אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 2516/08

החלטה בתיק בש 2516/08

תאריך פרסום : 22/09/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית משפט השלום באר שבע
2516-08
19/06/2008
בפני השופט:
ג. אמוראי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד בת אל - מתמחה
הנתבע:
זאב שוויץ (עצור)
עו"ד דמיטרי ורניצקי
החלטה

בקשה למעצר עד תום ההליכים שהוגשה כנגד המשיב ביום 14/2/08.

המשיב עצור מתאריך 1/2/08.

כתב האישום מייחס למשיב עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, סחר בסם מסוכן, החזקת סם שלא לצריכה עצמית, הסתייעות ברכב לביצוע פשע והחזקת סם מסוכן לצריכה עצמית בלבד. בכך שבמועד שאינו ידוע במדוייק למאשימה, בסמוך ולפני 1/2/08 קשרו לכאורה המשיב ואחרים קשר לרכישת סם מסוכן מסוג חשיש בכמות מסחרית, שלא לצריכה עצמית, במסגרת הקשר הנ"ל ולשם קידומו, קבעו הנאשמים להיפגש ביום 1/2/08 בסמוך לשעה 13:00, באזור שורש. בסמוך לשעה 13:00 הגיע נאשם 1 לחניה של מסעדת שורש- שואבה (להלן: "מקום המפגש"), ברכב טוויוטה (להלן: "רכב הטויוטה") ועמו סם מסוכן מסוג חשיש בכמות של כ- 2.300 ק"ג נטו, המחולק ל- 24 אריזות (להלן: "הסם המסוכן"). לאחר מכן הגיע המשיב עם נאשם 2 ברכב מסוג פורד טרנזיט בו נהג המשיב (להלן: "רכב הטרנזיט") ועמם 18,000 ש"ח שנועדו לתשלום בעבור הסם המסוכן.

המשיב ונאשם 2 מסרו לידי נאשם 1 סך של 18,000 ש"ח והוא העביר אליהם בתמורה את הסם המסוכן, לאחר מכן, עזבו נאשמים 2  והמשיב את מקום המפגש ברכב הטרנזיט ונסעו לכיוון ירושלים, במהלך נסיעתם נתפסו על ידי שוטרים כשהסם המסוכן ברשותם, בעת המעצר נתפס על גופו ובכיס מעילו של המשיב, סם מסוכן מסוג חשיש בכמות כוללת של 5.69 גרם נטו לצריכתו העצמית וזאת ללא היתר כדין.

לאחר שבית המשפט עיין בחומר החקירה, צפה בקלטת הערוכה של יחידת העיקוב ושמע את טיעוני ב"כ הצדדים, קבע בהחלטה תאריך 6/3/08 כי קיימת תשתית ראייתית לכאורית המסבכת את המשיב בעבירות המיוחסות לו.

בענייננו עילת המעצר הנה עילה סטטוטורית של מסוכנות שכן מדובר בעסקת סמים נכבדה תוך היות המשיב וחבריו מעורבים ומודעים לעסקת הסמים. למשיב 10 הרשעות קודמות ואף ריצה מאסר בן 20 חודשים בגין עבירות סמים, לפיכך קבע בית המשפט בהחלטתו מתאריך 6/3/08 כי קיימת עילת מעצר של מסוכנות כנגד המשיב.

לצורך בחינת חלופת מעצר בעניין המשיב הזמין בית המשפט תסקיר מעצר לבחינת החלופה המוצעת.

בתסקיר שרות המבחן, מציין שרות המבחן כי המשיב בן 51, הבכור מבין שני ילדים, הוריו נפטרו, אחותו מתגוררת בטבריה והנו נשוי ואב לשני בנים, אשתו עובדת כמטפלת בקשישים ובנו הבכור סטודנט במסלול העתודה בצה"ל.

המשיב מוכר למוסד לביטוח לאומי כנכה 60% רפואי על רקע מצבו הבריאותי. מהמסמכים הרפואיים שהוצגו בפני שרות המבחן עולה כי המשיב סובל ממחלת הפסוריאזיס, מחלת לב (בשנת 1998 עבר התקף לב), כן, עבר טיפול כימו תראפי נגד מחלת צהבת C, עד למעצרו התגורר עם בני משפחתו בירושלים ועבד במשרה חלקית בחברת "מור הסעות".

שרות המבחן מציין כי מדובר באדם המכור לסמים מזה שנים רבות, מעורב בפלילים וריצה מספר עונשי מאסר בפועל, שרות המבחן מציין כי לדברי המשיב, שוחרר לאחרונה בשנת 2000 ומאז השקיע בשיקומו ובשיקום משפחתו, תפקד באופן תקין ולא הסתבך בפלילים. המשיב מסר לשרות המבחן  כי במהלך ריצוי אחד מעונשי המאסר שהושתו עליו, עבר טיפול גמילה מסמים וכי מזה כשלוש שנים אינו צורך סם מסוג הרואין, אלא רק סם מסוג קנבוס. שרות המבחן מציין כי הנאשם מסביר את השימוש בסם כאמצעי לשכך את כאביו וכי מאז מעצרו הנוכחי אין הוא צורך סמים.

שרות המבחן מציין כי בשיחותיו עם המשיב התרשם שהמשיב נראה מדוכא וממוקד בסיבלו האישי במעצר וכי הקושי העיקרי שתיאר קשור לפגיעה באמון בני משפחתו בו, וכן התלונן על התדרדרות שחלה במצבו הבריאותי במעצר.

שרות המבחן התרשם כי המשיב מתקשה להסתגל לתנאי המעצר הן מבחינה פיזית והן מבחינה רגשית וכי המשך מעצרו עלול לגרום לנסיגה נוספת במצבו, כולל חזרתו לצריכת סמים אסורים.

שרות המבחן מציין כי המשיב החל את שימושו בסם עוד בהיותו במסגרת הצבא וכי עבר מספר ניסיונות גמילה, אך המשיב מתקשה לשנות באופן מהותי את דפוסי התנהגותו ההתמכרותיים, וכי במצבים בהם הוא חש הצפה רגשית או מצוקה פיזית הוא בוחר לשוב ולצרוך סמים כדרך התמודדות זמינה ומיידית עם בעיותיו. המשיב מתקשה לזהות את הבעייתיות המתוארת בהתנהגותו וכי על פי תפישתו הוא משקיע מאמצים לשיקומו ובסיועו למשפחתו הוא פתר את בעיית התמכרותו.

שרות המבחן מציין כי התרשם ש רמת המסוכנות הקיימת במקרה זה הנה בינונית וכי ניתן "להפחיתה", דרך שילובו בטיפול גמילה מסמים.

שרות המבחן ציין כי להערכתו המשיב זקוק לטיפול גמילה במסגרת טיפולית מובנית, אך, בשל גילו ומצבו הבריאותי, אף קהילה סגור לא תוכל להתמודד עם מורכבות בעיותיו, משכך, בחן שרות המבחן את שילוב המשיב במסגרת מרכז יום בירושלים, היות והאישה נכונה לקבל את המשיב בביתה ולסייע לו להשתתף בטיפול הגמילה הנ"ל, וכן שהאישה מבינה את משמעות תפקידה כמפקחת בחלופת מעצר, כולל חובת הדיווח למשטרה במקרה של הפרה. שרות המבחן התרשם שהאישה מתפקדת באופן תקין, בעלת מערכת ערכים תקינה, מסורה לילדיה ושנראה שכיום הנה מבינה יותר את מורכבות בעיותיו של המשיב, וכי בכוחה להציב גבולות ברורים ונוקשים להתנהגותו, לפיכך, מעריך שרות המבחן כי החלופה המוצעת בבית המשפחה תוך שילובו בטיפול גמילה מסם יש בה בכדי להפחית את רמת המסוכנות.    

עבירת הסחר בסמים הנהעבירה חמורה ביותר שיוצרת בעצם מהותה מסוכנות מובנית לבטחון הציבור באופן שהמחוקק קבע לגביה עילת מעצר סטטוטורית. ההלכה הפסוקה קובעת כלל מעצר גם לנוכח נסיבות אישיות קשות.

בית המשפט מצווה עפ"י דין לבחון אף בעבירות סחר בסמים האם יש בחלופת המעצר המוצעת בכדי לאיין את מסוכנות הנאשם לבטחון הציבור וכדברי כב' השופט זמיר בבש"פ 3899/95 מדינת ישראל נ' רחאל ג'מאל, פ"ד מט(3) 164, עמ' 169:

"השאלה היחידה במקרה כזה היא, אם ניתן להסתפק, בנסיבות המיוחדות של המקרה, בחלופת מעצר. חוק סדר הדין הפלילי [סמכויות אכיפה -מעצרים] תשנ"ו - 1996 מחייב את בית המשפט (בסעיף 21 א(ב)) להציג שאלה זאת גם כאשר מדובר בעבירות שחומרתן כשהיא לעצמה מצדיקה מעצר, ובהן אף סחר בסמים. התשובה תלויה בנסיבות המקרה. בנסיבות מיוחדות אין להוציא מכלל חשבון את האפשרות שנאשם בסחר סמים, ואפילו מדובר בסם קשה ובכמות גדולה, ישוחרר מן המעצר בתנאים מגבילים, אך זה יהיה מקרה נדיר ביותר. גודל הסכנה הנשקף מן המסחר בסם מצמצם מאוד את האפשרות, בלשונו של סעיף 21 א(ב)(1) לחוק, כי "ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך של שחרור בערובה...". החשש שסוחר סמים ימשיך בעיסוקו גם בתנאים הקרויים מעצר בית קיים ועומד. בשל עומס המטלות ומגבלות המשאבים, המשטרה אינה מסוגלת לפקח על קיום תנאי השחרור, בכל מקרה של שחרור, באופן צמוד וממוך. ואפילו היא מסוגלת לפקח על קיום התנאים, עדיין יש לסוחר סמים אפשרות להמשיך בעיסוקו באמצעות שליחים ותקשורת כשאין הוא יוצא מפתח ביתו. חלופת מעצר בנויה גם על אמון".

בדיון ביום 22/5/08 נבחנה החלופה המוצעת בביהמ"ש. עפ"י ההצעה המשיב ישהה בהשגחת אשתו, גב' דינה שוויץ, בבית המשפחה, והיא תשגיח עליו בכל שעות היממה עד לשילובו במרכז יום כפי המלצת שרות המבחן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ