונית וכי רישום הבעלות נעשה על שמו של המבקש, מנימוקים שאין בינם לבין זכות הקניין ולא כלום.

9.         על כן, אני מחליט לדחות את הבקשה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ