אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 2496/05

החלטה בתיק בש 2496/05

תאריך פרסום : 25/08/2008 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית משפט השלום תל אביב-יפו
2496-05,2496-05
22/06/2005
בפני השופט:
יעל הניג

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ארנרייך
הנתבע:
צבי אונגר
עו"ד עין צבי
החלטה

דיון במסגרת סעיף 15 (א) לחוק לטיפול בחולי נפש תשנ"א - 1991 (להלן - " חוק טחן").

1.         הנאשם מואשם באיומים ובתקיפה סתם, עבירות לפי סעיפים 192 ו - 379 לחוק העונשין תשל"ז - 1977. על פי כתב האישום ביום 23.5.05 איים הנאשם על אמו המתלוננת באומרו כי ירצח אותה וכי עליה להיזהר ממנו לאחר שאסר עליה לצאת אחרי שעות העבודה. עוד מואשם הנאשם כי בחצי שנה שקדמה לאירוע לעיל נהג לאיים על המתלוננת, לירוק עליה, לדפוק על דלתות ולקלל ובפרט איים עליה כי אם תתלונן עליו במשטרה יהרגנה.

2.         הנאשם נבדק על ידי הפסיכיאטר המחוזי אשר קבע במספר חוות דעת שהוגשו לתיק בית המשפט כי הנאשם אינו מסוגל לעמוד לדין עקב מצבו הנפשי, כי היה והינו נעדר כשרות נפשית להבחין בין טוב לרע, בין מותר לאסור וכי הוא ממליץ להורות על אשפוזו.

3.         הנאשם מבקש להפסיק את ההליכים המשפטיים נגדו ולכך מסכימה המאשימה. המחלוקת בין הצדדים נעוצה במיהותן של דרכי הטיפול. המאשימה מבקשת לאמץ את חוות דעת הפסיכיאטר המחוזי ולהורות על אשפוז הנאשם ואילו הנאשם טוען לסתירות בין חוות הדעת לרבות חוות דעת מבהירה שהוגשה לבקשת בית המשפט. לשיטתו נוכח האמור בגוף חוות הדעת הראשונה שהוגשה לדיון ביום 14.6.05 ניתן ויש להסתפק בטיפול מרפאתי כפוי וחוות הדעת המבהירות והסותרות אינן צריכות להביא להוצאת צו אשפוז.

4.         סעיף 15 (א) לחוק  טחן קובע בחלקיו הרלוונטיים:

" הועמד נאשם לדין פלילי ובית המשפט סבור, אם על פי ראיות שהובאו לפניו מטעם אחד מבעלי הדין ואם על פי ראיות שהובאו לפניו ביזמתו הוא, כי הנאשם אינו מסוגל לעמוד לדין מחמת היותו חולה, רשאי בית המשפט לצוות שהנאשם יאושפז בבית חולים או יקבל טיפול מרפאתי;..."

5.         הלכה פסוקה היא כי הגנת חוק יסוד כבוד האדם וחירותו על ערך האדם, קדושת חייו וחירותו מוענקת גם לחולה הנפש ואולם הגנה זו אינה מוחלטת וכפופה לפגיעה מידתית . במסגרת זו נפסק כי אין לאשפז חולה נפש בכפיה בבית החולים אם ניתן לטפל בו ולהגן על שלום הציבור באמצעות טיפול מרפאתי כפוי (רע"פ 2060/97, פד"י נב (1) 697, 710). עוד נפסק כי בית המשפט בהליך הפלילי הוא אשר יכריע בענין דרכי טיפול "ולא המומחים לבריאות הנפש" (בש"פ 2305/00, פד"י נד (4) 289, 311).

6.         מן הכלל אל הפרט - אין חולק כי הנאשם לוקה במחלת נפש - סכיזופרניה בגינה אושפז בשנת 2000. על פי הודעות המתלוננת הנאשם איים ומאיים על חייה בששת החודשים האחרונים שקדמו לאירוע מיום 23.5.05 (שלוו ביריקות, דפיקות כמתואר בכתב האישום) וכן ביום האירוע עצמו. עוד מתארת היא סירוב הנאשם להתפנות למעקב רפואי וסירוב הנאשם לאפשר לה לצאת לבילויים. הנאשם עצמו מודה כי הוא מאיים על המתלוננת אך לדבריו אף היא מאיימת עליו.

9.         בחוות הדעת הראשונה כותב הפסיכיאטר המחוזי כי לפי מרפאת תה"ש היה הנאשם במעקב לא סדיר משך שנתיים אך לא נמצאו שם אינדיקציות לאשפוז כפוי. עוד כותב הוא כי בעכת ההסתכלות בבית החולים הנאשם היה רגוע ושקט, דואג היטב לצרכיו ושולל הזיות ומחשבות שווא בעת אשפוזו וכי לא ביטא תכנים פסיכוטיים אך ניכר ליקוי משמעותי בהתנהגותו, אפקט שטוח - לא תואם וקיים חוסר שיפוט. במענה לשאלת בית המשפט הבהיר הפסיכיאטר המחוזי כי ממליץ להורות על אשפוז ולא להסתפק בצו לטיפול מרפאתי כפוי לאור המיוחס לנאשם בכתב אישום - איומים חוזרים ותקיפה כלפי אימו. מוסיף ומציין הפסיכיאטר המחוזי בהבהרה כי הנאשם עדיין מתגורר עם המתלוננת ו"עדיין נמצא במצב פסיכוטי ומהווה סכנה ממושכת כלפיה". משהתבקש הפסיכיאטר המחוזי להבהיר פעם נוספת את הסתירה לכאורה בענין הפסיכוטיות השיב בחוות הדעת השלישית כי נפלו אי דיוקים בחוות הדעת המבהירה וכוונתו הינה כי הנאשם אינו מצוי במצב פסיכוטי פלורידי אלא התמשכות סימנים שליליים וליקוי בשל מחלת הנפש וכי הסימפטומים הינם חוסר ביקורת מציאות, הפרעה בשיפוט חברתי, חוסר יכולת לרסן דחפים והתנהגות אלימה ללא סיבה חיצונית ברורה.

10.       לאחר עיון ושקילה נמצא כי באשר למהות ההפרעות והסימפטומים המתגלים בנאשם ומהם סובל אין כל סתירה בין חוות הדעת השונות. הכותרת "פסיכוטי" או "א- פסיכוטי" אינה מעלה ואינה מורידה. על בית המשפט לקבוע האם קיימת בנאשם מסוכנות כזו המזקיקה אשפוז בלבד והרחקתו מן הציבור. בקביעה זו ייעזר בית המשפט בקביעות המומחים אך שיקול הדעת נותר בידיו. העולה מחוות הדעת של הפסיכיאטר המחוזי הוא כי הנאשם חסר יכולת לרסן דחפים והתנהגות אלימה והוא חסר ביקורת מציאות. די באלה בשילוב עם האיומים על המתלוננת על מנת לקבוע כי הנאשם מסוכן לציבור וטיפול מרפאתי כפוי לעת הזו - לא יסכון. אעיר כי הסכנה הינה לציבור הרחב ואינה מתמקדת רק במתלוננת נוכח אפשרות פעולתם של ההפרעות והסימפטומים בנאשם גם במצבים אחרים. העובדה כי עד כה לא התממשה סכנה זו אין בה לגרוע מהסתברות ממשית להתממשותה בעתיד.

11.       לא מצאתי לייחס משקל רב לתלונת המתלוננת אודות יריקות ודפיקות על דלתות בעבר באשר עיקר הכובד של המסוכנות נלמד דווקא מהאיומים על המתלוננת. עוד לא מצאתי לייחס משקל לטענת הנאשם כי עם מעצרו חפצה המאשימה (לרבות המשטרה) לשחרר את הנאשם למעצר בית בבית אחיו אך לאור התנגדות האחרון נאלצה להגיש כתב אישום. בית המשפט אינו מגבש דעתו בהסתמך על התנהגות המאשימה והמשטרה. משנמצא על יסוד הנתונים כי הנאשם מסוכן לציבור - לא אוכל להסתפק בצו לטיפול מרפאתי כפוי.

12.       אשר על כן ובמסגרת סמכויותי על פי סעיף 170 לחוק סדר הדין הפלילי {נוסח משולב} תשל"ב - 1982 ועל פי סעיף 15 (א) לחוק טחן מופסקים בזה ההליכים נגד הנאשם ומוצא צו אשפוז. המזכירות תשלח החלטה זו לפסיכיאטר המחוזי אשר יורה על מקום אשפוזו של הנאשם.

ניתנה היום ט"ו בסיון, תשס"ה (22 ביוני 2005) במעמד הצדדים

יעל הניג, שופטת

בימ"ש השלום ת"א-יפו

002496/05בש 120 קלדנית סופר קרין

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ