אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 2308/08

החלטה בתיק בש 2308/08

תאריך פרסום : 16/06/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי חיפה
2308-08
06/05/2008
בפני השופט:
צ' קינן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד איתח
הנתבע:
זכי בן תופיק גורבאן
עו"ד עאדל בויראת
החלטה

ערר על החלטתו של בית המשפט השלום בחדרה (כב' השופט אהוד קפלן) מיום 1.5.08, בגדרה דחה את בקשת העורר למעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים נגדו והורה על שחרורו בתנאי מעצר בית בבית אחיו, בג'אסר א-זרקא.

ביום 09.04.08 הוגש לבית המשפט השלום כתב אישום המייחס למשיב עבירות אלימות חמורות נגד אשתו (להלן: "המתלוננת"). על פי הנטען, המשיב תקף את המתלוננת, בשתי הזדמנויות. הארוע הראשון  היה ביום  10.03.08 ובמהלכו, תקף המשיב את המתלוננת, הכה בה באגרופו בעינה השמאלית וגרם לדממת בעינה. הארוע השני היה ביום 06.04.08, במהלכו, תקף המשיב את המתלוננת בכך, שבאמצעות מקל, היכה אותה ביד שמאל, ברגל ימין ובראשה, סמוך לעינה השמאלית ולאוזנה. כתוצאה ממעשים אלה נגרמו למתלוננת חבלות של ממש שהצריכו טיפול רפואי. בגין מעשים אלה יוחסו למשיב עבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות (כלפי בת זוג);עבירות על סעיפים 380+382(ג) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977.

           בד בבד עם הגשת כתב האישום, הוגשה בקשה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. בבקשה נטען, כי קיימות ראיות לכאורה לאשמת המשיב בביצוע העבירות המיוחסות לו, וכי קמה עילת מעצר מכוח סעיפים 21(א)(1)(ב) ו-21(א)(1)(א) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו - 1996 משום החשש  כי העורר יסכן את שלום המתלוננת. בדיון שהתקיים ביום 10.04.08 לא כפר המשיב בקיומן של תשתית ראייתית ועילת מעצר, אולם ביקש לבחון אפשרות לשחררו לחלופת מעצר. לבקשת המשיב וכדי לבדוק אפשרות זו הופנה המשיב לשירות המבחן לצורך הכנת תסקיר מעצר. בסופו של יום קבל בית משפט את המלצת שירות המבחן לשחרר את המשיב לחלופת מעצר במסגרתה ישהה בבית אחיו, המצוי בסמיכות לבית המתלוננת, באותו כפר.

מכאן הערר שבפני.ב"כ העוררת טוען כי לא היה מקום להורות על שחרורו של המשיב ממעצר,לנוכח מסוכנותו ולנוכח העובדה כי בחלופת המעצר שנקבעה אין כדי להפיג את מסוכנתו הגבוהה של המשיב כלפי המתלוננת.

ב"כ המשיב עותר לדחיית הערר.לדבריו מסוכנותו של המשיב נמוכה, שכן המתלוננת עצמה מסרה שאינה חוששת מפני המשיב וכי היא עצמה מבקשת את שובו הביתה. מעבר לכך, בחלופה שאומצה ע"י ביה"מ יש כדי להבטיח את שלומה של המתלוננת, אף אם היה חשש כזה שכן המשיב ישהה בבית אחיו, הערב לכך שהמשיב לא יצא את הבית ולא יפר את תנאי השחרור.

עוד אמר ב"כ המשיב כי אין באפשרות המשיב להציע חלופת מעצר מחוץ לכפר ולפיכך הוא מסכים להוסיף על התנאים המגבילים גם איזוק אלקטרוני שיהיה בכוחו להפיג כל חשש לפגיעה חוזרת, אם ישנו כזה.

לאחר שבחנתי את נסיבות העניין שבפני הגעתי לכלל מסקנה כי החלטתו של בית משפט קמא אינה יכולה לעמוד.

ההחלטה מבוססת בעיקרה על המלצות תסקיר שרות המבחן, שעל פי התרשמותי, הוא תסקיר בלתי מאוזן, על מסקנה בלתי מבוססת שהמתלוננת אכן אינה חוששת מן המשיב וכן על ההנחה שבקביעת החלופה בבית אחי המשיב, המצוי בסמיכות לבית המתלוננת, יש כדי להבטיח את שלומה של המתלוננת.

ולעניין התסקיר: בתסקיר שהוגש לבית המשפט ביום .28.04.08 נכתב כי: " המשיב אינו מחובר לתגובותיו האלימות ונוטה להאשים את אשתו בהתנהגות פזיזה וחסרת אחריות שהביאה למעצרו".

עורך התסקיר התייחס לעברו המכביד של המשיב,הכולל עבירות אלימות, סמים ועבירות נשק בגינן ריצה ענש מאסר למשך 4 שנים ואף להתמכרותו לאורך שנים,לסמים.

למקרא התסקיר עולה הרושם שהבדיקה היתה שטחית ומבוססת בעיקרה על גרסתו של המשיב שלא נבדקה באופן רציני. כך למשל התקבלה טענת המשיב כי זה מכבר הוא נקי מסמים, עובדה העומדת בסתירה לעדות המתלוננת, שלדבריה אלימותו של המשיב היתה על רקע התנגדותה לשמושו של המשיב בסמים, בבית. וכך למשל מקבל עורך התסקיר את גרסת המשיב לפיה תלונת המשיבה היתה על רקע חוסר הנחת של המתלוננת מן העובדה שמשיב מתכוון לשאת אשה אחרת ושוב, תוך התעלמות מוחלטת מגרסת המתלוננת. ולבסוף, הוא מקבל את דברי המתלוננת שהיא אינה חוששת מן המשיב "שהוא אדם רגיש ומאופק" מבלי שנבדקה לעומק הדינמיקה המשפחתית ומבלי שעורך התסקיר יבדוק האם אין מדובר באמירה טיפוסית של אשה מוכה שאין בה כדי לשקף את מצבה, לאשורו.

מסקנותיו של עורך התסקיר ,גם הן בעייתיות: מחד הוא אומר את הדברים הבאים:

" לאור התרשמותנו מהשלכות רגשיות ובינאישיות קשות לסוגיית יחסיו של זכי עם אישה אחרת ולאור הנטייה של ג'מילה לעשות מינימליזציה מתחושותיה לגבי מקומה בחייו של זכי אנו מעריכים כי ישנה סבירות להישנות מעשים אלימים בהקשר של אינטראקציה טעונה בין בני הזוג"

אך בה בעת ובאותה נשימה, נכתב:

" מכיוון שמדובר באדם שלא פועל מתוך כוונות פוגעניות ואינו מתכנן את מעשיו ולאור התרשמותנו כי אינו מהווה גורם מסוכן לשלומה של הפיזי של ג'מילה, ראינו מקום לבחון חלופת מעצר בתוך הכפר,שהוצעה ע"י המשפחה".

החלופה המוצעת אומצה ע"י בית משפט קמא מבלי שנתנה הדעת, במידה מספקת, לסתירות הכלולות בתסקיר ומבלי לבחון את התאמתה של חלופה זו להבטחת  שלומה של המתלוננת .

דין הערר להתקבל. העבירות המיוחסות לעורר הינן עבירות אלימות בדרגה גבוהה, אשר בוצעו כלפי אשתו. כפי שנאמר לא אחת, עבירות אלו מתאפיינות בהתפרצויות זעם בלתי נשלטות. לפיכך, על דרך הכלל אין בחלופת מעצר כדי לאיין את המסוכנות הנשקפת מהנאשמים בעבירות אלו (בש"פ 7626/06 פלוני נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 29.9.06)). וראו דבריה של כב' השופטת ע' ארבל :

"אלימות נגד נשים הפכה זה מכבר ל"מכת מדינה", ומספר הגברים הנוהגים באלימות כלפי נשותיהם הולך וגובר. על בית המשפט לומר את דברו במלחמה נגד תופעה מסוכנת זו, ולבחון בקפדנות יתרה כל מקרה, לפני שהוא מחליט על שחרורו של אדם המואשם בביצוע מעשים אלימים נגד אשתו, לבל ישמש השחרור הצעד הראשון בדרך לביצוע מעשה האלימות הבא." (בש"פ 1360/07 מדינת ישראל נ' טומבק (לא פורסם, 6.3.07) ראו גם: בש"פ 4529/07 פלוני נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 30.5.07); בש"פ 5773/03 מדינת ישראל נ' אזולאי (לא פורסם, 3.7.03)).

 אכן יש לבחון כל מקרה ומקרה לגופו אלא שבנסיבות המקרה שלפנינו, איני סבורה כי יש בכוחה של חלופת מעצר לאיין את מסוכנותו של המשיב. כתב האישום מגולל מסכת התעללות אכזרית אשר הותירה את המתלוננת חבולה ופצועה. מסוכנותו של המשיב נלמדת אף מדברי עורך התסקיר בהקשר לאינטראקציה בין המשיב למתלוננת. הוסף לכך את עברו של המשיב הכולל עבירות אלימות ואת העובדה שאין בסוס למסקנה בדבר היות המשיב נקי מסמים והרי לך מסוכנות ברף גבוה, שלא ניתן לאיינה באמצעות חלופת מעצר, כל שכן חלופה המאפשרת למשיב להוסיף ולהתגורר בסמיכות קרובה למתלוננת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ