אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 2286/05

החלטה בתיק בש 2286/05

תאריך פרסום : 24/09/2008 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית משפט השלום תל אביב-יפו
2286-05
09/06/2005
בפני השופט:
יעל הניג

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
ענר סטופל
החלטה

בקשה למעצר עד תום ההליכים.

כתב האישום והבקשה

 1. המשיב מואשם ב - 4 אישומים של סחר בסם מסוכן, עבירות לפי סעיף 13 לפודת הסמים המסוכנים {נוסח חדש} תשל"ג - 1973 (להלן - " פקודת הסמים"). עוד מואשם הוא בהחזקת סם שלא לצריכה עצמית, בהחזקת כלים ובהספקת סם מסוכן, עבירות בהתאמה לפי סעיפים 7 (א) + (ג) רישא, 10 ו - 13 לפקודת הסמים.
 1. כתב האישום מפרט מכירות 4 אירועים בהם מכר המשיב בביתו סמים שונים לשוטרת סמויה לי סחיש (להלן - "השוטרת"). באישום הראשון - מכירה מיום 28.4.05 - של 5 טבליות  וכן 0.16 גרם נטו סם מסוכן מסוג M.D.M.A. (להלן - " אקסטזי") תמורת 250 ש"ח; באישום השני - מכירה מיום 5.5.05 של 4.33 גרם נטו סם מסוכן מסוג חשיש ו- 1.07  גרם נטו אקסטזי תמורת 500 ש"ח; באישום השלישי - מכירה מיום 12.5.05 של 5 טבליות + 3.1 גרם נטו אקסטזי, 5 טבליות סם מסוכן מסוג L.S.D.  וכן 4.9 גרם ברוטו חשיש הכל תמורת 610 ש"ח; באישום הרביעי - מכירה מיום 15.5.05 של 10.8 גרם חשיש תמורת 200 ש"ח.
 1. עוד מפרט כתב האישום באישום החמישי החזקת סמים מסוכנים במגוון בביתו של המשיב: 744 גרם ברוטו חשיש, 2 גרם ברוטו אקסטזי, 21.9 גרם ברוטו קנאבוס  וכן L.S.D.  והכל שלא לצריכה עצמית. לבסוף מפרט האישום השישי הספקה של 2.04 גרם נטו חשיש  ללירן זידמן ביום 15.5.05 והספקה של חשיש ו - L.S.D.  ללירן בשלושה חודשי היכרותם.
 1. על פי הבקשה קיימות ראיות לכאורה להוכחת אשמתו של המשיב ומעבר לכך גם להיותו סוחר סמים, למשיב רישום קודם בעבירות החזקת סמים לצריכה ושלא לצריכה עצמית, קמה נגדו עילת מעצר ויש לעוצרו על מנת לקטוע את שרשרת הפצת הסם.
 1. המשיב מסכים לקיומן של ראיות לכאורה להוכחת אשמתו כפי סעיף 21 (ב) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים) תשנ"ו - 1996 (להלן - " חוק המעצרים") אך לשיטתו יש לשחררו לחלופת מעצר בבית הוריו בצפון לאור נסיבות מיוחדות וכפי המלצת תסקיר שירות המבחן (להלן - " התסקיר").

דיון

 1. בהינתן המצבת הראייתית קמה עילת מעצר - חזקת מסוכנות סטאטוטורית לפי סעיף 21 (א) (1) (ג) (3) לחוק המעצרים.
 1. על פי סעיף 21 (ב) (1) לחוק המעצרים קמה כעת חובת בית המשפט לשקול האם ניתן להשיג את תכלית המעצר באמצעים שמידת פגיעתם בחירות הנאשם פחותה ממעצר ממש. הזרם המרכזי בפסיקת בית המשפט העליון גורס כי ככלל - דינם של סוחרי סמים מעצר מאחורי סורג ובריח. זאת על מנת לקטוע את שרשרת הפצת הסם וכן משום שעבירות הסחר אינן יודעות לא מקום ולא שעה ואין דרך כלל אפשרות למנוע את המשך הסחר אלא כאשר הנאשם מצוי מאחורי סורג ובריח (בש"פ 9405/04 והחלטות רבות נוספות). עם זאת בהתקיים נסיבות מיוחדות ב"עושה" או ב"מעשה" יחרוג בית המשפט מן הכלל וישחרר בתנאים מתאימים גם נאשם בסחר בסמים (ראו אף החלטתי בב"ש 1671/05).
 1. במעשהו של המשיב לא התקיימו נסיבות מחריגות מיוחדות. ההיפך מכך. חלקו של המשיב במעשה יחיד ובלעדי. המשיב לא פעל עבור אחרים, תפקידו לא התמצה בהובלת סם או בתיווכו לאחר. גם אם התפתה המשיב לשוטרת ולחברתה שרכשו ממנו סמים, הרי לא עולות נסיבות בהן הודח המשיב בניגוד לרצונו, הרי הודה בחקירתו כי מכר סמים על מנת לממן את צרכיו (הודעה מיום 16.5.05 שעה 3.33). המשיב אמר לשוטרת אוקסנה כי הינו מחכה למשלוח של "צלחת מלונדון" וכי אם תצטרכנה השוטרות משהו תוכלנה לפנות אליו (דו"ח אוקסנה מיום 28.4.05). אמנם בהודעתו מיום 16.5.05 שעה 19.06 (עמ' 3 ש' 75) הכחיש המשיב כי אמר שעומד לקבל "צלחת מלונדון" אך ידע להסביר לחוקר כי מדובר בצלחת עם נבגי פטריות הנמכרת באמסטרדם והיא משמשת מצע לגידול פטריות הזיה. המשיב הודה כי מכר מספר פעמים סמים וכי הוא קונה את הסמים באזורים שונים בארץ אך הוא חושש לגלות ממי הוא רוכש את הסמים. בביתו של המשיב נמצאו אריזות ניילון, משקל אלקטרוני ומגוון סמים בכמויות העולות על הכמויות לצריכה עצמית. לכאורה לפנינו סוחר סמים. העובדה כי את המיוחס לו ביצע המשיב בהיותו חייל בשירות סדיר רק מוסיפה חומרה למעשיו.
 1. אשר לנסיבותיו האישיות של המשיב העולות מהתסקיר - המשיב אמנם צעיר בגילו, יליד 1983, חייל בשירות סדיר וזה לו מעצרו הראשון. ואולם אין זו הסתבכותו הראשונה עם החוק, בעבר נשפט (ללא הרשעה בבית משפט לנוער) בגין עבירות החזקה על פי פקודת הסמים, לרבות החזקת סמים שלא לצריכה עצמית. באותה עת הועמד לפיקוח שירות המבחן ועמד בכך בהצלחה. כן הצליח להימנע תקופה ארוכה משימוש בסמים עד לפני כשנה. המשיב בן למשפחה נורמטיבית. המשיב עזב את בית הוריו בצפון הארץ,  שכר בכוחות עצמו דירה  בתל אביב, עבד כתקליטן במסיבות וכך, על רקע משברי וכוחות דלים נסוג שנית  לעולם הסמים.
 1. עוד קובע התסקיר כי למשיב אין תפיסת עולם או חשיבה עבריינית אלא הוא נתון בעיצומו של תהליך התבגרות והשתמש בסמים על מנת להקל על מצוקותיו; למעצר השפעה מרתיעה ומציבת גבולות לגביו ומעורבות הוריו המחודשת משמעותית. לבסוף קובע התסקיר כי החלופה בבית הוריו הולמת ומקטינה את הסיכון להישנות העבירות. הקו הבולט בתסקיר הוא הקו השיקומי.
 1. אין בלבי ספק כי חווית המעצר הראשונה מזעזעת אדם צעיר. שאלה אחרת הנה כוחה ההרתעתי לעתיד. לא אוכל להצטרף לקביעת התסקיר בדבר העדר חשיבה עבריינית אצל המשיב נוכח חומר הראיות שהוצג. המשיב הודה כי מכר סמים מספר פעמים בעבר, כי עשה זאת למען בצע כסף (ולא למימון התמכרות), הוא מעורה בעולם הסמים וממתין ל"יבוא" של סם מסוכן, סרב למסור מהיכן רוכש הסמים. המשיב כבר פגש במערכת החוק בעבר והושם (בהצלחה דאז אמנם) בפיקוח שירות המבחן. מפגש זה לא הרתיעו לשוב לעולם הסמים והפעם כסוחר. בנסיבות אלה, עם כל ההבנה ל"קו השיקומי" ועל אף התסקיר הארוך והממצה שהוגש, לא מצאתי כי התקיימו במשיב אותן נסיבות אישיות מחריגות וחוששני כי קיים סיכון ממשי להישנות העבירות אם ישוחרר המשיב. סיכון זה אינו מתפוגג ע"י חלופת מעצר, טובה ככל שתהיה.
 1. המשיב נעצר עד תום ההליכים. המזכירות תקבע את התיק העיקרי לפני מותב.

ניתנה היום ב' בסיון, תשס"ה (9 ביוני 2005) במעמד הצדדים.

יעל הניג, שופטת

בימ"ש השלום ת"א-יפו

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ